ULTIMA ORA Mihai Tudose si-a anuntat demisia din functia de premier - oficial

de Alina Neagu, Iulia Rosca     HotNews.ro
Luni, 15 ianuarie 2018, 21:16 Actualitate | Politic

Mihai Tudose la iesirea din sediul PSD
Foto: Hotnews
Mihai Tudose si-a anuntat, luni seara, in sedinta CEx al PSD, demisia din functia de premier. Informatia a fost confirmata oficial de ministrul Agriculturii din Guvernul Tudose, Petre Daea, primul care a iesit din sediul PSD, dupa sedinta CEx. Tudose si-a anuntat demisia dupa ce Comitetul Executiv National al PSD a votat in favoarea retragerii sprijinului politic pentru actualul premier. Vicepremierul Paul Stanescu, ministrul Dezvoltarii, ar urma sa asigure interimatul la conducerea Guvernului, potrivit unor surse din partid.

Mihai Tudose, la iesirea din sediul PSD: "Merg la Palatul Victoria sa imi iau lucrurile de acolo. Nu voi asigura interimatul." Intrebat daca s-a dat jos din trabant:
"Da."

Claudiu Manda a anuntat, luni seara, ca marti la ora 11.00 va avea loc o noua sedinta a Comitetului Executiv al PSD, pentru a nominalizarea noii propuneri de premier.

Dintre toti membrii CEx, au fost doar 4 voturi in favoarea demisiei si 4 abtineri, restul votand pentru retragerea sprijinului politic.

Mihai Tudose a rezistat doar 6 luni si jumatate in functia de premier. Guvernul condus de Mihai Tudose a primit votul de investitura al Parlamentului pe data de 29 iunie 2017, la doua zile dupa ce Tudose fusese propus pentru functia de premier de coalitia PSD-ALDE.

Predecesorul lui Mihai Tudose, Sorin Grindeanu, primul premier al coalitiei PSD-ALDE dupa alegeri, a rezistat in functia de prim ministru mai putin de 6 luni.






















[P] Afla cum poti sa-ti imbunatatesti aerul din locuinta

Stiati ca umiditatea mare poate provoca probleme de respiratie si de adaptare la temperaturi mari?

16660 vizualizari

  • +33 (35 voturi)    
    exact cum ma gandeam (Luni, 15 ianuarie 2018, 21:19)

    Dan_Nemes [utilizator]

    1. Tudose isi da demisia
    2. PSD-ul joaca din nou cartea "poporul ne-a votatastfel daca Johannis nu ne accepta noua propunere de prim ministru e impotriva vointei poporului"
    3. PSD-ul il demite pe Johannis
    4. PSD-ul poate vota absolut orice lege vrea timp de o luna de zile (ca tot spunea Moise ca ar trebui sa schimbam constitutia)

    noi ne jucam cu cantecele si floricele in frig :)
    • +15 (17 voturi)    
      punctul 3 (Luni, 15 ianuarie 2018, 21:55)

      john06 [utilizator] i-a raspuns lui Dan_Nemes

      nu cred ca se va realiza,adica incearca penalii sa-l demita,dar vor primi un sut in fund la referendumul de demitere si atunci stop joc,nu mai pot spune ca poporul e cu ei.
      • -1 (1 vot)    
        n-ai dreptate (Luni, 15 ianuarie 2018, 22:21)

        Ovidiu P [utilizator] i-a raspuns lui john06

        pana la sutul in fund e cale lunga... si multe legi de trecut.
      • +1 (1 vot)    
        o zi (Luni, 15 ianuarie 2018, 22:27)

        Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui john06

        atat le trebuie cu un presedinte care sa promulge toate legile dorite de ei. apoi ... kaput
      • +2 (2 voturi)    
        Pricolicea spunea acum cateva ore la A3 (Luni, 15 ianuarie 2018, 22:42)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui john06

        ca nici nu este necesara demiterea Presedintelui ci doar suspendarea lui, dupa care, dupa ce PSD isi rezolva problemele cu ajutorul interimarului, Iohannis revine la Cotroceni ca urmarea a unei Hotarari a CCR !

        PS. Pt cine nu stie, Pricolicea este Interpretul oficial al PSD pt Constitutia Romaniei si pt celelalte legi si acte normative !
    • +1 (1 vot)    
      Victoria lui Dragnea... (Luni, 15 ianuarie 2018, 22:25)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Dan_Nemes

      ...e cel mai bun lucru care se putea intampla.Daca castiga Tudose ar fi fost unii care sa creada ca PSD-ul se reformeaza si ca totul va fi bine.Romanii trebuie sa inteleaga ca atat timp cat exista PSD nu exista nici viitor nici speranta.Unica solutie e eliminarea acestei tumori maligne numita PSD din corpul tot mai slabit al tarii.
      • +2 (2 voturi)    
        Doar prostii ar fi crezut asta iar pt prosti (Marţi, 16 ianuarie 2018, 11:05)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        nu merita sa lupti, inclusiv ca sa incerci sa-i destepti !
  • +42 (44 voturi)    
    PSD arunca tara in haos (Luni, 15 ianuarie 2018, 21:22)

    qwerasdf [utilizator]

    liviu dracnea pare sa fi acumulat si mai multa putere

    euro creste, ratele cresc
    salariile profesorilor sunt mai mici decat cele ale soferilor
    legile justitiei au fost ciuntite
    au fost eliberati detinuti din penitenciare
    0 km de autostrada

    lucrurile merg perfect!
    • +8 (14 voturi)    
      asta se intampla cand prostii voteaza... (Luni, 15 ianuarie 2018, 21:59)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      asta se intampla cand prostii voteaza...
      • +6 (10 voturi)    
        sau (Luni, 15 ianuarie 2018, 22:09)

        Remarque [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        nu voteaza, mai degraba.
    • +3 (5 voturi)    
      Si cui crezi ca-i pasa de asta? (Luni, 15 ianuarie 2018, 22:08)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Chiar daca ar fi anticipate, cine crezi ca va castiga ca sa faca guvernul?
      • +1 (1 vot)    
        In caz de anticipate (Luni, 15 ianuarie 2018, 22:26)

        motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        ... totul va depinde de rata participarii la vot.

        Daca se realizeaza peste 55% prezenta la urne, PSD si ALDE pierd guvernarea.
        • -1 (1 vot)    
          Chiar crezi asta? (Marţi, 16 ianuarie 2018, 15:26)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

          Imi place optimismul tau, chiar daca eu nu cred asta.
  • +17 (17 voturi)    
    Bravooo... (Luni, 15 ianuarie 2018, 21:24)

    Sani [utilizator]

    Dati-le macete PSD-istilor sa se taie intre ei!

    Hai fraierilor, faceti dreacq implozie!
  • -14 (30 voturi)    
    ba astia din psd (Luni, 15 ianuarie 2018, 21:27)

    meditatorul [utilizator]

    ati stricat vacanta presedintelui...
  • -16 (30 voturi)    
    Da, bine (Luni, 15 ianuarie 2018, 21:29)

    feisbuk [utilizator]

    Il astetam pe dl. parerolog Tapalaga sa ne explice cum e cu variantele lui 2doze.
  • +16 (22 voturi)    
    a plecat klingonianul... (Luni, 15 ianuarie 2018, 21:30)

    Walking_dead [utilizator]

    ... incerc sa ghicesc ce specie va fi urmatorul... romulan, cardassian, andorian sau reptilian? Mizez pe ultima.
    • +6 (6 voturi)    
      . (Luni, 15 ianuarie 2018, 21:51)

      Evq [utilizator] i-a raspuns lui Walking_dead

      Păi l-au dat demisionat pe Tudose tocmai ca să arate că extratereștrii sunt de vină, ce facem, trădăm crezul pesedelei cum că toată lumea e rea numai ei nu?
  • -15 (35 voturi)    
    Și când te gândești (Luni, 15 ianuarie 2018, 21:32)

    Lovercraft [utilizator]

    că postacii HN îl dădeau pe Tudose câștigător sigur :)) Asta le dovedește flerul ;)
    • +6 (12 voturi)    
      De postaci te doare pe tine? (Luni, 15 ianuarie 2018, 22:07)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      Si reporterii, si in general toata lumea care are cat de cat minte nu se gandea la asta. Ce fel de partid e ala care, cum bine zice cineva mai jos, FIIND LA PUTERE, isi da jos INTR-UN AN doi prim-ministri NUMITI de ei? Nici eu care oricum sunt impotriva psd-ului, si cred iarasi ca nimeni din cei care judeca putin macar, nu s-ar fi asteptat la asta. In orice stat in care lumea mai si judeca, asta ar fi insemnat moarte politica. Evident nu se aplica la Romania, va las sa ghiciti de ce.
      • -2 (2 voturi)    
        si copiii stiu ca nu au fost propunerile psd (Marţi, 16 ianuarie 2018, 0:43)

        fugarul ghita [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        nominalizarile au venit in urma unor "consultari"
        • 0 (0 voturi)    
          Asta a vrut sa fie gluma? (Marţi, 16 ianuarie 2018, 15:25)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui fugarul ghita

          Ca daca nu, chiar asa, au fost de acord deci l-au sustinut si acceptat. Ca la alegeri. Cine nu se prezinta inseamna ca nu-l intereseaza si deci este de acord cu PSD-ul, ca daca ar fi impotriva ar fi mers si votat impotriva.
    • 0 (0 voturi)    
      Au gresit (Luni, 15 ianuarie 2018, 23:00)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      Psd insa a dovedit ca e incapabil sa guverneze. Puteti sa va puneti streangu de gat....
  • +17 (19 voturi)    
    Secuii si peedistii pot f fericiti (Luni, 15 ianuarie 2018, 21:34)

    valll [utilizator]

    Nu-i mai impidica nimeni de la furat pe pesedisti si secuii nu se mai tem de ce se temea dl Tapalaga
  • +27 (31 voturi)    
    psd (Luni, 15 ianuarie 2018, 21:38)

    Ionescu Raymond [utilizator]

    laturile Romaniei
  • +41 (45 voturi)    
    zici PSD si tragi apa (Luni, 15 ianuarie 2018, 21:39)

    AliKimiku [utilizator]

    Ce fel de partid de schizofrenici e asta care intr-un an isi da jos 2 prim-ministri? Ori sunt incapabili sa gaseasca un om/guvern competent ori programul lor de guvernare e pur si simplu irealizabil ori sunt o banda de banditi inconstienti! Sau toate 3 la un loc!
    • +10 (12 voturi)    
      E mai simplu. (Luni, 15 ianuarie 2018, 21:42)

      Ovidiu P [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      E mai simplu decat crezi. Dragnea a hotarat sa dea jos gevernul la fiecare 6 luni pana poate el sa ajunga premier, nimic mai mult! Noi nu contam.
    • +10 (12 voturi)    
      demisie (Luni, 15 ianuarie 2018, 21:50)

      nimrod [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      Halal electorat, halal partid! Cum e sacu' si peticu' !
  • +14 (18 voturi)    
    59 la 4 (Luni, 15 ianuarie 2018, 21:44)

    pardalian [utilizator]

    Desi Tudose conta pe vreo 20 de voturi a primit doar 4. Deci psd nu se dezminte. Una zice alta face. Niste curve...
  • +17 (21 voturi)    
    Pana la urma hipsterul de Grindeanu (Luni, 15 ianuarie 2018, 21:46)

    Susufler0 [utilizator]

    obligand PSD sa il demita prin motiune de cenzura a avut mai mult sange in vene decat malacul de Tudose care a demisionat !

    Sa vedem ce sinecura ii va oferi Dragnea pt ca pleaca de buna voie !

    PS. Una peste alta, inca o victorie de genul asta pt Livache si CEx-ul o sa-l pofteasca singur, fara alte imbolduri externe sa paraseasca Cabinetul 1 din Kiseleff !
    • 0 (0 voturi)    
      .... (Luni, 15 ianuarie 2018, 22:36)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Poate ar trebui sa fim mai precauti atunci cand caracterizam victoria lui Dragnea ca fiind una "a la Pyrrhus".

      Istoria ne arata ca dupa un sir de victorii, castigatorul incepe sa fie inconjurat de un fel de mit al invincibilitatii, care descurajeaza potentialii adversari si atrage fara prea mare efort aliati.

      Parerea mea este ca in acest moment, in PSD nu mai exista opozitie reala la Dragnea. Solutiile nu pot veni decat din afara acestui partid.
      • +2 (2 voturi)    
        Uite de ce cred eu ca victoria asta impotriva (Marţi, 16 ianuarie 2018, 11:23)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

        lui Tudose l-a secat pe Dragnea !

        Daca va ajunge PM, baronul de Dolj Paul Stanescu, in 6 luni avem din nou razboi in PSD. Asta pt ca Stanescu nu-i nici Grindeanu, nici Tudose. Stanescu este un om foarte puternic in teritoriu, cu conexiuni deosebite, cu pofta de putere si stiinta de a-si face aliati in PSD printre ceilalti baroni.

        Crezi ca Stanescu ar accepta sa fie marioneta lui Dragnea cand el se considera cel putin egalul lui ?

        Cat il priveste pe Fifor, asta este un Grindeanu 2.0. cu conexiuni si el, dar nu in teritoriu ci in alte zone. Ei bine, cred ca din aceste zone, o sa vina si indemnul de a incerca gustul puterii dar si sprijinul in acest sens !

        Dragnea spune ca nu va mai face el propunerile de PM. Minte, tocmai pt ca stie ca Partidul nu ar mai suporta o a treia lupta la varf din cauza lui.

        Evident ca numele el le va propune pana la sfarsit !

        PS. Doar nu s-a transformat dintr-odata dintr-un Ayatolah intr-un c...t !
      • +1 (1 vot)    
        Vechea slabiciune a lui Dinti de grebla : (Marţi, 16 ianuarie 2018, 13:43)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

        femeia politician ! ;))
  • +8 (12 voturi)    
    Interpretare (Luni, 15 ianuarie 2018, 21:48)

    Caragiale2.0 [utilizator]

    Pentru cineva din afara care nu cunoaste detaliile: ONORABIL
    Pentru cine stie mai multe: PSD-ist
  • +1 (7 voturi)    
    Dupa cum ziceam (Luni, 15 ianuarie 2018, 21:50)

    /./ [utilizator]

    economia e la pamant si doar PSD-isti nu sunt prosti sa raspunda pentru ce au facut asa ca le convine mai degraba sa plece de la guvernare dar sa ramana majoritari in guvern.Cine o sa vina nu o sa aibe de unde sa mai dea si o sa fie facut direct responsabil de catastrofa care o sa vina.Un guvern de tehnocrati nu merge pt ca o sa fie vazut ca guvernul Johanis , PNL , USR.Cel mai ok ar fi alegerile anticipate , dar nu o sa fie usor de ajuns acolo.
  • +13 (15 voturi)    
    Tractoristul s-a dat jos din trabant... (Luni, 15 ianuarie 2018, 21:50)

    Klaus_ [utilizator]

    Tractoristul s-a dat jos din trabant iar noi stam si ne minunam cum au reusit sa se adune atatia prosti nesimtiti laolalta, sa ne conduca tara si sa ne cheltuie taxele.
  • +12 (14 voturi)    
    frate (Luni, 15 ianuarie 2018, 21:51)

    Mignan [utilizator]

    incepand de sambata, astia trebuie dati jos. CU FORTA.
  • +4 (16 voturi)    
    psd dă foc la țară! (Luni, 15 ianuarie 2018, 21:51)

    Mazeta [utilizator]

    Încă 2-3 crize din astea și vom ajunge la 10% creștere economică.
  • +14 (16 voturi)    
    Ikebana (Luni, 15 ianuarie 2018, 21:53)

    Propinatiu [utilizator]

    Exista si interese nationale. Puteau sa-si tina congresul miercuri. Presedintele Dragnea, bazat pe majoritatea UDMR-PSD-ALDE, lasa România fara guvern exact la sosirea prim-ministrului japonez.
    • 0 (0 voturi)    
      Ikebana (Luni, 15 ianuarie 2018, 23:49)

      liamica [utilizator] i-a raspuns lui Propinatiu

      E prima oara cand ne viziteaza un Prim Ministru Japonez si guvernantii nostri se dau intr-un spectacol penibil, de casa de nebuni !!!

      Va dati seama, ce imagine rusinoasa va avea Romania in Tara Soarelui Rasare....

      Acum cativa ani un om a sfasiat de caini in centrul Bucurestiului , dupa aceea, o studenta japoneza a avut de-a face cu taximetristii damboviteni...

      Maine, prim ministrul nipon vine la Palatul Victoria, bate la usa si ghici ce? Ii primeste Paul Stanescu, care nu vorbeste nici macar engleza...

      Ce rusine!!!!
      • -1 (1 vot)    
        Vai, saraca tarisoara.... (Marţi, 16 ianuarie 2018, 2:29)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui liamica

        Vai, saraca tarisoara noastra....nu mai vin cei doi investitori japonezi cu 1000 de yeni in buzunar ca sa dubleze schimburile comerciale cu Tara Soarelui Rasare.
        De necaz, mai ca-mi vine sa-mi fac un haiku si sa scriu o harakiri. Sau invers...na, ca m'apuca zanshinu' umfla-i-s-ar wasabi'n unaghi.
  • +13 (17 voturi)    
    ciuma rosie (Luni, 15 ianuarie 2018, 21:55)

    vasiledorobantu [utilizator]

    Acum poate îşi dau seama toţi românii ce înseamnă ciuma roşie
  • +6 (10 voturi)    
    Traiasaca secretara Dan&condamnatul sef DLN (Luni, 15 ianuarie 2018, 22:00)

    Plagarus [utilizator]

    RO anexa PSDerbedeilor ?
  • 0 (6 voturi)    
    ce ma (Luni, 15 ianuarie 2018, 22:04)

    Mignan [utilizator]

    ati inceput cu ban de ip? au ajuns si pe la voi din banii lui orban? filo secui ce sunteti. Na , in fine , mai incercati de vreo 1025....2255 ori sa ma scoateti, poate reusiti.
  • +7 (9 voturi)    
    Surpriza mare il propane pe... (Luni, 15 ianuarie 2018, 22:15)

    Observatory [utilizator]

    Astai sunt asa de prosti ca o sa-l desemneze pe Ceausecu din nou !
    Hahalere cu studii facute la fara frecventa,,, Romanian style !
  • 0 (0 voturi)    
    daca si acum... (Luni, 15 ianuarie 2018, 22:30)

    liviu_ [utilizator]

    nu inteleg vtantii psd ca acest cartel NU are ce cauta la conducerea tarii... efectiv nu mai are nici o speranta tara asta
  • 0 (0 voturi)    
    Anticipate. (Luni, 15 ianuarie 2018, 22:48)

    anton_carpati [utilizator]

    Nu se poate altfel - majoritatea parlamentară nu este capabilă să formeze un guvern stabil. Aici e vorba deja de securitatea naţională iar preşedintele, în calitate de lider al CSAT, ar trebui să iniţieze procedurile necesare - nimeni nu-l va putea acuza de partizanat politic dată fiind situaţia în care s-a ajuns.
  • +1 (1 vot)    
    Guvernanti fara onoare ! (Marţi, 16 ianuarie 2018, 0:09)

    liamica [utilizator]

    Avea si Romania ocazia sa fie vizitata oficial de premierul nipon pentru prima oara intr-o 100 de ani .

    Japonezii au ales doar cateva tari pentru acest turneu diplomatic, printre care si Romania...

    Si ce sa vezi ? La Palatul Victoria nu-i nimeni sa primeasca asa cum se cuvine acest inalt oaspete ... ca oamenii sunt ocupati sa joace intr-un spectacol de un penibil perfect !

    Cu ce usurinta a iesit Mihai Tudose vesel si cu zambetul pe buze spunand ca demisioneaza !!!!
    N-a avut macar decenta sa mai ramana o zi sa-l primeasca pe inaltul oficial nipon !!!!!

    Va dati seama ce imagine va avea Romania in Japonia ?!?!? Intai un turist a fost macelarit de cainii japonezi in centrul Bucurestiului, apoi o studenta a avut de-a face cu taximetristii damboviteni si acum acest afront !!!! Ce rusine !!!