Raluca Turcan: PNL va discuta cu oameni din PSD, ALDE si UDMR, pentru respingerea Guvernului Dancila; Iohannis a rasturnat planul diabolic al PSD

de RH     HotNews.ro
Joi, 18 ianuarie 2018, 11:45 Actualitate | Politic

Raluca Turcan
Foto: Facebook
Presedintele Klaus Iohannis ar fi dat satisfactie PSD-ului, daca ar fi respins-o pe Viorica Dancila ca premier, declara la RFI prim-vicepresedintele PNL Raluca Turcan. Ea crede ca singura solutie este ca Executivul sa fie respins in Parlament.

Raluca Turcan afirma ca "singura varianta care sa raspunda totalmente, clar, neinterpretabil rigorilor Constitutiei este respingerea acestui Guvern, in frunte cu doamna Dancila, in Parlamentul Romaniei (...). Vreau sa fac un apel, sa concentram in zilele care urmeaza toate eforturile pentru respingerea acestui Guvern PSD-ALDE Dragnea-Dancila-Tariceanu in Parlament. Cred ca sunt oameni de buna credinta in Parlamentul Romaniei, cred ca sunt foarte multi formatori de opinie, cetateni onesti, care pot sa inceapa eforturi de convingere a parlamentarilor sa voteze impotriva acestui Guvern in Parlament".

Liderul PNL anunta discutii cu oameni din PSD, ALDE si UDMR: "Daca in continuare se poarta discutii si noi nu va ascund ca vom purta discutii cu partidele care s-au manifestat clar ca si Opozitie in Parlament, vom discuta si cu UDMR-ul, vom discuta si cu minoritatile, plus alti oameni din PSD si din ALDE, care inca mai sunt cu capul pe umeri si nu pot sa fie partasi la faradelegea generata de Liviu Dragnea, se pot strange voturi care sa diminueze practic din majoritatea pe care ei o au in momentul de fata".

Continuarea pe www.rfi.ro.




















10845 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    logica? (Joi, 18 ianuarie 2018, 11:52)

    kingdavid hotel [utilizator]

    Daca PNL are o majoritate cu care poate respinge guvernul PSD, de ce nu i-a spus asta si lui Klaus? Astfel, acesta ar fi putut pune un PM care sa reprezinte aceasta majoritate, nu?
    • +1 (1 vot)    
      anticipate (Joi, 18 ianuarie 2018, 13:20)

      of of [utilizator] i-a raspuns lui kingdavid hotel

      Poate că vor anticipate, nu să guverneze din opoziție 3 ani (ceea ce ar fi foarte dificil). Dacă pică guvernul de 2 ori se ajunge la anticipate.
  • +10 (10 voturi)    
    vot la vedere (Joi, 18 ianuarie 2018, 11:57)

    lambda [utilizator]

    stati linistiti: Dragnea si Tariceanu vor impune vot la vedere pentru partidele lor. Nu vor risca nimic.
  • +4 (10 voturi)    
    Haida de ! (Joi, 18 ianuarie 2018, 12:01)

    Tescovin [utilizator]

    Faptul că dă buzna să se laude cum o să discute cu dușmanul, încercând să-l convingă ce bine ar fi să fie bine, arată clar că de fapt n-are nicio speranță. Dacă ar fi avut ceva solid, nu ar fi dat pe goarnă dis-de-dimineață.
  • +9 (15 voturi)    
    Nu e vorba de niciun plan "diabolic" (Joi, 18 ianuarie 2018, 12:19)

    Observator roman [utilizator]

    Raluca Turcan e la fel de informata si inteligenta ca intotdeauna...

    Raspundeti la o singura intrebare: de ce s-ar baga UDMR (sau ALDE) la jocul complicat cu rasturnarea guvernului?

    E 'wishful thinking', d-na Turcan...
  • -2 (8 voturi)    
    Dl Tudose ridica imaginea PSD-ului. (Joi, 18 ianuarie 2018, 12:21)

    D-or [utilizator]

    Poate o va face si d-na Dancila. Sa vedem!

    Un premier nu trebuie sa rezolve integrale, diferentiale, ecuatii cuantice. E suficient sa aiba bun-simt si buna-intentie.

    Si de ce ar vrea PNL-ul sa ajute PSD-ul? Sa-i lase sa mearga pe mina lor pina la capat.
  • +2 (4 voturi)    
    prosti si (Joi, 18 ianuarie 2018, 12:38)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    prostii !
  • +1 (1 vot)    
    curaj!! (Joi, 18 ianuarie 2018, 19:13)

    els [utilizator]

    Curajul porcului de Craciun!! Inutil!!
  • +2 (4 voturi)    
    Barsano, ai pus-o cu Orban de inca o pamblicareala (Joi, 18 ianuarie 2018, 20:50)

    Susufler0 [utilizator]

    politica ?

    Ce-ar fi sa canti la alta masa ?

    PS. Cin' sa te creada ca esti (ca sunteti) impotriva PSD cand voi, penelistii initiati in Parlament legi de amnistiere fiscala a investitorilor imobili si-l salvati pe pesedistul Robert Negoita si pe frate sau de plata a peste3,5 milioane de euro catre stat iar Iohannis o promulga fara niciun fel de probleme ?