Mihai Tudose, reactie dura dupa ce Liviu Dragnea i-a cerut sa fie "mai calm": Nu avem autostrazi, nu avem spitale si vrem sa fim calmi! Ministrii sensibili sa isi scrie demisia!

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 19:52 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea si Mihai Tudose
Foto: AGERPRES
Premierul Mihai Tudose a comentat sambata, la Antena 3, declaratiile presedintelui PSD Liviu Dragnea legate de o viitoare remaniere a guvernului. "Eu cred ca cine e calm pe anumite zone, nu intelege ce se intampla. Daca vrem sa fim calmi ca nu avem autostrazi dupa 27 de ani de democratie, le urez succes celor care vor sa fie calmi. Eu nu pot sa fiu calm. N-avem spitale si vrem sa fim calmi", a afirmat premierul, adaugand ca, daca anumiti ministri s-au plans liderului PSD de temperamentul sau, acestia nu au decat sa-si scrie demisia.

Liderul social democrat declarase recent ca in luna ianuarie coalitia va face o analiza privind o o posibila restructurare a Guvernului, Dragnea adaugand ca este multumit de activitatea primului-ministru, dar ca acesta nu este un om foarte calm.

















8530 vizualizari

  • +30 (46 voturi)    
    tare-n clanta 2 (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 20:19)

    mnicku [utilizator]

    apuca-te si construieste autostrazi toderas. Ai puterea in mina si te mai plingi..... incompetentule

    Sa fiu prim monistru v-as scoate pe toti din ministere la construit autostrazi si spitale, cine nu poate e concediat ... sigur in 3 ani am avea toate autostrazile gata

    ai puterea in mina si te mai plingi.....baba
    • +24 (28 voturi)    
      puterea executiva, ca si cea legislativa, e la (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 21:12)

      padrepadrone [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      partid.. mai lipseste cea a justitiei, inca!
      Hai sa vedem lucrurile cum sunt, nu cum par, ca nu e greu deloc: in fond tudose, care uraste capitalul strain si bancile, tot din acelasi cuib se trage; doar ca are posibilitatea sa se extraga mai "vartos" la final de dat cu batu-n balta.
  • +33 (37 voturi)    
    nu prea avem de nici unele decat calmul (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 20:21)

    ty [utilizator]

    puscariabililor cu noile legi pesediste ale justitiei . . .
  • +24 (36 voturi)    
    O jigodie, la fel ca Dragnea (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 20:21)

    Federer [utilizator]

    Cine mai spera ca nea Caisa-Tudose se va opune lui Dragnea fie si in ceasul al 12-lea (cu un OUG de prorogare a Legilor In-Justitiei) se inseala amarnic. Chiar ma mir ca don Tapalaga si alti domni onorabili (vezi intalnirea asociatiilor civice protestatare cu Maria-asa PM de pe 27 dec) mai cred intr-un miracol din partea acestui zdrahon sarac cu duhul.

    Baiatul asta de Comorofca (mahala a Brailei care l-a dat candva pe Panait Istrati) nu le stie nici cu Economia, nici cu Politica, nici cu Nimic. E doar un pacalici. Pacaliciul-Prim al Romaniei.

    De-ar pleca draq in Madagascar cu totii (+ Dragnea + Tariceanu + Nicolicea + sute de scatofili pesedei) si sa-si cumpere si locuri de veci acolo
  • +34 (38 voturi)    
    Dinu Paturica ot Teliorman a scapat haturile (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 20:27)

    ddutz [utilizator]

    Terente Tudose vrea sa i-o traga lu' Paturica.
    Dinu Paturica vrea sa i-o traga lu' Terente.

    In rest, nimic bun pentru noi. Certuri la altitudine,
    nici-o rezolvare la firul ierbii, nici-un viitor pentru noi.

    Cearta e pentru ciolan, ciolanul rupt si furat din averea tarii; cine-l ia, asta-i preocupa pe ei.
    • +15 (17 voturi)    
      asa este, numai ca scapam din vedere ca noi (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 21:14)

      padrepadrone [utilizator] i-a raspuns lui ddutz

      platim, noi alegem si tot noi suportam.. dar pana cand ?
      • 0 (0 voturi)    
        Până vor (Duminică, 31 decembrie 2017, 13:08)

        dan63 [utilizator] i-a raspuns lui padrepadrone

        dispărea asistații social din țară!
  • +5 (21 voturi)    
    ce au autostrazile cu democratia? (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 21:32)

    demaGOCU [utilizator]

    Daca Ceausescu a facut Transfagarasanul inseamna ca era democratie? Gagiul bate campii in loc sa puna mana sa faca ceva. Doar e prim-ministru, nu clovn de serviciu.
  • +23 (25 voturi)    
    Nu avem strazi, scoli sau spitale. Asa este. (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 21:48)

    Popandau [utilizator]

    Dar pensii si salarii marite degeaba am dat.
    Suntem saraci dar avem parlamentari care si-au votat drepturi de ciocoi. Este IMORAL sa-ti votezi pensie si salariu sau sa-ti acorzi alt drept cum ar fi imunitatea doar pentru ca poti. Cine stie, maine puterea si lipsa unui control, te poate face sa abrogi legea gravitatiei.
    Cum votul a fost,este si va fi fraudat, ar trebui sa facem un referendum in care sa intrebam poporul daca este de acord:
    1. Sa se elimine orice imunitate pentru oricare demnitate aleasa?
    2. Sa se interzica acordarea oricaror drepturi de catre insusi posesorii acestora ( eu votez pentru mine sa-mi creasca salariul pentru ca sunt ales; pot sa fur ca sunt imun si sunt ales; pot sa mint, defapt n-o fac pentru ca sunt ales...)
    Se pare ca noi in Romania nu prea mai avem bun simt.
    Ia ingrijorarea lui Toader, vremelnic premier e de ochii presei. Cu toate masurile fiscale luate anul asta, in speranta unei colectari mai bune, rezultatele vor fi neasteptat de proate la anul.
    • +7 (7 voturi)    
      Plangaricii cu scolile si spitalele (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 22:29)

      Ord [utilizator] i-a raspuns lui Popandau

      sunt scoli si sunt spitale dar nu sunt dotate, renovate si nu exista personal calificat ca este fugarit de coruptie si lichelele politice ce ajung sa managerieze spitalele si scolile puse de-al de Dragnea si Tudose. Mai schimbati placa asta ca-i doare pe ei in spate de scoli si spitale se trateaza in Austria.
    • +5 (5 voturi)    
      ...sa abrogi legea gravitatiei... (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 23:10)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Popandau

      Plastica si sugestiva exprimare.
      Desi, in realitate, nu cred ca i-ar interesa sa abroge aceasta lege. Ei vor sa anuleze forta de atractie, forta cu care sunt atrasi de inchisoare, desi aceasta forta este generata de si direct proportional cu prorpiile lor actiuni.
    • -2 (2 voturi)    
      2018 sa fie anul care uneste si construieste !.... (Duminică, 31 decembrie 2017, 9:34)

      simplu observator.... [utilizator] i-a raspuns lui Popandau

      - BRAVO , @ Popandau , sunt perfect de acord cu opiniile tale, dar un Referendum costa ,de platit plateste tot poporul prin taxe/impozite , si d'aia intreb : oare n-ar fi mai cinstit ca bravii nostri parlamentari sa se ...REVOLTE , la modul frumos si onest, pt. ca ... incaseaza lunar PREA MULTI BANI ( vreo 60 de mii de lei/13.000 de euro/lunar!), pt ca au prea multe privilegii /imunitati /sunt mult prea multi /inutili ( multi dintre ei !)...Doar vreo 20.000 de lei incaseaza aiurea pt birouri parlamentare cand exista onlineul prin care ar putea tine legatura cu alegatorii sau in sediile de partide din fiecare localitate - mai tot timpul goale...

      - Ati vazut vreun parlamentar sa se revolte ca au prea multe privilegii /bani /timp liber ?!...( cand vor fi mai putine privilegii VOM AVEA un Parlament format exclusiv din oameni frumosi /idealisti /patrioti si puternici la caracter..., vreo 30 % sunt si acum ,dar sunt striviti ,din pacate !).

      ...Imi place de Premierul MIHAI TUDOSE - e mai aparte si e mai mult decat pare !, iar faptul ca a trait socul de-a realiza ca NU AVEM AUTOSTRAZI /drumuri/SPITALE/scoli/CLASA POLITICA RESPONSABILA etc dupa 28 de ani si s-a enervat...MA BUCURA ! Excelent , foarte bine ! Are 2018 sa fie mai bun ca premierii Victor Ponta si Dacian Ciolos !...

      " Premierul MIHAI TUDOSE a declarat că 2018 doreşte să fie anul care uneşte, nu care dezbină românii şi să fie anul în care toţi politicienii să tragă în aceeaşi direcţie şi cu viteză maximă în direcţia cea bună pentru România” (stiripesurse.ro). BRAVO !...
    • +4 (4 voturi)    
      LA MULTI ANI , romani ,oriunde v-ati afla !... (Duminică, 31 decembrie 2017, 9:58)

      simplu observator.... [utilizator] i-a raspuns lui Popandau

      P.S.
      NU UITATI , oameni frumosi si buni , din tara si din Diaspora noastra inimoasa si muncitoare, firme /multinationale romane sau straine , deopotriva, ca e nevoie permanent de VOI TOTI sa DARUITI VIATA , speranta !

      Sa nu uitati ca cel mai bine utilat SPITAL pt copiii cu cancer care se construieste in premiera in Romania in curtea Spitalului Marie Curie din Bucuresti are nevoie URGENT si permanent de VOI TOTI , asa cum au nevoie de VOI TOTI si nou-nascutii prematuri care au nevoie pt a supravietui de INCUBATOARE , iar cei care se lupta pt fiecare micut luptator sunt DOAR cei de la SALVATI COPIII , nu statul ! …
      Sunt doar 2 fundatii extraordinare / minunate mentionate mai sus , fara de care zeci de mii de copii n-ar mai fi , dar numarul lor este mult/ mult mai mare , din fericire ! ( Fundatiile Inima Copiilor , Mereu Aproape ,HOSPICE -Casa Sperantei , MagicHOME etc , etc… ) .Si toate merita tot binele si respectul din lume si toata sustinerea !…

      AJUTATI-LE , va rog , sa poata ajuta si sa salveze vieti !…

      LA MULTI ANI , oameni frumosi si buni , oriunde v-ati afla - in cea mai frumoasa tara din lume - ROMANIA , sau oriunde pe aceasta planeta minunata albastra !…
      LA MULTI ANI ! oameni buni ,si nu uitati , ROMANIA FRUMOASA o construim si o impunem NOI , poporul minunat care suntem prin copiii si tinerii tarii , prin ATITUDINEA noastra si a oamenilor frumosi si destepti pe care ii avem printre NOI - priviti in jur si peste umar !...SUNTEM MULTI cei care iubim ROMANIA !!!...
  • +5 (5 voturi)    
    Si de Grindeanu (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 22:55)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    era foarte multumit cu putin timp inainte de a-l da jos.
  • +3 (3 voturi)    
    a venit mosu numa pt unii (Duminică, 31 decembrie 2017, 0:12)

    pb80tm [utilizator]

    nu a adus calmante?
    doare mahmureala ideologica?
    ne-am trezit si se invarte pamantul?
    lasa bre mai baga o bere demiteo pe kovesi. cui pe cui se scoate.
    cum e nea liviu da semne ideologia de stanga de nelinisti? vrea autostrazi, spitale... sa vezi cand or vrea pensii si inghetarea salariilor la bugetari vs cresteri preturi. o sa para taierile lu base flori de primavara fata de maririle de la pastile cailor. hai keep calm si lasa ca stie nasu liviu programu guvernamental.
  • +3 (3 voturi)    
    Tudose mai vrea o vila langa lacul Baikal (Duminică, 31 decembrie 2017, 0:59)

    Grandgousier [utilizator]

    Ne uitam ca fraierii la jmecherii astia care se cearta vineri(pac,vila)si se impaca marti.
  • +3 (3 voturi)    
    Dragnea are zilele numarate (Duminică, 31 decembrie 2017, 1:46)

    KTerinca [utilizator]

    Pana la sfarsitul lui februarie e la parnaie.
  • +1 (5 voturi)    
    Hmm... (Duminică, 31 decembrie 2017, 5:11)

    xht20 [utilizator]

    Mie parca incepe sa-mi placa Tudose, dupa ce a trimis la munca cersatorii regali, acum i-o trage si lu' daddy.
    • 0 (0 voturi)    
      Praf in ochi. (Duminică, 31 decembrie 2017, 11:46)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui xht20

      Vorbe, vorbe, vorbe. Fapte, ioc.
  • +4 (6 voturi)    
    Ahaa!!! (Duminică, 31 decembrie 2017, 9:11)

    sipu [utilizator]

    BOLSEVICI vor sa recupereze din IMAGINE , ce texte au in ei .............................. si PROSTI ii cred
  • +5 (7 voturi)    
    Aiurea! (Duminică, 31 decembrie 2017, 10:00)

    MateiCraciun [utilizator]

    Nu mai bagati botu' la replicile astea, sunt special croite pentru acest tip de public. Cineva i-a instruit bine! Si uite asa creste speranta, oamenii asteapta razboiul dintre ei! Asteapta degeaba, totul este orchestrat. E clasica miscarea deja, nu v-ati prins? Ei par ca se lupta, in timp ce, dupa cortina, croiesc miscarile dedicate distrugerii statului de drept! Teatru, Atat!
  • +9 (11 voturi)    
    Iar acum (Duminică, 31 decembrie 2017, 10:17)

    un_carnat [utilizator]

    O sa ranesc mandria nationalistilor, spunand ca ar trebui sa vina sa ne conduca niste straini. Straini sa fie in toate puterile statului. Poate asa scapam un pic de coruptie. Poate asa o sa avem parte de tot ce ii lipseste tarii asteia. La naiba cu mandria de a fi roman, e inutila.
    • +9 (9 voturi)    
      Mandria de a fi roman? (Duminică, 31 decembrie 2017, 11:38)

      a-politic [utilizator] i-a raspuns lui un_carnat

      Trebuie sa fii idiot ca sa fii mandru de jegul moral din tara asta. Un partid ca PSD sta la guvernare (a se citi "la furt masiv") 30 de ani ales de majoritatea care a avut macar minimum de interes sa mearga la vot (nu mai vorbesc de inconstientii care nu au fost) si noi sa fim mandri cu ce suntem? Ce gluma proasta. De lozinci si drapeluri odata pe an poate sa faca rost oricine. Alea se arunca la gunoi dupa 1 decembrie si ne intoarcem inapoi in cloaca de zi cu zi. O tara in care majoritatea o reprezinta lenesii, hotii si iresponsabilii, condusa de cineva in chipul si asemanarea lor - Dragnea. Asta este "Romania profunda". Ne-am adancit atat de mult in jeg incat nici macar strainii nu ne mai pot ridica, noi oricum n-am fost in stare niciodata de unii singuri - acum, cu atat mai putin.
  • +9 (9 voturi)    
    Inchipuiti-va ca Tudose il da jos pe Dragnea (Duminică, 31 decembrie 2017, 11:00)

    Susufler0 [utilizator]

    si ajunge Presedintele PSD !

    Dupa care se succed la conducerea Partidului Paul Stanescu, apoi Ciolacu, Lacu si cu Dracu si tot asa.

    Toti nu vor fi altceva decat niste Dragni pe care-i diferentiaza, varsta, inaltimea, greutatea, culoarea ochilor, vorbitul mai molcom sau nu, accentul regional sau nu, starea civila, bolile de care sufera si cam atat.

    In rest vor fi niste vatafi peste Romania !

    S-a dus epoca romantica a unui Bombonel, vorbitor de 3-4 limbi straine, manierat, profesor de drept, etc (dar HOT si el).

    Pana si Ponta, o creatura ciudata, care nu stia sa fure si din aceasta cauza ii punea pe altii s-o faca pt el, o sa para un romantic fata de ceata vatafilor ce vor urma.

    Se pare ca iesind din "epoca de piatra" a politicii din vremea lui Iliescu si ajungand in "secolul luminilor" din timpul lui Nastase, PSD-ul se reintoarce in timp la politica de grota !

    PS. Iar o parte a opozitiei (PNL), pare sa nu aiba nimic impotriva)
    in vreme ce o alta (USR) abia proceseaza schimbarile pe care ea nu le-a trait, ceea ce face sa se piarda mult timp cu intelegerea adversarului si, prin urmare, cu gasirea unor forme de lupta adecvate !

    PPS. Din aceasta cauza, indiferent de ce spun unii sau altii, politica trebuie facuta si in strada !
    • +1 (1 vot)    
      ...2018 sa fie anul care ne UNESTE !... (Duminică, 31 decembrie 2017, 12:52)

      simplu observator.... [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      - @ SusuflerO , prietene , spui inspaimantat aproape ca " Tudose il da jos pe Dragnea si ajunge presedintele PSD ! Dupa care se succed la conducerea Partidului Paul Stanescu, apoi Ciolacu, Lacu si cu Dracu si tot asa. Ca toti nu vor fi altceva decat niste Dragani"...

      - Stai calm , prietene ! Premierul MIHAI TUDOSE e singurul / si ultimul care poate salva PSD si DOAR daca performeaza EXTRAORDINAR si ar fi singurul/ultimul presedinte PSD daca va iubi si va lupta suficient de mult pt tara si popor ca sa le salveze si sa nu se prabuseasca in prapastie in 2019 !...Altfel , PSD e condamnat sa moara pana in 2020 pentru tot ce a facut RAU ROMANIEI si poporul roman in acesti 28 de ani , INCEPAND cu I.iliescu si ceilalti " rosuleti"care au vandut Romania pe 2 lei , din lipsa de viziune si dragoste de tara si popor , amanetand VIITORUL nostru , al tuturor - iresponsabil !...

      ...Si a facut MULT RAU tarii partidul presedintelui I. Iliescu...,dar si un pic de bine cu Victor Ponta si Mihai Tudose - d'aia mai are o sansa PSD cu Premierul MIHAI TUDOSE !...

      ...PNL /USR cand vor avea LIDERI ca VLAD ISPAS sau SEBASTIAN BURDUJA ,de pilda ( sa nu amintesc politicieni cunoscuti !) si vor coagula in jurul lor pe cei de la PACT pt Romania , Romania 100 , PMP si pe cei din Strada...,iar PRO-Romania va fi Stanga adevarata , europeana , vie si cu idealuri puternice , PSD va fi PA !...( ...ce se va intampla cu PSD depinde de PSD-cel destept si responsabil !...).
      STRADA adevarata nu trebuie sa faca politica , STRADA se poate revolta si poate lupta pt DREPTATE , O VIATA MAI BUNA , O JUSTITIE CORECTA fara a crea haos ( asa cum doresc foarte multe forte din tara si din afara ei sa se creeze haos prin dezordine sociala si pulverizarea partidelor !), dar daca Strada...vrea sa faca BINE tarii trebuie sa OFERE si sa ceara ALTERNATIVA POLITICA atractiva / entuziasmanta OPOZITIEI care este/care ar putea fi ...Trebuie sa umpli mereu golul...si cum Opozitia e ca o ciocolata topita....
      • +2 (2 voturi)    
        Nu-s inspaimantat, sunt calm ! (Duminică, 31 decembrie 2017, 23:33)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui simplu observator....

        Poate ca "inspaimantat" si necalm par pentru cei ce opresc citirea commentului meu acolo unde l-ai oprit si tu !

        Mesajul meu este in realitate foarte clar : PSD, urmasul FSN din vremea lui Iliescu si al PDSR din epoca Nastase este un partid nociv ca si antecesorii sai, ba chiar mai nociv decat acestea, cata vreme Frontul era un avorton al PCR, intr-o lume in care Romania era a nimanui iar PDSR se chinuia sa convinga lumea politica externa ca Romania este pregatita sa intre in doua organizatii internationale despre care in realitate nu prea stia decat lozincile care i se serveau !

        Iar acum nepotul FSN isi arata adevarata fata atat in tara cat si in afara ei !

        Iliescu, Nastase, Ponta, Dragnea, Tudose, Stanescu, Ciolacu sunt la fel de nocivi pt tara asta iar pericolul este ca se pregatesc sa se reproduca la nesfarsit daca opozitia si STRADA nu li se opun !

        Sunt uimit de lipsa aproape generala de neintelegere : STRADA adevarata nu trebuie sa faca politica ?

        Oamenii care merg pe trotoarele de pe B-dul Magheru intr-o directie sau alta in zilele saptamanii nu fac politica.

        Cei care se strang sambata sau duminica in Piata Victoriei si protesteaza si pleaca in mars spre Parlament sau spre sediul CCR, ori al Avocatului Poporului, aceia FAC POLITICA !

        E simplu daca nu se vrea ca strada sa faca politica : oamenii sa ramana acasa !

        PS. Asta vor cei de la putere. Bineinteles ca noi nu vrem asta !

        PPS. Iti doresc un an nou fericit, cu sanatate, bucurii si impliniri !

        La multi ani !
        • +1 (1 vot)    
          LA MULTI ANI si tot binele din lume !.... (Luni, 1 ianuarie 2018, 13:00)

          simplu observator.... [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          @ Susufler0 ,am mare respect pt opiniile tale , iti caut commenturile de ceva timp pt ca emana multa forta interioara si dorinta de schimbare , dar SCHIMBAREA pe care tu o doresti vrei sa fie una rapida si brutala , o pulverizare in neant a PSD ,a PNL chiar , fara sa propui nimic in schimb ,fara sa propui ALTERNATIVE ...O.K. distrugem PSD , dar ce punem in loc ,ce se naste in schimb ? Cu ce pret ? ...
          - Spui :" E simplu daca nu se vrea ca strada sa faca politica : oamenii sa ramana acasa !". Intreb : cine sa vrea/sau sa nu vrea ca ...". Poporul de REVOLTA la nedreptate si IESE SPONTAN si inunda strazile tarii fara ca nimeni sa sufle in goarna pe vreun site pe FB ! Poporul se revolta la nedreptate si iese in strada cu copiii in brate/de mana /in carucioare , cu steaguri ale RO /UE /USA cerand dreptate si LEGI DREPTE /corecte ,confiscarea averilor ilicite iar hotii cei mari /politicienii din Liga mare care au vandut tara si ne-au compromis viitorul din '89 sa PLATEASCA si sa li se confiste TOTUL , toate averile dosite la foste neveste , in paradisuri fiscale ,la copii si nepoti !...Si pt asta ,STATUL trebuie sa aibe institutii puternice /apolitice /determinate sa faca DREPTATE pana la capat ! ...Recuperarea INTEGRALA a averilor facute prin matrapazlacuri ...Avem legi strambe ,facute in folosul celor pusi pe capatuiala din politic !...Se lupta forte puternice ,din interior si exterior , pt influenta/preluarea puterii prin dezordine sociala , prin manipularea bunei credinte si dorintei de bine si dreptate pe care le nutreste poporul , iar de-aici ramane un pas mic spre distrugere/bulversare /haos /violente /prabusire economica...destine frante /generatii sacrificate...Eu nu vreau asta !...Eu nu vreau cutremur ,eu vreau ca REVOLUTIA MORALA , de mentalitate ,sa fie una de catifea ,schimbarile in bine sa fie din mers fara sa distruga ,ci chiar sa construiasca !...STRADA a facut REVOLUTIE , nu politica ! Si TREBUIE sa dea LIDERI care sa scrie ISTORIE pt tara !!!
          • +2 (2 voturi)    
            Am mai scris pe site-ul acesta (Luni, 1 ianuarie 2018, 16:06)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui simplu observator....

            de ce imi doresc o schimbare rapida (nu brutala) dar atentie, la mine "schimbare rapida" (si lucrul acesta l-am mai spus) nu inseamna ce citesc pe forumuri - "maine", "la anu", "pana in primavara", etc ci la urmatorul ciclu electoral, prin alegeri libere, corecte si democratice democratice.

            Fibra poporului roman este , din pacate grav atinsa dupa decenii intregi de dictatura comunista iar cei aproape treizeci de ani scursi de la revolutie, au reparat mult, mult prea putin.

            Aparitia USR este un fel de binecuvantare in sensul ca pe langa politicienii "de profesie" deja plafonati indiferent de varsta frageda la care au fost propulsati in politica au aparut niste tineri gata sa munceasca pt binele comun iar nu al clanului, si nu oricum ci cu devotament si pricepere. Asta inseamna USR. Din pacate in celelalte partide sunt mult prea putini astfel de politicieni, Catu, Burduja de la PNL, Siegfried Muresan de la PMP.

            Totusi USR trebuie sa se alieze dpdv politic cu PNL, cunoscand faptul ca cca 30-40 de penelisti sunt cercetati penal, judecati, condamnati in prima instanta ori chiar definitiv.

            Trebuie ca PNL sa isi faca curatenie in gradina proprie dar procesul acesta e lung, e de durata.

            A se preocupa insa partidele din opozitie strict de reforma lor morala si a lasa PSD fara lupta inca 4 ani la guvernare este sinucidere curata.

            Gandeste-te ce-ar fi insemnat daca Basescu nu il inlocuia pe Stolojan la candidatura pt Prezidentiale ! Stolojan pierdea si PSD incepea inca de pe atunci crearea statului pesedist sau castiga, dar ne fiind jucator nu reusea sa schimbe majoritatea, iar lucrurile se intamplau la fel de rau.

            PSD-ului trebuie sa i se opuna peste trei ani o alianta politica de tipul aceleia care a fost DA, care trebuie sa castige alegerile in fata PSD sau cel putin sa le piarda strans pt ca Iohannis sa joace precum a jucat Basescu si sa aduca "dreapta" la putere.

            Pt aceasta si unii (USR) si altii (PNL) trebuie sa isi asume compromisuri .

            (urmeaza)
          • +2 (2 voturi)    
            - continuare - (Luni, 1 ianuarie 2018, 16:30)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui simplu observator....

            Orban, om al vechii generatii si suficient de limitat din toate punctele de vedere, inclusiv al aspiratiilor, trebuie sa inceapa aceasta lupta.

            Citind ce a spus ieri la Bistrita, cum ca le mai da un ragaz pesedistilor ca sa plece de buna voie de la putere, dupa care , daca acestia nu o fac o sa-i "ajute" PNL, sper doar ca era dupa cateva horinci in plus.

            Asupra lui oamenii tineri din partid trebuie sa exercite o presiune continua pt a incepe negocieri cu USR si cu Platforma lui Ciolos. Pt aceasta trebuie sa arate partenerilor dorinta sincera de a actiona, respectiv sa revina la criteriile dure de incompatibilitate de acum ceva timp (indiferent de faptul ca acestea l-ar putea obliga sa paraseasca PNL).

            Fara aceasta miscare a PNL, mi-e tare teama ca USR nu se va angaja intr-o alianta care i-ar compromite.

            Deci "purificarea morala" trebuie sa inceapa iar odata cu ea si straduinta partidelor din opozitie de a se organiza in comun pt a da jos PSD de la putere (cu ajutorul Presedintelui si al STRAZII).

            Nu stiu ce ma face sa cred dar imi inchipui ca intr-un fel, cam tot asa se discuta in mediu privat dar si in public in urma cu 20-25 de ani, sub spectrul unei anumite spaime morale ( si iata cum, pana la urma iti dau dreptate).

            PS. Doar ca atunci inca mai era timp pt INFRANGERI, in vreme ce astazi, cu adevarat, timpul nu mai are rabdare !

            PPS. Iti poti inchipui ? In loc sa petrecem in continuare sa fim veseli, noi...
  • +2 (2 voturi)    
    ce s-ar intampla... (Duminică, 31 decembrie 2017, 11:13)

    astronaut [utilizator]

    daca l-am vedea pe Dracnea in pozele comune pe PLANUL DOI , ce crezi ca-ti lipseste Dnule Tudose sa faci treaba asta ?
  • 0 (0 voturi)    
    doi sfinti se cearta (Duminică, 31 decembrie 2017, 12:32)

    Francisc 1 [utilizator]

    dragnea declara acu vreo cateva zile duios ca-si iubeste aproapele mai mult decat pe el insusi ( si de asta il lasa fara bani , sa nu aiba multe griji probabil ) asta nu mai poate dormi de lipsa spitaleleor si soselelor , ce am facut sa meritam asa conducatori !?Chiar ca trăim în gardina maicii domnului!
  • 0 (0 voturi)    
    strategie de comunicare (Duminică, 31 decembrie 2017, 12:39)

    Razvan_M [utilizator]

    Bajetii astia urmeaza strategii de comunicare pe care le utiliza si Ponta: organizeaza public discutii in contradictoriu pentru a ocupa agenda publica cu ceea ce vor ei sa transmita. In vremea asta Opozitia lipseste aproape complet din dezbaterile publice.

    Oricat ar fi PSD-ul de partid de ciorditori, trebuie sa recunoastem ca-si angajeaza consilieri buni si stiu sa fie disciplinati.
    • 0 (0 voturi)    
      Mda... (Duminică, 31 decembrie 2017, 19:08)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      ...nu stiu cat stiu sau nu stiu dar, sigur, respecta indicatiile parintelui sau fondator: "noi muncim, noi nu gandim". Ce muncesc ei, stie deja toata lumea, nu numai poporul roman.