​​SONDAJ Va avea de suferit mobilizarea la proteste dupa decizia presedintelui de a o numi pe Viorica Dancila premier?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 18 ianuarie 2018, 11:22 Actualitate | Politic


Sondaj proteste
Foto: Hotnews
Decizia presedintelui Klaus Iohannis de a o numi pe Viorica Dancila premier si modul in care si-a anuntat aceasta decizie au starnit un val de reactii negative la adresa sefului statului. Credeti ca, in urma acestui moment, va avea de suferit mobilizarea la protestele anuntate pentru sambata?
  • Participa la sondajul HotNews.ro





Citeste mai multe despre   


















9625 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    Se potentau reciproc cele doua atitudini (Joi, 18 ianuarie 2018, 11:41)

    cartofil [utilizator]

    Iohannis trebuia sa o mai lungeasca, chiar daca o accepta in final pe gospodina grasana, pana aveau loc protestele.
  • -4 (18 voturi)    
    Proteste pentru ce? (Joi, 18 ianuarie 2018, 11:42)

    Dodel540 [utilizator]

    Proteste pentru ce?
    Totul vad ca merge ca uns institutional in tara asta, toti s-au inteles intre ei, trocul a fost facut. Ghici cine sunt fraierii. Salvarea este individuala asa a fost mereu.
    • +10 (16 voturi)    
      Cu atat mai mult (Joi, 18 ianuarie 2018, 12:59)

      sands [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      Este nevoie sa protestam. Dupa cum se vede, presedintele nu poate face mare lucru. Prin urmare singura forta care mai poate conta cu adevarat este cea a protestelor masive. Dupa cum s-a vazut in iarna anului trecut, PSD-ul da inapoi cand e vorba de proteste masive care sa fie mediatizate la nivel mondial. Greu, dar reactioneaza. Presedintele nu poate face mare lucru constitutional vorbind. Putea in schimb sa sanctioneze verbal comportamentul absolut iresponsabil al PSD+ALDE.
      Asa ca ...HAI la protest , sambata 20 ianuarie !!!
      • 0 (4 voturi)    
        Fara o platforma, fara o agenda, (Joi, 18 ianuarie 2018, 17:35)

        clint [utilizator] i-a raspuns lui sands

        care sa ne uneasca, nu putem protesta la nesfarsit. Suntem 100.000 de indivizi SINGURI in piata, chiar si daca ne strangem in asemenea numar. Plus alte milioane care nu ies.

        O platforma comuna ar multiplica puterea protestelor de cateva zeci de ori. Ne trebuie un fel de sindicat 'Solidaritatea' al polonezilor din 90. De fapt, noi pe acolo si suntem, unde erau polonezii prin 90 :).
      • +2 (4 voturi)    
        And who cares? (Joi, 18 ianuarie 2018, 20:33)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui sands

        Pana nu depopuleaza tara si ii baga pe restul in foame, nu se va intampla NIMIC.
  • +20 (32 voturi)    
    Mi-as dori ! (Joi, 18 ianuarie 2018, 11:43)

    Tony_K [utilizator]

    Cat a durat revolutia din dec. 89? 2 saptamani. Daca am iesi 2 milioane si am chef ntra peste ei, intr-o saptamana Romania va fi a noastra si am putea incepe de la zero. Mi-as dori sa nu fim un popor de mamaligari, dar.....
    • +2 (4 voturi)    
      adevarul e ca... (Joi, 18 ianuarie 2018, 19:35)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      multora le convine.
    • +3 (5 voturi)    
      peste ei (Joi, 18 ianuarie 2018, 21:58)

      FA [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      Decat sa iesim ca altii cate 10 un an de zile, asa ar trebui facut peste ei si gata!
    • +3 (5 voturi)    
      nu ne pot aresta pe toti (Joi, 18 ianuarie 2018, 21:58)

      FA [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      Nu pot aresta 1 mil de oameni:))
  • -5 (23 voturi)    
    avand in vedere (Joi, 18 ianuarie 2018, 11:50)

    Dan_Nemes [utilizator]

    ca oricum nu ar fi fost mai mult de 5000 de persoane in strada efectul deciziei lui Johannis ar fi insesizabil
  • +8 (10 voturi)    
    e incomplet, (Joi, 18 ianuarie 2018, 11:51)

    Gogulancea [utilizator]

    ...mai avea nevoie de optiunea "din contra".
  • +8 (14 voturi)    
    Responsabilitatea liderilor de opinie (Joi, 18 ianuarie 2018, 12:00)

    c.radu [utilizator]

    E foarte important ce spun/ scriu zilele astea cei ale căror idei au un impact major. Ideea că Iohannis ar fi procedat cinic, comod, egoist, am auzit-o formulată de CTP și Dan Tăpălagă. Mă îndoiesc de faptul că ea corespunde adevărului și se pare că și DT are acum altă opinie.
  • -6 (10 voturi)    
    Foarte mult si in sens negativ ! (Joi, 18 ianuarie 2018, 12:01)

    deval [utilizator]

    Cred ca cei mai multi se vor indrepta care solutii personale . Trebuie sa imio amintesc ca votul meu din 2014 a insemnat chiar in ziua votului , o necesitate absoluta si raul cel mai mic si asa a ramas ! Nu cred ca anticipate inseamna o mai mare stare instabilitate decat cea pe care o traim de un an ! Cu anticipatele, indiferent de rezultat, se puteau potoli toate partile !
    Constitutia ar fi trebuit sa aiba prevederi speciale pentru mecanismele guvernarii si modul de declansare a anticipatelor in conditiile unei participari atat de mici la vot !!
  • +3 (17 voturi)    
    Acum (Joi, 18 ianuarie 2018, 12:15)

    CezarN [utilizator]

    Avem 40% care spun ca MULT si FOARTE MULT.
    Daca adaug si PUTIN, avem peste 65% care cred ca mobilizarea la miting va fi afectata.
    Aceasta este adevarata victorie a lui Dragnea.

    Plus ca, in acest moment, mitingurile pot fi foarte usor infitrate cu pesedisti anti-Iohannis.

    Este foarte greu sa faci un miting cand nu are rezonanta in nici un palier al puterii. O revolutie este mai "asortata" cu noua coalitie PSD-Iohannnis.
    • -1 (15 voturi)    
      Nu e o victorie a lui Dragnea!!! (Joi, 18 ianuarie 2018, 12:35)

      vio7 [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      E un esec al presedintelui...urias esec!!
      • +4 (4 voturi)    
        Ce are presedintele in spate? (Joi, 18 ianuarie 2018, 20:38)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui vio7

        In afara de voturi? Ca opozitia e pr langa, OUT.
  • +6 (12 voturi)    
    dimpotriva (Joi, 18 ianuarie 2018, 12:37)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    va cunoaste o recrudescenta fara precedent ! Din pacate per ansamblu se confirma calitatea de cea mai joasa speta a clasei politice !
  • +10 (14 voturi)    
    Să paziți tara de hoti! Misiune nobilă! (Joi, 18 ianuarie 2018, 12:40)

    Entiu [utilizator]

    Felicitari, trebuie să rezistăm cu orice preț! Sunt mndru de voi! Asa da, luare de atitudine! Tara nu este divizată, ci împărțită în hoți și cinstiți Si dacă toți ziaristii ar fi imparțiali, nu cum sunt cei de la Antena 3 si TVR, alta ar fi evoluția conștiinței civice.
    In situatia de fata, ar trebui sa fiti de acord cu demonstrantii si sa paziti tara de hoti. Oamenii au inca un motiv serios sa iasa masiv in strada...
  • +7 (9 voturi)    
    Neinteresati (Joi, 18 ianuarie 2018, 13:02)

    vlad.pe [utilizator]

    Foarte multi români se dezic de ceea ce reprezinta Politica in România, au salarii bune, masina, casa, familie, fac excursii in străinătate dar parca aici este mai bine.
    Multi nu au TV, este suficient internetul si Netflix, nu votează din reflex ÎNSĂ sunt afectati de deciziile Guvernului, fie cand alimentează cu benzina fie când isi plătesc creditele in Euro. Daca acesti oameni se vor trezi atunci alt va fi viitorul României, pana atunci asistam pasivi cum condamnatii penali si infractorii au mai multe drepturi în comparatie cu cetateanul de rand, care plătește taxe si impozite.
  • +6 (12 voturi)    
    Johannis îi bate pe pessediști cu armele lor. (Joi, 18 ianuarie 2018, 13:37)

    asavreau [utilizator]

    Atât poate acum.Absența la vot a creat situația ca România nu are o opoziție puternică.Mulți dintre gălăgioșii lideri de opinie au încurajat absenteismul la vot și acum îl critică pe Johannis.De fapt fac jocul PSD,demobilizând electoratul de dreapta.Nu-i aud pe gălăgioși spunând că nu merită votat PSD,acuzând opoziția firavă că nu doboară PSD.Cum?Răutate,incompetență,sau jocuri parșive în favoarea PSD din partea acestor lideri de opinie.Ar trebui monitorizați mai atent și Cosmin Gușe-Rareș Bogdan,și B1tv-Ev.Zilei.Nu mai prea există media care să promoveze dreapta mai ales de când unii din media au trecut de partea hoților,pentru-că sunt anchetați pentru afaceri ilegale.
  • +4 (12 voturi)    
    Nu se poate lupta.... (Joi, 18 ianuarie 2018, 14:40)

    gigiN [utilizator]

    ....simultan si cu psd-ul si cu presedintele !!!
  • +7 (11 voturi)    
    protestul trebue sa aiba loc (Joi, 18 ianuarie 2018, 16:20)

    Ingwar [utilizator]

    un protest masiv ar fi binecuvenit sa aratam acestei grupari criminale organizate PSD ALDE cine este stapinul tarii, adica poporul desteptat roman
  • 0 (4 voturi)    
    vointa de a protesta (Joi, 18 ianuarie 2018, 21:19)

    Dizidentul [utilizator]

    Proteste au sa fie si mai departe. Cel mai curios si ingrijorator este tacerea de citeva zile bune a GRUPULUI INFRACTIONAL. In fiecare zi apare un
    nou penal, in fiecare zi apare un nou protejat al unei
    persoane cu greutate.
  • 0 (2 voturi)    
    alternativa (Vineri, 19 ianuarie 2018, 7:40)

    clujanu [utilizator]

    Nu exista alternativa. Trbuie facut ce a zis Avram Iancu
    ,, NO HAI !! "