SURSE Premierul Tudose ar urma sa demisioneze daca PSD ii retrage sprijinul politic

de Redactia Politic     HotNews.ro
Luni, 15 ianuarie 2018, 13:42 Actualitate | Politic


Premierul Mihai Tudose ar fi decis plece din fruntea Guvernului daca PSD ii retrage sprijinul politic la sedinta Comitetului Executiv din aceasta dupa-amiaza, au declarat pentru HotNews.ro mai multe surse din partid. Potrivit acestora, Tudose nu doreste sa repete experienta lui Sorin Grindeanu. Liviu Dragnea n-ar avea insa certitudinea ca presedintele Klaus Iohannis va numi premier tot de la PSD daca Tudose va demisiona, avand in vedere ca ar fi al doilea guvern PSD esuat intr-un an.

Nu e clar insa ce optiuni de a forma un guvern exista in afara partidului condus de Liviu Dragnea. In ultimele zile, au avut loc negocieri intense ale celor doi lideri aflati in conflict pentru a obtine majoritatea in CEx, organism de conducere din care fac parte liderii de filiale din tara si conducerea centrala formata din vicepresedintii partidului. Potrivit unor evaluari, in acest moment Dragnea ar avea majoritatea in CEx, dar situatia ramane fluida si totul se joaca pana in ultimul moment.


Citeste mai multe despre   


















9042 vizualizari

  • -10 (20 voturi)    
    pisica moarta (Luni, 15 ianuarie 2018, 13:56)

    revo [utilizator]

    asta ar fi aruncarea pisicii moarte in curtea lui Iohannis - si vor reusi, pt. ca practic nu exista opozitie.
    Va trebui sa numeasca tot un PSD-ist si sa lase PSD la guvernare pt. ca nu are nicio alternativa viabila.
    Va fi sah la Iohannis si, daca nu va semna numirea premierului PSD si apoi promulgarea legtilor Mafiei, va urma si matul, adica suspendarea, pt. ca nu mai exista nicio institutie care sa apere aceasta tara de mafioti!!
    Daca Tudose demisioneaza, mafia PSD-ALDE-UDMR va iesi intarita pentru o noua epoca glorioasa, de vreo 50 de ani.
    • +10 (10 voturi)    
      "Matul" (Luni, 15 ianuarie 2018, 14:09)

      eleVenereCtions [utilizator] i-a raspuns lui revo

      in acest caz reprezinta sinucidere. Vom avea revolutie daca il suspenda pe Iohannis.
    • +12 (12 voturi)    
      Nu va fi nici un sah.... (Luni, 15 ianuarie 2018, 14:20)

      taro [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Daca Tudose demisioneaza atunci este al 2-lea guvern PSD care esueaza. PSD nu este in stare sa guverneze! Face PSD guvern si iar il da jos in 6 luni sau mai putin.

      Nu exista decat o singura solutie, alegeri anticipate. Ce-i mai democratic de asa? Sa vina PSD in fata alegatorilor.
    • +7 (7 voturi)    
      nu e chiar asha (Luni, 15 ianuarie 2018, 14:30)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Suspendarea lui Johannis aduce dupa sine si un referendum de demitere, referendum care nu prea vad cum ar putea fi cistigat de PSD. Ba as pune pariu ca pierd cu 80%-20% Si din momentul ala a disparut argumenul lor forte cum ca au sustinere populara mare.

      Johannis poate spre exemplu sa-l nominalizeze tot pe Tudose. Sau pe Rus, Dincu, Puscas, toti 3 pro-europeni, anti Dragnea.

      Dar eu cred ca Johannis va nominaliza din nou propunerea PSD, pentru ca nu are sens sa itervina in circul asta sublim livrat de PSD poporului. Peste 6 luni scenariul se va repeta oricum.

      Plus ca mafia PSD-ALDE are oricum o mare problema, care o vor macina pina la viitoarele alegeri: situatia economica, care se va deteriora abrupt, 2018 fiind anul in care se vor deconta toate coafarile bugetare din 2017 si toate aminarile de cresteri de salarii promise in campanie. In plus, legile justitiei fac din PSD un partid nefrecventabil la nivel european, iar loviturile de maciuca vor cadea cu cadenta din ce in ce mai mare dinspre UE/SUA/Canada. S-ar putea chiar, cu ceva ajutor din partea marilor corporatii, sa asistam la o aterizare neprogramata a economiei si la anticipate chiar in 2018.
    • 0 (8 voturi)    
      loool (Luni, 15 ianuarie 2018, 14:46)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui revo

      - Iohannis sa refuze propunerea de premier de doua ori si a rezolvat problema.
    • +7 (7 voturi)    
      ohhh (Luni, 15 ianuarie 2018, 14:46)

      csan [utilizator] i-a raspuns lui revo

      are o mare scuza Iohanis : psd nu este in stare sa guverneze. Doua numiri de prim - ministri respinsi de parlamemt si alegeri anticipate Nimeni nu doreste sa ajunga aici . Deci mai avem o sansa. Este sansa lui Iohanis.
  • +8 (8 voturi)    
    Sa fie asta (Luni, 15 ianuarie 2018, 14:12)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    Dulcea Zi a Imploziei Ciumei P$D-iste ?...
    • -1 (1 vot)    
      Sunt cinic, (Luni, 15 ianuarie 2018, 15:31)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      o sa spun nu.

      Am mai vazut certuri diverse intre mafioti. Ca intr-o comedie romantica, pana la sfarsit isi dau seama ca de fapt se iubesc fiindca sunt toti hoti sociopati, indiferent de cine e in varf.
  • +8 (8 voturi)    
    Cred ca Iohannis a luat de mult in calcul (Luni, 15 ianuarie 2018, 14:19)

    Susufler0 [utilizator]

    mutarea asta si, in plus, a vazut cateva mutari in avans fata de Dragnea !

    PS. Va pune tot un pesedist ! Sa fie acelasi Tudose ? Sau poate Chirica de la Iasi ? Sau poate, fostul vice de la Guvern al lui Ciolos ?
    • +1 (1 vot)    
      sau, (Luni, 15 ianuarie 2018, 15:28)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      s-ar putea ca Ofelia de Alexandria sa demisioneze, tudose sa accepte propunerea lui dragnea pablito pentru ministerul respectiv si cu asta se termina galceava. Vreo 2-3 luni.
    • 0 (0 voturi)    
      Chirica? (Luni, 15 ianuarie 2018, 15:32)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Sliga si complicele ma furturile lui Nichita? Ha ha
    • +1 (3 voturi)    
      Nu e chiar asa (Luni, 15 ianuarie 2018, 15:36)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Daca Johannis nu desemneaza ca premier propunerea concreta venita de la PSD-ALDE, se poate ajunge la suspendare, (cu totala bunavointa a CCR bineinteles)
      Lui Tariceanu ii ajung 4 saptamani de interimat ca sa faca praf justitia, pt ca in Constitutia Romaniei este prevazut ca presedintele interimar are dreptul sa demita si sa numeasca sefii parchetelor, are dreptul sa promulge legile trecute prin parlament si, colac peste pupaza, are dreptul sa dea chiar si gratieri.
      Asa ca, in cazul unei suspendari a presedintelui Johannis, PSD-ALDE isi va atinge absolut toate scopurile.
      Nici macar nu mai conteaza ca, ulterior, Johannis ar castiga referendumul de demitere, cu 95% din voturile elctoratului.
      • +1 (1 vot)    
        Nu au avut scrupule pesedistii cu Basescu (Luni, 15 ianuarie 2018, 19:54)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        si l-au suspendat fara motiv si crezi ca si-ar fi facut tocmai acum, cu Iohannis ?

        Daca le este de trebuinta sa-l suspende o fac oricum !

        PS. Cu atat mai mult cu cat geniul lor juridic, Nicu Pricolicea spunea chiar astazi la Latrina 3 ca potrivit interpretarii lui, nici nu trebuie ca suspendarea lui Iohannis sa fie urmata de un referendum pt demitere, ci pur si simplu, dupa perioada care le-a fost necesara pt interimat, Parlamentul poate declara ca nu mai continua procedura iar Presedintele se poate intoarce la Cotroceni dupa ce CCR da o hotarare in acest sens.

        PPS. PSD si ALDE nu cred ca vor sa se mai angreneze in niste aventuri numai si numai ca sa-i faca pe plac lui Dragnea.
  • +3 (7 voturi)    
    Peste cateva ore... (Luni, 15 ianuarie 2018, 14:20)

    Cataleya [utilizator]

    ...vom sti mai mult.

    Probabil ca zvonurile astea de pe surse reprezinta ultima cale de atac (santaj) a lui Tudose la dresa taberei lui Dragnea.
    Prin demisie, Tudose ar lasa la mana presedintelui Johannis desemnarea unui nou premier, iar in conjunctura actuala, presedintele ar avea motive si argumente destul de serioase pt a refuza numirea unui al 3-lea premier PSD-ist (in interval de un an de zile).
    Personal, cred ca vor pune toti batista pe tambal, iar Dragnea va renunta la Carmen Dan ca sa nu forteze demisia lui Tudose. La urm,a urmei, Dragnea are o multime de slugi in jurul sau, pregatite sa preia sefia MAI.
    • +1 (1 vot)    
      Alegeri anticipate ! (Luni, 15 ianuarie 2018, 15:34)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      P$D la lada de gunoi, ca niste gunoaie ce sunt. O adunatura de borfasi, impreuna cu USL, ALDE si UDMR! Români: iesiti la vot - ungurimea nu are ce sa caute in Parlamentul Hotiei Nationle !
  • 0 (0 voturi)    
    Sprijin politic? (Luni, 15 ianuarie 2018, 15:31)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Gresit - sprijin mafiotic. P$D+ALDE+UDMR - gruparile infractionale organizate numite impropriu partide .Haoardele care au DISTRUS ROMÂNIA!
  • 0 (0 voturi)    
    Daca PSD, adica Dragnea... (Luni, 15 ianuarie 2018, 15:42)

    mircea_cjn [utilizator]

    ..are de ales intre Carmen Dan si Tudose, si alege Carmen Dan, eu in locul lui Tudose mi-as da demisia in secunda 2 !

    Asa se pune problema? Stranută Dragnea si pică guvernul? Pe motiv ca o secretara nu mai e ministru?

    Asta e PSD, felicitari votantilor lor !
  • +1 (1 vot)    
    Nu mai bine ne vedem noi de treaba (Luni, 15 ianuarie 2018, 15:43)

    ciuma.rosie [utilizator]

    si plecam din " cacaua" asta de tara. Anul trecut am platit 79 lei la sanatate, anul asta s-a facut 190 lei / luna !!!!
    Banuiesc ca era scris in ... programul de guvernare .
  • 0 (0 voturi)    
    O sa fie blat (Luni, 15 ianuarie 2018, 16:03)

    KTerinca [utilizator]

    Stiu si ei ca Mr. J nu ii mai lasa sa formeze un nou guvern, cu orice riscuri, chiar si cel de a se incerca suspendarea si a se ajunge la referendum.
    Mr. J trece de referendum si are numai de castigat dintr-o asa prostie a PSD-ului.
    Vine apoi cu vant in panze pentru al 2-lea mandat.
    Altfel, fara o prostie a PSD-ului, de genul acesteia, va fi dificil pentru Mr. J.
    Asa ca Dragnea o sa faca un mare blat cu Tudose, la presiunea baroneilor.
    Inca un pronostic.
    Dragnea va fi inhatat pana la sfarsitul lui martie.