Adrian Tutuianu: Parchetul General nu poate sesiza CCR pe legile justitiei

de RH     RFI Romania
Miercuri, 13 decembrie 2017, 11:01 Actualitate | Politic


Jignirile aduse Parlamentului sunt impardonabile, procurorul general are luări de poziţie politice, declară la RFI senatorul PSD Adrian Ţuţuianu, membru în comisia specială privind justiţia.

Procurorul general, Augustin Lazăr, a anunţat marţi că ia în calcul sesizarea CCR pe legile justiţiei.

Senatorul PSD Adrian Ţuţuianu critică poziţia lui Lazăr, unul dintre cei mai înverşunaţi opozanţi ai Parlamentului, în contextul modificării legilor justiţiei: „Este o poziţie politică, nu are ce căuta în luările de poziţie ale unui procuror general. Jignirile aduse Parlamentului României sunt impardonabile şi de aceea eu cred că-i foarte bine că-n legislaţie s-a introdus un text prin care reprezentanţii puterii judecătoreşti şi ai Parchetelor nu pot să profereze insulte la adresa altei puteri (...). Din păcate, domnul procuror general a ieşit din sfera profesională şi are abordări care sunt politice”.

„Legat de posibilitatea sesizării Curţii Constituţionale, vreau să vă spun că Parchetul nu are o asemenea posibilitate, ceea ce sigur ne face să ne întrebăm dacă procurorul general are deja, ştiu eu, lucruri stabilite cu cei care au dreptul de a face o sesizare, mă refer aici la preşedintele României sau la grupuri parlamentare din Opoziţie”, spune senatorul PSD.

Cititi tot articolul pe RFI.ro



















2335 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    hai sa vedem.... (Miercuri, 13 decembrie 2017, 11:14)

    liviu_ [utilizator]

    pe cine o sa cred pe un hot din psd.... sau pe un procuror...
    grea decizie...

    sau pesedistu se gandeste ca dau repede un OUG prin care numai parlamentul mai poate sesiza ccr?!
  • +2 (4 voturi)    
    Serios? (Miercuri, 13 decembrie 2017, 11:24)

    indrea [utilizator]

    O fi şi procurorul general v'un idealist?
    Mira-m-aş!
  • +11 (11 voturi)    
    asta e bou (Miercuri, 13 decembrie 2017, 11:25)

    igorashu [utilizator]

    "Curtea Constituţională se pronunţă asupra constituţionalităţii legilor înainte de promulgarea acestora, numai la sesizarea:
    ...
    - a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie [potrivit art.25 lit.c) din Legea nr.304/2004 privind organizarea judiciară, Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie se constituie în Secţii Unite pentru sesizarea Curţii Constituţionale pentru controlul constituţionalităţii legilor înainte de promulgare];
    ..."

    "Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție (numit și Parchetul General)..."
    • +4 (4 voturi)    
      hahaha! (Miercuri, 13 decembrie 2017, 12:16)

      mimiloi [utilizator] i-a raspuns lui igorashu

      Ai crezut cumva ca un pesedist va spune adevarul? Chiar daca stie, va minti cu nerusinare. Electoratul captiv se va bucura impreuna cu latrina3 si guitatv de marea victorie si cum a fost dat in vileag statul paralel.
      Cel mai probabil insa este ca habar n-are si vreun agarici i-a suflat marea gaselnita pe care ca un papagal o repeta foarte incintat de propria-i desteptaciune. Il vede cineva pe acest tutuian citind legislatie? NU! Sint prea ocupati politicienii nostril cu tragerea sforilor in partid si parlament si cu afacerile proprii ca sa aiba timp de citit.
    • 0 (0 voturi)    
      sa fim bine intelesi (Miercuri, 13 decembrie 2017, 15:13)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui igorashu

      este un citat dintr-o lege din 2004, tot de psd facuta. da?
  • +8 (8 voturi)    
    observam ca (Miercuri, 13 decembrie 2017, 11:32)

    liviu_ [utilizator]

    hotii nu spun "sesizam Comisia de la Venetia si CCR si va aratam ca legile sunt ok si ca vrem sa le facem pentru binele romaniei", cum ar spune un parlament normal...

    ei spun "nu sesizam Comisia de la Venetia (because reasons)" si "nu aveti dreptul sa sesizati CCR"

    numai de aici iti dai seama cat de proaste sunt legile lor
  • +8 (8 voturi)    
    te-a luat gura pe dinainte bai: (Miercuri, 13 decembrie 2017, 11:34)

    Stapanu [utilizator]

    "reprezentanţii puterii judecătoreşti şi ai Parchetelor nu pot să profereze insulte la adresa altei puteri" insa dl procuror general "are abordări care sunt politice" adica insulta (!)/ astai-i abordarea politica dupa dl. doctor in drept comercial 22ianu: insulta, cu corolarul ca insulta e pe cale de consecinta dreptul politicianului! halal!
  • +13 (13 voturi)    
    "jignire"? (Miercuri, 13 decembrie 2017, 11:34)

    Codruta N [utilizator]

    Orice ar spune cineva, nu ar avea cum sa "jigneasca" Palavramentul - pentru ca nimic n-ar putea sa ilustreze suficient de jignitor fauna de acolo!
    • +4 (4 voturi)    
      corect (Miercuri, 13 decembrie 2017, 12:11)

      Stapanu [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      se impune cumva un filtru (din pacate nu ma duce mintea sa-l concep eu in mod rezonabil) a.i. parlamentul sa nu mai aduca a gradina zoologica (!)
  • +2 (2 voturi)    
    asta-i berbec. (Miercuri, 13 decembrie 2017, 15:11)

    g01an [utilizator]

    bine, da legi si cine trebuie sa judece iesirile in offsaid? judecatorii si procurorii pe care ii ataca! pai, bai, berbecule, ce crezi ca vor face atunci?

    asta nu inteleg multi, nici populatia de rand, nu doar cei cu temele facute de acasa. independenta justitiei nu este discutabila, nu poti sa ai justitie functionala fara sa fie independenta. si da, cand parlamentul creeaza situatii conflictuale prin legi strambe, justitia ajunge in imposibilitatea de a da verdicte impartiale, dar responsabilitatea ii apartine in totalitate parlamentului. de aceea este important ca magistratii sa ia aittudine inainte si sa se pronunte legat de aplicabilitatea legilor date in domeniul organizarii justitiei si dreptului penal, poate chiar si legat de coerenta legislativa in ce priveste dreptul civil.