Liderii PSD se reunesc luni in sedinta de urgenta - surse

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 14:25 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Liderii PSD se vor reuni luni la Bucuresti, au declarat surse citate de Antena 3. Informatia a fost confirmata de alte surse politice pentru HotNews.ro, intrunirea urmand sa aiba loc, cel mai probabil, la ora 14.00. Sedinta CExN in care urma sa se discute despre restructurarea guvernului a fost programata lunea trecuta pentru data de 29 ianuarie, dar numerosi lideri ai partidului au cerut o sedinta urgenta. 

Nici Dragnea nu mai doreste sa astepte pana la sfarsitul lunii, dupa ce a realizat ca si-a asigurat majoritatea in CEX, au declarat pentru HotNews.ro surse din partid.

Presedintele PSD forteaza convocarea sedintei Comitetului Executiv pentru a cere demisia premierului Mihai Tudose, au declarat pentru HotNews.ro surse din partid, dupa ce mai multi lideri au solicitat intrunirea cat mai rapida a conducerii partidului pentrua  transa disputa interna. Potrivit surselor HotNews.ro, premierul Tudose ar urma sa faca la randul sau o mutare in cursul acestui week-end, insa nu este clar ce anume va face. 

Printre cei care au cerut convocarea urgenta a unei sedinte a conducerii se numara vicepresedintii PSD Gabriela Firea, Ecaterina Andronescu si Rovana Plumb, dar si alte voci importante din partid, precum liderul PSD Vaslui, Dumitru Buzatu sau senatorul Claudiu Manda.



















1939 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    E momentul zero pentru PSD! (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 14:30)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Sa ajungeti la zero cat mai repede ca ati sacrificat Romania pentru binele vostru, jigodiilor!
    • +2 (2 voturi)    
      Dragnea s-a inconjurat numai de secaturi... (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 16:30)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Astia-s oamenii lui, Carmencita, prompterista Firea, Shaideh, Codrin Stefanescu, Iordache, deputatul mitraliera, tot unul si unul. Nu a suportat nici unul mai rasarit in jurul lui, cu frica baiatului de militian care tot la coada clasei a fost, toti erau inainte lui, a mai ramas si repetent. Asa ca acum o sa fie sprijinit de prostanaci de nadejde, loiali dar prostanaci. Si tare ma tem ca echipa celorlati, care au ceva mai multi neuroni (nu deosebit de multi totusi) o sa-i dea un picior undeva. Sunt la fel de ticalosi si sunt ceva mai inteligenti.
  • +11 (11 voturi)    
    Sper sa-l dati jos pe Tudose (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 14:47)

    ciuma.rosie [utilizator]

    De asemenea, sper si cred ca nu mai e loc de interpretari, nea Iohannis NU va mai numi un ptemier de la psd. Daca baietii nu sunt de acord cu 2 numiri succesive poate divolva parlamentul si avem ....alegeri anticipate. Doamne ajuta !!!
    • -2 (2 voturi)    
      or sa suspende presedintele (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 15:27)

      VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      si asta doar pentru ca pot dace asta!
  • +4 (4 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 15:05)

    Dedalus [utilizator]

    Undeva, departe, e Romania....
  • -5 (7 voturi)    
    Tudose e toast... (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 15:17)

    demaGOGU [utilizator]

    ...KWJ a gandit/miscat din nou prea lent a doua fronda in PSD.

    va urma probabil si suspendarea presh-ului pana la sf lui Ianuarie daca refuza sa promulge legile justitiei.
    • +5 (5 voturi)    
      Saracu Hamstar, haituit de toata lumea (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 15:48)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      De Statul Paralel si basca chiar de pesedistii lui. Eu creca urmeaza un exil la Belina in mijlocul baltii.
      • +1 (1 vot)    
        mazare (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 19:41)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        il asteapta in Madagscar.
  • +9 (9 voturi)    
    Sila si greață (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 15:29)

    batmanss [utilizator]

    Dragneo meriți câte o flegma de la toți cetățenii României, tu si partidul tau !
  • +5 (5 voturi)    
    Dupa demiterea lui Tudose (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 15:31)

    Altiro [utilizator]

    psd-alde pleaca de guvernare, Iohannis va nominaliza alt premier, de alta culoare. N-au decat sa-l refuze de doua ori..
    • +1 (1 vot)    
      Surpriza ar putea veni de la Tudose (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 18:40)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      ar putea sa-si dea demisia. Oare exista vreun pesedist cu sange in instalatie? Vezi si Grindeanu . . .
  • +1 (1 vot)    
    Interesant (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 15:57)

    Celbland [utilizator]

    Va fi interesant dacă Tudose nu va accepta să demisioneze, împreună cu miniștrii care-l susțin, iar Dragnea va iniția o nouă moțiune de cenzură.

    Dragnea are șanse mai mari, fiind susținut de baronii locali care jefuiesc județele la fel ca Dragnea în Teleorman, iar ăștia sunt majoritari.

    Apoi să vedem mutarea lui Klaus Iohannis.

    Alegerile anticipate ar fi o șansă mare pentru România, în speranța că cei care nu s-au prezentat la vot își iubesc țara și vor pune umărul la eliminarea infractorilor de la conducerea țării.
  • +1 (1 vot)    
    Dragnea, (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 22:00)

    paonipao [utilizator]

    Cel mai bine pentru tine si partidul tau ar fi sa plecati definitiv!
    Incercati de un an de zile sa guvernati...si nu va iese nimic. Nu ca as fi avut alte adteptari!
    Ti-ai facut un obicei ca la sase luni sa schimbi primul ministru...
    Dupa un an de guvernare tu si ai tai nu aveti nici o realizare, nici o investitie realizata, in schimb ati adus haos in economie, instabilitate financiara, bagati statul de drept si legile justitiei in colaps...
    Cu fiecare zi ce trece (cu voi la putere)ne departam de democratia occidentala(la care am ravnit atat de mult sa ajungem)si ne transformi intr-o tara autarhica condusa dictatorial de tine si gasca ta de hoti!

    Probabil ca Dragnea a facut o lista scurta cu premierii pe care vrea sa-i puna in fruntea guvernului in urmatorul an...nu de alta, dar dupa ce a hotarat sa-l schimbe pe Tudose zilele astea, trebuie sa se gandeasca repede la altul...sase luni trec repede!

    Ce bine ne-ar prinde acum niste alegeri anticipate...poate scapam de nelegiuitii astia!