Mihai Tudose spune ca se va intalni cu conducerea BNR in ianuarie: M-am saturat ca niste oameni de acolo sa tot arunce in aer tot felul de lucruri publice si, cand ii intrebi, au vorbit in nume personal

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 20:54 Actualitate | Politic


Mihai Tudose
Foto: AGERPRES
Premierul Mihai Tudose a declarat sambata ca se va intalni cu conducerea Bancii Nationale a Romaniei in luna ianuarie, deoarece asteapta sa vada cum va incheia sistemul bancar acest an fiscal.

Intrebat intr-un interviu difuzat sambata, la Antena 3, daca va avea o intrevedere cu guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, seful Guvernului a raspuns: "Da, am primit o scrisoare de la domnia sa, o sa-i dau curs dupa ce se termina acest an. Sa vedem cum inchide sistemul bancar acest an fiscal, care a fost rolul Bancii Nationale a Romaniei, fiindca, repet, este Banca Nationala a Romaniei, nu a cuiva. Si pe baza acestor analize, tot in ianuarie, o sa avem si o intalnire si o sa va fac si public imediat concluziile, fiindca eu (...) m-am cam saturat ca niste oameni de pe acolo sa tot arunce in aer tot felul de lucruri publice si cand il intrebi - (spune ca - n.r.) a vorbit in nume personal. Pai, du-te, frate, acasa, daca tot esti persoana fizica!", potrivit Agerpres.

Seful Executivului a mai spus ca BNR "poate sa intervina", atunci cand este necesar, pe piata: "Eu vreau sa-si faca treaba ca Banca Nationala a Romaniei, a Romaniei, repet. Nu este banca nationala a bancilor din Romania."



















1719 vizualizari

  • -8 (24 voturi)    
    strategie comunicare (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 22:02)

    Razvan_M [utilizator]

    Trebuie sa recunosc ca strategia de comunicare a PSD s-a imbunatatit mult in ultimele luni.

    Chestia cu discutia BNR-ul nu este deloc o tampenie:

    - Sa nu uitam ca Romania a imprumutat 20 miliarde euro pentru a salva sistemul bancar de la faliment in 2009, desi doar o mica parte a acestui sistem este romanesc - fiind privatizat tocmai pentru ca asemenea bailouturi sa nu fie nevoie sa aiba loc. In urma imprumutarii acelor bani si relaxarii regulilor BNR in privinta garantiilor pentru credite, bancile cu capital strain de la noi si-au eliberat cateva zeci de miliarde euro capital tinuti la BNR si i-au putut trimite la centru.
    - In perioada de criza maxima, bancile de la noi au crescut cu 20-30% dobanzile la creditele ipotecare (in cazul meu, ING a crescut dobanda de la 7.5 la 9.75%), ceea ce, combinat cu devalorizarea leului, pierderile de locuri de munca sau scaderilor salariale, a dus la o multime de romani ce si-au pierdut casele. BNR nu a intervenit cu nimic.
    - Bancile din Romania au inventat tot felul de comisioane, inclusiv de risc valutar, la creditele luate de populatie. Aceste comisioane de risc valutar au fost utilizate pt. a face hedging la riscul valutar - sau au fost folosite pentru cresterea profitabilitatii. BNR a tacut malc, desi cunostea acest lucru.
    - Cand s-a dat legea reconversiei creditelor, BNR a intervenit cu mesaje contra acestei masuri, desi masura ii ajuta mult pe romani. Este interesant de observat ca aceasta masura a ajutat si bancile, prin curatarea sistemului bancar aflat in blocaj.
    - Cand cu legea darii in plata, iarasi BNR a fost contra, desi legea ar fi ajutat pe cetatenii obisnuiti si ar fi fost doar un cost minor pentru sistemul bancar. Mai mult, si aceasta lege ajuta la curatarea sistemului bancar si iesirea din blocaj.

    Ar mai fi multe de spus despre BNR si despre modul cum a administrat informatiile despre riscurile bancare inainte de criza ce venea inca din 2007 din Statele Unite.
    • +3 (3 voturi)    
      Badalau..Cuc...Codrine...Daddy (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 23:04)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      tu esti taica?
    • +3 (3 voturi)    
      @Razvi (Duminică, 31 decembrie 2017, 0:43)

      bogdan192 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Daca consideri ca ar trebui sa existe o singura fiinta rationala care traieste in romania si pe care o penalitate la disposable income de 8 euro l-ar costat casa iti merita simpatia, imi pare rau se te informez dar nu ai ce cauta dandu-ti cu parerea despre BNR.

      A dar stai legea conversiei de care s-au folosit pana acum cati romani dintre aia care si-ar pierde casa la banca? A, nici unul ca nu e constitutionala, ma scuzi.

      Tu fecut economie?
    • +4 (4 voturi)    
      rastalmaciri (Duminică, 31 decembrie 2017, 0:49)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      -BNR trebuia sa actioneze inainte de criza, prin reducerea gradului de indatorare la acordarea creditelor (mai ales in valuta) si/sau cresterea avansului.
      -Statul s-a imprumutat doar ca traiectoria a fost prin banci, astea-s reglementarile
      -La reconversie a fost vorba mult timp de "curs istoric", deci cei care s-au aruncat la credite in valuta beneficiau de dobanzi mici si curs fix, in schimb cei care s-au imprumutat in lei plateau dobanzi de 20%
      -De darea in plata au beneficiat - pe langa cei ajunsi la limita - mai ales "investitorii" care au luat locuinte pentru inchiriat si au facut afaceri proaste: zona n-a crescut ca nu s-au mai facut constructii in criza, sau au venit niste racheti prin zona, sau vecinul de sus ii inunda
    • +6 (6 voturi)    
      Asa e (Duminică, 31 decembrie 2017, 10:38)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Parca Dracnev s-a distantat mai putin de proiecte, parca deficientele de comunicare au fost mai rar folosite ca scuza. Acum se ofera chiar sa traduca din ciordatzeasca in engleza/franceza/germana.

      Vai, dar ce bine s-a imbunatatit! Ca sa nu spun intalnirea cu societatea civica de acum cateva zile unde toti sperau ca face marea cu sarea 2doze, dar s-au lamurit ca sunt toti o apa si-un pamant si au spus ca protestele vor continua.

      Ca sa nu mai spun de declaratiei super-eroinei de la primarie care se contrazice de la o zi la alta. Se face patinoar, nu se face patinoar, sunt documente de patinoar, nu sunt documente de patinoar, ba da sunt, dar din greseala.

      Vai, dar un exemplu atat de bun de comunicare cum e la PSD nu ma mai vazut de la inventia telefonului.

      Eu zic sa ii nominalizam la premiul Nobel pentru o lucrare stiintifica pe care o vor scrie toti din inchisoare: "Breakthrough in communications - the fight and victory over the parallel state". Sa fie ca un fel de Mein Kampf al lui Dracnev. Stii tu: apreciata de toti, dar interzisa, dar toti sa vrea o copie asa de moft si sa valoreze o avere. Tu ce zici?

      Cu putin noroc, poate "domnul" Pop va scaota i nmanual in comunicare bazat pe declaratiile PSD-ALDE-UDMR. Un fel de "Book of great quotations".
  • +3 (3 voturi)    
    nu merge taticu asa (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 23:47)

    pb80tm [utilizator]

    dupa ce ai dat cu muci in fasole vrei sa te duci sa intrebi matale pe isarescu daca o sa obtii imprumutul ala de la fmi? ca sa iti scoti bugetu macar pe avarie dupa ce ai lasat analfabetii sa faca franjuri legea ca sa aibe prieteni ce pune la toate neamurile psdiste pe masa? prima data tre sa te duci la domnu isarescu sa ceri iertare ca te-a luat ideologia pe dinainte. apoi iti zice nenea isarescu ca tre sa faci niste chestii real economice capitaliste, sa fie sigur nenea fmi ca scoate parleala. ca ei nu da banu de pomana si la alta banca te-ai cam pisat in poarta.
    vezi ce zicea lenin: invatati invatati invatati in 30 de ani de postcomunism nu ai invatat nimic despre ordinul bancar al carui prieten sau reprezentant in ro este isarescu ? pe teleormaneste e papucul care tre acum sa-l pupi. te-ai prins ca de fapt esti mireasa la faza asta? si cum zice obiceiu cineva tot io trage la mireasa in noaptea nuntii? hai la multi ani si casa de piatra.
  • +4 (4 voturi)    
    PSD a falimentat tara si acum da vina pe BNR (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 23:52)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Cine a lasat administratiile locale sa tripleze salariile fara motiv? PSD.

    Cine a dat pensiile speciale care ii fac pe ofiteri sa-si dea demisia la 40 de ani? PSD.

    Cine da bani publici pe vacante si smartphone-uri pentru slugile din primarii? Tot PSD.

    Deci sa ma lase in pace Tudose, sluga lui Dragnea, partidul lui a facut praf economia tarii si nu e prima data cand o face.

    Asa e cand lumea nu voteaza si ajung din oficiu toti prostii la conducere.
  • +4 (4 voturi)    
    Oare stie ce vorbeste? (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 23:55)

    constan [utilizator]

    Primul Ministru ar trebui sa mearga intai si intai pe marile santiere de autostrazi in spitale si in scoli ,poate mai invata ceva,ce pricepe el din politica financiara?Eu ii propun sa ia exemplu sefului de partid cu teme mai simple gen Belina si Teldrum si poate ajung impreuna prin Madagascar sau Brazilia.
  • +3 (3 voturi)    
    P$D e in cautate disperata de tapi ispasitori (Duminică, 31 decembrie 2017, 1:01)

    jorj_bv [utilizator]

    pentru promisiunile incalcate inca din prima zi: supracciza, urmeaza taxa de mediu mai mare pentru masini mici, scaderea tva, amanare recalculare pensii,

    1. multinationalele
    2. bancile
    3. lanturile de benzinarii
    4. ong-urile si soros
    5. BNR
    6. statul paralel
    • 0 (0 voturi)    
      Ar trebui sa le explice cineva (Duminică, 31 decembrie 2017, 12:01)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

      ca "statul paralel" ("statul" in general) nu are cum sa-i afecteze ca nu se intilnesc cu el. Ii deranjeaza eventual statul perpendicular cu care se intersecteaza cind vor sa ciordeasca ceva.
  • 0 (0 voturi)    
    parca (Duminică, 31 decembrie 2017, 1:08)

    laurentiucat [utilizator]

    si cetatenii romani sunt in pozitia de creditor net al sistemului bancar.
  • -3 (3 voturi)    
    E de bine... (Duminică, 31 decembrie 2017, 5:15)

    Talibanu' cu turban Armani [utilizator]

    Intra tare-n ei, Tudose... ca prea s-au invatat la malai.
  • +3 (3 voturi)    
    Vorba aia (Duminică, 31 decembrie 2017, 9:32)

    un_carnat [utilizator]

    Daca e sa se razbune cineva, se razbuna doar manualele de economie...
  • +2 (2 voturi)    
    Păi mă Tudose (Duminică, 31 decembrie 2017, 9:43)

    Captain Obvious [utilizator]

    Tu nu faci parte din guvernul României, nu al cuiva? De ce te comporți așa? FMM voastre de hoți
  • +6 (6 voturi)    
    BNR? (Duminică, 31 decembrie 2017, 10:27)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    "M-am cam saturat ca niste oameni de pe acolo sa tot arunce in aer tot felul de lucruri publice si cand il intrebi a vorbit in nume personal. Pai, du-te, frate, acasa, daca tot esti persoana fizica"

    Scuze, dar nu a fost un scandal recent cum ca "Parlamentul" a certat partenerii externi, ca apoi sa aflam ca de fapt erau doar Dracnev si Tradiceanu autorii? Sigur despre BNR vorbeste?
  • +3 (3 voturi)    
    Misule, (Duminică, 31 decembrie 2017, 12:59)

    John M. [utilizator]

    Ar fi bine ca cei 2-3 prim-ministri pe an pe care-i da cel mai corupt si idiot partid din istoria Romaniei sa nu se puna cu BNR pentru ca aceasta banca joaca intr-o liga pe care voi, analfabetii capitalismului, nu o puteti intelege si n-aveti cum s-o controlati.
    Daca vrei dezbatere cu Isarescu, du-te la tv ca sa te faci de ras si sa nu mai iesi din casa pana la pensie!...