VIDEO UPDATE Senatorii USR au impartit "Ferma Animalelor" colegilor din PSD, o parte dintre senatori au aruncat cartea pe jos. Printre ei - Ecaterina Andronescu, fost ministru al Educatiei/ Florina Presada: Domnul Brailoiu m-a injurat. Voi face o plangere la Biroul Permanent al Senatului

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 21 decembrie 2017, 12:37 Actualitate | Politic


Senatorii USR au adus "Ferma animalelor" in plen senatorilor PSD
Foto: Facebook
Senatoarea USR Florina Presada a relatat pe pagina sa de Facebook modul in care senatorii PSD au reactionat cand colegii sai de partid au impartit in sala de plen cartile "Ferma Animalelor" si "1984" de George Orwell. Potrivit acesteia, unii senatori PSD au aruncat cartea pe jos, in timp ce Florian Bodog si Tit Brailoiu au demonstrat ca "vocabularul lor e plin de argou". Presada a precizat pentru Hotnews.ro ca Brailoiu i-ar fi adresat injurii.

UPDATE Ulterior, Presada a declarat jurnalistilor ca Brailoiu a inceput sa o insulte si sa o injure in momentul in care impartea cartile, si ca va face o plangere la Biroul Permanent al Senatului.

"Ceea ce a spus domnul Brailoiu nu poate fi reprodus. Pot sa va relatez, in schimb, contextual. Si anume, noi, membrii grupului senatorial al USR ofeream carti membrilor Senatului de la PSD. Este vorba despre ¬Ferma Animalelor¬, de George Orwell. O serie de senatori PSD au aruncat cartile pe jos, ma refer la doamna Ecaterina Andronescu, domnul Bodog, chiar doamna Arcan, de asemenea. Iar domnul Brailoiu, vizibil deranjat de acest gest, a inceput sa ma insulte si sa ma injure. Nu este prima data, voi face o plangere impotriva dumnealui la Biroul Permanent, unde exista un Regulament al Senatului care trebuie respectat. Am cerut in acel moment domnului Manda, care era presedinte de sedinta, sa suspende sedinta, insa a refuzat sa faca acest lucru. Data viitoare, poate ar trebui sa-I ofer niste carti de joc, dumnealui si domnului Serban Nicolae, poate asa il intereseaza," a declarat ea.

Intrebata ce i-a spus senatoarea Ecaterina Andronecu atunci cand i-a aruncat cartea pe jos, Presada a raspuns: "A spus ca dumneaei a citit aceasta carte, ca a citit mai multe carti decat mine, nu are nevoie de cartea respective, ea stie despre ce e vorba si a aruncat-o. Probabil ca a citit cartea respectiva, dar in mod sigur nu a inteles-o."


"Am dus steagul Uniunii Europene, cum e el cunoscut, in plenul Senatului azi. USR a cerut sa discutam despre ce se intampla cu Polonia iar domnul Tariceanu a luat cuvantul pentru a ne spune ca nu intelegem nimic din democratie, ca el promoveaza statul de drept, ca noi - USR - traim degeaba in Romania, ca aderarea noastra la UE este meritul dumnealui. Apoi le-am oferit carti senatorilor PSD: Ferma animalelor si 1984 de Orwell. Dna Ecaterina Andronescu, dl Bodog, dl Brailoiu au aruncat cartile pe jos, iar cei doi domni au tinut sa-mi demonstreze ca vocabularul lor e plin de argou", a scris Presada pe Facebook.

Vezi aici imaginile surprinse de Realitatea TV cu reactiile senatorilor PSD:


















Citeste pe MedLife.ro
Ce se intampla cand clipim







5205 vizualizari

  • +25 (29 voturi)    
    trebuia sa le dea filmul, ca de citit... (Joi, 21 decembrie 2017, 12:43)

    varu_maftei [utilizator]

    .
    • +10 (12 voturi)    
      Excelenta initiativa (Joi, 21 decembrie 2017, 17:04)

      GeorgeOrwell [utilizator] i-a raspuns lui varu_maftei

      Excelenta initiativa din partea USR.
      Le-a facut un dar potrivit de Craciun, povestea lor, povestea P$D, ALDE, povestea porcilor. Trist e, ca e si povestea noastra, magarii.
  • +23 (27 voturi)    
    Kati Abramburica A Abramburit Invatamantul (Joi, 21 decembrie 2017, 12:44)

    un domn [utilizator]

    Romanesc EXACT prin aceleasi gesturi ! Aruncat La Pamant !
  • +19 (23 voturi)    
    Pai... (Joi, 21 decembrie 2017, 12:49)

    Anna O. [utilizator]

    ... Brailoiu nu e domnul ala plin de testosteron care a iesit din sala in timpul discursului Presedintelui din februarie si a facut un gest elegant cu degetul mijlociu?
    • +17 (19 voturi)    
      e un militian (Joi, 21 decembrie 2017, 13:43)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Anna O.

      din structurile securiste.Gruparea din Constanta.Apucaturi de militian.
  • +14 (14 voturi)    
    !!! (Joi, 21 decembrie 2017, 15:39)

    nlln [utilizator]

    Pe toate canalele... nu este o atitudine demna pentru Parlament, este o institutie care trebuie respectata.

    De acord.

    Primii care nu o respecta sunt cei care azi au majoritatea.
    Daca respecti Parlamentul Romaniei ca institutie iti dai demisia pana se lamureste situatia ta..penala.
    Nu te duci si la DNA si la sedinta de plen.

    Vrei sa fii respectat?
    Respecta!
    In primul rand institutia pe care o reprezinti.
    Tu, deputat / senator care ai fost condamnat ( chiar si cu suspendare) sau tu deputat/ senator care esti in timpul unei investigatii .

    Primii care tipa ca nu sunt respectati sunt exact cei care au deja o condamnare ( chiar cu suspendare, este tot condamnare).

    Declara cineva..." sunt in Parlament de .. ani.Niciodata, dar niciodata nu s-a mai intamplat ca..."

    Da.
    Niciodata dar niciodata nu s-a mai intamplat ca Presedintele Senatului sa se afle direct sub investigatie.
    Cand s-a mai intamplat ca un condamnat sa participe la modificarea codului penal?

    Cand s-a mai intamplat ca atatia altii , reprezentanti in Parlament sa aiba probleme cu legea?

    Vreti respect ?
    Respectati-ne! Respectati Parlamentul!
    Demisia pana la clarificarea situatiei sau definitiv in cazul celor care au deja o condamnare, chiar si cu suspendare.

    Voi, cei multi care aveti probleme cu legea, sunteti cei care nu respectati Parlamentul.
  • -4 (10 voturi)    
    Pentru "caseta tehnică" (Joi, 21 decembrie 2017, 15:45)

    Soarele [utilizator]

    Ţin minte cum apărea, pe vremuri, "caseta tehnică" la meciuri în ziarul Sportul, şi cum se contorizau "şuturile pe poartă" şi "şuturile la poartă". Şi cum râdeam cu prietenii când vreun atacant şuta anemic, de la 25m, aproape o pasă la portar: "un şut direct în caseta tehnică".

    Din păcate cam asta este situaţia acum: distribuirea de cărţi este amuzantă pe feisbuci şi dă subiect de discuţie presei... dar efectul este zero.
  • +12 (14 voturi)    
    ce sa inteleaga pesedeii... (Joi, 21 decembrie 2017, 15:45)

    liviu_ [utilizator]

    din ferma animalelor...
    pt ei e un ghid!
  • +14 (16 voturi)    
    a (Joi, 21 decembrie 2017, 15:48)

    adrian67 [utilizator]

    Caterina Abramburica o fi nervoasa cu Baza Cutezatorii ? Sau cu Microsoft? Ce profesor universitar e ala care arunca o carte pe jos? Acea carte chiar descrie in amanunt ce fac ei in Romania in aceste zile. De la ceilalti ma asteptam. La ei cartile sunt folosite pentru cornete de seminte, sau metoda Maradona.
  • +17 (19 voturi)    
    Akaterina Andronesjkova (Joi, 21 decembrie 2017, 15:48)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ce putea face groparul invatam\ntului românesc, o comunista inraita, decât sa arunce cartea pe jos. O ANIMALA !
  • +16 (18 voturi)    
    Lol (Joi, 21 decembrie 2017, 15:49)

    un_carnat [utilizator]

    Meserias USR-ul!
  • +10 (10 voturi)    
    e nevoie de mult (Joi, 21 decembrie 2017, 16:25)

    pb80tm [utilizator]

    mai multe exemplare. nu pt parlamentari. pt populatie.
  • +7 (7 voturi)    
    Androneasca (Joi, 21 decembrie 2017, 19:21)

    tarabost [utilizator]

    arata cat de mult apreciaza o carte.
    Orice taran autentic (fara nimic peiorativ, ba chiar repectuos numit astfel) stie sa aprecieze o carte pentru ca este o carte.
    In general oamenii apreciaza cartile, pentru ca sunt utile.
    Femeia in cauza este... incalificabila...
  • +1 (1 vot)    
    Ferma hotilor (Joi, 21 decembrie 2017, 20:51)

    adiiiii [utilizator]

    Cred ca pentru a fi in tandem cu actualitatea, animalele sint jignite in cazul de fata. As dori ca protectia animalelor sa intervina pe motiv de calomnie la adresa animalelor. Ma reprezentantu faptelor tale, vrei sa iesi din magazin cu sacosa de bunuri furate si schimbi legi ca sa te protejezi acum si in viitor? Nici un animal n-o va face! Doar parlamentarul...jegu ala care vorbeste mult si prosteste pe ceilalti profitand de naivitatea, speranta si bunul simt al altora. Diabolici mai sinteti.
  • +1 (1 vot)    
    ...... (Joi, 21 decembrie 2017, 22:56)

    adiiiii [utilizator]

    mai zicea cineva deunazi ca vremurile care le traim sint guvernate de diavol...hmmm...toata istoria lumii E PLINA DE SANGE....pana acum: cine a guvernat?
  • +2 (2 voturi)    
    Brigada antidrog (Vineri, 22 decembrie 2017, 0:16)

    nicknolteanu [utilizator]

    ar trebui sa se autoseizeze in privinta domnului Badalau , care afirma ca el este vesel tot timpul ?!?!?!?!?!?!?!?!?!?
  • +1 (1 vot)    
    Aceasta este clasa politica (Vineri, 22 decembrie 2017, 9:57)

    UpNext [utilizator]

    pe care ar trebui sa o legitimam prin vot, din 4 in 4 ani? Aceasta adunatura de sociopati care se cred oameni politici, reprezentanti ai poporului, lideri etc.?

    Aah, si mai si vreti sa mearga poporu' la vot...