Ministrul Justitiei spune ca a luat o decizie in privinta lui Kovesi. Toader: "Urmeaza sa o formalizez"

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 5 ianuarie 2018, 15:05 Actualitate | Politic


Tudorel Toader
Foto: Agerpres
Ministrul Justitiei, Tudorel Toader, a anuntat vineri ca a luat o decizie in privinta procurorului sef al DNA, Laura Codruta Kovesi, in baza controlului efectuat de Inspectia Judiciara si ca urmeaza sa formalizeze hotararea, transmite Agerpres.

"Este o decizie pe care am luat-o. Este o decizie pe care urmeaza sa o formalizez in limitele competentelor mele legale", a declarat Toader, intrebat cu privire la o posibila revocare din functie a lui Kovesi.

Toader a subliniat insa ca nu ministrul Justitiei face revocarea din functie.

"Nu ministrul Justitiei revoca, el cel mult propune, de revocat a fost presedintele, il intrebati pe dansul", a aratat Toader.

Intrebat daca anul acesta va fi liniste in ceea ce priveste justitia, el a raspuns: "Linistea ne-o facem noi. Viata are dinamica ei - si viata sociala, si viata dumneavoastra, si a mea personala, si a fiecaruia dintre noi. Viata juridica are, la randul ei, o alta dinamica, trebuie sa credem cu totii, sa speram ca mergem pe calea cea buna".

Dupa controlul efectuat anul trecut de Inspectia Judiciara la DNA, ministrul Justitiei, Tudorel Toader, a afirmat ca el este cel care va formula concluzia raportului intocmit dupa verificari, adaugand ca, in conditiile in care opiniile membrilor comisiei de control au fost impartite, lui ii revine rolul de "a inclina balanta" catre o concluzie finala.


Citeste mai multe despre   


















7197 vizualizari

  • +37 (43 voturi)    
    ... (Vineri, 5 ianuarie 2018, 15:11)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    cum scapam de comunistul asta ?
    • +28 (30 voturi)    
      Sunt cateva moduri (Vineri, 5 ianuarie 2018, 15:38)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Remaniere guvernamentala, posibila restructurare propusa de Tudose - care vrea sa scape de slugile dragniste, demisia lui Tudose, motiune de cenzura.

      Mai este si varianta ca Tudose isi va da seama de ce rautati si calamitati a comis si comite in continuare si isi va da demisia - dar asta nu se va intampla fiindca PSDistii au obrazul gros frate.
    • +13 (15 voturi)    
      Isi arata jugulara stapanilor (Vineri, 5 ianuarie 2018, 17:16)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      In semn de supunere fata de condamnatul penal definitiv Dragnea. Cred ca nici in Burkina Fasso sau chiar Madagascar Ministrul Justitiei nu este presul unor infractori. Poate prin America de Sud, de acolo se inspira infractorul Dragnea.
    • +9 (11 voturi)    
      Ha sa-l facem Doctor Honoris Causa (Vineri, 5 ianuarie 2018, 20:01)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      al Universitatii din Mogadishu, poate pune botu', zic si eu....
  • +32 (34 voturi)    
    Incepe (Vineri, 5 ianuarie 2018, 15:11)

    benicio [utilizator]

    Gata cu linistea de sarbatori, prea mult ne-am relaxat mintile. Se reiau ostilitatile, baietii pregatesc o noua sarja de atac. Incepe.
    • -26 (34 voturi)    
      Calm (Vineri, 5 ianuarie 2018, 15:30)

      sabie [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      Stati linistiti ca nu face SRI-ul (prin Iohannis) ce vrea un amarat de ministru PSD.
      Kovesi ramane cat vrea ea. Ar fi culmea ca SRI-ul sa isi dea jos oamenii din functii cheie.
      • +23 (29 voturi)    
        Nu soros? Nu statul paralel? (Vineri, 5 ianuarie 2018, 15:44)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui sabie

        De unde le scoti, bre?
        • +5 (7 voturi)    
          De la Antena 3 si Romania TV! (Vineri, 5 ianuarie 2018, 22:27)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui midufi

          Acolo sunt jurnalistii lui Voiculescu si Ghita, penalii Romaniei!
    • +13 (19 voturi)    
      Eh... (Vineri, 5 ianuarie 2018, 15:40)

      ICosmin [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      Toader va delega decizia la Comisie sau la Parlament.
      Daca era Iordache, facea harcea parcea totul din ianuarie anul trecut.
  • +30 (32 voturi)    
    hai sa vedem cata mai sluga esti... (Vineri, 5 ianuarie 2018, 15:22)

    trem [utilizator]

    E interesant cum o sa iti argumentezi decizia revocarii lui Kovesi - pentru ca stim cu totii ca asta va fi decizia ta...pardon - nu e chiar a ta ca vorba ceea o executi a ordinele altora!
    • +10 (12 voturi)    
      TT-ul (Vineri, 5 ianuarie 2018, 18:22)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui trem

      nu o poate revoca pe Kovesi ci numai presedintele.
      Sluga asta a lui dragnea nu poate decat sa propuna revocarea. Interesanta va fi pozitia lui Johannis daca TT-ul propune revocarea, pentru ca pana in prezent si-a exprimat. de cate ori a fost posibil, multumirea in privinta activitatii Codrutei.
  • +25 (27 voturi)    
    Sa speram ca Johannis (Vineri, 5 ianuarie 2018, 15:22)

    Cataleya [utilizator]

    ...va respinge revocarea sefei DNA, in cazul in care (mai mult ca sigur) slugoiul de la justitie ii va cere acest lucru.
  • +28 (30 voturi)    
    Demisia Tudorel, a ta! (Vineri, 5 ianuarie 2018, 15:32)

    Geo7 [utilizator]

    Si mars in Teleorman!
  • +23 (25 voturi)    
    cred (Vineri, 5 ianuarie 2018, 16:07)

    lula [utilizator]

    ce e clar si pentru el ca-si da foc la palarie daca face asta, nu?

    sau nu poarta palarii???
  • +8 (10 voturi)    
    Tudorel nu o sa propuna revocarea lui LCK ! (Vineri, 5 ianuarie 2018, 16:59)

    Susufler0 [utilizator]

    1. Nu are motive pt a propune sanctiunea cea mai aspra ;

    2. Stie ca Iohannis nu o sa o revoce in nicio conditie !

    PS. Tudorel, "viclean copil de casa" al lui Dragnea va face o chestie "baltita" precum a facut si cu proiectele de modificare ale celor trei legi ale justitiei.
  • +9 (11 voturi)    
    asta (Vineri, 5 ianuarie 2018, 18:18)

    nahir [utilizator]

    parca ar anunta lansarea vreunei navete spatiale de la Cape Canaveral.
    Mai vrea ceva de la dragnea de-l tine in asa tensiune?
  • +7 (11 voturi)    
    Sa avem noi norocul asta? (Vineri, 5 ianuarie 2018, 18:54)

    Pasarea_PuieMontix [utilizator]

    Ar fi tare s-o revoce sau sa incerce macar. Asta ar fi scanteia care ar lipsi. Iese revolutie! O sa le aruncam chiftele cu prastia la bulau...Slugile "reaqu'
    "O formalizez in limiltele legale" limbaj de lemn, redundant si semn ca i transpira fesele. D'ne ajuta sa nimeresc odata cu el in lift ... singur
  • +10 (14 voturi)    
    Te rugam, dezlantuie iadul ..... (Vineri, 5 ianuarie 2018, 19:50)

    KTerinca [utilizator]

    Vom scapa de voi.
    Simplu ..... #REZIST.
    • +5 (9 voturi)    
      Catre mine era... indemnul? (Vineri, 5 ianuarie 2018, 20:55)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      Sigur scapam de ei.
      Simplu...#REZIST.