Elena Udrea, lovitura pentru Basescu: Dupa 11 ani de la 'biletelul roz', azi ii dau dreptate lui Tariceanu

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 22 decembrie 2017, 15:16 Actualitate | Politic


Elena Udrea (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Elena Udrea a scris vineri, pe contul ei de Facebook, ca, "dupa 11 ani de la 'biletelul roz'", ii da dreptate lui Calin Popescu Tariceanu, care, cu putin timp inainte, afirmase ca Iohannis a "preluat aceleasi metehne de la Basescu, mai putin calitatile lui", si face "exact aceeasi greseala" ca si predecesorul sau, folosind "fortele represive ale statului pentru a transa lupta politica".



Episodul "biletelul roz" dateaza din 2007 si a dus la ruperea relatiilor dintre Traian Basescu, pe atunci presedinte, si Calin Popescu-Tariceanu, acuzand o incercare a acestuia din urma de influentare a justitie, pentru a-l ajuta pe Dinu Patriciu.

Ce scria in acest biletel, a carui existenta a fost facuta publica de Elena Udrea:

"Draga Traiane,
1. Iti trimit alaturat un document redactat de Petromidia in legatura cu cercetarile care au loc.
2. Daca ai ocazia sa vorbesti la Parchet despre subiect?"

Acum, Elena Udrea afirma ca ii da "dreptate lui Tariceanu": "Dupa 11 ani de la “biletelul roz”, azi ii dau dreptate lui Tariceanu si ii apreciez pozitia curajoasa, constanta si argumentata in favoarea reinstaurarii democratiei si impotriva abuzurilor pe care le comit in Romania, reprezentatii puterii oculte a serviciilor secrete si a justitiei de tip 'camp tactic'.

Viata nu inceteaza sa ne ofere sansa de a invata din greselile trecutului...", a scris Udrea, pe Facebook, sharuind o captura de ecran de la Antena 3 cu titlul, pe burtiera: "Tariceanu: Iohannis face greselile lui Basescu".

Tariceanu acuzase cu putin timp in urma, intr-o conferinta de presa, ca pe vremea presedintiilor lui Traian Basescu "trei actori institutionali (...) au pervertit buna functionare a statului de drept: presedintia, procuratura si serviciile".

Daca in prezent "serviciile au facut un pas inapoi", au ramas insa "doi actori care perpetueaza sistemul", crede Tariceanu.

"Atat timp cat presedintele se sprijina in continuare pe institutiile de forta si nu ii pasa de incalcarea grosolana a drepturilor si libertatilor cetatenesti inseamna ca e o marioneta a celor care au creat aceasta ordine stramba.

Presedintele face exact aceeasi greseala ca predecesorul sau, foloseste fortele represive ale statului pentru a transa lupta politica, distribuie stiri false pentru a distorsiona perceptia publica si o face amplu si grosolan. A preluat aceleasi metehne de la Basescu mai putin, sigur, calitatile lui", a acuzat Tariceanu.



















10642 vizualizari

  • +33 (39 voturi)    
    Saraca chiar crede (Vineri, 22 decembrie 2017, 15:23)

    eleVenereCtions [utilizator]

    ca mai are vreun pic de relevanta?
    • +36 (40 voturi)    
      păi tu de ce ai vrea (Vineri, 22 decembrie 2017, 15:44)

      Mariicaialbastri [utilizator] i-a raspuns lui eleVenereCtions

      să faci 10 ani pușcărie și să ieși la menopauză de acolo când ai putea cu cu purcoiul de bani pe care i-ai agonisit ”în slujba țării” să-ți faci o mie de operații estetice și implanturi până arăți ca o hibrid între Frankenstein și o păpușă gonflabilă, să schimbi gigolo-ii ca pe desuuri, să alternezi vacanțele prin Bora-Bora cu city-break-uri la Milano și Paris? Nu mai bine sari în barca lui Tări și de Livinho, că vor și ei să scape de oarece dosare? Nu-i acum un tren de prins? Totul e să muști mâna stăpânului care te-a crescut și să lingi undeva pe Tăriceanu. Iar pentru asta nu-ți trebuie decât un pic de curvăsărie asezonată cu olecuță de lipsă de caracter...
    • +15 (15 voturi)    
      coana udrea (Vineri, 22 decembrie 2017, 16:58)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui eleVenereCtions

      se dovedeste a fi o "parasuta" desavarsita.
    • +2 (2 voturi)    
      individa insasi nu este relevanta!!! (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 13:38)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui eleVenereCtions

      Si cand ma gandesc ca la vremea respectiva i-am acordat credit... ma simt jenata acum
  • +32 (34 voturi)    
    aham... (Vineri, 22 decembrie 2017, 15:29)

    liviu_ [utilizator]

    un urmarit penal apara alt urmarit penal in fata unul al 3lea urmarit penal ... cat de tare e tara asta,,, vai de capu nostru!

    singurul fara astfel de probleme din articolul asta e Iohannis
    • -6 (10 voturi)    
      Te inseli, are si el (Vineri, 22 decembrie 2017, 19:50)

      Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      E drept ca a fost scos de sub urmarire penala de Doru Tulus, si ca dosarul nu poate fi redeschis in timpul mandatului. Dar dupa aceea?!
  • +28 (30 voturi)    
    ha (Vineri, 22 decembrie 2017, 15:32)

    Yo_yo [utilizator]

    Chiar crezi tanti ca te mai crede cineva? Te maipoti relansa in politica ca si PNTCD-ul. Nu te ia Tari sub aripa sa? Sau vrei sa devii a 6-a nevasta?
    • +13 (15 voturi)    
      evăr, nevăr (Vineri, 22 decembrie 2017, 18:16)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui Yo_yo

      blonda să fie a 6-a nevasta a pleiboiului senatorial. In materie de femei tipul se pricepe.
      • +2 (2 voturi)    
        la ce s-o (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 17:36)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

        pricepe?
        ca daca multumea vreuna din ele, nu ajungea la a sasea.
  • +22 (26 voturi)    
    Cine a scos-o pe Nuti de la naftalina? (Vineri, 22 decembrie 2017, 15:34)

    A_n_c_a [utilizator]

    .
    Scopul il vedem !
  • -30 (34 voturi)    
    Domnul Tariceanu , (Vineri, 22 decembrie 2017, 15:56)

    A310 [utilizator]

    Este un libaral adevarat , si un om politic de calitate , inclusiv studiile il recomanda ca o persoana cu educatie solida .
    • +12 (12 voturi)    
      In plus (Vineri, 22 decembrie 2017, 16:08)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui A310

      are o experienta de viata remarcabila, schimband 5 neveste pana acum si nu da niciun semn c-ar vrea sa se opreasca din a castiga si mai multa... experienta.
    • +10 (10 voturi)    
      Da' (Vineri, 22 decembrie 2017, 16:34)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui A310

      bletelul roz nu-i o dovada materiala,clara a traficului de influenta?Luluto.dormi?
      PS.Totdeauna repetentia a fost dovada unor studii solide ,aprofundate etc.
    • +8 (8 voturi)    
      dac (Vineri, 22 decembrie 2017, 17:01)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui A310

      nu ti-am stii orientarea politica, am putea aprecia scriitura la adresa tradiceanului, ca pe o foarte buna ironie.
    • +5 (5 voturi)    
      cat pe ce... (Vineri, 22 decembrie 2017, 17:04)

      igorashu [utilizator] i-a raspuns lui A310

      Sa-ti dau plus. Credeam ca esti sarcastic, apoi m-am lamurit...
    • +5 (5 voturi)    
      + (Vineri, 22 decembrie 2017, 20:44)

      Duie Mracnea [utilizator] i-a raspuns lui A310

      Eu ti-am dat plus, e clar ca ai scris la misto.
    • +12 (14 voturi)    
      La ce studii te referi? (Vineri, 22 decembrie 2017, 22:39)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui A310

      A facut institutul de constructii...acolo unde intrau cei mai slabi pregatiti elevi!
      Cine nu intra la Politehnica in sesiunea din vara dadea la constructii toamna...sa scape de armata lunga!
    • +5 (5 voturi)    
      Esti aerian (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 7:39)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui A310

      ca Airbus 310; nu-ti sta bine la sol...
    • +3 (3 voturi)    
      este o ironie , sau ai cazut in cap? (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 13:47)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui A310

      Nu de alta ca eu chiar am ras, considerand ca postarea ta este o gluma buna
      • -3 (3 voturi)    
        Cam asa (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 15:15)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui Inna100

        ceva este , dar acum la modul serios , in raport cu alti alesi ai neamului , uneori Tariceanu are vorbele la el .
        • +1 (1 vot)    
          cat despre adevarul spuselor sale . . . (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 17:33)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui A310

          .
  • +11 (11 voturi)    
    asta e udrea... (Vineri, 22 decembrie 2017, 16:04)

    EMC2*2/2#@4 [utilizator]

    se da dupa cum ii e mai bine.
    i-a fost bine cu basescu...a fost langa el, ii va fi bine cu tariceanu ... va fi langa el ...
    • +7 (7 voturi)    
      sa speram ca-i va fi alaturi (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 10:24)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui EMC2*2/2#@4

      ... la Rahova.
  • +11 (11 voturi)    
    din ciclul (Vineri, 22 decembrie 2017, 16:27)

    loveparade [utilizator]

    Nicioadata nu e tarziu sa schimbi licuriciul (in rolul Cicciolinei...Elena Udrea)
  • +12 (12 voturi)    
    Tariceanu (Vineri, 22 decembrie 2017, 17:55)

    Arkantas [utilizator]

    Cine vorbeste ? 5%.?... Udrea se baga si ea in seama singura ....
  • +13 (13 voturi)    
    Milionareasa... (Vineri, 22 decembrie 2017, 19:18)

    Iorgovan [utilizator]

    ...de-a pururi libera...
  • +10 (10 voturi)    
    Culmea (Vineri, 22 decembrie 2017, 20:19)

    wintershadow [utilizator]

    e ca momentele de genul asta sunt printre cele foarte rare in care poti afla lucruri interesante. Multi infractori scot "porumbelul" pe gura cand le convine.
  • +10 (10 voturi)    
    Coana Lenuta fata cu Reactiunea (Vineri, 22 decembrie 2017, 20:32)

    Duie Mracnea [utilizator]

    Elena Udrea ataca justitia ca si Tarliceanu, asa ca nu e de mirare ca-i place Tarliceanu. Ambii au in fata perspectiva unor ani de literatura de mare viteza asa ca e limpede ca vor sa inchida puscariile inainte de a intra in ele.
  • +9 (11 voturi)    
    Toapa asta pana la urma (Vineri, 22 decembrie 2017, 20:33)

    un_carnat [utilizator]

    E sau nu cu Basescu?
    • -3 (3 voturi)    
      trebuie ca esti vreun dottore cu astfel de cuvinte (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 17:36)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui un_carnat

      .
  • +2 (8 voturi)    
    io zic ca ar trebui... (Vineri, 22 decembrie 2017, 21:05)

    ..13 [utilizator]

    In Parlamentul Ro sa fie doar doua parti:

    1. Partidele coruptilor +penali

    2. Partidele celor real anti-coruptie

    Impartirea de astazi in P$D, ALDE, UDMR, PMP, PNL< USR nu reflecta pozitiile lor din parlament si din viata de zi cu zi,

    Zic ca asa ar face si cetateanul de rand simplu o distinctie, dar mai mult ca sigur ca dansii nu vor accepta.

    Este clar ca cei corupti vor fi intotdeauna impotriva celor care lupta pentru anti-coruptie si aici nu ai cum sa ii mai incurci - Posibil ca anti-coruptii sa treaca in barca coruptilor - ca asa este in tenis...

    Buna a fost alianta infaptuita de Senior, buna a fost coalitia DA, dar acum nu ii in nici un fel...

    Dansa EU poate sa mearga linistita la racoare...
  • +12 (14 voturi)    
    Specimenul tariceanu... (Vineri, 22 decembrie 2017, 22:52)

    blackarrow [utilizator]

    e foarte perfid , induce in capul bizonilor ca Iohannis face si drege, ilegalitati , etc, mintind grosolan .Numai niste spalati pe creier nu pot intelege ca niste penali nu au ce cauta la butoane , penalii astia au si talent sa manipuleze ...
  • +8 (12 voturi)    
    "Ş-a murit iubirea noastra, (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 9:25)

    Susufler0 [utilizator]

    Floare-albastra ! Floare-albastra" !