Surse: 30 de presedinti de organizatii PSD au semnat pentru retragerea sprijinului politic pentru premierul Mihai Tudose

de C.P.     HotNews.ro
Luni, 15 ianuarie 2018, 15:57 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
30 de organizatii judetene ale PSD, dintre care mai mult de jumatate presedinti interimari, au semnat luni la pranz in biroul lui Liviu Dragnea o cerere pentru retragerea sprijinului politic pentru premierul Mihai Tudose, potrivit unor surse din partid. Dragnea le-ar fi cerut imperativ celor 30 de presedinti de organizatii sa semneze declaratia. Alte surse din partid au declarat pentru HotNews.ro ca daca ii va fi retras sprijinul politic al PSD la sedinta Comitetului Executiv de azi, Tudose va demisiona.

Nu e clar in acest moment daca presedintele Klaus Iohannis va desemna un alt premier nominalizat de PSD in eventualitatea demisiei lui Mihai Tudose, seful statului anuntand voalat ca doua crize guvernamentale provocate chiar de partid ar fi prea mult. Surse politice au declarat pentru HotNews.ro ca e posibil ca, dupa o prima desemnare formala de catre Iohannis a unui premier care va fi respins de Parlament, e posibil ca a doua desemnare sa fie tot Mihai Tudose.

Intrebat daca stie ceva despre aceasta initiativa, presedintele executiv al PSD, Niculae Badalau, a raspuns: "Nu stiu dar nu e statutar asa ceva".





















[P] Afla cum poti sa-ti imbunatatesti aerul din locuinta

Stiati ca umiditatea mare poate provoca probleme de respiratie si de adaptare la temperaturi mari?

17089 vizualizari

  • +50 (50 voturi)    
    Dragnea a numit niste slugi interimare (Luni, 15 ianuarie 2018, 15:59)

    Kivek [utilizator]

    slugile numite de Dragnea ca sefi interimari voteaza cu....Dragnea
    • +3 (3 voturi)    
      dar (Luni, 15 ianuarie 2018, 17:55)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      titularii organizatiilor respective, unde sunt?
      Cata valabilitate au niste documente semnate in felul asta?
      Intreb si eu, nu dau cu parul.
  • +34 (34 voturi)    
    psd... (Luni, 15 ianuarie 2018, 16:01)

    liviu_ [utilizator]

    trebuie sa plece de la guvernare...
    a dovedic ca este un partid incapabil sa guverneze!

    pe de alta parte nustiu cat de vine ar fi... tara este intr-o situatie dezastruoasa si a veni alt guvern inafara de psd le va da rosilor posibilitatea sa dea vina pe altii pt tampeniile facute de ei
  • +37 (37 voturi)    
    Implozia P$D-ului , (Luni, 15 ianuarie 2018, 16:01)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    explozia dracului !!!
  • +22 (38 voturi)    
    Ciolos premier! (Luni, 15 ianuarie 2018, 16:04)

    BobMuller [utilizator]

    De ce nu, a iesit bine prima data, hai inca o tura pentru Ciolos.
    • -12 (24 voturi)    
      Ce fumati ? (Luni, 15 ianuarie 2018, 16:42)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui BobMuller

      Reveniti cu picioarele pe pamant, fiti mai realisti si mai pragmatici.
      Nu mai visati la cai verzi pe pereti.
      De asta va joaca vulpoiul de Dragnea pe degete....
      • +3 (3 voturi)    
        Oh, Pasa! (Luni, 15 ianuarie 2018, 17:41)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Matale esti detasat, nu te-ncurci cu prostimea anti-PSD-ista...iti permiti sa ne dai lectii de pe atotstiutorul tau scaun de lichea maronie!
    • +13 (13 voturi)    
      mmm (Luni, 15 ianuarie 2018, 16:42)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui BobMuller

      Cu actualul parlament? Ca sa ce? Sa adune injuraturile generate de programul de guvernare?
    • +3 (11 voturi)    
      esti pe langa (Luni, 15 ianuarie 2018, 16:53)

      /./ [utilizator] i-a raspuns lui BobMuller

      A iesit bine pt PSD ai vrut sa zici.Daca nu era Ciolos PSD-ul nu lua atatea voturi.Asta face si acum PSD-ul s-a prins ca pomenile nu mai pot fi sustinute si sa vina altii sa taie.Mai ganditi si voi putini inainte sa tastati.Singura varianta sunt alegerile anticipate, orice alt guvern de la USR, PNL, tehnicrat o sa traga PSD-ul in sus de tot.
      • +13 (13 voturi)    
        A iesit PSD (Luni, 15 ianuarie 2018, 17:00)

        Ion-i_pozitivi [utilizator] i-a raspuns lui /./

        Pentru ca tara mergea bine, oamenii nu erau scandalizati si au deveit apatici. Prezenta mica si lipsa unei opozitii organizate a adus victoria PSD, factori care nu au legatura cu PSD sau Ciolos. Nu mi se parea ca are o vina imputabila in victoria PSD din 2016.
        • -2 (2 voturi)    
          ... (Luni, 15 ianuarie 2018, 18:28)

          /./ [utilizator] i-a raspuns lui Ion-i_pozitivi

          Pai si tara mergea bine din cauza PSD-ului sau a lui Ciolos??Ce era dc nu era Ciolos si tara mergea prost ???Oare mai aveam procentul ala a PSD-ului astazi??Sa nu uitam ca PSD-ul a dat in guvernul Ciolos la greu, toata ziua urla Dragnea la antena 3 ca sunt bani dar sorosistul de Ciolos nu vrea sa creasca pensiile si salariile bugatariilor.As fi preferat oricand un an in plus cu PSD-ul atunci decat 4 ani acum cu ei cu procentul asta imens castigat la alegeri.Johanis s-a fript o data cu solutia tehnocrata , a doua oare nu o sa se mai intample.
      • 0 (0 voturi)    
        Eu vreau guvernare buna (Luni, 15 ianuarie 2018, 17:24)

        BobMuller [utilizator] i-a raspuns lui /./

        Avem nevoie de o guvernare buna sa reechilibreze economia, ca sa nu ajungem la colaps economic.

        Ce-i mai important, cum arata situatia pentru care partid si opinia publica, sau evitarea colapsului economic?

        Mai gandeste-te inainte sa tastezi.
        • 0 (0 voturi)    
          .. (Luni, 15 ianuarie 2018, 18:46)

          /./ [utilizator] i-a raspuns lui BobMuller

          Si daca ajungem in colaps care e problema ???Numai atunci o sa inteleaga si votantul PSD ca in afara de circ si hotie comunistii astia altceva nu au de oferit.Johanis s-a fript o data cu un guvern tehnocrat a doua oare nu o sa se mai friga.Sa ramana PSD-ul si sa guverneze ca de asta a fost votat MASIV.
    • 0 (0 voturi)    
      nu (Luni, 15 ianuarie 2018, 17:56)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui BobMuller

      in felul asta.
  • +30 (30 voturi)    
    misto (Luni, 15 ianuarie 2018, 16:05)

    bogdan1477 [utilizator]

    vine guvernul dragnea 3. Ar fi fost frumos sa vedem o noua demitere in parlament, sa fie circul complet. Pacat ca pierdem un asemenea spectacol, dar asta e. Interesant e ce va face Johannis...
    • -5 (19 voturi)    
      Johannis nu va risca nimic. (Luni, 15 ianuarie 2018, 16:45)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Are salariu bun, nu e implicat in nicio treaba a tarii, el da decoratii. Va hirotonisi orice premier, don't worry!
      Nu-l vad capabil de vreun gest maret, de vreo manevra inteligenta, il joaca dragnea si mafiotii cum vor, la fel si pe noi. Nu este opozitie, psd se prevaleaza de 'riscurile democratiei, mai draga' si face circ sa nu aiba timp cetatenii sa se revolte, sa vada ce prostii fiscale vin peste ei si cum fura toate resursele si secatuiesc bugetul. Asta e problema cu idiotii de stanga, fara scoli, fara responsabilitate dar cu experienta in puscarii. Si ceausescu a facut parnaie si-avea 2 clase, 'da' ce de fabrici a construit el insusi, cu manuta lui cu care facea semne la mitingul ultim!! Stanga e plina de banditi, antidemocratici, niste nimeni plini de frustrari si de manele.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu il poate demite in parlament (Luni, 15 ianuarie 2018, 16:55)

      Ion-i_pozitivi [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Grindeanu a avut trei filiale de partea sa si votul a trecut la limita cu ajutorul minoritatilor (care s-au comportat execrabil) acum sunt 10 de partea lui tudose si sper ca minoritaile s-au mai desteptat. Nu-s fan Tudose, dar nu cred ca mai poate trece o noua motiune de cenzura.
      • 0 (0 voturi)    
        nici n-a fost nevoie (Marţi, 16 ianuarie 2018, 12:19)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Ion-i_pozitivi

        S-a demisionat singur
    • +2 (2 voturi)    
      Cand Livache isi va face bilantul anilor petrecuti (Luni, 15 ianuarie 2018, 19:12)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      in fruntea PSD, exact astea vor fi marile lui realizari : cele doua guverne Grindeanu si Tudose alese de el, cu doi prim ministri alesi de el, pe care le-a rasturnat tot el prin motiuni de cenzura!

      PS. Dar cine stie, poate ca nu vor fi doar doua !
      • 0 (0 voturi)    
        gresit (Marţi, 16 ianuarie 2018, 12:20)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Bilantul lui va contine o singura realizare (sau nu): incalecarea justitiei. Restul e irelevant, atit timp cit le reda tara inapoi baronilor si pot fura dupa aia in voie. Asta e singurul criteriu care functioneaza azi in PSD.
        • +1 (1 vot)    
          Am vrut sa fiu sarcastic (Marţi, 16 ianuarie 2018, 13:50)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          dar se pare ca nu mi-a reusit !

          PS. Cat priveste criteriul dupa care functioneaza PSD, hotia, furtul, asta ii insoteste inca din vremea FSN-ului !
  • +6 (6 voturi)    
    Care anume? (Luni, 15 ianuarie 2018, 16:19)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cei mai hoti dintre hoti. Niste scursuri...
  • +3 (7 voturi)    
    De ce nu il vor pe Dragnea cei ce nu sunt PSDisti? (Luni, 15 ianuarie 2018, 16:19)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    Este in interesul tuturor ca cel mai mare partid din Romania sa fie (cat mai) democrat.

    Dragnea nu a aratat ca poate fi o solutie democratica in acel partid si prin extensie in guvernare.

    Este logic ca (si) cei ce nu sunt din PSD sa spere ca schimbarea in PSD va creste gradul de acceptare a democratiei. In PSD si in guvernare.

    De aceea, nefiind PSD-ist, sper ca Dragnea sa faca un pas in spate.
    • 0 (0 voturi)    
      Macel (Luni, 15 ianuarie 2018, 17:10)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui radu_cel_frumos

      Lumea vrea macel in PSD. Pentru ca lupul nu se va transforma in oaie. Macelul intern e cea mai economica solutie de eliminare a carnivorelor.
  • +10 (10 voturi)    
    sanje (Luni, 15 ianuarie 2018, 16:23)

    lula [utilizator]

    se la cu sanje pe pereti. vreau sa vad cum se bat cu scaune!!!
    • 0 (0 voturi)    
      hihihihi (Luni, 15 ianuarie 2018, 17:37)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui lula

      si io
  • +14 (14 voturi)    
    Jale in mafie (Luni, 15 ianuarie 2018, 16:41)

    Daniels22026 [utilizator]

    In organizatiile mafiote toata lumea trebuie sa fie de acord cu deciziile mafiotului sef, inca de la bun inceput.

    Intr-adevar, se mai intampla ca mafiotul sef sa ceara informatii, sfatul, opinia unuia sau altuia. Dar vot liber?! Niciodata. Ar fi un semn de slabiciune al liderului. Cand autoritatea absoluta a acestuia este pusa sub semnul intrebarii, incepe imediat lupta pentru putere. De aia mafia e mafie, iar democratia e democratie. Sunt notiuni diferite, structuri opuse de organizare.

    De aceea e mare jale in PSD. Dragnea a clipit mai demult, e un lider deja slab, iar mirosul sangelui induce frenezia brutalitatii printre rechini. E groasa pentru PSD.
  • +11 (13 voturi)    
    Nope (Luni, 15 ianuarie 2018, 16:47)

    KostasP [utilizator]

    Alegeri anticipate. Psd nu mai este reprezentativ ca partid majoritar in Ro.
  • +10 (10 voturi)    
    Spectacol ieftin! (Luni, 15 ianuarie 2018, 16:58)

    andrejk [utilizator]

    In lipsa unei opozitii adevarate, PSD inventeaza tot felul de "opozanti interni", pentru a distrage atentia de la problemele cu adevarat grave pe care le-au generat sau pe care se pregatesc sa le genereze (in pofida cresterii economice "pe hartie" de anul trecut)!

    Guvernarea inseamna, totusi, si ceva talent si stiinta de carte, nu numai un puternic spirit de haita pesedista!

    Chiar daca se dovedesc, practic, incapabili sa guverneze, Iohannis nu poate numi ca PM decat tot un membru al haitei. Din pacate!
  • +1 (1 vot)    
    hai sa vedem acum cum JK (Luni, 15 ianuarie 2018, 17:32)

    ..13 [utilizator]

    arunca pe Dragnea in afara ringului....

    Oare reuseste JK asa cum a trantit paltonul sa tranteasca pe dementul Dragnea???

    Acum este momentul, clipa, secunda!

    Buget avem, 2% pentru apararea avem, nu mai vin rusii peste noi, americanii sunt din ce in ce mai comfortabili loco, Evropa se trateaza de raceala si domnul Presedinte oare se pregateste de un meci mare???
  • +1 (1 vot)    
    dragnea, tudose, carmen... (Luni, 15 ianuarie 2018, 17:33)

    suck&swallow [utilizator]

    don quijote, sancho panza,dulcinea!
    f'ti ai drq de timpiti !))))
  • 0 (0 voturi)    
    Gest sinucigas ... (Luni, 15 ianuarie 2018, 17:36)

    utug [utilizator]

    Dragnea este un prost.
    Ce a facut Dragnea astazi ... « C’est pire qu’un crime, c’est une faute. »

    https://www.histoire-en-citations.fr/citations/c-est-pire-qu-un-crime-c-est-une-faute
  • 0 (0 voturi)    
    De rasul plansului. (Luni, 15 ianuarie 2018, 18:01)

    Azra [utilizator]

    LAMENTABIL !! Asta nu isi da seama in ce haos va arunca tara in Anul Centenarului Unirii. O face oare intentionat sau este inconstient?Ar fi foarte grav in ambele cazuri !
  • 0 (0 voturi)    
    Statul paralel, fractiunile mafiote in actiune ! (Luni, 15 ianuarie 2018, 20:26)

    deval [utilizator]

    Seful slugoilor maciucari e un traditional de la Vaslui ! Am vrut sa fac aceasta previziune acum o saptamana dar m-am autocenzurat !
    Va rog sa observati :
    -au sisteme de bruiaj pe care institutiile statului nu le au (penitenciare, DNA, CSM, Parchet etc);
    -au cerut CEX sa lase telefoanele in papusoi ca oprescu cand isi lua haraciul de la supusi ;
    -jurnalistii de la usa cladirii, din strada, nu pot sa-si faca meseria in conditii normale, nu au acces la internet si comunica greu, cu intreruperi cu televiziunile lor !
    Ce alegem , ciuma sau holera ?