DOCUMENT Inca un proiect de lege semnat de 40 de PSD-isti ofera imunitate totala demnitarilor in fata legii penale

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Miercuri, 27 decembrie 2017, 18:11 Actualitate | Politic


Catalin Radulescu
Foto: Agerpres
 documente
Deputatul PSD Catalin Radulescu a depus inca o initiativa legislativa de modificare a legislatiei penale, prin care toti demnitarii sunt scosi din categoria "functionarului public in sensul legii penale". Acest proiect este semnat de 40 de parlamentari PSD si a fost inregistrat pe data de 20 decembrie, odata cu alte proiecte depuse de deputatul condamnat definitiv la un an si sase luni de inchisoare cu suspendare in decembrie 2016 prin care se modificau legile justitiei, codul penal si de procedura penala sau Legea ANI.

Concret, se abroga alineatul b al art 175 din Codul penal, unde este definit functionarul public in sensul legii penale, eliminandu-se astfel demnitarii.

Amintim ca in sfera penala se aplica legea mai favorabila.

Acest proiect nu a intrat inca in parcurs legislativ. Toate proiectele privind justitia si legislatia penala trebuie sa treaca pe la Comisia speciala condusa de Florin Iordache.


Semnatarii initiativei legislative sunt 40 de deputati PSD: Babus Radu, Balanescu Alexandru, Bontea Vlad, Bucura-Oprescu Simona, Caciula Aurel, Caruceru Aida-Cristina, Cocos Vasile, Dinu Cristina-Elena, Georgescu Nicolae, Halici Nicusor, Iftimie Neculai, Intotero Natalia-Elena, Itu Cornel, Lupascu Costel, Macovei Silviu Nicu, Matei Calin-Vasile-Andrei, Moagher Laura-Mihaela, Neata Eugen, Nicolae Andrei, Nosa Iuliu, Otesanu Daniela, Paraschiv Rodica, Pale Danut, Petric Octavian, Plesoianu Liviu Ioan Adrian, Popa Stefan-Ovidiu, Pop Andrei, Radulescu Catalin-Marian, Simion Lucian-Eduard, Spanu Ion, Stancu Florinel, Stativa Irinel Ioan, Suciu Matei, Sarapatin Elvira, Toma Ilie, Ursu Razvan-Ion, Vasilica Radu Costin, Velcea Nicolae, Virza Mihaita, Weber Mihai.

















6498 vizualizari

  • +67 (73 voturi)    
    Asta ar putea fi prabusirea PSDului (Miercuri, 27 decembrie 2017, 18:16)

    2087 [utilizator]

    La fel cum oamenii au iesit la OUG13, acum voilá, a ajuns si proiectul de superimunitate.

    Sa mai spuna prostovanii ca PSD vrea altceva inafara de statut de zei.
    • +22 (24 voturi)    
      Hmmm (Miercuri, 27 decembrie 2017, 18:41)

      Doaroparere [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      E doar un vis; la cate a facut PSD si la cum face modificarile fiscale si ale justitiei acest partid trebuia demult sa fie istorie intr-o tara normala.

      Imi este teama ca nu vor pati nimic si la urmatoarele alegeri vor avea tot majoritate.
      Ce nu inteleg multi si celelalte partide este ca au reusit sa faca sa para ca telurile lor sunt telurilor celor multi; asa ca toti "dusii" vor vota ca si pana acum.......
    • +23 (25 voturi)    
      Esti optimist (Miercuri, 27 decembrie 2017, 19:04)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      Majoritatea intreaba un singur lucru: "primesc ceva?". Daca raspunsul este "da", atunci vor vota tot pe infractorii astia. Nu ii intereseaza de unde curge banul atata vreme cat palma intinsa nu este lasata goala. Pentru unii demnitatea se da la reducere...

      Chiar citisem azi un comentariu legat de amanarea platii contributiilor pana pe 1 iulie in care un domn zicea "toate legile sunt optionale la ei, doar alea anti-justitie trebuie implementate imediat". S-a vazut si cand preungeau sedintele pana seara tarziu ca sa isi dea imunitate, iar la split TVA au facut un proiect pe genunchi in cateva zile. La anti-justitie in schimb, stau cu lunile sa pregateasca temeinic.

      Si ironic, nu exista conflict de interese daca fix cei acuzati de ceva modifica legea astfel incat sa scape. Mi se pare bulversant.

      Nu-i nimic. Sarbatorim Anul Nou in Victoriei, ca vad ca nu se poate altfel cu astia.
    • +23 (25 voturi)    
      din pacate (Miercuri, 27 decembrie 2017, 19:10)

      blackbird [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      din pacate sunt socat cati oameni inca sustin PSD :(
    • +21 (23 voturi)    
      Si care e problema (Miercuri, 27 decembrie 2017, 20:17)

      Melinte [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      Eu zic ca cei de la guvern-parlament-etc sa foe un fel de semi-zei ,nu avem voie nici sa pronuntam numele lor,doar muncim si decontam la buget !!!
    • +5 (7 voturi)    
      alternativa stanga (Joi, 28 decembrie 2017, 12:40)

      nu-conteaza [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      cred ca este un moment bun pentru cei de stanga de buna credinta sa creeze o alternativa a acestui monstru. Ce se intampla acum nu va mai fi niciodata.
  • +37 (55 voturi)    
    un popor ( majoritar ) de.. (Miercuri, 27 decembrie 2017, 18:19)

    exilatul [utilizator]

    penali nu poate sa aiba ca conducatori decit tot ..penali..
    • -13 (33 voturi)    
      Popor penal? (Miercuri, 27 decembrie 2017, 22:01)

      V. Istina [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Habar n-aveti de poporul asta!
      Poporul pe care-l cunosc eu e mult mai mandru, mai disperat si mai insetat de dreptate decat puteti dumneavoastra sa va laudati cu cinismul asta ieftin. Popor penal! Cum puteti spune asa ceva? E mama dumneavoastra o hoata, bunicii, copiii, daca ii aveti? Folositi cuvinte pe care nici macar nu le intelegeti!
      • +14 (22 voturi)    
        hai termina-te cu povestile astea... (Joi, 28 decembrie 2017, 3:38)

        Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

        toti astia care fura in parlament si care au tocat tara de 30 de ani de unde crezi ca au aterizat? Din poporul nostru drag, ca doar nu ni i-au dat extraterestrii. Normal ca multi sar de coada in sus si spun ca sunt cinstiti, dar asta din cauza ca nu au oportunitati. Si politicienii nostri cand erau niste sarantoci neica nimeni urlau ca sunt cinstea pamantului, doar ca li s-au schimbat viziunea cand s-au trezit cu bugetul statului sub nas.
      • +5 (9 voturi)    
        nu, mama nu a fost hoatza! (Joi, 28 decembrie 2017, 9:57)

        iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

        Mama a fost profesoara, insa nu aceast este problema.
        Poporul Dvs. "mandru si insetat de dreptate" voteaza si sustine in continuare pe penalii din pedesere.
        Va convine legea propusa de Radulescu-mitraliera?
        OK, noi suntem cinici ieftini si nu intelegem cuvintele pe care le folosim.
        Dar va rog frumos pe Dv. sa incercati o EXPLICATIE pentru comportarea poporului, care poate ca nu este penal, dar cu singurant voteaza consecvent penalii!

        Va multumesc!
        • +3 (5 voturi)    
          mai degraba (Joi, 28 decembrie 2017, 11:33)

          Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f

          un popor naiv,tinut la limita saraciei si a prostiei prin subfinantarea educatiei si incurajarea statului acasa prin tot felul de ajutoare ''sociale'' acordate aiurea..
        • +3 (5 voturi)    
          Explicatie (Joi, 28 decembrie 2017, 11:52)

          V. Istina [utilizator] i-a raspuns lui iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f

          1. parlamentul nu este „poporul“. Parlamentul actual este expresia mafiilor politice numite partide, care si-au construit capitalul politic prin mite electorale la care se adauga sictirul si cinismul celor care NU au votat, pentru ca se cred deasupra „poporului“ doar pentru ca au citit vreo cinci carti mai mult.

          Ce nu inteleg este, daca mama dumneavoastra nu e infractoare, de ce o jigniti, numind-o, alaturi de toti romanii, „penala“?

          2.@ fox... Educatia la pamant de zeci de ani, modele de iarmaroc, saracia si liderii corupti, ce credeti ca efecte produc? Oameni saraci, tembeli, oameni ca dumneavoastra, care isi urasc, sau denigreaza propriul popor, doar pentru ca este murdar, prost si sarac. Da, dar asta e doar prostimea, masa de manevra a psd-ului de zeci de ani, nu poporul. Poporul suntem toti, educati ori ba, frustrati, saraci, murdari, ticalosi ori decenti, ca oricare alt popor. Dar in nici un caz, nu vad nici o scuza sa postezi la o stire ca asta de sus, ca poporul roman este penal. Eu nu sunt penal, si nici mama, tata, bunicii, ori familia mea. De asta, cand vorbiti de popor penal, sper ca nu vorbiti despre poporul roman.
          • -1 (3 voturi)    
            Multumesc perntru explicatii! (Joi, 28 decembrie 2017, 16:35)

            iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

            "parlamentul nu este poporul" - perfect adevarat, insa Parlamentul a fost VOTAT de popor. Daca poporul Nu este penal, atunic DE CE a votat un parlament super-penal?

            Asta va rugam sa imi explicati, tot nu am inteles!

            "sictirul si cinismul celor care NU au votat"

            Poftim? CIne nu a votat?! Cei care nu s-au dus la vot au vitat de fapt, indirect, partidul lui Ilici! Nimni nu poate fi asa de aerian incat sa nu realizeze consecintele neparticiparii la vot!

            "Poporul suntem toti, educati ori ba, frustrati, saraci, murdari, ticalosi ori decenti, ca oricare alt popor" - arasi, corect. Numia ca MAJORITATEA poporului roman a votat pentru penali! Atunci de cum putem sa numim respectivul popor, care de buna-voie si nesilit de nimeni trimite in Parlament pe hoti si pe incompetenti?!

            Multumesc anticipat de raspuns!
            • 0 (4 voturi)    
              Majoritatea electorala (Joi, 28 decembrie 2017, 19:27)

              V. Istina [utilizator] i-a raspuns lui iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f

              nu este poporul. Si daca luam in seama conditiile de viata, de munca si de dezvoltare in care mai intai comunistii apoi mafiile politice au tinut masa asta de manevra, (mai ales cei de la tara) trebuie sa intelegeti ca oamenii aia sunt atat de terminati si dezinformati incat nu prea au alte optiuni.

              Apoi Psd-ul NU a fost votat de majoritatea romanilor, ci de max 17% din electorat. Cei care nu au votat sint intr-adevar vinovati de iresponsabilitate politica, dar inca nu e totul pierdut, pot indrepta greseala. Nu insa cand incep cu ideea ca poporul roman e penal. Nici o majoritate electorala -nici macar unanimitatea nu va da dreptul sa spuneti asa ceva. Oamenii gresesc, pot fi manipulati, santajati, pacaliti, etc Si chiar daca toti romanii in viata in secunda asta ar fi infractori de drept comun, tot nu e un argument suficient. Poporul roman e mai mult decat generatiile care il reprezinta acum.

              Cred ca viitorul ni-l facem singuri, fara sa ne batem cu pumnul in piept ori sa se scuipam fratii cu dispret, dar si fara mila fata de ticalosii si tradatorii penali cocotati in parlament.

              Sper sa nu mai citesc asemenea expresii, ca cea de la care am inceput discutiile. M-ar intrista, mai cu seama cand vin de la un roman.
        • +1 (3 voturi)    
          explicatia (Joi, 28 decembrie 2017, 16:18)

          CVL [utilizator] i-a raspuns lui iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f

          consta in faptul ca din pacate pe listele tuturor partidelor apar de obicei pe locurile eligibile unii care cumpara pe bani locurile, cu misiunea clara sa voteze tot ce le-a cerut cel care i-a avansat pe liste (sau care i-a propus pe liste). Sunt unii dintre ei care nu sunt in stare sa duca o fraza la bun sfarsit, si care au pretentii ca "emit legi" si "lucreaza " spre binele natiunii. Daca esti competent si necompromis, nu ai nici cea mai mica sansa sa fii pe un loc eligibil, caci ai fii un real pericol: gandesti si votezi asa cum iti dicteaza ratiunea, si bunul simt. In cazul asta, esti pus pe un loc mai jos doar cat sa tragi voturi cu prezenta pe lista, si eventual la redistribuiri poti pierde in favoarea altor "potenti" combinatori, caci nu e in natura ta de om cinstit sa faci misculatiuni.
          Asta e parerea mea. Recte, daca nu esti "recomandat" ca esti capabil sa furi fara sa te mustre constiinta, nu obtii un loc eligibil.
          • +2 (4 voturi)    
            partial OK! (Joi, 28 decembrie 2017, 18:07)

            iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui CVL

            Explicatia este foarte buna, dar partiala.

            "Daca esti competent si necompromis, nu ai nici cea mai mica sansa sa fii pe un loc eligibil," - de asta m-am convins si eu, in acesti 28 de ani!
            Sigur ca da, exista chiar si la pedesere oameni competenti si necompromisi, dar nu au sanse, sunt promovati doar cei SANTAJABILI!

            Dar tot nu pricep de ce poporul care nu este penala ci este "mandru si insetat de dreptate" voteaza pe acei penali!
  • +20 (28 voturi)    
    am tot evitat sa las comentarii (Miercuri, 27 decembrie 2017, 18:53)

    Dan_Nemes [utilizator]

    In acest moment daca Johannis nu scoate armata in strada sa aresteze tot parlamentul si guvernul pentru atentat la siguranta nationala atunci noi trebuie sa iesim in strada si sa taiem gatul tuturor persoanelor din parlament (cu exceptia USR) si guvern,
    • -1 (5 voturi)    
      Mai bine evitai in continuare decat sa scrii (Joi, 28 decembrie 2017, 16:47)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Dan_Nemes

      bazaconiile pe care le-ai scris !

      Nici chiar daca nu ar fi luat decizia Dragnea sa trimita ambasadelor tarilor din UE textele traduse ale celor trei legi ale justitiei pt a demonstra ceea ce nu poate demonstra, respectiv ca PSD nu urmareste politizarea justitiei si incalcarea independentei acesteia, si proiectele de modificare a codului penal si a codului de procedura penala propuse de tembelului asta nu ar fi fost luate in discutie vreodata, tocmai datorita exagerarilor bolnavicioase de tot felul, daramite acum, in situatia in care PSD vrea sa convinga occidentul de faptul ca nu are parti prisuri in ceea ce priveste adoptarea acestor legi !

      Dragnea cred ca a fost primul care le-a cerut celor ce au sustinut proiectele de legi ale lui Radulescu sa-si retraga semnaturile pt ca intrarea pe rolul CD a acestor marsavii ar fi dinamitat operatiunea de linistire a UE in ceea ce priveste dinamitarea statului de drept de catre puterea pesedista.

      PS. Prin urmare, o data in plus indemnurile tale absolut gresite nu isi au locul aici !
  • +23 (27 voturi)    
    Asa-i (Miercuri, 27 decembrie 2017, 18:55)

    Rdu [utilizator]

    cand va alegeti (si prin neparticiparea la vot...) infractorii sa faca legi!
  • +22 (24 voturi)    
    este foarte clar... (Miercuri, 27 decembrie 2017, 18:56)

    liviu_ [utilizator]

    ori moare pesedeu... oric moare Romania!
    psd este un aprtid impotriva dezvoltarii romaniei si importriva legii!
    • +1 (1 vot)    
      Un grup infractional restarans care stapaneste (Miercuri, 3 ianuarie 2018, 9:48)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      atat Romania cat si partidul de natangi, lasi, oportunisti si alte specii asemanatoare !!!!!
  • +18 (22 voturi)    
    Asa isi construiesc statul paralel. (Miercuri, 27 decembrie 2017, 19:07)

    nlln [utilizator]

    Sa inteleg ca " alesii poporului" nu mai doresc sa fie functionari publici.

    De ce ?
    De frica .

    Interesant care a fost motivarea pentru o asemenea schimbare.

    Ceva informatii prin CV-ul persoanelor nerabdatoare de schimbare? Semnatare ale proiectului.

    Daca le spui ca sunt o adunatura de incompententi se supara.

    Dar asa este.Sunt cel putin incompetenti.
    Cred ca si ei stiu asta.Simt ca nu ii duce mintea mai mult.
    Greu sa dormi linistit cand stii ca nu prea te duce capul.Cum sa acoperi hotia?
    Cu prostie.
    Felicitari inca o data votantilor acestor " paranormali".
    Si in acelasi timp felicitari tuturor celor care in ziua alegerilor au stat acasa.
    Va place?
    Uite cu ce ne-am procopsit.
    • +6 (8 voturi)    
      Sunt (Joi, 28 decembrie 2017, 9:09)

      andrei1232000 [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      doar doi care au promovat proiectul: Radulescu si Plesoianu. restul sunt de umplutura. Dar s-ar putea ca ultimele doua sa fie niste balonase, ca sa treaca restul.
      • +5 (5 voturi)    
        Proiectul nu este si al lui Plesoianu ! (Joi, 28 decembrie 2017, 16:51)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui andrei1232000

        Plesoianu doar l-a sustinut iar acum isi trage pumni in cap din aceasta cauza.

        PS. Si-a retras semnatura si ca el au facut peste 20 de pesedisti pana in momentul de fata, cred ca la ordinul lui Dragnea !
  • +17 (21 voturi)    
    ...am un amendament... (Miercuri, 27 decembrie 2017, 19:17)

    mitocanu [utilizator]

    ....membrii psd-alde-udmr au dreptul si indatorirea, daca sunt cu cotizatia la zi, la urmatoarele fapte:
    - sa fure bani, pragul MINIM fiind de 200.000 Euro
    - sa aiba imunitate pe viata, indiferent de fapta penala comisa
    - sa hartuiasca polític, economic, social si sexual poporul roman, fara deosebire de origine etnica, sex, religie, varsta, dezabilitati sau orientare sexuala
    - sa detina majoritatea absoluta in parlamentul roman, pe viata, atat ei cat si urmasii lor si urmasii urmasilor lor
    - dragnea sa fie proclamat presedinte pe viata al romaniei, iar tariceanu prim-ministru, indiferent de numarul de dosare penale dna....
  • +17 (21 voturi)    
    Eu zic ca nu are sens sa tot modifice lege cu (Miercuri, 27 decembrie 2017, 19:25)

    scaraotchi [utilizator]

    lege, se pierde prea mult timp. Ar putea sa anuleze Constitutia si sa voteze repede una noua si simpla:

    "Orice lege de pe Pamant incepand cu legile date lui Moise, trecand prin legile fizicii si nu numai, pana la legile contemporane sunt doar pentru FRAIERI, iar noi parlamentarii PSD, niste smecheri - se stie, nu trebuie sa ne supunem lor -auzirati ba SARACILOR " - intocmita de Cata Marean AKM & co
  • +19 (23 voturi)    
    Ali Baba şi cei 40 de hoţi (Miercuri, 27 decembrie 2017, 19:34)

    vasiledorobantu [utilizator]

    Ali Baba (Dragnea) şi-a trimis cei 40 de hoţi în Parlament să facă legi. Dar tâlharii îmbrăcaţi în parlamentari până la urmă vor fi alungaţi acolo de unde au venit. În mahalalele lor de rahat.
  • +13 (13 voturi)    
    Cred ca (Miercuri, 27 decembrie 2017, 19:46)

    jack80 [utilizator]

    cineva se va uita peste umar toata viata lui atata cata mai...
  • +17 (19 voturi)    
    aha (Miercuri, 27 decembrie 2017, 19:48)

    lp [utilizator]

    deci acum va putea iesi cu mitraliera in piata..... poate e cam obositor, o sa traga direct de la fereastra parlamentului
  • +14 (20 voturi)    
    Stati linistiti (Miercuri, 27 decembrie 2017, 19:49)

    moima [utilizator]

    Nu iese NIMENI. Suntem pe faras, cadou la rusi.
  • +10 (14 voturi)    
    Vechea si noua Arabie (Miercuri, 27 decembrie 2017, 19:49)

    Porhes [utilizator]

    Ali Baba si cei 40 de hoti
  • +19 (23 voturi)    
    Analfabetul functional invoca Europa si Comisia de (Miercuri, 27 decembrie 2017, 20:00)

    deval [utilizator]

    de la Veneria !!!!!!!!!!!!!!!
    In 1 minut gasim pe net informatie care arata cat de grosilan minte !!
    Iata un exemplu :
    În Franţa abuzul în serviciu nu este denumit astfel, iar faptele pedepsite sunt în domeniul corupțeii sau a traficului de influență. Codul penal francez face referire la abuzurile comise de persoanele care exercită o funcţie publică, în Cartea a IV-a intitulată „Crime şi delicte contra naţiunii, statului şi ordinii publice“. În capitolul II, Secţiunea 3, sunt incluse corupţia pasivă şi traficul de influenţă, comise de persoane care exercită funcţii publice. Pedepsele pentru astfel de fapte sunt de la 5 ani de închisoare şi o amendă de 500.000 de euro, până la 10 ani de închisoare şi 1 milion de euro amendă. În Codul Penal din Spania, cel găsit vinovat riscă închisoare de la 6 luni la 2 ani. În plus vinovatul este obligat să plătească o amendă egală cu dublul beneficiului intenţionat sau obţinut de funcţionarul respectiv şi nu mai poate ocupa o funcţie publică între 4 şi 9 ani. În Belgia, cel găsit vinovat pentru abuz în serviciu riscă o pedeapsă între 6 luni şi 5 ani de închisoare şi amendă între 100 de euro şi 75.000 de euro. Prevederi similare sunt şi în Marea Britanie, Germania, Polonia, Ungaria, Lituania, Bulgaria, Finlanda, Cipru şi Slovenia.....
  • +15 (17 voturi)    
    hal de parlamentari.... (Miercuri, 27 decembrie 2017, 20:07)

    sile1 [utilizator]

    "Doamnele " parlamentare care au semnat initiativa or fi si ele penale ,manipulabile sau doar naïve ,asta ca sa fiu elegant in exprimare
  • +16 (18 voturi)    
    Dati-va-ncolo (Miercuri, 27 decembrie 2017, 20:33)

    un_carnat [utilizator]

    Nu ne transformam in Brazilia cand vreti voi!
  • +21 (23 voturi)    
    Daca le da cu suspendare... (Miercuri, 27 decembrie 2017, 20:34)

    Heruvim [utilizator]

    Ia sa le fi dat condamnare cu EXECUTARE. Mai erau Dragnea sau Radulescu prin Parlament?

    NU.
  • +3 (11 voturi)    
    Ai nostri va brazii ! (Miercuri, 27 decembrie 2017, 20:47)

    KTerinca [utilizator]

    Ciocu mic, suntem la putere !
  • -15 (19 voturi)    
    Propaganda ieftina... (Miercuri, 27 decembrie 2017, 20:52)

    Sah [utilizator]

    Titlul ''Inca un proiect de lege semnat de 40 de PSD-isti ofera imunitate totala demnitarilor in fata legii penale'', nu are nicio legatura cu continutul ''Deputatul PSD Catalin Radulescu a depus inca o initiativa legislativa de modificare a legislatiei penale, prin care toti demnitarii sunt scosi din categoria "functionarului public in sensul legii penale".''
    Acest articol se incadreaza foarte bine la Fake news...
  • +10 (14 voturi)    
    Rusofilul cu coada (Miercuri, 27 decembrie 2017, 21:35)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    e singurul mai cunoscut. Greii PSD nu se compromit, ii pn pe cei marunti sa faca magariile.
  • +18 (20 voturi)    
    Se cred pe cai mari (Miercuri, 27 decembrie 2017, 21:52)

    badia [utilizator]

    Baietii simt ca au vint in pupa. Apasa acum pe acceleratie mizind pe amorteala strazii si pe tupeul lor nemasurat.
    Au vint in pinze. Numai ca vintul se poate transforma in furtuna. Acusi. Peste vreo saptamina, cind se termina cirnatii.
  • +11 (13 voturi)    
    xxxxl (Miercuri, 27 decembrie 2017, 23:50)

    vorbeste lumea [utilizator]

    dupa ce ca e nemernic, a devenit si ticalos sadea ...
  • +16 (18 voturi)    
    Parlament de hoti (Joi, 28 decembrie 2017, 0:14)

    Popandau [utilizator]

    Am lipsit din localitate. Corectati-ma daca gresesc. Seful PSD=-ului e unul pe nume Dragnea. In trecut el a condus judetul Teleorman care a fost si este cel mai sarac judet din Romania. Dragnea asta, este foarte bogat si bogatia lui e construita pe nimicul si saracia oamenilor pacaliti.
    De departe, este ciudat sa ai ai atat de multi bani daca toata viata ta ai fost angajat la stat in orice functie sau demnitate si sa joci rolul prostului inocent si docil.
    La fel ca Dragnea sunt si alti cetateni la fel de penali raspanditi prin toate partidele si mai trist si in Parlament unde au ajuns prin frauda. De ce sunt ei acolo? Pentru ca vor sa nu mai para hoti.
    Oameni buni, imunitatea alesilor trebuie sa dispara pentru ca nimeni nu e mai presus de lege.
    Parlamentul asta trebuie dizolvat ca ne facem de tot rasul. Alegeri anticipate!
    • +6 (8 voturi)    
      Pt maxima corectitudine trebuie precizat (Joi, 28 decembrie 2017, 7:59)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Popandau

      ca bugetarul Dragnea casatorit cu bugetara Bombonica au dobandit prin privatizare in timpul vietii lor de bugetari casatoriti 100% din actiunile hotelului Turis din Turnu Magurele si niste spatii comerciale.

      Acum ramane de vazut daca un ditai hotelul intr-o zona "profund turistica" si niste salam si cateva papiote de ata sau ce-or fi vandut sotii Dragnea in cele cateva spatii comerciale ii puteau face milionari in euro.

      PS. Foarte putin probabil !

      PPS. Dar cine sa-i controleze in perioada 1996-2000 ? "Specialistii" lui Milica ? Si apoi, in debutul noului mileniu, PNA-ul lui Amariei ?
    • +3 (5 voturi)    
      Te-ai demascat!!! (Joi, 28 decembrie 2017, 10:01)

      iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Popandau

      Fraza asta denota o marionatea a lui Sorosh sau a Statului paralel:

      "este ciudat sa ai ai atat de multi bani daca toata viata ta ai fost angajat la stat in orice functie sau demnitate"

      un om de bine, un simpatizant pedesere, aprig telespectator latrinist, nu si pune NICIODATA intrebari, nu zice "dar de unde banii pentru dublarile de salarii si pensii?" sau "de unde are un bugetar astfel de averi fabuloase, mult mai mari decat ale lui Malaxa sau Mociornitia?"

      Nu degeaba deviza pedesereului este celebrul "noi nu gandim!"
  • +14 (18 voturi)    
    Romanii urmasii dacilor?? Neah. (Joi, 28 decembrie 2017, 0:26)

    Dalinar [utilizator]

    Daca erau cu adevarat nu se lasau calariti de niste golani.
  • +10 (12 voturi)    
    Ali Baba (Joi, 28 decembrie 2017, 3:04)

    Caragiale2.0 [utilizator]

    Ieri Ali Baba a iesit la atac cu numai 39 de hoti (probabil unul a avut crampe si nu a putut participa). Azi au fost toti 40 de hoti. Stie cineva care a lipsit ieri?
    • +5 (7 voturi)    
      A lipsit hotoaica aia mica a lui Cosma Penalu' (Joi, 28 decembrie 2017, 8:03)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Caragiale2.0

      dar se vede ca era la o "sesiune de shopping" la Milano, Paris,
      Londra !
  • +12 (12 voturi)    
    2 sau mai multe Romanii (Joi, 28 decembrie 2017, 4:02)

    Coco Whistle [utilizator]

    Daca una dintre ele e f bine coordonata in protejarea intereselor ei, cealalta e doar in strada sa vocifereze impotriva primilor, cam mic scopul. Cu asta nu se porneste o revolutie. Restul....indecisi, poate la mijloc.deci decit sa comentam mai bine analizam.
  • +6 (8 voturi)    
    Radulescu- Mitraliera stie ca proiectele acestea (Joi, 28 decembrie 2017, 8:19)

    Susufler0 [utilizator]

    de legi nu vor mai intra in discutie in viitorul apropiat.

    Cred ca scopul lor este cu totul si cu totul altul : De imagine ! "Uite, asta este puterea noastra a parlamentarilor PSD. Daca vrem , parjolim si pustiim cand vrem si cu adevarat legislatia, asa ca stati in banca voastra bai, fraierilor.

    Si inca un mesaj pt Dragnea : "Ca de obicei esti prea moale si lucrezi doar pt tine si pt inca doi-trei."

    PS. Comparand ce a iesit din Comisia lui Ciordache si cu ce propune Radulescu se constata ca datorita primului putem intra usor in CSI, din cauza celui de-al doilea, trebuie sa ne cautam locul prin Africa. Pe acolo parca mai sunt doua trei state precum ne viseaza pe noi Radulescu, Plescoianu and co !
    • +2 (4 voturi)    
      Pai, nu am spus ca le scot ca sa (Joi, 28 decembrie 2017, 16:43)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      negocieze?

      Dar eu nu sunt de acord sa se negocieze nimic, dupa principiul "nu se negociaza cu teroristii"...

      Le-as da ceva de ros... din fata, jos si putin in dreapta (sensul variaza)...
  • +5 (7 voturi)    
    Narcos (Joi, 28 decembrie 2017, 9:51)

    dragospopescu [utilizator]

    Mama frate...astia s-au uitat prea mult la Narcos si il copiaza pe Escobar
  • +5 (7 voturi)    
    Viva la Revolution (Joi, 28 decembrie 2017, 10:14)

    DonBosco [utilizator]

    Acum va dati seama cam ce cretini au avut posibilitatea sa puna mana pe arma in haosul ala de la "Revolutie?"
  • +3 (5 voturi)    
    bataie de joc ! (Joi, 28 decembrie 2017, 10:41)

    sorin2011 [utilizator]

    Legea in forma actual ,art175 care se propune a fi modificat in sensul excluderii functiilor de "demnitate publica" ,arat ca mai jos si respecta constitutia ( art16/2-nimeni nu este mai presus de lege )
    De remarcat ca legea actuala refera functionarul public si demnitatea publica la legea penala ;
    prin excludere ,demnitatea publica este lipsita de referire la legea penala - lucru care incalca alt rpincipiu al constiytuiei ( art16/1 - egalitatea in fata legilor ..)
    Art. 175: Functionar public
    (1) Functionar public, in sensul legii penale, este persoana care, cu titlu permanent sau temporar, cu sau fara o remuneratie:
    a) exercita atributii si responsabilitati, stabilite in temeiul legii, in scopul realizarii prerogativelor puterii legislative, executive sau judecatoresti;
    b) exercita o functie de demnitate publica sau o functie publica de orice natura;
    c) exercita, singura sau impreuna cu alte persoane, in cadrul unei regii autonome, al altui operator economic sau al unei persoane juridice cu capital integral sau majoritar de stat, atributii legate de realizarea obiectului de activitate al acesteia.
    (2) De asemenea, este considerata functionar public, in sensul legii penale, persoana care exercita un serviciu de interes public pentru care a fost investita de autoritatile publice sau care este supusa controlului ori supravegherii acestora cu privire la indeplinirea respectivului serviciu public.
  • +3 (5 voturi)    
    nici ceasca nu visa la asa ceva (Joi, 28 decembrie 2017, 12:07)

    yellowdog [utilizator]

    propun o noua lege, orice parlamentar sa fie numit "unsul lui Dumnezeu pe pamant", sa fie intangibil, imunitate fata de boli, legi etc...