Cazanciuc: Catedrala nationala - singurul obiectiv realist in anul Centenarului

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 14 ianuarie 2018, 11:52 Actualitate | Politic


Catedrala Mantuirii Neamului
Foto: USER UPLOADED
Senatorul PSD Robert Cazanciuc, membru al Comisiei parlamentare speciale pentru Celebrarea Centenarului Marii Uniri, a declarat ca singurul obiectiv realist in 2018, la nivel de proiect major, este Catedrala nationala si i-a indemnat pe toti cei convinsi de importanta proiectului sa doneze cel putin 2 euro, potrivit Agerpres.

"Comisia are responsabilitatea de a da coerenta demersurilor, in primul rand guvernamentale, pentru acest obiectiv major. Avem multe initiative la nivel public sau privat. Aceasta comisie trebuie sa aduca in jurul mesei pe toti cei ce vor sa fie parte a proiectului Centenar. Acest proiect nu este un sac in care statul pune un buget si cineva vine sa cheltuiasca. Fiecare dintre noi trebuie sa se gandeasca ce putem face pentru acest proiect. Centenarul este despre trecut, prezent si viitor (...) La nivel de proiect major, singurul obiectiv realist in acest an este Catedrala nationala", a afirmat Cazanciuc.

El sustine ca acest obiectiv trebuie realizat pentru a nu avea "o problema de constiinta si de istorie".

"Daca nu o sa avem grija ca acest obiectiv sa fie finalizat, cred ca o sa avem o problema de constiinta si de istorie pana la urma. Catedrala nu este proiectul patriarhului Daniel (...) Este proiectul lui Carol I. Dupa Razboiul de Independenta a aparut ideea unei catedrale. Sunt aproape 140 de ani de cand Carol I a emis o lege privind Catedrala nationala. Cred ca e momentul ca fiecare dintre noi sa ne intrebam daca putem face ceva pentru acest obiectiv national. Sa facem o donatie de 2 euro (...) Sa nu lasam sa treaca istoria pe langa noi fara sa facem nimic pentru ea", a adaugat Cazanciuc.

Potrivit acestuia, Catedrala "nu e doar un proiect al bisericii, ci un proiect al poporului roman".

"Acolo vor fi multe functiuni cu caracter social. Sunt absolut convins ca atunci cand va fi finalizat la 1 decembrie anul acesta sa mergem cu bucurie si sa fim mandri ca am facut o donatie de 2 euro sau am vorbit de bine acest proiect. De hulit este foarte usor, haideti sa si construim ceva si cred ca anul acesta e o sansa chiar istorica pentru poporul roman. (...) Sa avem macar o data in acest an incredere in noi, sa nu mai fim atat de suspiciosi ca intotdeauna se ascunde ceva in spatele unui proiect. Sunt oameni care vor sa construiasca pentru aceasta tara pur si simplu", a aratat Cazanciuc.























1957 vizualizari

  • +14 (20 voturi)    
    vai de noi...asta "celebram"? (Duminică, 14 ianuarie 2018, 12:14)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Adica in 100 de ani natiunea asta "unita" nu a fost capabila nici sa lege provinciile cu ceva autostrazi peste munti, nici sa sigure o dezvoltare regionala echilibrata in locul polilor de saracie vs polii de dezvoltare de azi, nici alt obiectiv 'de tara" ambitios.
    E patetic ca o tara de 20 mil locuitori sa se mandreasca cu o catedrala (ortodoxa), si asta nici nu e cine stie ce realizare, daca e sa o privim la rece, ca valori si dimensiuni, e sub cele construite in Evul Mediu, cand efortul necesar pt acele bijuterii arhitectonice era mult mai mare atunci si de asta le admiram acum. Acum, avem o cladire, nici asta prea impresionanta, ca nu e Burj al Arab sau cine stie ce referinta, va garantez ca nu or sa vina televiziunile straine sa faca documentare cu ea si nici turistii straini nu vor da navala sa o vada. Si in plus, ce facem cu celelalte culte? cu ateii? musulmanii? catolicii, etc? ei nu fac parte din acest popor? Jalnic sa celebram "unirea" tuturor cu o catedrala dedicata unui cult...adica prin excluziune si discriminare religioasa!

    Nu vad ce e de "celebrat", ne-am unit ca sa avem mai mare forta si putere economica, sociala, culturala si se pare ca de fapt nu e nicio plusvaloare, tot asa incapabili de un proiect de tara (unita) ambitios am ramas. In afara de cateva "varfuri" intelectuale si insule de excelenta (exceptii) nu putem mai nimic.

    Aici am ajuns cu o clasa politica fanariota si o populatie gregara, analfabeta, pt care prioritatea e kilu' de malai, sclipiciul, smecheria, banul obtinut rapid pe cai necinstite, nu educatia, sanatatea, curatenie, munca si cinstea! Astea doua:populatia si clasa politica s-au "potentat" reciproc- sa nu aranucam vina doar pe politic, uitati-va in jur si observati cum se comporta si romanii din jur, cum arata mediul inconjurator, zonele locuite de oameni, etc si vedeti ca regasiti si la scara individuala si de comunitate aceleasi tare ca ale politicienilor.
    • +9 (13 voturi)    
      Obisnuinta ? (Duminică, 14 ianuarie 2018, 13:21)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Stii cum e: nu te-ai obisnuit sa stai cu mana intinsa? Hai la noi la Catedrala sa te invatam pozitia capului plecat si cum sa inveti sa tii mana intinsa ore intregi.

      Vad comentarii pe aici care cer scoli sau spitale, dar adevarul este ca asta vor romanii: o catedrala "mareata". Daca nu era adevarat, luema iesea la vot. Daca nu era adevarat, lumea iesea la proteste. Si daca nu era adevarat, ar fi fost vociferat faptul ca s-au taiat investitii si s-a rectificat bugetul de cel putin 2 ori ca sa alimenteze bani in proiectul asta de sifonat.

      Si totusi, romanii nu au comentat pe tema asta (maxim presa). Aici vad doua motive posibile:
      - au renuntat si s-au resemnat ca o sa fim un popor din Evul Mediu care admira oameni de pe nori
      - obisnuinta

      Altfel nu-mi explic. Acum peste o mie de ani daca aveai voci si vedeai imagini inexistente se considera ca esti posedat si trebuie sa fii exorcizat. Mai tarziu, cand stiinta a fost recunoscuta ca mai mult decat o poveste de adormit copiii, s-a concluzionat ca acel act se numeste schizofrenie. Acum, in secolul 21, cel putin la noi, asta se cheama ca esti "alesul domnului" si esti admirat de toti natangii.

      Exemplu:
      https://www.youtube.com/watch?v=CQZ-q3QLseo

      Realitatea?
      http://observator.tv/social/icoana-de-pe-copacul-din-ialomita-nu-e-o-minune-a-fost-pictata-de-un-vanzator-de-pepeni-115747.html

      Hai sa analizam:
      Soferul care a avut pana "a vazut o lumina, apoi a aparut chipul lui Iisus Hristos". Corect? In schimb luema este indignata de faptul ca un vanzator de pepeni a facut o gluma proasta (pe limbajul lor "blasfemie") dar nicium de faptul ca SOFERUL A MINTIT CU NERUSINARE despre o lumina inexistenta sau mai stiu eu ce inventie ii trecea prin cap !!! Incredibil nu? Fiecare cu prioritatile sale...

      Drept urmare, ne mai miram de ce este asa admirat acest proiect?
      Si sa vezi ca daca este intrebat cienva de ce a facut PSD, asta va fi primul lucru spus: Catedrala Minciunii Neamului... vai ce realizare.
  • +8 (14 voturi)    
    Oare ? (Duminică, 14 ianuarie 2018, 12:27)

    democtrates [utilizator]

    Stimate domn,
    Asta este prioritatea in anul Centenarului ?
    Poate ar fi mai bine sa ne gandim la "oameni" care mor cu sutele, cu miile in spitale din cauza conditiilor mizere, la oamenii de pe strazi care au ajuns sa traiasca in canale(atentie sunt multi oameni cu diplome obtinute pe merit nu prin plagiaturi), sa ne intelegem mai bine cu minoritarii, sa accesam fonduri europene pentu "oameni " nu penru imbogatirea anumitor persoane
    A spune ca Catedrala"nu e doar un proiect al bisericii, ci un proiect al poporului roman" este o aberatie, ci mai multi are se vor duce la inaugurare vor fi atei, dar imaginea conteaza.
    Cu stima.
  • +10 (16 voturi)    
    Romania, o tara umilita si prostita (Duminică, 14 ianuarie 2018, 12:29)

    TheDudeLebowski1988 [utilizator]

    Vai de capul nostru de tara handicapata.

    In 2017, construim o catedrala de peste 80 de milioane de Euro, intr-o tara unde sunt multe strazi neasfaltate fara autostrazi, cu spitale si scoli care stau sa pice, sau s-au inchis, cu o gramada de medici si profesori care pleaca in continuare.

    Astia vor sa fie ei dictatori, cum erau o data, peste o mana de oameni, aia care vor mai ramane, imbatraniti, prostiti si umiliti.

    Mincinosii PSD+ALDE striga hotii "multinationalele" si "strainii", "bancile" dar ei se aliaza cu UDMR la guvernare, si nu fac nimic pentru tara asta.
  • +11 (19 voturi)    
    Imbecilul! (Duminică, 14 ianuarie 2018, 12:39)

    triciupa [utilizator]

    Nu o școală nouă, nu un spital nou, nu o autostradă ci o biserică! Chiar și o pușcărie nouă ar fi fost mai utilă societății decât buildingu' de lux al lui holinesdeniel, CEO BOR inc.
    Suntem conduși de maimuțe.
  • +11 (19 voturi)    
    altii mai evoluati, construiau catedrale (Duminică, 14 ianuarie 2018, 12:40)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    in evul mediu, acum construiesc autostrazi in draci ( e doar un exemplu), asta pe langa cele pe care le au de o suta de ani( imi povestea cineva, sofer de tir, ca azi mergi pe o autostrada cu doua benzi, iar peste o luna vezi ca s-a largit la trei, undeva in U.E.)
    Romania din punctul de vedere al fanatismului religios, e undeva in evul mediu.
  • +9 (17 voturi)    
    Pai cam asta e romania centenarului... (Duminică, 14 ianuarie 2018, 12:45)

    bogdan1477 [utilizator]

    O mina de imbuibati cu obiective faraonice si o mare de votanti care mor plimbati printre spitale sau nu au acces la educatie de baza. Hidosenia aia de cladire care nu va aduce nimic altceva decit lux demn de tari totalitare pentru o mina de popi a cosumat resurse care puteau fi bagate in scoli, spitale, orfelinate, etc. Si toate astea pentru ca de alegeri toti popii sa primesasca directiva sa ne indemne la finalul slujbei religioase sa votam cu ingurul partid romeasc, PSD.
  • +10 (16 voturi)    
    Intr-adevar (Duminică, 14 ianuarie 2018, 13:05)

    dealucaragiale [utilizator]

    E cel mai important obiectiv al natiei romane. Da-le-ncolo de spitale, scoli, infrastructura, etc. A, si nu uitati de asistatii social, mai ales de cei apti de munca! Feriti-i de efort, Doamne-fereste sa pateasca ceva!
    • +7 (7 voturi)    
      Bucurestenii au vrut PSD (Duminică, 14 ianuarie 2018, 15:35)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui dealucaragiale

      Altfel nu-mi explic de ce n-au iesit mai multi la vot, aveau cu cine sa voteze.

      Asa ca Firea o sa toarne bani in continuare in catedrala, asta cand nu foloseste banii pentru achizitii de smartphone-uri pentru slugile PMB.

      Pasaje? Care pasaje?

      Strazi? Care strazi?

      Sufocati-va in trafic prostilor!
      • 0 (0 voturi)    
        cred ca bucurestenii (Duminică, 14 ianuarie 2018, 17:34)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui 2087

        n-aveau cu cine vota, exceptand USR, sa nu uitam ca usl aripa pnl, schimba aproape saptamanal candidatul la primaria generala, mai rar asa blat.
  • +2 (8 voturi)    
    Centenarului (Duminică, 14 ianuarie 2018, 13:16)

    feisbuk [utilizator]

    Mostenirea greco-catolicilor din 1918 este un mastodont ortodox.
  • +5 (7 voturi)    
    Uita-te mai atent! (Duminică, 14 ianuarie 2018, 13:47)

    oigen [utilizator]

    Singurul obiectiv realist este indepartarea PSD-ul de la guvernare. Cu siguranta nu o sa ne prinda 1 Decembrie cu infractorii la conducere!
  • +4 (10 voturi)    
    Ma intreb, oare cand ne apucam de (Duminică, 14 ianuarie 2018, 13:51)

    scaraotchi [utilizator]

    construit piramide? Cand va veni la conducere Faraonu'....?
  • +2 (10 voturi)    
    100 de ani pierduti (Duminică, 14 ianuarie 2018, 14:08)

    torna_fratre [utilizator]

    La 1 suta ani de la unire Romania a devenit fundamentalist religioasa.
    Romania nu investeste in stiinta,dezvoltare,emancipare...Romania investeste in simboluri asimilitate cartilor de povesti.Ce este Biblia in comparatie cu legendele Olimpului?Carte de povesti si pe alocuri mai descrie si intalniri de gradul 3 si 4 conform paleoastronauticii.
    Este cel mai penibil proiect de tara de care am auzit in Europa.Pina si bulgarii maine poimaine adera la zona Euro.Romania va adera la biserica rusa.Ca si asa se pupa CEO BORomania cu CEO BORusa.
    As fi curios cati din habotnicii care pupa cruci isi intreba duhovnicul de ce se moare in spitale din lipsa de medici si medicamente,de ce unii oameni primesc transplant iar altii mor cu zile asteptand,de ce se inmultesc accidentele rutiere(chestia ca sunt masini 2nd hand nu tine mai degraba dimensionarea infrastructurii rutiere este de sec 19),de ce trebuie un copil sa invete Biblia la scoala si nu Michio Kaku sau Hawking etc.
    Si ne opunem sa vina fundamentalisti islamici ca imigranti...e si normal ca doar ar face concurenta fundamentalismului ortodox.
    • +2 (6 voturi)    
      Nu a devenit Romanica fundamentalist (Duminică, 14 ianuarie 2018, 14:31)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      religioasa, pur si simplu "baietii" si-au dat seama ca sunt si procurori cu ...frica lui D-zeu..., au gasit o portita...
    • -1 (7 voturi)    
      Savantul roman Nicolae Paulescu, (Duminică, 14 ianuarie 2018, 14:50)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      descoperitorul insulinei, la cursul tinut studentilor de la medicina:"Ideea de Dumnezeu este o noţiune fundamentală, fără de care ştiinţa cade în absurd."
      "Medicul trebuie să fie, în același timp, un savant care iubește din tot sufletul știința medicală, să fie o ființă care se jertfește pentru alții, până la moarte și, în sfârșit, să fie un învățător al omenirii sau mai bine zis, un apostol al moralei...și așa ar fi în realitate, dacă confrații nedemni n-ar fi deschis tarabă în templul sacru al medicinei."
      "Fără Dumnezeu, viaţa nu poate fi explicată."
      "Îngrijiţi pe bolnav nu ca pe un frate, ci ca pe Însuşi Dumnezeu."
      • +1 (7 voturi)    
        Pentru care parte din stiinta e nevoie de Dzeu? (Duminică, 14 ianuarie 2018, 15:38)

        2087 [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Care parte din stiinta necesita notiunea de dumnezeu?

        Care stiinta nu poate functiona fara notiunea de dumnezeu?

        Nu-i vad pe baietii in halate de laborator ploconindu-se spre Mecca de 5 ori pe zi, decat daca traiesc in tari inapoiate in care statul pedepseste blasfemia.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu te chinui sa explici logic (Duminică, 14 ianuarie 2018, 22:40)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Ceva ilogic, credinta se bazeaza pe blind faith, stiinta pe logica. Nu incurca borcanele.
  • 0 (0 voturi)    
    tichie de margaritar (Duminică, 14 ianuarie 2018, 17:51)

    xox [utilizator]

    Interesant faptul ca populatia nu a fost intrebata ce vrea, poate altele ar fi priorotatiile zic si eu:

    -spatii verzi

    -locuri de parcare

    -transport in comun civilizat

    -soseaua de centura

    -adiministratie publica online

    -taximetrie civilizata, nu revenirea la ani 90 , vezi tzata ce a facut
  • 0 (0 voturi)    
    RELIGION IS DARKNESS (Duminică, 14 ianuarie 2018, 19:21)

    mocri [utilizator]

    RELIGION IS DARKNESS
  • 0 (0 voturi)    
    Pai da... (Duminică, 14 ianuarie 2018, 22:10)

    Sebycopilu [utilizator]

    ....ca celelalte obictive de interes national gen: autostrazi, spitale, scoli ,vor fi si ele obiective realiste pentru urmatorul centenar! :))
  • 0 (0 voturi)    
    Nu (si) la noi (Duminică, 14 ianuarie 2018, 23:25)

    A_V [utilizator]

    Doar ca o comparatie, in regiunea din Spania unde m-am stabilit, doar din ce am vazut eu direct, in ultimii doi ani: s-a largit autostrada cea mai apropiata de mine, de la trei benzi pe sens la patru (plus ca s-a construit un viaduct pe deasupra); s-a construit o sosea ocolitoare care uneste orasul in care stau si coasta, evitand satucele (20 de minute castigate); s-a construit un pasaj subteran la una dintre iesirile din oras; in comuna cea mai apropiata de oras, s-a introdus un autobuz care practic nu are alt rol decat sa plimbe batraneii de la un sat la altul si la dispensar; in oras, s-au tot renovat diverse cladiri, etc., etc., etc.
    Toate astea, probabil, pentru ca n-au ce sa faca altceva cu banii, catedrala e construita deja, a facut de curand 800 de ani.