Eugen Nicolicea a amenintat un reporter Digi24 cu ridicarea acreditarii daca face publica o discutie in care era intrebat unde a facut facultatea de drept

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 19 decembrie 2017, 16:53 Actualitate | Politic


Eugen Nicolicea
Foto: Agerpres
PSD-istul Eugen Nicolicea a refuzat si marti sa precizeze unde si cand a absolvit Facultatea de Drept si a amenintat un ziarist al postului de televiziune Digi 24 ca ii va retrage acreditarea daca publica discutia in care era intrebat despre acest subiect.

Nicolicea a fost abordat pe holurile Palatului Parlamentului de un reporter Digi 24 care l-a intrebat unde a urmat cursurile de Drept, la o zi dupa ce Biroul pentru informare publica al Camerei Deputatilor a refuzat sa raspunda la o solicitare pe baza Legii privind liberul acces la informatii publice facuta de ziarul Adevarul, motivand ca aceasta lege se aplica doar institutiilor, nu si persoanelor fizice.

Iata mai jos dialogul dintre Eugen Nicolicea si reporter, publicat pe site-ul digi24.ro:
  • Eugen Nicolicea: Am terminat o facultate de Drept cu media 10, dar pentru ca unul care a lucrat ca politruc la Opinia Studenteasca Iasi... n-am chef sa-i raspund. Gata, am incheiat subiectul. (Pleaca si il indeparteaza pe reporter cu mana).
  • Toma Petcu, reporter Digi24: Nu imi da peste mana.
  • Eugen Nicolicea: Te rog frumos, incheiem subiectul daca faci insinuari de felul asta si minciuni.
  • Toma Petcu, reporter Digi24: Incercam doar sa va rog sa ne oprim putin.
  • Eugen Nicolicea: Incalci regulamentul Camerei. Am spus nu, atat. Deci daca vei da ceva voi solicita sa fii sanctionat cu acreditarea.

















3901 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    Nu vad cine anume mai e curios (Marţi, 19 decembrie 2017, 16:57)

    MoemBius [utilizator]

    despre comunistu asta jegos
    nu ar merita nici macar sa mai fie mentionat ...ever
    auzi
    retragerea acreditarii
    omul ala saracu isi face datoria
    Tovarasu NiciOLiciea eu l-am pus sa va intrebe asta.
    EU CETATEANUL
    Ce o sa mi faci mie.....imi ridici si mie acreditarea?
    Jigodia numita NICIOLICEA
    • +13 (13 voturi)    
      Bine, bine, dar arata-ne diploma ..... (Marţi, 19 decembrie 2017, 17:34)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      Nicolichea asta crede ca prosteste pe toata lumea. Sunt sigur mai mult ca niciodata acum ca Nicolichea are o diploma falsa. Daca ar fi curat, ne-ar arata diploma si ne-ar spune ce facultate a terminat. Oricum, este infiorator ce ni se intampla, romani, omul pesterilor este in Parlament si ne mananca banii de 27 de ani. Si nu numai el ci si nevasta si rudele ticalosului mananca bani bugetari. El, un nimeni, un gunoi, goleste visteria romanilor, cu ranjetul lui grobian, cu obraznicia lui sovietica si comunista. Ce fel de oameni suntem daca suportam ca asemenea animale sa populeze Parlamentul Romaniei ? Ei ne omoara rudele in spitale, furand banii de medicamente, ei ne omoara batranii furand din pensiile lor nenorocite, ei ne distrug copiii furand din banii alocati invatamantului.
      • +6 (6 voturi)    
        Da, are o obraznicie formidabila, de (Marţi, 19 decembrie 2017, 18:26)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        gangster impetinent. Leacul lor era numai justitia. Va dati seama ca toti imbecilii care nu s-au dus la parlitul de vot, au dat tara, viitorul lor, averile lor si ale copiilor lor, pe mana astora???
      • +1 (1 vot)    
        nu e falsa (Miercuri, 20 decembrie 2017, 3:21)

        MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        e de la Spir(t)u Haret
  • +11 (11 voturi)    
    Auzi la el: (Marţi, 19 decembrie 2017, 17:00)

    A_n_c_a [utilizator]

    ”Am terminat o facultate de Drept cu media 10, dar pentru ca unul care a lucrat ca politruc la Opinia Studenteasca Iasi... n-am chef sa-i raspund”

    Nenea! Gramatica se face in clasele 5-8, ce sa mai dicutam de facultate ?! Mai ai pana acolo !

    Cred ca un test de limba romana n-ar strica la intrarea in Parlamentul Romaniei.
  • +9 (9 voturi)    
    la ma'sa acasa (Marţi, 19 decembrie 2017, 17:00)

    codo [utilizator]

    a facut dreptul. tot la ma'sa acasa si lucreaza din moment ce face ce vrea de zeci de ani in casa poporului. care popor a plecat de'acasa si l'a lasat pe ea stapan acolo.
    • +1 (1 vot)    
      mda (Miercuri, 20 decembrie 2017, 5:18)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui codo

      acuma s-a apucat sa faca si stangul da .....i s-a terminat ghemul de lana si nu l mai poate termina ....de croshetat
  • +11 (11 voturi)    
    Desteapta-te Romane !!! (Marţi, 19 decembrie 2017, 17:04)

    GeorgeOrwell [utilizator]

    Vine Craciunul si nu am taiat inca porcii.
    Daca mai zabovim mult ne taie ei pe noi.
    "Ma, baieti, noi chiar nu intelegem? Vrem sa avem altfel de discutii cu astia?"
    Daca nu-i bagam noi la racoare ne baga ei pe noi.
    • 0 (0 voturi)    
      22 Decembrie 2017- Acum ori Niciodata (Miercuri, 20 decembrie 2017, 13:44)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeOrwell

      Revolutia Continua!
  • +14 (14 voturi)    
    Pana la urma... (Marţi, 19 decembrie 2017, 17:06)

    Cataleya [utilizator]

    Nicolicea va fi nevoit sa spuna unde si cand a absolvit facultatea de drept.
    Pacat ca opozitia doarme in continuare.
    • +1 (1 vot)    
      Pot sa intreb (Miercuri, 20 decembrie 2017, 5:19)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      care opozitie?
      sint facuti din alt "material" mai ...bun?
  • +8 (8 voturi)    
    Nu avea cum sa termine cu 10, (Marţi, 19 decembrie 2017, 17:07)

    scaraotchi [utilizator]

    pentru ca acolo unde probabil a terminat distinsul (uitati-va putin la fata lui de comunist) deputat facultatea se noteaza doar pana 5 .
  • +8 (8 voturi)    
    la caracal a picat examenul! (Marţi, 19 decembrie 2017, 17:10)

    Francisc 1 [utilizator]

    o fi cumparat prin moldova vreo diploma ca intr-o vreme era la moda . Eu stiu doctor de asta facut la chisinau pe bani si care nu stie bine unde e facultatea.
    • +4 (4 voturi)    
      ciordache (Marţi, 19 decembrie 2017, 20:27)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      parca si-a luat doctoratul la Balti, unde o fi cea mai renumita facultate in drept (si mai ales stang) de pe mapamond.
      • 0 (0 voturi)    
        Facultatea de Ciordit (Miercuri, 20 decembrie 2017, 13:46)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Asta a absolvit o Magna Cum Laudae!
  • +10 (10 voturi)    
    Nicolicea (Marţi, 19 decembrie 2017, 17:10)

    mitg [utilizator]

    E furios ca-i cad dintii. Iertati-l.
  • +9 (9 voturi)    
    Atitudine tipica de... (Marţi, 19 decembrie 2017, 17:11)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    ce sa vezi, chiar politruc. Reporterul cu "sa va rog", politrucul sadea cu "tu".
  • +12 (12 voturi)    
    nu se mai poate cu astia (Marţi, 19 decembrie 2017, 17:14)

    g01an [utilizator]

    detalii precum educatia, experienta profesionala nu ar trebui sa fie intrebari incuietoare, informatia ar trebui sa fie usor de gasit pe site-ul institutiei, nu ar trebui sa fie nevoit reporterul sa intrebe sau solicite astfel de chestiuni - pentru ca fac parte din CV-ul persoanei si publicul ar trebui sa stie cui ii plateste leafa.

    de asemenea, devine clar - si nu doar de la noi - ca acreditarile reporterilor la anumite institutii publice nu ar trebui sa fie decise de oameni din interiorul acelei institutii, pentru ca nu se pot abtne sa abuzeze de aceste chestiuni. reporterii ar trebui sa poata pune intrebari dificile.
  • +12 (12 voturi)    
    Beahhh (Marţi, 19 decembrie 2017, 17:17)

    europeanul2 [utilizator]

    Asa intelege PSD libertatea presei si transparenta!
  • +15 (15 voturi)    
    Ce regulament incalca? (Marţi, 19 decembrie 2017, 17:19)

    DT34 [utilizator]

    Daca mass-media ar fi intr-adevar libera, toti ziaristii s-ar fi unit si l-ar intreba pe Nicolicea unde a facut facultatea de drept.
    • +8 (8 voturi)    
      Ar fi tare (Marţi, 19 decembrie 2017, 17:39)

      TheDudeLebowski1988 [utilizator] i-a raspuns lui DT34

      Ar fi tare. Ar trebui sa dezacrediteze toata massmedia :)
    • 0 (2 voturi)    
      Raspuns ptr.DT34 (Marţi, 19 decembrie 2017, 21:05)

      Dizidentul [utilizator] i-a raspuns lui DT34

      Jurnalistul daca este cu adevarat treuie sa caute
      raspunsurile care sint asteptate si trebuie sa raspunda
      pentru neadevaruri.
  • +6 (6 voturi)    
    distribuire (Marţi, 19 decembrie 2017, 17:27)

    athos64 [utilizator]

    Nu mai gasesc butonul de share pe retele de socializare
  • 0 (0 voturi)    
    USR, PNL (Marţi, 19 decembrie 2017, 18:34)

    un_carnat [utilizator]

    Urmatoarea voastra tinta va sta in fata
  • +3 (3 voturi)    
    PSD de la Iorgovan la . . . Nicolicea, Iordache, (Marţi, 19 decembrie 2017, 19:21)

    ty [utilizator]

    Serban
  • +2 (2 voturi)    
    nicolcea si studiile (Marţi, 19 decembrie 2017, 21:01)

    Dizidentul [utilizator]

    Traiesc de 38 de ani intr-o Democratie in West atita
    neobrazare si dispret a politicienilor din Romania fata
    de cei pe care trebuiesc sa-i serveasca prin juramintul
    dat nu exista nu se vede in alta tara.
    Ministri demisionati pentru Plagiat,avantaje ptr.prieteni
    ridicata imunitatea pentru marturie falsa(Tariceanu) au
    avut bunul simt si au lasat scaunele libere.Un Dragnea
    nu ar fi rezistat o saptamina.Dar cu un adevarat
    JURNALISM nu cel de mahala.