Kelemen Hunor: UDMR nu a negociat nimic cu PSD

de RH     HotNews.ro
Vineri, 22 decembrie 2017, 11:13 Actualitate | Politic


Nu există nici un articol în cele trei legi adoptate de Parlament care să influenţeze independenţa justiţiei, declară la RFI preşedintele UDMR, Kelemen Hunor. El mai spune că Uniunea nu a negociat nimic cu PSD.

Kelemen Hunor afirmă că modificările aduse legilor justiţiei nu afectează independenţa sistemului judiciar: „Eu am recitit aseară cele trei legi modificate şi trebuie să vă spun că nu am găsit nici un articol care să influenţeze independenţa justiţiei, care să subordoneze justiţia politicului, nici un argument şi nici un articol nu există, care să susţină că se opreşte sau se frânează lupta împotriva corupţiei, dar într-adevăr sunt schimbări esenţiale mai ales în ceea ce priveşte răspunderea magistraţilor”.

Camera Deputaţilor a adoptat joi legea ce prevede înfiinţarea unui liceu teologic în Tg. Mureş, cu predare în limba maghiară. Preşedintele UDMR susţine că nu a negociat cu PSD adoptarea acestei legi: „Nu am negociat acum, nu am negociat nici un moment în această perioadă. Toată discuţia a fost în septembrie, după începerea anului şcolar, când prin diferite decizii administrative şi argumentând că există acolo un proces penal, fosta şcoală, fostul liceu a fost desfiinţat şi noi am spus că dacă există o dorinţă a comunităţii, dacă există o dorinţă a Bisericii Catolice, dacă a redobândit un imobil furat de către comunişti (...), legea şi Constituţia permit să aibă astfel de licee toate cultele religioase recunoscute, atunci trebuie să găsim o soluţie juridică şi soluţia juridică cu care se poate merge înainte e legea”.

Citeste tot articolul pe RFI.ro



















994 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Nu e negociere (Vineri, 22 decembrie 2017, 11:23)

    adventure [utilizator]

    s-a transat din prima, vanzare-cumparare directa, schimb, do ut des, nah.
    • +15 (15 voturi)    
      UDMR e grup infractional organizat (Vineri, 22 decembrie 2017, 11:55)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui adventure

      m-am uitat si eu pe cv-ul lui kelemen si baiatul asta a studiat agfricultura si filosofie deci n-are nicio legatura cu dreptul.

      adica 99% din magistrati, din siostemul judiciar spun ca aceste modifica incalca independenta justitiei dar el nu si nu.

      daca ungurii mai voteaza cu udmr avem o problema in romania
  • +12 (12 voturi)    
    Da, da, Kelemen, exact asa e. (Vineri, 22 decembrie 2017, 11:37)

    Cataleya [utilizator]

    Iar eu sunt imparateasa Chinei si PIB-ul Romaniei este de 5000 de miliarde de euro.
  • +13 (13 voturi)    
    a (Vineri, 22 decembrie 2017, 11:42)

    adrian67 [utilizator]

    Normal ca nu ati negociat nimic. Aia v-au oferit tot ce vreti, cu conditia sa votati si voi ceea ce vor ei.
    De la niste tradatori de tara ca voi si PSD nu avem asteptari.
  • +5 (5 voturi)    
    la una dintre sedintele de la comisie (Vineri, 22 decembrie 2017, 12:00)

    coloneze [utilizator]

    arpad a zis o clar ca daca nu se face ca el legea nu va trece
  • +10 (10 voturi)    
    Ce vorbesti, groafe ? (Vineri, 22 decembrie 2017, 12:32)

    brifcor [utilizator]

    Aici se vede clar fatarnicia PSD.
    În 2012 ciuma rosie a trântit guvernul MRU tocmai din cauza acestui liceu teologic în limba maghiara la Târgu Mures. Iar acum e bun, ca-l înfiinteaza ei, nu PDL...
  • +1 (1 vot)    
    Hahahah (Vineri, 22 decembrie 2017, 15:27)

    JustinCase [utilizator]

    Ei o fac din convingere, principiu si... interesul national, nu?