Buzatu (PSD Vaslui): "A aparut o ruptura. Daca nici Liviu Dragnea, nici Mihai Tudose nu vor aborda in mod constructiv aceasta chestiune, probabil se va ajunge din nou la demiterea primului-ministru"

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 11 ianuarie 2018, 14:56 Actualitate | Politic


Dumitru Buzatu, liderul PSD Vaslui
Foto: Agerpres
Liderul PSD Vaslui, Dumitru Buzatu, a declarat pentru Mediafax, referitor la situatia din PSD, ca a aparut "o ruptura" intre Liviu Dragnea si Mihai Tudose, pe care acestia, in loc sa o acopere, o adancesc. In opinia lui Buzatu, daca nu vor aborda aceasta "chestiune" in mod constructiv, se va ajunge din nou la demiterea premierului.

 "In momentul de fata a aparut o ruptura, pe care, in loc sa o acopere, cei care sunt implicati incearca sa o faca mai mare. Considerentele pragmatice ale guvernarii sper sa predomine, iar lumea sa se reaseze la discutii, sa incerce sa guverneze in mod efectiv, sa renunte la conflictele care apar cu o anumita frecventa. Daca nici presedintele Liviu Dragnea nici premierul Mihai Tudose nu vor aborda in mod constructiv acceasta chestiune, probabil se va ajunge din nou la demiterea primului-ministru, iar efectele le vom vedea. Aplicarea programului de guvernare va avea de suferit pentru ca se va consuma o perioada de timp in care am putea face altceva. Sper ca lucrurile sa aiba un sfarsit fericit, desi nimic nu ma indreptateste la asemenea sperante", a spus Buzatu, potrivit Mediafax.

Potrivit acestuia, ministrul de Interne Carmen Dan risca sa cada victima infruntarii de forte dintre Liviu Dragnea si Mihai Tudose.

"Am avut alta impresie la numirea actualului Guvern, am crezut ca vor avea disponibilitate maxima pentru discutii si pentru aplanarea conflictelor, dar vad ca lucrurile nu stau asa. Eu cred ca toate lucrurile se pot rezolva prin discutii, mai ales ca motivul aparent al disputei, restructurarea guvernamentala, nu este o chestiune respinsa ab initio, cred ca trebuie discutata si cu alti factori de decizie si cu partenerii din ALDE", a mai spus liderul PSD Vaslui.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4573 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    Circ si atat (Joi, 11 ianuarie 2018, 15:01)

    Captain Obvious [utilizator]

    O simulare a diversitatii in partid (cu toate ca hotia ii guverneaza pe toti) Asta ca sa aiba si cei care au oarecare scarba fata de dragnea un motiv sa voteze tot mizeria rosie, vezi Doamne sunt si alte voci in partid.
    • +2 (2 voturi)    
      Se lupta intre ei (Joi, 11 ianuarie 2018, 16:44)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      care sa faca bine poporului roman.
      De aia se lupta.
      Fiecare vrea sa faca mai mult si mai bine ,fiecare vrea sa nu se mai fure,fiecare vrea sa nu se mai comita abuzuri.
      De aia se lupta?
      Sau se lupta pe ciolan?
      Sa isi salveze pielea,sa ramana cu ce a furat,sa mai fure,sa isi invete si copii la furat?
  • +16 (16 voturi)    
    hm (Joi, 11 ianuarie 2018, 15:09)

    tirolez [utilizator]

    Dar ce vedeta a devenit si domnul asa dintr-odata.
  • +15 (15 voturi)    
    deci... (Joi, 11 ianuarie 2018, 15:10)

    liviu_ [utilizator]

    daca sunt de vina amandoi.. pleaca unu dintre ei...
    asta inseamna sa fi sluga!
    1 - este un dezastru pt un partid sa-si dea jos de 2 ori intr-un an propriul guvern
    2 - Iohannis are sansa sa v-o dea grav la gioale daca il demite-ti si pe Tudose
    3 - totusi ceva pt Romania facem si noi?! Ca pana acum nu am auzit decat blablabla conditiile din puscarii, blablabla justitia trebuie reformata blablalba legile justitiei trebuie schimbate dupa cum for infractorii blablabla ajutoare pt prosti ca sa nu iasa in strata...
    da investitii?! da incurajarea IMMurile, da un cod fiscal care sa nu fie o gluma proasta (Ca cel pe care tocmai l-ati dat)?!
  • +14 (14 voturi)    
    Singurile rupturi posibile intre D. si .T (Joi, 11 ianuarie 2018, 15:18)

    scaraotchi [utilizator]

    sunt: fie de menisc, urmare efortului suplimentar efectuat de Tudose.... fie de splina, urmare loviturilor repetate incasate de Daddy...
    • +5 (5 voturi)    
      Corectare: Singurele (Joi, 11 ianuarie 2018, 16:01)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      ///...
  • +15 (17 voturi)    
    Moldovenii ProTeleorman, au inceput aluziile! (Joi, 11 ianuarie 2018, 15:22)

    pedepsitorul [utilizator]

    Moldova a inceput sa vorbeasca cu dintii lui Dragnea?
  • +16 (16 voturi)    
    Ab initio (Joi, 11 ianuarie 2018, 15:27)

    Bolsevicul [utilizator]

    Iaca lucru de mirare: există, la Vaslui, un baron PSD capabil de a folosi expresii latineşti! La Ministerul Culturii cu el, birjar, la Minister!
  • +17 (17 voturi)    
    daca pica si tudose, (Joi, 11 ianuarie 2018, 15:32)

    pepper89 [utilizator]

    alegeri anticipate si la revedere. Nu va jucati voi cu romania la nesfarsit, nu ati facut nimic pana acum, doar legile justitiei facute praf, scaderi de salarii la anumite categorii, economia si privatul pusi la pamant. Sunteti incompetenti, cu secretare si soferi in frunte!
  • +15 (15 voturi)    
    Ce-ar fi, asa ca noutate (Joi, 11 ianuarie 2018, 15:34)

    aniod [utilizator]

    sa fie demis Dragnea?
    In afara de viclenie, siretenie pusa in slujba raului, manipulare, tradare, ce il califica sa fie in conducerea unei tari?
  • +17 (17 voturi)    
    demiterea primului-ministru? (Joi, 11 ianuarie 2018, 15:46)

    taro [utilizator]

    Aha, deci Dragnea a promis mai mult decat Tudose.

    Iar daca PSD isi da iar guvernul jos nu-i vad sa-si mai faca un nou guvern. Dupa ce si-au dat doua guverne jos in mai putin de un an nu se mai poate decat cu alegeri anticipate. PSD nu e in stare sa guverneze...
  • +13 (13 voturi)    
    Prostii (Joi, 11 ianuarie 2018, 15:57)

    tddrg [utilizator]

    Ce destept e asta! L-a pus Dragnea sa ameninte...
    Pai PSD-istule: Tudose e mai tare ca Grindeanu. Nu-l veti da jos. Prin absurd, daca chiar l-ati da Iohanis il va renominaliza! Ce zici de asta?
  • +15 (15 voturi)    
    ha-ha (Joi, 11 ianuarie 2018, 15:58)

    Cocut [utilizator]

    Daca e vinovat vreunul din ei, atunci sa plece Tudose. DA, mentalitate neocomunista.

    Se pare ca declaratia cercopitecului vasluian vine in urma vizitei lui daady in Moldova... (probabil inainte aceasta declaratie nu ar fi existat, de frica...)
  • +15 (15 voturi)    
    cine seamana... (Joi, 11 ianuarie 2018, 16:05)

    domnescu [utilizator]

    Teleorman si vaslui, cele mai sarace si mai inculte regiuni ale tarii conlucreaza impreuna sa faca ce stiu mai bine: putina scoala, putine locuri de munca, multa saracie si bautura,... aaa.. si circ
  • +14 (14 voturi)    
    PSD (Joi, 11 ianuarie 2018, 16:07)

    Caragiale2.0 [utilizator]

    Un exemplu tipic de gindire psd-ista:
    'Daca nici presedintele Liviu Dragnea nici premierul Mihai Tudose nu vor aborda in mod constructiv acceasta chestiune, probabil se va ajunge din nou la demiterea primului-ministru'.
    Amindoi sint de vina, dar numai unul este predestinat sa plece
  • +14 (14 voturi)    
    Adanc de tot (Joi, 11 ianuarie 2018, 16:15)

    Bazil [utilizator]

    Nea baronescu, ar mai fi o solutie: prin lege, presedintele (penal) al camerei deputatilor sa fie si prim-ministru. Aveti juristi de elita in parlament (iordache, nicolicea, serban niciolae, ....) + umilul servitor al lui dragnea (bosul de la justitie) - puneti-i la treaba sa il inscauneze pe teleormanean si prim-ministru.
    • +3 (3 voturi)    
      un adaus: (Joi, 11 ianuarie 2018, 18:23)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

      baronescu este nascut in Ruginoasa (localitatea in care are loc um meci celebru (cu obiecte contodente) cu vecini de-ai lor. Probabil ca in tinerete a participat la acest meci si a primit o ghioaga in cap. Urmarile, se vad acum.
  • +12 (12 voturi)    
    Bîlciul continua (Joi, 11 ianuarie 2018, 16:26)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Si hotia, asijderea.
  • +9 (9 voturi)    
    stai sa rad... (Joi, 11 ianuarie 2018, 16:39)

    trem [utilizator]

    Deci ati recunoaste ca de fapt sunteti niste incapabili care nu se pot pune de acord la un Prim-Ministru.

    Bai ce adunare de penibili sunteti....sunteti praf!
  • +6 (6 voturi)    
    Ce moacă.... (Joi, 11 ianuarie 2018, 16:55)

    8736 [utilizator]

    .... de oţetar are!
  • +2 (2 voturi)    
    Pacat... (Joi, 11 ianuarie 2018, 17:00)

    ac [utilizator]

    ... de bunaciunile de acolo, ca e singurul lucru cumva normal. In rest, Infestation Pit.
  • +4 (4 voturi)    
    Ati intra in... (Joi, 11 ianuarie 2018, 17:03)

    Olyx [utilizator]

    Cartea Recordurilor...!
  • +3 (3 voturi)    
    da, cu cine se "da" ala... (Joi, 11 ianuarie 2018, 17:18)

    alex562 [utilizator]

    ... fata de celalalt

    ce bucurie pe cine trebuie!
  • +2 (2 voturi)    
    Buzele (Vineri, 12 ianuarie 2018, 4:08)

    Kepler [utilizator]

    lui Buzatu au grait.
  • +4 (4 voturi)    
    N-ati putea sa plecati (Vineri, 12 ianuarie 2018, 6:15)

    John M. [utilizator]

    si sa va jucati de-a guvernarea in alta parte a lumii?! Cred ca Brazilia v-ar tolera toata nimicnicia de care sunteti capabili...
  • +1 (1 vot)    
    Mai aveti ? (Vineri, 12 ianuarie 2018, 10:54)

    BuzzBuzzard [utilizator]

    Mai aveti domnilor in partidul dvs alti oameni precum acestia care ceas de ceas , ne umplu cu mizerie existenta noastra ? Ce zic parintii dvs despre comportamentul vostru ?
    Cred ca se intorc in morminte de rusine !