VIDEO Cum vorbeste Viorica Dancila in engleza. Discurs sustinut la Bruxelles in 2017

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 17 ianuarie 2018, 15:05 Actualitate | Politic


Viorica Dancila
Foto: Captura YouTube
Competentele lingvistice in limba engleza ale Vioricai Dancila, propusa premier de PSD, au fost puse la indoiala dupa ce europarlamentarul PSD a aparut intr-un scurt interviu raspunzand in romana la intrebari adresate in engleza. Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat azi ca Dancila "stie engleza si franceza". Iata cum vorbeste Viorica Dancila limba engleza: un discurs citit in 2017 la o expozitie cu caracter cultural.

De remarcat si o declaratie in limba romana a Vioricai Dancila, la finalul discursului in limba engleza: "Am participat la acest eveniment care cauta sa promoveze cultura din lumea tarilor din Golf si cred ca este un lucru foarte important, deoarece cred ca cultura este cel mai important liant intre tari. Cred ca orice pierdere culturala, indiferent de tara, este o pierdere pentru noi toti si de aceea trebuie promovata si sustinuta".

Viorica Dancila este europarlamentar de noua ani.

Din CV-ul oficial al Vioricai Dancila, publicat pe site-ul Parlamentului European, lipseste orice referire la limbile straine cunoscute.
------------



Citeste mai multe despre   


















36508 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    LOL (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 15:13)

    Dorin443 [utilizator]

    Pare ca vorbeste mai bine "decat" Olguta ... LOL
    • +14 (16 voturi)    
      Cand esti analfabet functional! (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 16:16)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Dorin443

      Cand esti analfabet functional, fiecare cuvant spus este o victorie insusi!

      Cat de superficial ajunge o imagine de politician sa acceada lipsita de pregatire , sa reprezinte politic un popor intreg !
      • +5 (5 voturi)    
        Fara malitie.... (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 19:05)

        Ion B [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        Cred ca se spune însăși - acordul cu "victorie".
        • +3 (3 voturi)    
          Fara malitiozitate (Joi, 18 ianuarie 2018, 11:38)

          mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui Ion B

          Suna rau si cu "insasi".
          Daca e sa fim catolici pana la capat suna mai bine "este o victorie in sine".
      • +2 (2 voturi)    
        Pentru « pedepsitorul » (Joi, 18 ianuarie 2018, 23:34)

        Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        Flotari de limba româneasca? ;-)
    • +7 (7 voturi)    
      citea de pe hartia lasata de volguta (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 18:30)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Dorin443

      .
    • +7 (7 voturi)    
      Mie mi se pare (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 18:40)

      BibiAfricanul [utilizator] i-a raspuns lui Dorin443

      ca vorbeste engleza cu usor accent oltenesc, sau vorba unui intelept in viata: "The dacs cam from za tracs"!!!! :-)
  • +18 (18 voturi)    
    Iliescu i-a fost profesor de engleza? (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 15:21)

    Johanis [utilizator]

    Say Daddy?
  • +22 (22 voturi)    
    mda... (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 15:23)

    DorinU [utilizator]

    ze dacs cam from ze traks ...
  • +25 (25 voturi)    
    Un moment (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 15:28)

    liberte, egalite, mouie pesede [utilizator]

    Nu am vazut tot filmul insa nu este "cum vorbeste engleza" ci cum "citeste engleza". Una e sa citesti si alta sa te poti exprima intr-o limba straina tinand un discurs de 30 de minute si avand scrise pe o hartie doar cateva idei. A gandi vs. a reproduce.

    Laidiz end djentelmen: ez ui nāu from auār histori, zā Dacs cam from zā Tracs.
  • +14 (14 voturi)    
    ... (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 15:32)

    NoFive [utilizator]

    Horror!
  • +16 (16 voturi)    
    lipseste (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 15:33)

    mos ion roata [utilizator]

    subtitrarea cu traducerea din limbajul de Belina in engleza .
    • +9 (9 voturi)    
      =)) (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 16:37)

      liberte, egalite, mouie pesede [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      Aia nu e engleza ci vido-belina.
  • +10 (10 voturi)    
    a (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 15:33)

    adrian67 [utilizator]

    A la Videle. E buna de prim-ministru. Cel putin sa ne facem complet de ras.
  • +6 (6 voturi)    
    .... probabil.... (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 15:36)

    cbogdan [utilizator]

    Probabil este vina profesorului de lb. engleza angajat de PSD - si Ion Iliescu vorbea de DACS AND TRACS. Si mi-e dor de Ion Iliescu .....
  • +12 (12 voturi)    
    Nu deschideti video-ul! (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 15:37)

    2016 [utilizator]

    Sau deschideti-l, insa inarmati-va cu o infinita rabdare si "indiferenta"! Olguta este doctor docent fata de analfabeta asta!
    Supliciu placut!
    • +8 (8 voturi)    
      toate au o limita. (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 16:16)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui 2016

      chiar si remarcabila pregatirea psihologica a ex-ministrului I.M.Pascu !!!
      totusi, chiar si el a cedat in min 1:01, cand Doamna propusa de la Teleorman a spus (ca la prasila la porumb la Gratia) "lenghigii".
      atunci a dat din cap si si-a inghitit saliva ... s-o fi gandit bietul om la ceva de mancare ca sa uite unde este ?
      oricum, 1 minut este record mondial in asemenea situatii extreme
    • +3 (3 voturi)    
      Multumesc... (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 16:18)

      fokerul [utilizator] i-a raspuns lui 2016

      ...pt avertizare. Prefer sa nu-l deschid, te cred pe cuvant.
    • +1 (3 voturi)    
      io nu mai inteleg nimic (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 16:26)

      john06 [utilizator] i-a raspuns lui 2016

      acuma sa-l deschid sau sa nu-l deschid?!
  • +11 (11 voturi)    
    Undeva intr-o vila de protocol (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 15:39)

    t4v1 [utilizator]

    plange si Iliescu...
  • +6 (6 voturi)    
    ha (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 15:39)

    john70 [utilizator]

    Are accent de Teleorman, dar e OK.
  • +17 (17 voturi)    
    Titlul corect (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 15:40)

    cicci [utilizator]

    Titlul corect ar fi "Cum citeste Viorica Dancila in limba engleza...". Pana la vorbit engleza, e departe....
    • +8 (8 voturi)    
      Interesant (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 16:17)

      modream [utilizator] i-a raspuns lui cicci

      ar fi să vedem si noi foaia aia de pe care citește:
      "Ză coopereișăn ăv auăr cantris..."
  • +8 (12 voturi)    
    Eii, exagerati! Serios! (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 16:05)

    preamultamizerie [utilizator]

    Să luăm exemplul și politicienilor din alte țari europene. Spre exemplu Sarkozy ziceai că se îneacă cu cuvintele când vorbea in engleză.
    Marea problemă nu e că nu știe engleză. Marea problemă e că nu știe română. Ar trebui mai degrabă să puneți niște discursuri in română să vedeți cât e de paralelă cu politica și viața în general :)))
    • 0 (2 voturi)    
      irelevant (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 16:58)

      NoFive [utilizator] i-a raspuns lui preamultamizerie

      Ce are Sarkozy cu dada Vasilica?
      • +1 (1 vot)    
        ăăăă!!?? (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 18:30)

        preamultamizerie [utilizator] i-a raspuns lui NoFive

        Da, intr-adevar nu are nimic. absolut nimic. ca e politician/fost PRESEDINTE al Frantei iti zice ceva? aa sau stai, el e francez si nu are nevoie de engleza. Să nu fim mai catolici decât papa. Nu zice nimeni că nu ar fi ideal să vorbească macar vreo 2 limbi straine, dar uite că nu se poate. Voiam să spun că se intampla si la case mult mai mari.
        Eu însa nu inteleg de ce atat de gâscă și acceptă să vorbească în engleză atunci când are o alternativă. Ahh da, ar mai fi problema că nici cu limba română nu e cea mai bună prietenă :)))
  • +2 (2 voturi)    
    LOL (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 16:06)

    CRMS [utilizator]

    A facut meditatie la engleza cu I. Iliescu !
  • +3 (3 voturi)    
    De data asta (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 16:08)

    Altiro [utilizator]

    s-au luat masuri din timp pt ca Scutul de la Deveselu sa nu se activeze automat la accentul Vioricai, asa cum s-a intamplat dupa cel al Ogutei in discursul de la ONU..
    • +1 (1 vot)    
      Răi mai sunteți! (Vineri, 19 ianuarie 2018, 17:26)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      Răi, da' buni!
  • +4 (4 voturi)    
    Exchibișăn! (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 16:08)

    modream [utilizator]

    vai de capul nostru!
  • +2 (4 voturi)    
    Mor! (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 16:11)

    modream [utilizator]

    "Pentru că eu cred că cooperarea..."
  • +9 (9 voturi)    
    Momentary lapse of reason (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 16:15)

    n.dumiritu [utilizator]

    or brain sudden blackout: "Cred ca orice pierdere culturala, indiferent de tara, este o pierdere pentru noi toti si de aceea trebuie promovata si sustinuta"
    • +2 (2 voturi)    
      Momentary? (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 17:13)

      modream [utilizator] i-a raspuns lui n.dumiritu

      PERMANENT!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Engleza (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 16:19)

    satanae [utilizator]

    Mie mi se pare ca le rosteste minunat. Seamana mult cu engleza pe care o vorbea ambasadorul nostru la Londra, de acum citiva ani. Si ma intreb cit de misto o vorbi in engleza actualul ambasador de la Londra, Mihalache. Noroc ca ala se abtine. Sau cit de bine se exprima betivul ala, de-l avuram ca prim ministru, inainte de toapa asta proasta. In concluzie, hai sa nu ne mai facem pe noi, ca nimeni nu credea ca madam asta vorbeste macar in romana, daramite engleza. Si nu conteaza, ca oricum ea o sa aiba rolul de a transmite mesajele stapinului si atita tot.
  • +5 (5 voturi)    
    Engleză, română (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 16:23)

    osica [utilizator]

    Engleza e horror, de acord, dar e total incoerentă și în limba română!!
  • +6 (6 voturi)    
    dubii (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 16:29)

    NoFive [utilizator]

    Am mari indoieli ca ar stapini, in limitele unei exprimari cit de cit corecte, decente, macar limba română.
    In materialul video se observa tipul din stinga personajului nostru cum lasa capul in jos, rusinat probabil de imprejurarea careia este nevoit sa ii faca fata. Dar nu numai el, priviti limbajul corpului si al celorlalti prezenti. Prezenti in incapere dar absenti la “mesajul” transmis. Daca stii ca ai lacune de exprimare, taci, nu iesi in fata. Se aplica vorba cu cel care daca nu-i fudul...
  • +2 (2 voturi)    
    :) (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 16:30)

    uzu [utilizator]

    am ascultat pana la "moreever". haoleu ...
  • +1 (1 vot)    
    Execrabil (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 16:41)

    Celbland [utilizator]

    Clar nu știe engleza.
  • +1 (1 vot)    
    The Golf States (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 18:11)

    Nyk1 [utilizator]

    Cred că va lega o bună prietenie cu președintele SUA, pentru că și acestuia din urmă îi place golful!

    În rest:
    - moreover a devenit morever
    - dis eschibișăn

    Asta doar la o primă audiție. Este desigur o engleză de top cea a doamnei, de top rușinică la Cârcotași.
  • +4 (4 voturi)    
    ...alta alternativa (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 19:27)

    egal [utilizator]

    ... Madam Dancila si-a dorit sa faca prezentarea in limba franceza, insa belgienii n-au acceptat...;-((
  • +1 (1 vot)    
    cum vorbeste dancila (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 20:06)

    nicnicnic [utilizator]

    Ziceam acum ceva ani ca proasta presedintelui n-are egal. Domnul infractor dragnea ma contrazice si arata ca, asa cum seful de deputati romani e infractor, ca asa cum premierul roman a putut fi un plagiator, tot asa se va putea ca un narod decent si ridicol, europarlamentar ca si fata lu' tata, sa continue sa ne umileasca cu masca sa de prim ministru. Pe asta ne-a facut-o cadou presedintele de azi, sperand sa ne ajunga cutitul la os. Va-nselati, domnule presedinte, noi suntem ro... pardon, nevertebrate, care os?
  • +1 (1 vot)    
    OMFG (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 20:56)

    stefan2008 [utilizator]

    A trebuit sa o opresc dupa un minut. Este insuportabila.
  • +1 (1 vot)    
    Locul femeii (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 21:08)

    NME [utilizator]

    Nu inteleg pozitia femeilor la atacul asta impotriva lor. Adica mi se pare clar ca sunt promovate tot felul de toape in pozitii de maxima expunere: EBa, Udrea, Fierea, C.Dan, Olguta, acum Dancila asta... In toate organizatiile de femei ale oricaror partide nu exista reprezentante mai coerente? De ce sunt femeile atat de interesate intr-o promovare a femeii ca proasta, in loc de o promovare a femeii ca gospodina, politician sau mai stiu eu ce?
    Femeile ar trebui sa fie primele care sa reactioneze la asemenea propuneri. In caz contrar, ele insele gireaza ideea ca "locul femeii e la cratita".
  • +2 (2 voturi)    
    Am rezistat (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 21:54)

    Gipsi [utilizator]

    doar pana la minutul 1:06.
    A inventat cuvantul "mor-ever".. :( In loc de "moreover"
  • +1 (1 vot)    
    hau (Joi, 18 ianuarie 2018, 1:22)

    Miruna77 [utilizator]

    hau iz it posibal?
    cu asa aparat critic, asa reprezentanta, avem ce toleram, ce putem digera.
    astia suntem...salariu mediu per economie, pm mediu per economie, cultura mediu pe economie, viata mediu pe economie... asta e nivelul...mediu. e insuportabil, dar adevarat. Mediu, mijlocul dintre plus si minus, dintre alb si negru... e prea jos. & there's nothing that can be done. Pt ca sus e prea sus, jos e prea jos, asa ca mediu e insuportabil... si pt sus si pt jos.
  • +1 (1 vot)    
    :-) (Joi, 18 ianuarie 2018, 23:32)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Biata femeie.