SURSE Varianta dorita de Tudose - conducere colectiva in PSD cu 5-6 lideri locali in locul lui Dragnea

de DT, CP     HotNews.ro
Luni, 8 ianuarie 2018, 11:59 Actualitate | Politic


Dragnea si Tudose
Foto: AGERPRES
Premierul Mihai Tudose, impreuna cu cativa lideri locali ai PSD, ar vrea sa impuna la sedinta Comitetului Executiv (CEX) de azi o conducere colectiva a partidului (5-6 persoane) in locul lui Liviu Dragnea, au declarat pentru HotNews.ro mai multe surse din PSD. Tudose ar urma sa faca parte din conducerea colectiva, alaturi de Marian Oprisan (Vrancea). Ramane de vazut daca din aceasta conducere colectiva vor face parte Niculae Badalau (Giurgiu) si Marcel Ciolacu (Buzau), despre care exista informatii certe ca au intrat in conflict cu Liviu Dragnea in ultima perioada. De subliniat ca aceasta varianta era vehiculata luni la pranz ca fiind planul cu care Tudose intra in CEX, dar datele se pot schimba in functie de negocieri.

De remarcat ca astazi e programata la Guvern, inainte de sedinta CEX, o intalnire a lui Tudose cu cativa importanti lideri locali, printre care si Oprisan, Badalau, Tutuianu si Ciolacu.

Nu e clar in ce mod ar urma sa fie inlocuit Liviu Dragnea: ii vor cere baronii demisia sau liderul PSD va realiza ca nu mai are sustinere si isi va depune mandatul?

Tot de la sedinta CEX de astazi ar urma sa se discute despre modificarea Statutului partidului, despre care a scris Stiripesurse.ro. Ar urma ca presedintii PSD sa fie alesi de delegati, nu de majoritatea membrilor de partid, ca pana acum. Alegerea prin delegati l-ar avantaja pe Dragnea doar daca ar ramane presedintele partidului, nu si in eventualitatea schimbarii lui din functie. Acelasi lucru e valabil si in cazul convocarii unui congres extraordinar.















Citeste pe MedLife.ro
De ce apar sangerarile nazale?







16230 vizualizari

  • +35 (37 voturi)    
    nu va imbatati cu apa rece (Luni, 8 ianuarie 2018, 12:02)

    Martinezu [utilizator]

    De cele mai multe ori dupa un lider PSD ce a dus tara catre dezastru a venit unul mai al dracului.
    Tin minte cum ziceam de Minciunica Ponta....
    A venit Dragnea mai apoi....
    • +21 (23 voturi)    
      PSD trebuie dat jos cu totul (Luni, 8 ianuarie 2018, 12:50)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      si scos din Parlament. PSD ne-a ruinat tara, an dupa an, din '90 incoace.

      Intr-un fel sau altul, tara asta va arunca PSD la gunoi.
      • +11 (13 voturi)    
        Total de acord (Luni, 8 ianuarie 2018, 13:18)

        Clop [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

        Se chibitzeaza in presa pe ceea ce va face PSD-ul, cand in fapt presa trebuie sa sustina constant faptul ca PSD-ul = GRUP INFRACTIONAL ORGANIZAT si ca atat timp cat avem baroni veniti din politica de partid, Romania pierde cras.

        Avem o tara de opincari analfabeti sau semianalfabeti, care de-abia scot doua vorbe si o elita a mafiotilor din noua nomenclatura, care ne conduc inspre groapa democratiei din Europa.
        • +7 (7 voturi)    
          Ce frumos ar fi un camion ... (Luni, 8 ianuarie 2018, 13:37)

          si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui Clop

          cu trandafiri rosii rasturnati in fata sediului lor la CEX ,

          si apoi calcati in picioare ...
  • +22 (24 voturi)    
    De asta s-a grabit Dragnea cu legile in Parlament? (Luni, 8 ianuarie 2018, 12:10)

    t4v1 [utilizator]

    Ca la Guvern se antrenau deja ceilalti capitani?
  • +17 (19 voturi)    
    Sau altfel spus,o presedintie de"uniune nationala" (Luni, 8 ianuarie 2018, 12:13)

    Susufler0 [utilizator]

    Ca sa se manance intre ei copresedintii !

    PS. Intr-un partid ce-a mostenit reflexele strabunicului sau, e de-a dreptul o utopie sa crezi ca va merge o astfel de facatura !
    • 0 (0 voturi)    
      vad (Luni, 8 ianuarie 2018, 18:57)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      ca tudose cu al sau sextumvirat se vrea mai tare decat triumviratul lui Cezar, Pompei si Crasus sau Octavian, Antoniu si Lepidus. Precis se viseaza tudose imperator.
  • +19 (25 voturi)    
    Scapi de Dracnea si dai de... (Luni, 8 ianuarie 2018, 12:16)

    benicio [utilizator]

    Evident, asa cum anticipam, o sa ne fie dor de Dragnea. Pentru ca acum se pregateste o conducere formata din 5 mici Dragnea, in loc de unul singur. Un PSD condus pe fata de o hidra a coruptiei, baronii locali. Sunt curios care dintre ei o sa fie desemnat prezidentiabilul :))))
    • +3 (7 voturi)    
      e bine. (Luni, 8 ianuarie 2018, 12:47)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      se vor manca intre ei.
  • -21 (25 voturi)    
    Sau putem desființa PSD! (Luni, 8 ianuarie 2018, 12:27)

    asistat [utilizator]

    Chiar toate partidele (in afara de usr, evident, frumosi liberi si inteleg cu adevarat democratia, ca au feisbuk) și le înlocuim cu “oamenii din piață”!
    • +9 (11 voturi)    
      Nu e nevoie (Luni, 8 ianuarie 2018, 13:00)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      E suficient ca infractorii sa-si primeasca pedepsele cuvenite. Ca asistat inteleg ca mai faci un ban (legal ?) rostogolind gargara de propaganda a gastii de infractori (numai noi stim sa conducem tara asa ca trebuie sa ne votati cu toate furaciunile noastre) dar ceva decenta nu gasesti?
    • +2 (2 voturi)    
      PSD (Luni, 8 ianuarie 2018, 17:23)

      Standard [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Gura pacatosului, adevar graieste! Ti-am dat like pentru asta...
  • +15 (15 voturi)    
    Cupola, varianta românească (Luni, 8 ianuarie 2018, 12:31)

    triciupa [utilizator]

    Conducere colectivă formată din cei mai "buni". Împreună trebuie să însumeze măcar o jumătate de secol de pușcărie...
  • -4 (18 voturi)    
    Si se mai mira (Luni, 8 ianuarie 2018, 12:42)

    somesanu [utilizator]

    unii ca peste Carpati este dispretuit Bucurestiul. Ardealul nu exista in PSD, cum de au votat unele judete majoritar cu ei?
    • +6 (8 voturi)    
      a fost la fel in toata tara (Luni, 8 ianuarie 2018, 13:04)

      LaurentiuR [utilizator] i-a raspuns lui somesanu

      Rosu a fost cam peste tot, si peste Carpati

      https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/alegeri-parlamentare-2016/alegeri-parlamentare-rezultatele-finale-pe-judete-harta-630896
    • +4 (8 voturi)    
      sigur (Luni, 8 ianuarie 2018, 13:33)

      Bolovanul [utilizator] i-a raspuns lui somesanu

      Boc,Ciorbea , Lucan de peste Carpati sunt :)

      Oameni faini sunt si toata Romania.
      Lichele sunt in toata Romania.
    • -1 (5 voturi)    
      Nu exista in conducerea PSD (Luni, 8 ianuarie 2018, 14:10)

      somesanu [utilizator] i-a raspuns lui somesanu

      unde sunt multi sudisti.
  • +24 (24 voturi)    
    PSD (Luni, 8 ianuarie 2018, 12:43)

    Standard [utilizator]

    PSD nu este un partid, este o organizatie al carei scop este acela de a a asigura bunastarea membrilor din varf, prin incalcarea legilor si spolierea unei tari intregi.
    Aceasta organizatie trebuie destructurata rapid, daca mai vrem vreun viitor in Europa.
  • +13 (13 voturi)    
    miroase a sange (Luni, 8 ianuarie 2018, 12:48)

    gudron [utilizator]

    Se aduna rechinii. Trist este ca nu se va schimba nimic. Pleaca hotii, vin hotii. Ne vor fura viitorul in continuare, cu aroganta si dispret pentru popor. Imi amintesc de un smecheras din psd constanta cum zbiera la un client de la o terasa: bai "saracule" n-ai 100 de euro in buzunar si vii aici? Asa ne privesc psd-isti. Ca pe niste saraci prosti buni de scuipat si exploatat.
  • +12 (12 voturi)    
    corul derbedeilor (Luni, 8 ianuarie 2018, 12:51)

    mnicku [utilizator]

    exponentii judetelor care sunt fruntase la tocat banii pe nimic
  • +15 (15 voturi)    
    Tot felul de diversiuni (Luni, 8 ianuarie 2018, 12:57)

    soundtrack [utilizator]

    spre a abate atentia de la dezastrul economic, social, cutural, national la care ne-au adus toarshii psd-isti de la origini si pana in prezent. Toata strategia bolsevica, stahanovista si leninista de care sunt capabili cei de stanga, combinata cu un marxism mizerabil ne-au aruncat intr-un vortex din care se pare ca nu putem iesi.
    Chestiunea cu un "prim ministru colectiv" este o bataie de joc la adresa romanilor de toate culorile si varstele.
  • +7 (7 voturi)    
    Praduiala si conducere in haita ! Curat murdar !! (Luni, 8 ianuarie 2018, 13:45)

    deval [utilizator]

    Ei fura democratic, cu gandul la Romania si uneori mai si dau si zeciuiala la partid !!
  • +6 (6 voturi)    
    Gargara sau povesti de adormit copiii (Luni, 8 ianuarie 2018, 13:56)

    Bazil [utilizator]

    Se vor marca goluri multe, dar se va termina la egalitate. dragnea va egala in prelungiri la o faza in care va avea superioritate numerica. P.S. Blat evident. Ambele echipe trebuie eliminate pentru antijoc.
  • +7 (9 voturi)    
    Batalia se da intre actuali si fosti (Luni, 8 ianuarie 2018, 14:17)

    soundtrack [utilizator]

    securisti pe chestiuni de justitie, toti sunt compromisi, dar unii au devalizat banci, fabrici, si-au adjudecat licitatii trucate, au instrainat terenuri, au tradat tara prin vanzarea resurselor pe comisioane grase. Lupii tineri vor si ei averi, da-n trei zile! Efectele comunismului se vad clar: caractere mizerabile au fost puse pe liste electorale, borfasi 'ilustri', idioti utili, in vazul natiei divizate si scuipate in obraz. Mersul la vot cand listele sunt pline de ei nu e o solutie. Legea electorala trebuie schimbata in asa fel incat pe liste sau uninominal sa fie trecuti oameni integri.O alta lege ar fi raspunderea ministeriala personal si sa nu se mai ascunda ministrii sub semnatura unor subsecretari de stat( by the way, 77 de subsecretari si secretari din guvern sunt din judetul Teleorman!!!!).
  • -5 (7 voturi)    
    scenariile hn (Luni, 8 ianuarie 2018, 14:47)

    nash pandelica [utilizator]

    si a altor agentii de pressa ar trebui scrise la optativul conditional. dac'ar fi, cumva sa fie, ce bine-ar fi !
    haleluia !
  • +3 (3 voturi)    
    CEx PSD (Luni, 8 ianuarie 2018, 17:08)

    Standard [utilizator]

    Pe zi ce trece ne adancim cu voiosie intr-o situatie anormala care, in timp, se va inscrie in firescul vietii politice din Romania. Cu fiecare relatare media, dezbatere publica, discutie, despre PSD, Iordache, Dragnea, Tudose, Oprisan, etc, despre cum unul il combate pe celalalt, iar altul nu este de acord cu ce-a zis alalalt, bucurandu-ne ca se cearta si poate iese Dragnea din schema, validam existenta unei organizatii ca o malformatie, pe care o vom hrani pana la epuizare. Partidul Unic, visul lui Ceausescu, struto-camila politica, Putere si Opozitie in aceeasi timp, s-a nascut.
    Cu ajutorul nostru.
  • +2 (2 voturi)    
    Intr-o democratie adevarata... (Luni, 8 ianuarie 2018, 17:10)

    Olyx [utilizator]

    un partid precum PSD ar fi exculs din optiunile electoratului la viitoarele alegeri parlamentare si prezidentiale...!
    • 0 (0 voturi)    
      care (Luni, 8 ianuarie 2018, 19:02)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Olyx

      electorat?
      Ala care a absentat la alegerile din dec. 2016? Sau la alea locale din iunie 2016?
  • +4 (4 voturi)    
    Trag de timp. Acelasi scenariu. (Luni, 8 ianuarie 2018, 17:23)

    CCM [utilizator]

    Nici nu mai conteaza cine ingroapa pe cine la PSD, cine va veni sau cine va pleca. Intelegeti ca PSD trebuie sa dispara definitiv. Doar nu credeti ca va fi ales un Catalin Ivan sau Mihai Chirica care mai au o mica doza de bun simt in ei. Este acelasi scenariu, trag de timp, ne dau sperante si vin alti nebuni in locul lor... ca doar au resurse infinite astia. Asa ca....la lupta.