Ziarul sarb Blic sustine ca Victor Ponta a primit cetatenie sarba. Ponta: Am primit o calitate onorifica

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 11 ianuarie 2018, 21:04 Actualitate | Politic


Victor Ponta in studioul HotNews.ro
Foto: Hotnews
Fostul prim-ministru al Romaniei, Victor Ponta, a primit joi cetatenie sarba, relateaza ziarul sarb Blic. Victor Ponta a declarat pentru HotNews ca este consilierul onorific al presedintelui Serbiei, Aleksandar Vucic, din 2016 si a primit o calitate onorifica.

Victor Ponta, presedintele Comisiei pentru Afaceri Europene din Parlamentul Romaniei, va avea cetatenie sarba, scrie Blic, care relateaza ca parlamentarul roman a spus, in cadrul unei vizite de anul trecut la Belgrad, ca Romania va continua sa sustina integrarea Serbiei si ca acest lucru este in interesul regiunii si al intregii Uniuni Europene.

Potrivit Blic, Ponta a spus ca Serbia a fost intotdeauna cel mai bun vecin si prieten al Romaniei si ca ar trebui sa adere la UE cat mai curand posibil.

Ponta a demisionat din functia de prim-ministru la sfarsitul anului 2015, dupa protestele masive care solicitau demisia guvernului din cauza unui incendiu care s-a produs intr-un club si care a ucis 64 de persoane.

"Sunt consilierul onorific al domnului Vucic din 2016 si am primit o calitate onorifica", a declarat pentru HotNews Victor Ponta.


Citeste mai multe despre   














Citeste pe MedLife.ro
De ce apar sangerarile nazale?







5483 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    he (Joi, 11 ianuarie 2018, 21:13)

    DT34 [utilizator]

    si eu care credeam ca e albanez...
  • +13 (13 voturi)    
    Deci acum stim cine si-a salvat prietenul (Joi, 11 ianuarie 2018, 21:13)

    IisusVine [utilizator]

    Care probabil i-a explicat gen "Monta, daca ma salta astia, te torn sa-ti moara mama".
    Si uite asa nu se face cerere de extradare a lui Ghizda, uite asa Monta ramane in libertate, ba chiar isi continua invartelile linistit, ca nu e angajat pe nicaieri.
    • 0 (2 voturi)    
      Cum se scurg banutii tarii (Joi, 11 ianuarie 2018, 23:13)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui IisusVine

      In conturile unora mai destepti, din alte tari...
  • +14 (14 voturi)    
    Onorifica?! (Joi, 11 ianuarie 2018, 21:41)

    Daniels22026 [utilizator]

    I-o fi fost acordata onorific. Dar cetatenia nu poate fi doar onorifica. Ori o ai, ori n-o ai. Ponta o are.

    Problema Serbiei este apropierea fata de Rusia. Daca nu se indeparteaza de Rusia, inseamna ca n-au inteles nimic din Uniunea Europeana. Si atunci de ce sa intre Serbia in UE, ca inamic al UE?! E stupid.
    • +4 (4 voturi)    
      E o varianta (Joi, 11 ianuarie 2018, 22:58)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Este cetatean onorific pentru ca a salvat cetateanul sarb al anului: Sebastianov Ghitzev.
  • +4 (4 voturi)    
    hmmmmmm... (Joi, 11 ianuarie 2018, 21:56)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    E limpede ca in viitorul cat mai apropiat se va intampla ceva naspa !
  • +11 (11 voturi)    
    Continua exodul "tinerelor sperante" (Joi, 11 ianuarie 2018, 22:01)

    Altiro [utilizator]

    din politica romaneasca: dupa Ghita la Belgrad si Mazare in Madagascar, Ponta se pregateste si el pt Serbia..
  • +4 (6 voturi)    
    !!! (Joi, 11 ianuarie 2018, 22:01)

    nlln [utilizator]

    Se dovedeste ca avem legaturi foarte stranse cu bunii nostri vecini.

    Altceva nu inteleg..Consilier? In ce domeniu?

    Cat s-a ocupat de guvernul Romaniei nu am remarcat sa exceleze.

    Ma rog...fiecare face ce vrea cu banii lui.
    Atata timp cat efectele consilierii se rasfrang in afara granitei..nu este o problema pentru mine.
    Numai sa nu ne trezim ca vin sarbii sa ceara despagubiri...
  • +1 (3 voturi)    
    Pe cind (Joi, 11 ianuarie 2018, 22:05)

    Kepler [utilizator]

    cetatenia chineza ? Asta da ar fi ceva, ca nu e europeana.
    • +1 (3 voturi)    
      mai degraba (Joi, 11 ianuarie 2018, 22:50)

      ber [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      cetatenia kazaha!
  • +1 (1 vot)    
    pai e si normal (Joi, 11 ianuarie 2018, 22:26)

    ion-ion-ion [utilizator]

    Cat timp prietenasul lui acolo, sa-i dea
  • +4 (4 voturi)    
    Victoras, (Joi, 11 ianuarie 2018, 22:36)

    ber [utilizator]

    Decide-te! Si cu sarbii si cu turcii, parca nu prea se leaga. Mai ales daca stii ceva istorie!
    • 0 (0 voturi)    
      ! (Vineri, 12 ianuarie 2018, 8:08)

      jaoju [utilizator] i-a raspuns lui ber

      ba se leaga ! in vremuri d-astea, vremuri de haiducie...
  • +10 (10 voturi)    
    ! (Joi, 11 ianuarie 2018, 22:47)

    jaoju [utilizator]

    deci guvernul sarb nu poate extrada (la nevoie !) un cetatean ... sarb ! spuneti-mi, gresesc oare ?
  • +5 (5 voturi)    
    asta da... (Vineri, 12 ianuarie 2018, 0:13)

    astronaut [utilizator]

    lovitura de teatru , si-a pregatit patutul mai cald ca
    la BRUTARIE !
  • 0 (0 voturi)    
    "cel mai cinstit guvern". (Vineri, 12 ianuarie 2018, 10:07)

    ouyang [utilizator]

    jumate in parnaie sau exil. jumate spre una din ele.