Cristina Traila, candidata la presedintia OFL, vrea sa aduca familia traditionala in politica: Daca intr-o familie exista un barbat si o femeie, si in politica trebuie sa existe si barbati, si femei

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 17 decembrie 2017, 16:25 Actualitate | Politic


Cristina Traila
Foto: Facebook
Cristina Traila si-a sustinut, duminica, candidatura la presedintia Organizatiei de Femei Liberale (OFL), argumentand ca "noi am sustinut Coalitia pentru Familie si, daca intr-o familie exista un barbat si o femeie, si in politica trebuie sa existe si barbati, si femei". 

"OFL nu poate fi o anexa a PNL, iar intre femeie si barbat trebuie sa existe un parteneriat, asa cum exista in viata de zi cu zi. Acest parneriat trebuie sa se regaseasca si in politica. Plecam de la o realitate, si de aceea am spus ca politica se schimba. Realitatea noastra de astazi este ca in societate avem 53% femei si 47% domni, iar acest rationament trebuie sa se regaseasca si in politica, la nivel de reprezentare. Familia si Biserica sunt doua notiuni fundamentale. Sa nu uitam ca noi am sustinut Coalitia pentru Familie si, daca intr-o familie exista un barbat si o femeie, si in polititca trebuie sa existe si barbati, si femei. Astazi suntem in Parlamentul Romaniei 20% femei si poate ca, daca reprezentarea era una reala, Parlamentul nu arata cum arata astazi", a spus Cristina Tarila in discursul sustinut la Congresul Femeilor Liberale, relateaza News.ro.

De asemenea, deputatul a spus ca Romaniei ii lipseste increderea, motiv pentru care a ales sa candideze la presedintia OFL.

"Nu e vorba de mine, nu e vorba de echipa, nu e vorba de OFL, e vorba de toate doamnele care astazi fac echipa in aceasta organizatie. Daca eu stau astazi in fata dumneavoastra, stau dintr-un singur motiv: increderea. (...) Ceea ce ne lipseste noua astazi in societatea romaneasca este increderea in oameni", a spus aceasta.

Cristina Traila a amintit si de crima si tentiva de omor de la metroul bucurestean, care au artatat "o societate disfunctionala", in care increderea oamenilor a disparut.

"Zilele trecute a fost un eveniment tragic, care a zguduit o Romanie - doua femei si o tragedie. Acele doua femei sunt consecinta unei societati disfunctionale, a unei societati in care increderea in oameni a disparut, in care abuzurile sunt la ordinea zilei, iar violenta domestica e acolo. Am adoptat rezolutia pe care organizata de femei a Partidului Popular European a dat-o in 11 decembrie a.c., impotriva violentei domestice, dar nu este suficient¬, a spus Traila.



















1646 vizualizari

  • 0 (28 voturi)    
    ce fata (Duminică, 17 decembrie 2017, 16:32)

    john06 [utilizator]

    de komunista are,nici nu ma mira ca are asemenea opinii,nu o duce neuronul deloc.
    • +2 (8 voturi)    
      loool (Duminică, 17 decembrie 2017, 17:18)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui john06

      PSD baga tara in colaps si PNL reintregeste familia traditionala...

      PNL = O RUSINE DE PARTID !!!
  • +2 (22 voturi)    
    bull (Duminică, 17 decembrie 2017, 16:46)

    Mistrelutz [utilizator]

    shit
  • +3 (23 voturi)    
    o idee foarte proastă (Duminică, 17 decembrie 2017, 16:49)

    Radu10 [utilizator]

    Nu motivezi o intoleranță cu altă intoleranță.

    Declarația asta că seamănă cu ce a spus soția candidatului extremist Roy Moore acum câteva zile - ei nu sunt extremiști, pentru că unul din avocații lor e chiar evreu.
  • +1 (21 voturi)    
    Si copiii. (Duminică, 17 decembrie 2017, 16:54)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    Voi uitati copiii. Sau ei "nu e lume"?
    • +1 (1 vot)    
      Nu sunt (Duminică, 17 decembrie 2017, 19:40)

      Lucius Cornelius Sulla in coasta [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

      Capete de locuitori.
  • +3 (23 voturi)    
    serios? (Duminică, 17 decembrie 2017, 16:59)

    Nevermind [utilizator]

    Nu mai bine incepi cu reprezentarea rationamentului tau de 2 lei la mecanica auto, de ex? Ar merge si minerit. In partea cealalta, asistenti medicali sau invatatori, tot de ex.

    Eu zic sa dai in judecata TOATE firmele de IT din Romania, ca sigur nu aplica inteligentul tau rationament de reprezentativitate. Dupa ce termini cu astea locale, baga-te pe plan international.

    Ai putea revolutiona si reprezentativitatea in prostitutie, nu? :D

    snowflake sjw... ce e pnl de rahat, dar ce-l mai manjesc si membrii sai... oh, wait... am folosit maculinul... sue me.

    PS: "in societate avem 53% femei si 47% domni". Doamne nu? :))) :D
    • +3 (5 voturi)    
      "Doamne nu?" (Duminică, 17 decembrie 2017, 18:26)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Ba da.
      Doamne fereste ... de asemenea creaturi.

      Cand a zis de familia traditionala frumos ar fi fost sa o fi trimis cineva la cratita, femeia din familia traditionala nu face politica.
  • +2 (2 voturi)    
    Daca ne cere cote de gen o refuzam (Duminică, 17 decembrie 2017, 17:12)

    Sparafucile [utilizator]

    Si se pare ca asta cere distinsa politicianca liberala , ceea ce este o absurditate de sorginte feministo-neo-marxista . De unde stie ea ca numarul femeilor care vor sa faca politica este proportional cu raportul 53/47 ? Daca sunt mult mai putine ce facem , le obligam sa intre in politica ? Poate unele se simt mai IMPLINITE ca sotii si mame decit ca deputate . Apoi , si in politica trebuie preferat un criteriu de performanta . Sa decida alegatorii cine sa faca politica si cine nu . O Grapini n-are ce cauta in politica dar sa decida asta electoratul .
  • +5 (5 voturi)    
    Este o aiureala, o forma fara fond (Duminică, 17 decembrie 2017, 17:13)

    valll [utilizator]

    Daca lucrurile stau asa cum sustine d-na Traila, atunci OFL nu-si are rostul iar d-na Traila si contracandidatele ei se afla in treaba.
    In epoca acesta, daca romanii mai sunt in urma in unele privinte, in ce priveste emanciparea, romancele nu au nevoie de ajutor. Sunt foarte emancipate si dezinhibate. Si atunci ce vor?
    Daca, din motive de incapabilitate, sunt depasite de barbati, atunci sa nu pretinda bonusuri pe motive de sex, nu e corect! Solicitand drepturi pe care in realitat le au, se pun intr-o situatie de inferioritate.
    Cea mai desteapta femeie din politica, Mona Musca, era impotriva separarii intr-o organizatie a femeilor din PNL. Ea era mai capabila decat cei mai multi barbati si nu avea nevoie de proptele.
    Organizatiile de femei din partide sunt de fapt slugarnice fata de sefii barbati. Imi amintesc de o recenta si penibila intalnire a lui Dragnea cu femeile din PSD. Poate ca isi doreste si Orban.
  • +4 (4 voturi)    
    "Liberali" (Duminică, 17 decembrie 2017, 17:13)

    mitg [utilizator]

    Cucoana asta nu cred ca intelege liberalismul in acceptiunea lui ca doctrina politica. O politruca proasta tipica.
  • +1 (3 voturi)    
    ... (Duminică, 17 decembrie 2017, 17:31)

    tirolez [utilizator]

    Decat hotii care sunt in prezent in parlament. Dar ce te faci daca doamnele sunt d-alde Steluta Cataniciu.
    Problema e la votanti, din punctul asta de vedere ma tem ca parlamentul e reprezentativ.
  • +5 (7 voturi)    
    Sa ne Trailesti in h'ALDE. (Duminică, 17 decembrie 2017, 17:33)

    Plagarus [utilizator]

    Buna „Femeia liberală” cu 400 de voturi pierzatoare.
    Comisia parlamentară de anchetă a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru a clarifica aspectele ce tin de desfiinţarea Direcţiei Generale de Protecţie şi Anticorupţie :
    1. Preşedinte Nicolae Şerban
    preşedinte din 4 oct. 2017 senator PSD
    2. Vicepreşedinţi Trăilă Cristina
    vicepreşedinte din 4 oct. 2017 deputat PNL
  • +2 (6 voturi)    
    familia traditionala? (Duminică, 17 decembrie 2017, 17:36)

    anonim3 [utilizator]

    Doamna aceasta nu stie ce vorbeste. Familia traditionala inseamna ca femeia este supusa barbatului, face o ceata de copii, si daca ridica nitel capul, este bumbacita de sot (sau de tata pana la maritis) in modul cel mai traditional cu putinta.
    Daca dorim ca femeile sa aiba un cuvant egal cu barbatii, trebuie sa acceptam si ca modernitatea aduce modificari benefice in raport cu traditia.
  • +3 (5 voturi)    
    Barbatul si femeia in familie (Duminică, 17 decembrie 2017, 17:51)

    ipolitic [utilizator]

    dimineața fac copii și paste la prânz.
    La politicieni, e ușor diferit: ești în familie dacă ai făcut măcar odată un copy-paste.
  • +1 (3 voturi)    
    alta (Duminică, 17 decembrie 2017, 18:19)

    Stapanu [utilizator]

    plecata cu pluta! so long, pnl!
  • +2 (4 voturi)    
    familia (Duminică, 17 decembrie 2017, 18:26)

    Ilenuca1 [utilizator]

    Apararea asta pare referendumul ceauşist pentru 5 % dezarmare sau treaba aia cu "noi suntem aici pe veci stăpâni".
  • -1 (5 voturi)    
    Doamna Traila , (Duminică, 17 decembrie 2017, 18:31)

    A310 [utilizator]

    Va rog sa NU UITATI , vremea cand erati bara-bara cu basescu si cu gasca lui .
    • +1 (3 voturi)    
      aaaaaahhhh (Duminică, 17 decembrie 2017, 21:47)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui A310

      ex-pedelista? Pai asta explica tot.
  • +3 (3 voturi)    
    Exagereaza :) (Duminică, 17 decembrie 2017, 19:29)

    fdaniel [utilizator]

    D-na Traila, din cate inteleg, spune ca nu e NICI o doamna in societate... numai femei (53%).

    Pare ca barbatii sunt mai galanti.. 47% domni.
  • +4 (8 voturi)    
    Asta e un paradox? (Duminică, 17 decembrie 2017, 21:41)

    un_carnat [utilizator]

    - Femeia sustine, teoretic, implicarea femeilor in politica
    - Aceeasi femeie sustine Coalitia pentru Familie

    Stai, conform voua, nu cumva trebuia sa stea femeia la cratitza, acum spuneti ca ea poa' sa se implice in politica?
    Da, cred ca v-ati aratat inca o data ipocrizia.
  • +2 (2 voturi)    
    xxxxl (Duminică, 17 decembrie 2017, 21:45)

    vorbeste lumea [utilizator]

    daca nu vedem nimic deocheat, n-are niciun farmec ...