Deputatul PSD Liviu Plesoianu anunta ca va candida la alegerile prezidentiale: "Si in 2018 si in 2019 voi continua sa joc tenis doar cu prietenii de-o viata"

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 11 ianuarie 2018, 13:18 Actualitate | Politic


Liviu Plesoianu
Foto: cdep.ro
Deputatul PSD Liviu Plesoianu a publicat pe pagina sa de Facebook o scrisoare deschisa adresata colegilor sai din PSD in care anunta ca va candida la alegerile prezidentiale din 2019, indiferent daca partidul il va desemna sau nu drept candidat in cadrul viitorului Congres.

"Vă spun că eu voi face exact ce am spus în urmă cu câteva luni. Voi candida la prezidențialele din 2019. Când se va hotărî PSD să țină acel Congres, membrii partidului vor decide, așa cum este firesc. Dar indiferent de acea decizie, eu tot voi candida în 2019" afirma Plesoianu, la finalul unui lung text adresat colegilor.

"Știți de ce? Pentru toate lucrurile pe care le-am scris mai sus. Pentru că, după tot acest an nebun care a trecut, am ajuns la concluzia că am deplină încredere în... mine. Pentru că foarte curând în 2018 voi publica o carte intitulată „România – Țara unui VIS posibil”, o carte în care scriu nu numai despre ce s-a întâmplat cu țara noastră, dar și despre cum ne-am putea reașeza în propriul Destin. Pentru că nu voi merge la Coldea, la Maior sau la alții asemenea lor pentru a-mi semna prefața și postfața. Pentru că și în 2018 și în 2019 și mai departe voi continua să joc tenis doar cu prietenii de-o viață. Pentru că și în 2018 și în 2019 și mai departe voi continua să culeg struguri doar din via străbunicilor mei de la țară", continua acesta.

In cadrul scrisorii, Plesoianu il critica pe Liviu Dragnea, cel care a afirmat ca "ar fi o mare greseala" sa fie desemnat de acum candidatul PSD la prezidentiale.  "Dacă noi am desemna un candidat, în trei luni de zile el dispare".

 "Îmi pare rău, dar chiar e profund greșit! Păi hai să vedem cum a fost în cazul „premierului PSD”. Mai țineți minte? Înainte și în timpul campaniei electorale, marea enigmă a fost tocmai propunerea PSD pentru postul de premier. Nimeni nu știa, nimeni nu vorbea. Motivul? Același: „dacă îl anunțăm de-acum, îl face praf Sistemul”. ...Ok. Și? Care a fost rezultatul? Rezultatul a fost că propunerea Shhaideh a fost respinsă fără drept de apel de Iohannis (deși PSD spusese că e singura propunere și că, dacă va fi respinsă, atunci „ne vedem în altă parte” – adică la suspendare!)" spune Plesoianu.

Citeste mai jos scrisoarea lui Plesoianu:



Citeste mai multe despre   

















6943 vizualizari

  • -25 (35 voturi)    
    barometrul HN (Joi, 11 ianuarie 2018, 13:22)

    bibicus [utilizator]

    In functie de cate comentarii negative/injuraturi va lua, va fi sau nu va fi candidat!
    • -31 (39 voturi)    
      ehe, previzibil! (Joi, 11 ianuarie 2018, 14:06)

      bibicus [utilizator] i-a raspuns lui bibicus

      Daca n-are nicio sansa, de ce or fi sarit comentatorii atat de sus? Imi amintesc de momentul cand USL l-a propus pe Klaus PM.....
      • +21 (25 voturi)    
        >de ce or fi sarit comentatorii atat de sus? (Joi, 11 ianuarie 2018, 14:28)

        eleVenereCtions [utilizator] i-a raspuns lui bibicus

        De ras ca prostul asta are asemenea pretentii.
        • +6 (8 voturi)    
          Pretentii are tot prostu' , (Joi, 11 ianuarie 2018, 15:58)

          scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui eleVenereCtions

          problema e de unde mai face rost de banuti pentru campania electorala? La cat a "spart'' in ultima perioada pe ''bursele de merit'' ale postacilor nu-l vad deloc bine...
    • +15 (19 voturi)    
      Tenis ? (Joi, 11 ianuarie 2018, 14:15)

      IOSCA [utilizator] i-a raspuns lui bibicus

      Ar fi mai nimerit sa ramana sa joace tenis cu prietenii de o viata . Tara ar fi mai castigata.Poate se va descoperi a fi un nou Nastase.
      • +6 (6 voturi)    
        Pleso, (Joi, 11 ianuarie 2018, 16:19)

        Bazil [utilizator] i-a raspuns lui IOSCA

        ai uitat sa ne spui, da' rosii de unde culegi maica?
    • +24 (26 voturi)    
      Valorile PSD (Joi, 11 ianuarie 2018, 14:43)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui bibicus

      Pletesoianu si deputatu'Mitraliera, genii neintelese si clovni ai politicii. Amandoi au nevoie de tratament.
      • +10 (12 voturi)    
        Plesoianu, acest Vadim fara educatie... (Joi, 11 ianuarie 2018, 15:43)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        PSD joaca si pe mana acestui neica coborat din tramvai...
        • +7 (9 voturi)    
          mda... (Joi, 11 ianuarie 2018, 15:55)

          baimarean [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

          e primul "iepure" aruncat in cursa, doar doar mai distrag atentia naivilor...
      • +8 (10 voturi)    
        ar fi bine (Joi, 11 ianuarie 2018, 15:59)

        Cocut [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        Lasati-l dom'ne sa candideze...in felul asta va castiga detasat Iohannis.
      • -4 (6 voturi)    
        Da! A-n strada! (Joi, 11 ianuarie 2018, 16:15)

        asistat [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        Jos ciuma roshye!
      • +5 (7 voturi)    
        Asta-i stire ??? Pe cine intereseaza ce vrea (Joi, 11 ianuarie 2018, 17:23)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        sa faca un nimeni ??????
  • +33 (35 voturi)    
    Sa mai spuna cineva ca... (Joi, 11 ianuarie 2018, 13:23)

    Cataleya [utilizator]

    ...PSD-istii nu au umor (involuntar)?
    • +15 (17 voturi)    
      Cum a ajuns sluga asta in PSD? (Joi, 11 ianuarie 2018, 14:31)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      N-are nici macar un dosar, cum l-au acceptat in PSD?
  • +25 (27 voturi)    
    Vad ca se pricepe la (Joi, 11 ianuarie 2018, 13:23)

    eleVenereCtions [utilizator]

    comedie.
  • +21 (23 voturi)    
    cv? (Joi, 11 ianuarie 2018, 13:26)

    crisab [utilizator]

    Si-a cosmetizat cv-ul sa-l aflam si noi sau lucreaza in continuare la el acest coate goale din politica romaneasca?
  • +29 (31 voturi)    
    Doamne ce voteaza... (Joi, 11 ianuarie 2018, 13:28)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ... de 28 de ani parintii mei . Ce ipochimen !
    • +13 (13 voturi)    
      Vezi tu, asta-i diferenta dintre noi si ei ! (Joi, 11 ianuarie 2018, 14:35)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      Tu, desi cunosti optiunile parintilor, ii lasi de 28 de ani sa si le exprime liber, pe cand eu cunosc cazul unui prieten caruia parintii sustinatori ca si ai tai ai "rosilor", i-au ascuns in ziua votului si cartea de identitate si ca sa fie siguri si pasaportul si le-au gasit, cu totul si cu totul "intamplator", a doua zi cand s-au apucat sa faca curat in spatele unei mobile pe care nu o mai urnisera din loc de pe vremea comunistilor !
  • +20 (24 voturi)    
    Pacat de el, e tanar (Joi, 11 ianuarie 2018, 13:30)

    TheDudeLebowski1988 [utilizator]

    Intotdeauna e o mare dezagamire sa vad tineri politicieni care sunt la fel de rai pentru lupii batrani.
    • +21 (23 voturi)    
      Asta nu-i rau, (ca sa fii rau iti trebuie un minim (Joi, 11 ianuarie 2018, 14:10)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui TheDudeLebowski1988

      de "calitati" pe care asta nu le are) !

      Asta-i papagal !

      PS. Nu ti se cere nicio calitate pt a fi papagal !
    • +5 (5 voturi)    
      nu e rau (Joi, 11 ianuarie 2018, 15:18)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui TheDudeLebowski1988

      e pur si simplu idiot. iar prostia cu rautatea merg mina in mina.
  • +16 (20 voturi)    
    va juca tenis cu Rogojina sau Javrov ? (Joi, 11 ianuarie 2018, 13:37)

    un domn [utilizator]

    sau cu Insusi Cracanatul ?
  • +20 (22 voturi)    
    Sa joace tenis cu mingile lui... nu cu ale statulu (Joi, 11 ianuarie 2018, 13:38)

    fit [utilizator]

    Si voturile sa le obtina de la el... daca nu are incredere in el...decat ... el.
  • +15 (19 voturi)    
    Hai sa fim seriosi, (Joi, 11 ianuarie 2018, 13:38)

    bancher [utilizator]

    el chiar crede ca il voteaza cineva...?
  • +18 (22 voturi)    
    Te voteaza mama (Joi, 11 ianuarie 2018, 13:38)

    alibaba: 10 AUGUST 2018 MPSD [utilizator]

    Dolores.
  • +17 (21 voturi)    
    Wow. (Joi, 11 ianuarie 2018, 13:39)

    Cuca [utilizator]

    Iata ca am vazut-o si pe-asta. Ce sa zic.... gradina e mare ! :-)
  • +26 (30 voturi)    
    . (Joi, 11 ianuarie 2018, 13:40)

    theo667 [utilizator]

    Mai tineti minte invatatoarea fomista? Plesoianu e exact la fel doar ca are parul un pic mai lung. Bufoni cu lesa un pic mai larga
  • +22 (24 voturi)    
    :)))))) (Joi, 11 ianuarie 2018, 13:40)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    asta a fumat iarba de pe marginea trotuarului ...
  • +24 (26 voturi)    
    ce sa zic.. (Joi, 11 ianuarie 2018, 13:41)

    CRMS [utilizator]

    Noi iti multumim!
    Cu ajutorul tau poate alde Firea sau Tariceanu nici nu mai ajung in turu' doi !
  • +17 (19 voturi)    
    Respect 0 (Joi, 11 ianuarie 2018, 13:41)

    TotLaFel [utilizator]

    Cum poti sa gandesti ca vei candida la functia de presedinte al tarii, cand ai respect zero fata de institutia prezidentiala!
  • +23 (25 voturi)    
    Asta-i pe persona fizica,dar cu barba Goagal (Joi, 11 ianuarie 2018, 13:50)

    Plagarus [utilizator]

    Aduna-i Doamne si miruieste-i cu pshihotrope.
  • +21 (25 voturi)    
    Perfect... (Joi, 11 ianuarie 2018, 13:50)

    JestersTear [utilizator]

    Ce ne puteam dori mai mult decat un mascarici in campanie? Bine ca il stim de pe acum. Statul paralel si Soros deja comploteaza impotriva viitorului presedinte Plesoianu.
  • +13 (17 voturi)    
    .............. (Joi, 11 ianuarie 2018, 13:53)

    13adi [utilizator]

    Succesuri ! .................sa fiu agramat conform doleantelor PSD-ului .
  • +25 (27 voturi)    
    pe ce lume esti (Joi, 11 ianuarie 2018, 13:53)

    arthur_l [utilizator]

    bai fratica pe ce lume esti de nu stii cum procedeaza PeSeDe ?

    deci va fi
    1 candidat din partea partidului PSD
    1candidat de la UDMR
    1 candidat de la opozitie

    si pe urma inca vreo 5 candidati de la PSD bagati la vrajeala pe langa, ca sa faca circ.

    dupa primul tur de scrutin dupa circ,

    candidatul udmr + ceilalti 5 circari anunta ca il sustin pe candidatul PSD si ca lupta impotriva statului paralel.

    no acum dumneata unde o sa te incadrezi - 1 candiatul oficial al PSD sau intre cei 5 circari?

    si scriu asta dupa ultimele alegeri cand am vazut cati candidati au fost.
    • +6 (8 voturi)    
      da, doar ca (Joi, 11 ianuarie 2018, 14:27)

      Djokovic [utilizator] i-a raspuns lui arthur_l

      doar ca tactica asta nu le-a mers practic niciodata.
      Ultima data cand au castigat pe bune prezidentialele a fost in 92. in 96 le-au pierdut, in 2000 le-au castigat, culmea, pe vot anti. anti vadim.
      Tactica cu victimizatul nu tine la prezidentiale. Nu tine si punct. Ei ar putea castiga doar pe crearea unei imagini de om slab al contracandidatului din turul doi. Nu de om care are capaciteatea de a conduce, fie si din umbra, ci de om slab, pe care nu merita sa iesi sa il votezi.
      S-ar putea sa le iasa, daca Johannis mai sta mult in vacanta. Dar nu pe mana lor, pe planuri cu unii care sa ii sustina in turul doi, ci doar pe mana contracandidatului, care sa fie atat de slab incat sa para ca nu merita votat nici ca vot contra.
  • +15 (21 voturi)    
    asta da in dementa deja, (Joi, 11 ianuarie 2018, 13:55)

    pepper89 [utilizator]

    o sa il vedem cu spume la gura curand de la atatea aberatii. Il vor vota colegii lui de la obregia, la presedintie. Ia-ti pastilele nene!
  • +18 (22 voturi)    
    a (Joi, 11 ianuarie 2018, 14:02)

    adrian67 [utilizator]

    Ia vezi Plesoiene, mai sunt locuri la Ciordache in salon?
  • +7 (9 voturi)    
    :))) (Joi, 11 ianuarie 2018, 14:20)

    Djokovic [utilizator]

    Daca asta candideaza din partea PSD nu intra nici in turul 2 :))
  • +7 (9 voturi)    
    .. (Joi, 11 ianuarie 2018, 14:21)

    Doru77 [utilizator]

    Sa ne fereasca Dumnezeu de mascarici ca Plesoianu,auzi,sa candideze la prezidentiale,As vrea sa o vad si pe asta.Musai sa se faca teste psihologice si pt cei care vor sa candideze la prezidentiale si parlamentare,obligatoriu.Eu ma mir cum naiba a ajuns senator sau deputat sau ce o fi mascariciul ala de Balcabasa sau cum naiba il chema.
  • +7 (11 voturi)    
    Promovarea unui FSBist (Joi, 11 ianuarie 2018, 14:25)

    AlexH [utilizator]

    Normal că va candida acest mic sclav al Rusiei.
    Voi de ce îl tot promovați?
  • -12 (20 voturi)    
    Bun (Joi, 11 ianuarie 2018, 14:34)

    cucuveauamov [utilizator]

    Plesoianu. Cel putin ii fierbe pe #rezistenti si, mai ales, pe decapanta. Cred ca deja se aprinde focul in sufragerie ca sa-i pregateasca niste dosare de pe vremea cind a trecut strada pe rosu la gradinita.
    • +1 (1 vot)    
      Un guguloi turcesc de vece (Joi, 11 ianuarie 2018, 22:58)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Nimic Reprezentativ, sau Reprezentativ pentru URSS
  • +8 (12 voturi)    
    Un mascarici,demn exemplu al politicienilor romani (Joi, 11 ianuarie 2018, 14:39)

    KTerinca [utilizator]

    Numai cretini in politica romaneasca.
    Pacat ca nu e prin apropierea mea, sa-i dau o flegma in fata, ca binecuvantare pentru campania viitoare.
    Sictir !
    • +1 (3 voturi)    
      Ar fi un gest de bun simt (Joi, 11 ianuarie 2018, 14:56)

      alibaba: 10 AUGUST 2018 MPSD [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      intru sustinerea politicienilor care ar merita sa fie alesi, cei putini care mai merita respectul si votul nostru.

      Pe strada, in magazin, la usa ta, atunci cand vin cu o galeata goala sau un pix sau balarii de atarnat in balcon. Cate un scuipat bogat pe fiecare obraz gros si nespalat de comunist imputit si arogant. Daca esti tintas bun, merita sa incerci chiar unul pe buze sau in gura cascata, atunci cand urla in gura mare, ca vrea votul tau care, oricum conteaza prea putin pentru el, pentru ca el, comunist fiind, are in mana sa, parghiile care-l ajuta sa castige alegerile, chiar daca este votat, sau daca nu.

      Sa iubim partidul, asa cum se cuvine!
  • +10 (14 voturi)    
    ...psycho... (Joi, 11 ianuarie 2018, 14:41)

    mitocanu [utilizator]

    ...plesoiene...iti recomand sa vezi filmul lui hitchcock...cred ca scena dusului ti se potriveste mai ales ca esti netuns si slinos...dupa care in scena finala, un grup de experti in psihiatrie te vor duce la clinica de specialitate si, dupa tratamentul cu clisma, vor concluziona: ESTE UN GENIU FOARTE STABIL (chiar mai stabil decat trump!!!!)....
  • +4 (4 voturi)    
    Imi pare rau... (Joi, 11 ianuarie 2018, 15:05)

    mprodanus [utilizator]

    ...ca nu se poate auzi cum râd citind articolul despre acest mascarici.
  • +2 (4 voturi)    
    Neica Nimeni (Joi, 11 ianuarie 2018, 15:12)

    violetam [utilizator]

    Își face și ăsta vânt precum calul...
  • +3 (5 voturi)    
    Eu propun urmatoarea formula: (Joi, 11 ianuarie 2018, 15:13)

    liviu_ [utilizator]

    plescoianu presedinte
    firea PM
    dracnea la interne
    tariceanu la justitie
    (undeva si deputatu mitraliera)
    ala cu sexu anal la incatamant sau cultura

    pana mea, macar sa se aleaga prafu de tot!
  • +4 (6 voturi)    
    De fapt e vorba de un vis mai vechi, (Joi, 11 ianuarie 2018, 15:21)

    Altiro [utilizator]

    Plesoianu candideaza la presedintia pt scara blocului unde locuieste si unde locatarii sunt majoritatea psd-isti...
  • +3 (5 voturi)    
    candidat (Joi, 11 ianuarie 2018, 15:25)

    Dizidentul [utilizator]

    Dupa comentariile facute in trecut nici nu merita sa
    discutam dar poate prin corespondenta cu Trump
    are ceva sperante.
    Un an si jumatate in partid si viseaza sa ajunga sus
    in primul rind ar trebui sa arate civilizat nu cum
    arata MAIMUTELE din jungla.
    • -1 (3 voturi)    
      „Nu contează cât de lung am părul” (Joi, 11 ianuarie 2018, 17:59)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Dizidentul

      Parcă era o melodie pe tema asta...
      • 0 (2 voturi)    
        Motzu Pitis era Anti P$D (Joi, 11 ianuarie 2018, 19:57)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Ai Dreptate!
  • +3 (5 voturi)    
    domnilor si doamnelor dansul... (Joi, 11 ianuarie 2018, 15:25)

    ..13 [utilizator]

    Nu este numai ...dar este si fudul!

    Nimic nu ii incetineste ritmul declaratiilor "inaltatoare"
    Asta da personaj hotarat!
  • +3 (5 voturi)    
    Ce sa-ti doresti mai mult! (Joi, 11 ianuarie 2018, 15:40)

    manusha [utilizator]

    Dupa un presedinte chel, musai unu cu plete!
  • -4 (6 voturi)    
    Ca de obicei... (Joi, 11 ianuarie 2018, 15:57)

    Gigi Kent [utilizator]

    Voi avea prea multe potentiale optiuni in turul I iar in turul doi voi fi constrans de conationalii mei inteligenti sa votez intre Iohannis si vreun alt neica nimeni (probabil de la PSD). La fel cum am avut de ales intre Vadim si Iliescu, Basescu si Nastase, Basescu si Geoana sau Ponta si Iohannis.
    • +4 (6 voturi)    
      ehh (Joi, 11 ianuarie 2018, 16:33)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Scuze, ce sa facem, Putin nu candideaza la noi.
  • +2 (2 voturi)    
    Uite ce se intimpla (Joi, 11 ianuarie 2018, 17:03)

    ac [utilizator]

    Daca medicii de familie nu vrea sa consulte oamnii munci de la orasesisate. Plesoianu nu s-a dus la control, nu are pastile, si a revenit boala. Acum cu manifestari prezidentiale.
    Cind ma gindesc ca pe domni ca asta ii treceam prin geam pe la gardu verde sau la rockeri de enervanti ce erau, toti copiii ii varsa halba pe tricou' cu Ganznrozez, si uite-l tata, in toata splendoarea.
  • 0 (2 voturi)    
    Se tin alegeril a balamuc? :) (Joi, 11 ianuarie 2018, 17:14)

    Brici [utilizator]

    si pacientii au voie sa candideaze la presedentia spitalului? :)
  • -6 (8 voturi)    
    Singurul Președinte... (Joi, 11 ianuarie 2018, 17:38)

    Nyk1 [utilizator]

    ...care ar mai putea repara relațiile diplomatice cu Federația Rusă, care înțelege influența negativă a ONGurilor străine și care - sper - ne-ar apropia mai mult de frații noștri central-europeni din grupul de la Visegrád.

    Este singura candidatură din PSD la ora actuală care m-ar putea determina să nu votez cu Johannis.
    • 0 (2 voturi)    
      Pletshoianu asta e ucenic URSS (Joi, 11 ianuarie 2018, 20:00)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Mare Lucru daca nu e salariat la Dughin, alt Pletos
  • +1 (1 vot)    
    Tanar si Ramolit (Joi, 11 ianuarie 2018, 19:51)

    tddrg [utilizator]

    Tara arde si baba se piaptana...
    Nu puteam sa dorm daca nu stiam cu cine joaca tenis asta...
    Bai penibilule, cine drequ esti ca eu nici n-am auzit de tine?!
    Hotnews, am prea multa stima pentru voi ca sa nu va intreb cu respect: De ce publicati spam?
    Dati, atunci, repede si stirea asta:
    "Unul de-i zice Tddrg candideaza la presedentie. N-a auzit nimeni de el, da ce parca de Plescoianu a auzit?"
  • 0 (0 voturi)    
    fudul (Joi, 11 ianuarie 2018, 22:13)

    Ilidia [utilizator]

    Prostul, daca nu e si fudul...