Ciolos, scrisoare pentru sustinatori: Coalitia PSD-Alde a primit a treia sansa dupa ce nu a incercat macar sa-si inteleaga greselile/ Haideti sa inlocuim dezamagirea si frustrarea cu altceva

de Ionut Baias     HotNews.ro
Miercuri, 17 ianuarie 2018, 22:50 Actualitate | Politic


Dacian Ciolos
Foto: Facebook - Dacian Ciolos

​Dacian Ciolos a trimis in aceasta seara un mesaj celor peste 40.000 de sustinatori din Platforma Romania 100 in care isi indeamna sustinatorii sa inlocuiasca dezamagirea si frustrarea cu promisiunea ca "noi, fiecare dintre noi, vom face altfel, ca vom reusi sa propunem solutii care sa fie acceptate si sprijinite de societate." "La viitoarele alegeri trebuie sa fim vocea decentei, normalitatii si sperantei. Altfel, fiecare astfel de guvernare ratata este o sansa in minus pentru o existenta si o evolutie normala a noastra, ca tara si societate.", a scris pe Facebook Ciolos.


"Am trimis in aceasta seara un mesaj celor peste 40.000 de sustinatori din Platforma Romania 100, un mesaj la fel de potrivit pentru fiecare dintre dumneavoastra care doriti sa veniti impreuna cu noi:

Dragi prieteni,

Coalitia PSD-ALDE a primit in aceasta seara nu a doua, ci a treia sansa, dupa ce nu a facut nici macar un minim efort pentru a-si intelege greselile. Exista o logica a democratiei care, din pacate, pare sa nu se mai aplice in cazul acestor doua partide.

Cred ca deceptia noastra pentru astfel de situatii trebuie transformata in capacitatea noastra de a oferi o alternativa, prin fapte.

Haideti sa inlocuim dezamagirea si frustrarea cu altceva: cu promisiunea ca noi, fiecare dintre noi, vom face altfel, ca vom reusi sa propunem solutii care sa fie acceptate si sprijinite de societate.

La viitoarele alegeri trebuie sa fim vocea decentei, normalitatii si sperantei. Altfel, fiecare astfel de guvernare ratata este o sansa in minus pentru o existenta si o evolutie normala a noastra, ca tara si societate.

Ne avem unii pe altii. Nu suntem putini si nici neputinciosi. Vom rezista si vom construi o alternativa reala. Impreuna!"







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1745 vizualizari

  • -3 (19 voturi)    
    Draga Ciolos, (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 23:02)

    _eu_ [utilizator]

    Din pacate trebuie sa iti spun un secret: 40 mii de simpatizanti nu ajung! Nu poti schimba o tara de 5 milioane de asistati sociali asa, ai avea nevoie cam de 100 de ori pe atata!

    Si as vrea sa iti mai spun un secret, sper sa nu te superi pe mine ca iti dezvalui atatea secrete impovaratoare, insa cei 5 milioane de asistati social nu scad ca numar de la un cincinal la altul!

    Cum zicea marinaru': sa trainit bine!
  • +13 (15 voturi)    
    Are dreptate "omul", (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 23:07)

    scaraotchi [utilizator]

    haideti sa facem din "noapte-zi" !

    Nu e inca nimic pierdut, trebuie sa luptam in continuare !

    Foarte important e sa schimbam stilul nostru de a incepe sa aruncam cu noroi inca de la prima greseala, inca inainte de a afla toate detaliile.

    Acestia suntem, dar e pagubos sa stiti!

    Eu zic ca si maine e o zi si merita sa ne gaseasca zambind!
    • 0 (4 voturi)    
      M am inscris pe Platforma in mai 2017 (Joi, 18 ianuarie 2018, 0:03)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      Nici in decembrie 2017 Grupurile Tematice nu s au Aglutinat, inclin sa cred ca Platforma Romania 100 este o Facatura, spun ceea ce simt!
      • +2 (2 voturi)    
        O fi, n-am de unde sa stiu, nu m-am (Joi, 18 ianuarie 2018, 6:30)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        inscris. Eu nu spuneam "decat" sa NU cedam, asta spuneam..
  • +1 (3 voturi)    
    Un sfat pentru dl. Cioloș (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 23:14)

    Nyk1 [utilizator]

    Să meargă la Băsescu să primească lecții pe tema „cum să fii un anti-psdist carismatic”.

    Băsescu a dovedit că singura cale de a înfrânge PSDul, cu promisiunile și pomenile lui, este prin carismă și prin forța propriei personalități. Băsescu, Trump, Putin - toți aceștia au reușit astfel să învingă inamici ce până la apariția lor pe scena politică păreau de neînvins.

    Iohannis are și el această calitate într-o oarecare măsură, își susține propria greutate politică cu ușurință, dar se pare că nu suficient de mare pentru a fi locomotivă pentru partidele sale preferate.
  • +4 (4 voturi)    
    Bravo domnule Ciolos! (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 23:25)

    motanul_gri [utilizator]

    In toamna anului 1941, armatele rusesti sufereau infrangere dupa infrangere. In batalia pentru Kiev de exemplu, germanii au reusit sa captureze mai mult de 500.000 de soldati sovietici.
    In decembrie, Wehrmacht-ul a ajuns la 30 de kilometri de Moscova, intr-o zona din care cu binoclul se vedeau turnurile Kremlinului.

    Ce au facut atunci rusii? S-au tavalit pe jos strigandu-se disperarea? S-au apucat sa se acuze unul pe altul de tradari imaginare?
    Nici vorba! Rusii au REZISTAT! Nu numai ca germanii nu au ajuns niciodata la Kremlin, dar peste 4 ani steagul sovietic flutura pe ruinele Reichstag-ului...
    ------

    Celor dezamagiti le spun in felul urmator: singurul moment in care se poate spune ca lupta s-a incheiat este atunci cand esti la 2 metri sub pamant si iti citeste preotul la capatai...

    Pana atunci, rezistam!!!
    • +2 (2 voturi)    
      Excelent exemplu! (Joi, 18 ianuarie 2018, 18:06)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

      Determinarea poporului rus a fost și va rămâne un model pentru toate generațiile viitoare! Rușii sunt un popor de la care multe alte popoare au foarte multe de învățat!
  • +4 (4 voturi)    
    Da... (Joi, 18 ianuarie 2018, 0:06)

    strelka [utilizator]

    e o speranta, sa speram ca nu va muri asa. Succes !
  • 0 (0 voturi)    
    lupta pentru democratie (Joi, 18 ianuarie 2018, 13:00)

    Dizidentul [utilizator]

    Presedintele si Dl.Ciolos au dreptate majoritatea