Atentie la termenul de sesizare a Curtii Constitutionale pe legile Justitiei! Actiunea la CCR se poate face in maxim doua zile de la publicarea legilor pe site-ul Parlamentului

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Miercuri, 20 decembrie 2017, 13:31 Actualitate | Politic


Termenul in care presedintele, opozitia, Avocatul Poporului sau Inalta Curte pot sesiza la Curtea Constitutionala legile justitie este de doar doua zile iar juristii consultati de HotNews.ro sustin ca acesta include zilele nelucratoare. Or, legea privind statutul magistratilor inca nu a fost publicata pe site-ul Parlamentului, la sectiunea “Secretarul general pentru exercitarea dreptului de sesizare asupra constitutionalitatii”. Daca legea va fi publicata abia joi sau vineri asta ar inseamna ca termenul de doua zile sa se suprapuna peste zilele de weekend, cand cei mai multi vor fi deja plecati din Bucuresti pentru sarbatoarea de Craciun.

In sectiunea  “Secretarul general pentru exercitarea dreptului de sesizare asupra constitutionalitatii” figurau miercuri la ora 13.30 doar doua legi, fara legatura cu legile justitiei. Vezi captura de mai jos.




De regula aici apar legile care urmeaza sa fie trimise la promulgare, chiar daca unele au primit votul final la Senat. Forma finala adoptata de senat a legii privind statutul magistratilor nu apare nici pe site-ul Senatului. Sectuinea dedicata legii mentioneaza traseul legislativ, dar nu afiseaza forma finala a legii.

Pe langa statutul magistratilor, urmeaza sa fie adoptate legea privind organizarea judiciara si legea de functionare a CSM. Daca si publicarea acestor doua legi pe site-ul Parlamentului va fi intarziata, titularii actiunii de sesizare la CCR (presedintele, Inalta Curte, Avoatul Poporului, parlamentarii opozitiei) vor trebuie sa analizeze legile in weekend pentru a sesiza in timp util Curtea Constitutionala.

Daca nu o vor face in interiorul acestui termen de doua zile pierd dreptul de a se adresa Curtii. Or, toate cele trei legi au fost adoptate impotriva vointei magistratilor, care au acuzat ca modificarile aduse afecteaza independenta magistratilor.

Ce prevede legea 47/ 1992 privind organizarea si functionarea Curtii Constitutionale


Articolul 15:

2) În vederea exercitării dreptului de sesizare a Curţii Constituţionale, cu 5 zile înainte de a fi trimisă spre promulgare, legea se comunică Guvernului, Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, precum şi Avocatului Poporului şi se depune la secretarul general al Camerei Deputaţilor şi la cel al Senatului. În cazul în care legea a fost adoptată cu procedură de urgenţă, termenul este de 2 zile.

Cum toate cele trei legi ale justitei au fost adoptate in procedura de urgenta, termenul este de doua zile, nu de cinci.

Potrivit juristilor consultati de HotNews.ro, chiar daca Parlamentul e obligat sa comunice Guvernului, Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, precum şi Avocatului Poporului, de regula legile ajung tarziu si dupa expirarea termenului de sesizare, astfel incat este esentiala publicarea legii la secretariatul general al Camerei sau Senatului.


Citeste mai multe despre   
















4396 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    PSD pune de revolutie (Miercuri, 20 decembrie 2017, 13:42)

    2087 [utilizator]

    Ei insista si insista.
    • +8 (8 voturi)    
      exact (Miercuri, 20 decembrie 2017, 14:11)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      Noi speram la solutii civilizate in timp ce ei se sterg la dos cu civilizatia.Cand ai un picior gangrenat nu-l tratezi cu alifii ci extirpi gangrena cu bisturiul.Romanii trebuie sa inteleaga ca e vremea bisturiului.Sau mai bine spus a sabiei.
    • +4 (4 voturi)    
      PSD pune de revolutie (Miercuri, 20 decembrie 2017, 14:21)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      sub sloganul "Infractori din toate tarile pesediti-va! "
  • +13 (13 voturi)    
    evident (Miercuri, 20 decembrie 2017, 13:43)

    toxx [utilizator]

    ca le vor publica vineri seara ... pe la 9-10 seara, mai nou sunt foarte active jigodiile cand e vorba de salvat pielea. pentru infrastructura, spitale, energie, finante nu ar fi stat nici 1 ora in plen.
    • +5 (5 voturi)    
      600 de Pubele Soioase la Parlament (Miercuri, 20 decembrie 2017, 14:06)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui toxx

      Pentru duduiile P$D, alde,iudemere,pemepe,penele sa punem un Martzishor Ros, ca sa nu avem discriminare de Gen!
  • +14 (14 voturi)    
    in '47 si '89 tot asa s-a procedat... (Miercuri, 20 decembrie 2017, 13:45)

    ...!?! [utilizator]

    romanului ii statea sarmaua si carnatul in gat, n-avea timp si de finetuturile(!) civice.
  • +3 (3 voturi)    
    Crima perfecta! (Miercuri, 20 decembrie 2017, 13:53)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Sunt adevarate genii ale raului acesti criminali care au calculat totul atat de minutios, incat sa le iasa asa cum vor.
    Acum avem posibilitatea de a vedea daca cei care s-au pronuntat atat de vehement impotriva vor renunta la sarmale si caltabosi pentru a redacta sesizarea CCR.
  • +6 (6 voturi)    
    CCR (Miercuri, 20 decembrie 2017, 13:57)

    Martinezu [utilizator]

    Salvarea noastra...
    Singura problema e ca CCR este membru in corporatia ALDE.
    .
  • +6 (6 voturi)    
    ajutati-ma sa inteleg (Miercuri, 20 decembrie 2017, 14:00)

    blackbird [utilizator]

    Toate legile trebuie sa respecte constitutia nu ? Daca acest lucru este adevarat atunci de ce conteaza aceste termene ?
    • +7 (7 voturi)    
      Oarecum (Miercuri, 20 decembrie 2017, 14:27)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui blackbird

      Programul de respectare a Constituției este de luni până vineri, orele 11.30 - 14.00. Cu pauză de masă între 12.15 - 13.45.
      • +1 (1 vot)    
        Minunata constatare ai facut ! (Miercuri, 20 decembrie 2017, 17:22)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        Iar pesedistii mai au un principiu : "Daca ne intelegem intre noi..." ("Noi" insemnand totalitatea partidelor parlamentare).

        Sincer sa fiu, nu stiu daca principiul a functionat vreodata, dar asta nu inseamna ca pesedistii l-au abandonat !

        PS. Cred ca in afara orelor de program il scot la bataie !
  • +5 (5 voturi)    
    Merita, (Miercuri, 20 decembrie 2017, 14:07)

    Johnwick [utilizator]

    Merita stricat un craciun pentru a scapa de bestiile aste.......
  • +5 (5 voturi)    
    Autism (Miercuri, 20 decembrie 2017, 14:08)

    Tescovin [utilizator]

    În timpul ăsta, Comisia Europeană e ocupată să facă scandal Poloniei. Față de ce fac tâlharii noștri, acțiunea polonezilor pare un fel de joacă de copil care desenează mustăți pe poza profei de mate. Ai noștri o măcelăresc direct cu toporul pe profa de mate.
  • +4 (4 voturi)    
    inca e bine (Miercuri, 20 decembrie 2017, 14:08)

    victor L [utilizator]

    ca nu trebuie sesizata CCR cu o zi inainte de publicarea legilor pe site-ul Parlamentului
  • +6 (6 voturi)    
    Nu s-ar numi pesedisti daca nu ar publica (Miercuri, 20 decembrie 2017, 14:11)

    Susufler0 [utilizator]

    legile justitiei pe site-urile Camerei Deputatilor si Senatului la ora 16:00 !

    Daca nu cumva vor face o solticarie si mai si !

    Practic PSD-ALDE ii silesc pe parlamentarii opozitiei sa stranga semnaturi "in alb".

    Si aia, cu fata de cal cu ochelari, care spunea la ASE ca nu a mai intalnit in niciuna dintre tarile UE in care a fost in calitate de comisar o atitudine mai "agresiva" ca aceea intalnita in Romania !

    PS. Pai madam, pe unde ai fost ai mai intalnit jeg politic mai mare decat cel al puterii de aici ?
  • +3 (5 voturi)    
    presedinte (Miercuri, 20 decembrie 2017, 14:25)

    ovidiu2 [utilizator]

    Mai are cineva vreo veste despre Johannis? Nu a plecat la ski in Austria? Sau la tenis in Florida? Sa-l cheme cineva in tara, ca are treaba zilele astea!
  • +5 (5 voturi)    
    solutia (Miercuri, 20 decembrie 2017, 14:30)

    tearoftime [utilizator]

    trimis in fiecare zi aceasi scrisoare catre CCR (pt. a valida data expedierii) pana la aparitia legilor pe site-ul insitutiei.
    In acest fel se vor respinge sesizarile care nu corespund (au fost facute anticipat) si vor fi retinute cele care cad in interiorul perioadei de 2 zile.
    USR !!! Se aude ???!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Art.39 din lege (Miercuri, 20 decembrie 2017, 14:35)

    Gelum [utilizator]

    (2) Contestaţia privind constituţionalitatea unui partid politic poate fi formulată de preşedintele uneia dintre Camerele Parlamentului sau de Guvern. Preşedintele Camerei poate formula contestaţia numai pe baza unei hotărâri adoptate de Cameră cu votul majorităţii membrilor săi.

    Deci practic un partid aflat la putere nu poate fi niciodata atacat.