Tudose: "Si pedeapsa cu moartea (...) pentru cine nenoroceste un copil e putin"./ Pedofilul “nu e om”

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 10 ianuarie 2018, 21:32 Actualitate | Politic


Mihai Tudose
Foto: Captura Antena 3
Premierul Mihai Tudose a declarat, miercuri, la Antena 3, ca “si pedeapsa cu moartea pentru anumite infractiuni e putin, pentru cine nenoroceste un copil, pentru cine ia o viata”, in contextul politistului pedofil. Tudose a adaugat ca pedofilul “nu e om”.

“O sa fiu mai non-european si probabil o sa ma coste. Eu cred ca si pedeapsa cu moartea pentru anumite infractiuni e putin, pentru cine nenoroceste un copil, pentru cine ia o viata. Macar sa stabilim ca pentru lucruri de genul acesta inchisoarea cu viata e lucrul cel mai dulce”, a declarat premierul, care a adaugat ca un pedofil “nu e om, in primul rand”.

“Sunt oameni calcati in picioare si omorati pentru 10 lei din pensie. Hai sa fim umani cu cei care sunt oameni”, a mai spus Tudose.


Citeste mai multe despre   


















2885 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    asa e... (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 21:36)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    asa e...
    • +9 (11 voturi)    
      Dar pentru cine ia mai multe vieti (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 22:26)

      IisusVine [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Furandu-le banii de medicamente si aparate medicale, care sa fie pedeapsa?
      • +1 (3 voturi)    
        la aia nu se pune (Joi, 11 ianuarie 2018, 0:00)

        moka [utilizator] i-a raspuns lui IisusVine

        K e din parlament... alesii nostri... si stim ca ei au statut special
        • +1 (3 voturi)    
          Politicianul nu a fost niciodată om (Joi, 11 ianuarie 2018, 9:37)

          IisusVine [utilizator] i-a raspuns lui moka

          De aia s-a apărat cu imunități și privilegii. Un om cinstit nu are nevoie de așa ceva.
          • 0 (0 voturi)    
            Asta e o teza foarte periculoasa (Joi, 11 ianuarie 2018, 13:06)

            Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui IisusVine

            Atentie cum umblati cu ea.
            Corolarul ei logic este o selectie negativa. Dvs. nu va mai duceti la vot, iar candidati vor fi doar aceia carora nu le pasa ca opinia publica are astfel de opinii despre ORICE parlamentar.
            Rezultatul e usor de intuit.

            Iar teza nici macar nu e adevarata. Macar din perspectiva asta, a onestitatii, eu sunt foarte multumit de oamenii pe care partidul pe care l-am votat i-a trimis in parlament.
  • +13 (15 voturi)    
    cei care nu sunt oameni... (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 21:51)

    _eu_ [utilizator]

    Mai tine minte cineva care a fost concluzia dupa dezastrul din Colectiv? "Coruptia ucide!" Toti coruptii au sange pe maini! Ei nu stun oameni, pentru ca iau, indirect, insa in perfecta cunostinta de cauza, vieti!

    Deci, daca vrei sa-i opresti "pe cei care nu sunt oameni" insaspreste legile anticoruptie, eficientizeaza si intensifica lupta anticoruptie!
  • -10 (16 voturi)    
    Tudose, un om cu valori și cu o viziune (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 21:53)

    Nyk1 [utilizator]

    Păcat că momentan Partidul îl trage în jos, dar... lucrurile se mai pot schimba!
  • +10 (12 voturi)    
    Lol (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 22:00)

    HP [utilizator]

    Cand ala de la USR, Dragos Ioan Coste, a spus asta acum 5 ani, l-au dat afara si nu a mai putut candida, in schimb au ramas toti lachiosii si politically corectii pe acolo.
  • +1 (9 voturi)    
    Este modus in rebus ! (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 22:08)

    area51rmc [utilizator]

    Hotnews, cred ca nu e cazul sa faceti din grobianul asta statuie !
    Chiar credeti ca e necesar sa-l promovati si mai ales sa-i subliniati propozitiile?
    Nenea asta, de la Braila, cum ii place lui sa spuna, chiar nu e un personaj care sa aiba vreo semnificatie pentru natia asta. E doar un ins care ocupa o functie si caruia ii place sa se alinte (dea in stamba?) seara la TV aruncand cate o ragaitura din strafundurile cerebelului propriu.
    Inteleg ca vrea sa spuna vulgului ca pedofilul e un individ social care trebuie repudiat, dar daca spune ca nu e om, atunci nu mai vorbim de pedofilie (atractie sexuala fata de copii), vorbim despre altceva.
    Dar eu cred ca Tudose nu e om daca considera ca pedeapsa cu moartea este putin ... este imaginatia unui calau care are fetisul schingiuirii pana la moarte. Numai un astfel de ipochimen poate sa gandeasca ca moartea e ceva putin, in anul 2018, intr-o Europa Unita in care pedeapsa cu moartea e abolita.
    Ce vreau eu sa spun e ca Tudose e unul dintre ultimii de pe planeta asta care poate sa gandeasca sistemul de pedepse aplicabil unor fapte grave precum agresiunea sexuala a unui minor.
  • +3 (3 voturi)    
    Asa o fi (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 22:15)

    mitg [utilizator]

    Dar nici tanti secretara cea competenta nu-i departe de o asemenea “performanta”.
  • +4 (6 voturi)    
    Nenorocire (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 22:16)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Dar cei care au nenorocit tara:
    P$D=PCR=FSN=USL, UDMR, PDL, ALDE - astia oare ce merita?
  • +1 (11 voturi)    
    oh! (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 22:25)

    gpavel [utilizator]

    dupa poveste cu banca(nu are incredere in banci),"consideratiile"legate de pedofili(nu e om)sunt penibile si periculoase!nu stiu cum un astfel de personaj a ajuns in functii importante(si cati altii or mai fi)!
  • +1 (5 voturi)    
    Şi eu sunt de modă veche - (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 22:28)

    anton_carpati [utilizator]

    recomand "M" - Fritz Lang, 1931.
    Nu dau spoilere, dar comentariul din încheierea filmului despre un ucigaş de copii vânat de crima organizată din Berlin ar trebui să ne dea tuturor de gândit.
  • -1 (9 voturi)    
    Indirect - o alta palma data victimelor! (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 22:51)

    Alex_def [utilizator]

    E grav ca premierul Romaniei face astfel de declaratii. Nu pentru ceea ce vor spune altii, ci pentru evolutia noastra ca popor.

    Spun asta pentru ca rolul unui lider este sa-si inspire oamenii si sa-i duca macar cu un pas inainte. Cu declaratia asta insa, premierul nu face decat sa inspire poporului roman, un caracter razbunator, omitand in acelasi timp sa recunoasca faptul ca razbunarea e doar un calmant pentru frica, furie si ura, care la fel ca si orice calmant, nu trateaza cauza acestor emotii, ci doar le alina temporar, efectele.

    La nivel colectiv, suntem pe buna dreptate oripilati de faptele de pedofilie care se petrec in sanul societatii noastre. Dar in loc sa le tratam cu razbunare, n-ar fi mai responsabil, si mai respectuos pentru victimele directe, sa ne gandim oare la cum putem sa imbunatatim societatea noastra, facand astfel ceea ce tine de noi pentru a avea mai putini pedofili? Sigur, raspunderea este in primul rand individuala si de aceea, infractorii (de orice tip), trebuie sa raspunda pentru faptele lor. Dar nu avem oare si noi, ca societate, o mica contributie la realitatea pe care o traim? Si daca e asa, nu e oare razbunarea, doar o fuga de responsabilitate?

    Cat despre partea din discurs cu "pedofilii nu sunt oameni", consider ca aceasta reprezinta o exceptie inacceptabila de la regula de baza, conform careia TOTI suntem oameni, indiferent de ORICE altceva. O astfel de exceptie, odata acceptata de societate, o dezumanizeaza profund, cu consecinte pe care istoria ni le-a aratat deja.
    • +2 (6 voturi)    
      Castrarea chimică e o soluție? (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 23:24)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Alex_def

      Devine neomul om?
  • +1 (3 voturi)    
    Soluții? (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 23:22)

    nick24 [utilizator]

    "cum putem sa imbunatatim societatea noastra, facand astfel ceea ce tine de noi pentru a avea mai putini pedofili?"

    Chiar așa, cum? Să creștem nivelul de trai? Sau nivelul de cultură? Eugenie? Testele de care ziceau psihologii că există și sunt foarte eficiente, dar foarte scumpe? Aplicate la toată populația? Camere fixe care să acopere orice colț din țara asta?
    • 0 (0 voturi)    
      Pai hai sa le cautam impreuna (Joi, 11 ianuarie 2018, 16:17)

      Alex_def [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Asta zic - hai sa cautam solutiile astea impreuna. Problema nu-i una simpla, da' daca ne rezumam doar la a omora pedofilul, n-am rezolvat nimic. Maine apare altul, poimaine altul, raspoimaine altul... cu totii, lasand in urma victime...

      Ce vrem de la conducatorii nostrii? Sa ne conduca spre evolutie, sau sa ne mangaie pe frunte cu vorbe dulci si fapte populiste?
  • 0 (2 voturi)    
    N-avem feng-shui (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 23:46)

    Grandgousier [utilizator]

    Autostrada Pitesti-Sibiu e prost segmentata...Suntem in "Parabola orbilor"...Pieter Bruegel cel Batran.
  • -2 (6 voturi)    
    Am uitat brusc toata corectitudinea politica (Joi, 11 ianuarie 2018, 0:12)

    Setalcott [utilizator]

    Sa explice cineva clar ce e pedofilia: e o orientare sexuala cu care te nasti, ca homosexualitatea, sau e un comportament invatat, ca hartuirea sexuala. De ce intr-un caz cele doua componente se pot disocia automat si in celalalt sunt inseparabile, fara nici o discutie? E un dublu standard si o ambiguitate de limbaj exploatate la maxim in functie de convenienta.
  • +2 (6 voturi)    
    wtf (Joi, 11 ianuarie 2018, 0:51)

    Miruna77 [utilizator]

    Miroase a reclama politica de la 7 poste.
    Mars, ma, fa-ti treaba, lasa garagara. Am inteles, nu iti plac pedofilii, super, you're cool. Nici noua. Cui ii plac?
    Acum mars la treaba, lupta-te sa fie ok cu justitia, faceti ce trebuie cu bugetul 2018, ajustati, corectati.
    Dezvolta, intareste justitia, ai grija de oameni intarind educatia si sanatate, da-le in plm de PR-uri, ca nu mai tin chiar asa, fa ce trebe, lasa vrajeala si subiectele comode. Hai, la treaba. Si te votez eu, cu mana mea.
    Bafta.
  • 0 (2 voturi)    
    Din putul gandirii....... (Joi, 11 ianuarie 2018, 8:37)

    lasa [utilizator]

    Cum adica pedeapsa cu moartea e prea putin?
    Sa ne impartaseasca dl PM ce ar fi optim, dupa o executie!
    Incep sa cred ca e ....mai superior......in gandire dl PM si arabii aia sinucigasi chiar au 72 de fecioare , de caciula, in Paradis!
    Atunci: No, hai!
  • +2 (2 voturi)    
    Jos cu lupul moralizator! (Joi, 11 ianuarie 2018, 11:32)

    Barjou [utilizator]

    In 1989 aveam 11 ani, pe 23 decembrie securitatea a tras in mine si era sa mor si calcat in picioare cu aceeasi ocazie. Vrei sa sti domnule SRI-ist ce urme si traume lasa asta pe psihicul uni copiil? Ce merita Iliescu si gasca de securisti ascunsi acuma in procuratura si politie pentru ceea ce au facut in 89? Ai vrea sa te uiti la crucile de le Pieptanari sa sti ce senzatie ai cand cu mai putin de 30 de ani in urma era sa fi impuscat? Criminalii si pedofilii sunteti voi si faceti pe lupul moralizator!