UPDATE Cum incepe miercurea de foc din Parlament: PSD si ALDE au modificat regulamentul Camerei Deputatilor pentru a lasa Opozitia fara posibilitatea de a sustine amendamente la legile justitiei - amendamentele respinse se voteaza doar daca nu au trecut cele admise

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Miercuri, 13 decembrie 2017, 9:23 Actualitate | Politic


Eugen Nicolicea
Foto: Agerpres
Reprezentantii coalitiei PSD-ALDE au convocat marti seara o sedinta a Comisiei pentru regulamentul Camerei Deputatilor pentru azi, cu incepere de la ora 9.00 pentru a modifica regulamentul, in sensul scurtarii dezbaterilor la cele doua proiecte controversate din Justitie ce urmeaza sa fie votate in sedinta de plen, tot azi. Parlamentarii Puterii au gasit un proiect mai vechi in care au introdus modificarile dorite.

UPDATE 10.20 PSD a reusit sa isi impuna modificarile in comisie. Modificarea propusa de Eugen Nicolicea a primit 4 voturi pentru - UDMR a votat de data aceasta in favoarea propunerii - si 3 impotriva - PNL, USR si PMP.

Ce prevede modificarea propusa de Nicolicea:

"După ce timpul de dezbatere stabilit în funcţie de complexitatea raportului a fost epuizat, dezbaterea se încheie şi preşedintele de şedinţă supune votului amendamentele cuprinse în raportul comisiei, în următoarea ordine: în primul rând, se supun votului amendamentele prin care se propune eliminarea unor texte, apoi amendamentele adoptate de comisie. Dacă niciunul dintre aceste amendamente nu a fost adoptat, se supun votului amendamentele respinse din raport, în ordinea înscrisă în acesta. Dacă unul dintre amendamente a fost acceptat de majoritatea deputaţilor prezenţi, celelalte amendamente se consideră respinse. Dacă niciunul din amendamentele din raport nu a întrunit numărul necesar de voturi pentru a fi adoptat, se consideră adoptată forma iniţială", se arata in proiect.

Motivatia invocata de Nicolicea: decizia Curtii Constitutionale 55/2001: "Camera Deputaților, în virtutea autonomiei sale regulamentare, instituite prin art. 61, alin. (1) teza întâi din Constituție, are dreptul să reglementeze procedura amendamentelor."

Deputaţii USR au formulat nu mai puţin de 6623 de amendamente la regulamentul Camerei Deputaţilor, dar preşedintele comisiei de regulament, Eugen Nicolicea, a refuzat să le supună la vot. Acestia au amenintat cu plangere penala, acuzandu-l de abuz in serviciu.
 
Vezi aici transmisiunea video din timpul sedintei




A fost nevoie de un proiect mai vechi pentru ca proiectul initial de hotarare al lui Florin Iordache, discutat luni in Comisia de regulament, a primit aviz negativ in urma votului decisiv al UDMR.

Amintim ca ieri a aparut pe ordinea de zi a plenului Camerei Deputatilor proiectul UDMR de infiintare a Liceului Romano-Catolic de la Targu-Mures - o miza politica majora pentru UDMR.

Reamintim ca proiectul de modificare a regulamentului, initiat de Florin Iordache, prevede ca in plen, dupa epuizarea timpului alocat dezbaterilor, amendamentele admise se supun votului la pachet, iar cele respinse doar in unele cazuri. Cu alte cuvinte, Opozitia nu va mai avea la dispozitie timpul necesar pentru a-si sustine amendamentele si in plen, astfel incat votul la cele doua proiecte controversate va deveni o formalitate.


Citeste mai multe despre   


















6295 vizualizari

  • +32 (34 voturi)    
    intrebare... (Miercuri, 13 decembrie 2017, 9:56)

    liviu_ [utilizator]

    nu este ilegal?! nu incalca ceva numit ... nustiu ... constitutia romaniei?!
    pe langa asta mai incalca si principiile democratiei!

    cred ca este momentul pentru multe magarii atacate la CCR si apoi vazut ce se poate face pentru alegeri anticipate s.am.d. efectiv nu au nici cel mai mic bun simt pentru nici o lege... asta e dictatura!
    • -3 (15 voturi)    
      cine sa faca alegeri anticipate? (Miercuri, 13 decembrie 2017, 10:39)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Presedintele - premier Grivco? Cand a fost recrutat de Voiculescu, sa fii sigur ca a stiut bine pe cine racoleaza! Ai auzit ceva din partea lui?
      Opozitia? Care? PNL - Calul Troian, coada de topor a PSD?
      Armata, securitatea, justitia - castele privilegiate si imbuibate de stau sa crape de bine?
      Sindicatele - masa de manevra a PSD?
      CCR cumva? HA, ha, ha!

      Fratei, se cam trage cortina, nu pierdeti timpul si nu risipiti banii, orientati-va, care sunteti mai tineri, lichidati de urgenta ce aveti si FUGITI!!

      SALVATI-VA!!! Aici nu a mai ramas piatra pe piatra! Sa nu credeti ca PSD e de capul lui, e doar bata care sparge carul de oale, in spatele sunt jupanii securisti vechi si noi, care-si consolideaza pozitia de stapan absolut al acestui spatiu geografic.
    • +6 (10 voturi)    
      poate (Miercuri, 13 decembrie 2017, 11:03)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      sa-mi spuna cineva ce rost mai are opozitia ? (!)
  • +24 (26 voturi)    
    Vor schimnba regulamentul si gata povestea. (Miercuri, 13 decembrie 2017, 9:57)

    Cataleya [utilizator]

    PSD-ALDE (si UDMR) nu pot fi opriti.

    Singura solutie, cat de cat acceptabila, ar fi o noua lege care sa nu permita majoritatii simple sa schimbe regulamentele camerelor, ci astfel de schimbari sa poata fi facute doar cu votul a 2/3 din membri camerelor. In acest fel, ar avea si opozitia un cuvant de spus.
    Altfel, simpla majoritate de 50 +1 poate sa schimbe regulamentul de cate ori pofteste si cum pofteste. Dragnea si Tariceanu tocmai asta fac acum.
    • +5 (5 voturi)    
      Mai bine Legile Justitiei erau inca de la (Miercuri, 13 decembrie 2017, 12:02)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      inceput Legi Constitutionale, votate si modificabile prin Referendum. Parlamentul cu o majoritate de 51 % nu ar trebuii sa aiba nici un drept pentru a modifica modul de numire a procurorilor si judecatorilor.
      Asta este un amestec grosolan al Puterilor in Stat:
      Amestecul puterii Legislative in numirile si influentarea magistratiilor din Justitie.
      La fundament, poporul roman a facut uriasa greseala, inca de la votarea Constitutiei din 1991, ca sa lase Parlamentul sa numeasca procurorii si Judecatorii prin intermediul Guvernului, sau a Legilor votate cu 51%.
      Ca la raclama FNI : ,,Dormi linistit ! Parlamentul are grija de tine !"
  • -31 (33 voturi)    
    vai, dar (Miercuri, 13 decembrie 2017, 10:02)

    Mazeta [utilizator]

    Ce s-a întâmplat cu miercurea neagră? Acum ați trecut mercurea de foc?
    • +11 (13 voturi)    
      TVR ti a pregatit un cadeaux (Miercuri, 13 decembrie 2017, 10:39)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Documentarul despre URSS cu Lapte si Miere, vizionare placuta!
    • +7 (9 voturi)    
      Sarcasmul costă... (Miercuri, 13 decembrie 2017, 10:53)

      indrea [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Într-un fel sau altul, cine se bucură de rău cu mai rău se răsplăteşte. Poţi fi sigur(ă) de asta.
    • +9 (11 voturi)    
      Distinse Domn Mazeta... (Miercuri, 13 decembrie 2017, 11:04)

      Anna O. [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Sunteti in prag de pensie? Nu va mai vor cei de la SNSPA? Nu se mai sinchiseste de Dvs. Dragnea, nu mai vrea consiliere Rovana... nimic-nimic-? Prietenul Dan Andronic v-a tradus?
      Nu de alta, dar painea de postac nu e chiar asa alba si proaspata...
      • +2 (2 voturi)    
        Stimata doamna, (Miercuri, 13 decembrie 2017, 17:23)

        Cristica987 [utilizator] i-a raspuns lui Anna O.

        parca imi aduc aminte ca nu e prima oara cand sugerati ca l-ati cunoaste pe distinsul domn Mazeta.
        Sunteti, va rugam, amabila sa ne dati macar cateva semnalmente minore- stiu si eu, varsta, culoarea parului (daca are), marimea hamsterului (daca are). Intreb si eu asa, ca poate cine stie ii trimitem acu' de sarbatori o felicitare sau ceva carnita sa bage omu'in frigider, d-astea.
        Mie totusi imi face impresia ca nu e chiar de pe Dambovita, dupa cum scrie "mercuri" pare mai degraba sa fie de prin Tiraspol sau din apropiere.
        • +2 (2 voturi)    
          Nota Bene pentru cei ca Pravy Sektor (Miercuri, 13 decembrie 2017, 19:48)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Cristica987

          Sa Monitorizam Evolutiile Editoriale, cu si despre Mazeta...
  • +20 (22 voturi)    
    Dragi romani (Miercuri, 13 decembrie 2017, 10:09)

    [ F ] + [utilizator]

    sunteti ai rusilor. Pierduti fara speranta.
    • +11 (13 voturi)    
      da, pierduti (Miercuri, 13 decembrie 2017, 11:26)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui [ F ] +

      asa cum au votat. isi merita soarta. problema este ca ne trag si pe noi dupa ei in prapastie.
      In plus, ceea ce fac ei acum in parlament cred ca se poate incadra usor la tradre nationala, uzurpare de putere, subminarea economiei nationale, s.a.
  • +26 (28 voturi)    
    deci se poate (Miercuri, 13 decembrie 2017, 10:13)

    GeorgeT [utilizator]

    Deci se poate si mai rau...
    Astia sunt romanii, voteaza cu hoptii sau nu voteaza .

    Acum isi vad de treaba romanii, cu sarbatorile, taiatul porcilor ,....

    Noroc ca sunt plecat ca nu se poate trai in tara asta ...

    Nu am unde ma intoarce din pacate
  • +21 (23 voturi)    
    "Intrazneste sa crezi !" ....nu ???? (Miercuri, 13 decembrie 2017, 10:19)

    polonyca [utilizator]

    E greu de crezut, si totusi se intampla !! Suntem contemporani cu evenimentele...adica !! Tara este efectiv distrusa , sun ochii nostrii, zi de zi , pas cu pas, ne intoarcem in urma cu 25 de ani !! Ca tara , ca indivizi....am pierdut efectiv 25 de ani din viata si din istorie !! Poate ca ne merita soarta.....Singura institutie care ar mai putea sa salveze natia asta , sa asigure in "Restart" corect ar fi Armata !! Si militarii au fost insa..."anesteziati" serios, si ei asteapta maririle de salarii, practic au devenit un fel de ......functionari, in rest nu-i mai intereseaza nimic !!! Trista tara...trista populatie !!! Ca "popor"......nu pot sa mai zic !! Zau....
    • +2 (2 voturi)    
      nu, nu cu 25 de ani (Miercuri, 13 decembrie 2017, 14:43)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Nici macar in urma cu 50 de ani, cand, de bine de rau comunistii au inceput, pe limba lor si calcand pe oameni, sa dezvolte tara. Astia o distrug din temelii, cu totul. Este un stat mafiot, asta face mafia.
      Armata? O gluma de dansii inventata, ca sa parafrazez.
  • +21 (23 voturi)    
    caricatura (Miercuri, 13 decembrie 2017, 10:24)

    revo [utilizator]

    Aceasta tara este o caricatura. Sper sa ne invadeze cat mai curand omuletii verzi, sa se termine totul si sa ne iasa fumurile din cap! Aici nu este o tara, este balamuc!
    • +6 (10 voturi)    
      Te contrazic !!! (Miercuri, 13 decembrie 2017, 10:40)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Este o tara.....numai ca , deja , e tara ....LOR !!! Cu acte in regula, trecuta pe PF !!!! De sub nasul nostru , al tuturor.....cu tupeu maxim , EI ..."lucreaza" !!!!
  • -7 (9 voturi)    
    un raspuns la tactica filibuster... (Miercuri, 13 decembrie 2017, 10:30)

    demaGOGU [utilizator]

    ...nu poti bloca, strategic, activitatea parlamentului, promovand, tactic, un milion de amendamente la fiecare initiativa legislativa.
    • +4 (4 voturi)    
      Păi ar trebui să funcționeze (Miercuri, 13 decembrie 2017, 12:13)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Sau democrația e ok doar atunci când vă convine? Avem o lege, scopul dezbaterii în palavrament este să se aducă amendamente, care la rândul lor trebuie dezbătute. Deci...
      • +2 (2 voturi)    
        Lasa-l, nu vezi ca nu stie nici limba romana... (Miercuri, 13 decembrie 2017, 14:41)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

        Ce inseamna a bloca (relativ la o activitate)? Inseamna sa nu lasi acea activitate sa se desfasoare. Deci a bloca activitatea parlamentului inseamna a nu-l lasa sa lucreze. Ori a dezbate niste legi, amendamente (oricate ar fi ele) nu inseamna blocare, inseamna lucru asupra lor. Abia a nu dezbate o lege, amendamente inseamna ca parlamentul nu lucreaza, deci abia asta ar fi blocare. Asa ca de fapt cine blocheaza parlamentul?
  • +10 (10 voturi)    
    PSD-ALDE, aceste doua partide formate (Miercuri, 13 decembrie 2017, 10:35)

    Susufler0 [utilizator]

    din armate de incompetenti, a caror minunata ilustrare sunt Flo. C.iordache si Stela (Steluta Cacariciu), exemple de analfabetism functional la varf, de politicieni care nu inteleg ce scriu, ce citesc si ce voteaza, de politicieni care abia dupa ce li se deseneaza la televizor ce prostie contra partdului au votat, se intorc (dupa ore bune), revin la amendamentul cu pricina, il anuleaza, il fac sa dispara, il sutesc pur si simplu din documente, deci revenind, aceste doua partide sunt maestre in arta minciunii, a manipularii, a aranjamentelor, a crearii de conjuncturi !

    De ce spun asta ? Pt ca observ cum strategii partidului au pregatit votarea legilor justitiei.

    Pur si simplu PSD a stabilit calendarul votarii legilor 303 si 304/2004 in functie de programul funeraliilor anuntat de Casa Regala iar coordonarea a fost perfecta pt ca cea mai mare parte din scandalul discutarii celor doua legii in comisii a fost absorbit mediatic de celalalt moment important (moartea regelui si tot ceea ce este legat de aceasta).

    Pana si protestele au fost influentate de media care aproape ca nu a mai avut ochi decat pt decesul regelui.

    Intr-un fel este si de inteles pt ca o data iti moare Regele !

    Ei, PSD a manevrat cum numai el stie mai bine, in asa fel incat sa ajunga cu votarea taman in ziua in care "sicriul cu trupul neinsufletit al Regelui a ajuns in tara."

    Si manevreaza in continuare pt ca cele trei legi sa ajunga la Iohannis in ultimul moment, intelegand prin aceasta, sa zicem, cu doua trei zile inainte de Craciun.

    Daca Klaus le reintoarce in Parlament, sunt convins ca in mai putin de 24 de ore i se intorc inapoi, nemodificate si incep sa curga cele 20 de zile in care poate sa le atace la CCR.

    PS. Concluzia : pun presiune, presiunea te face sa gresesti iar cand ai o Curte Constitutionala, oricum ostila, asta face ca lucrurile sa fie si mai dificile.

    PPS. In cel mai bun caz pt KWI, ii strica sarbatorile !

    PPPS. Pt PSD asta ar fi un bonus !
  • +2 (10 voturi)    
    indemn lumea (Miercuri, 13 decembrie 2017, 10:36)

    Dan_Nemes [utilizator]

    la proteste PASNICE!!!!

    aduceti cu voi caini, pisici, copii, lumanari si carti de cantecele pentru copii ca sa le aratam cat de serios suntem cand vine vorba sa luam m__e si sa ii lasam sa faca ce vor.

    Daca sotiile/iubitele va lasa atunci puteti sa va luati si coaiele inchise in seiful roz (asta daca nu cumva au fost aruncate la gunoi)
  • +9 (11 voturi)    
    Dumnezeule, cata slugarnicie... (Miercuri, 13 decembrie 2017, 10:54)

    Metec [utilizator]

    Acesta nu e Parlament, ci bucataria unde se intalnesc slugile hotilor Romaniei.
  • +9 (13 voturi)    
    UDMRule (Miercuri, 13 decembrie 2017, 11:03)

    subcultura [utilizator]

    Facand o comparatie exagerata, dar oarecum asemanatoare, UDMRule, te intreb:

    Daca o persoana talhareste pe strada alta persoana si banii astfel furati sunt folositi pentru plata taxei de scolarizare (sa zicem) a copiilor talharului, este acesta mai putin talhar?
    Este talharia astfel scuzabila? Nu este. Si nici copii aia nu vor scapa netalhariti de altii.
  • +8 (14 voturi)    
    Deci, cum ar veni... (Miercuri, 13 decembrie 2017, 11:06)

    Cataleya [utilizator]

    "Dacă unul dintre amendamente a fost acceptat de majoritatea deputaților prezenți, celelalte amendamente se consideră respinse"

    Daca mie imi place o pereche de sandale, inseamna ca, automat, rochiile, pantalonii, frigiderul, aspiratorul sau sarmalele nu sunt bune.
    O logica foarte interesanta a lui Nicolicea.
    Dar pe acest individ nu il banuieste nimeni de inteligenta.
  • +9 (11 voturi)    
    Tineti minte numele astea (Miercuri, 13 decembrie 2017, 11:51)

    omezu [utilizator]

    Dragnea, Tariceanu, Iordache, Serban, Nicolicea, Arpad! O sa vina o zi, in curand, in care or sa vrea sa fuga din tara si vor trebui opriti!
  • +6 (6 voturi)    
    Marin Preda numea tactica asta: (Miercuri, 13 decembrie 2017, 12:14)

    John M. [utilizator]

    'neobosita inventivitate a tipului infect".
    Neocomunistii au practica din anii 46-56 cand au lichidat (la propriu) orice fel de opozitie.
    PNL, USR, PMP sunt mici copii pe langa ce stie si poate sa faca noua nomenclatura. Nici nu va puteti imagina de ce ar fi in stare ca lucrurile sa ramana asa cum vor ei.
  • +5 (5 voturi)    
    1989 a fost degeaba, a fost crima cu premeditare (Miercuri, 13 decembrie 2017, 14:25)

    MirceaIo [utilizator]

    In 1989 au murit degeaba atatia tineri. As fi curios sa stiu ce facea dl. Nicolicea in acea perioada. Astia nu au plecat niciodata de la putere. In 1989 a fost o falsa revolutie, a fost crima cu premeditare. Mare pacat!!!!Singura solutie este sa ne adaptam. Sa invatam si noi sa furam. Cred ca daca trecem de partea raului ne va fii mult mai bine. As mai vrea sa stiu in numele cui voteaza domnul Nicolae!! Minciuni ca au fost votati si ne reprezinta pe noi!!!
  • +4 (4 voturi)    
    greva generala (Miercuri, 13 decembrie 2017, 14:27)

    MirceaIo [utilizator]

    Ar fi ideal ca toti romanii sa inceteze lucrul. Sa vedem cine le mai pune faianta in vilele de milioane de euro. Oamenii cinstiti sa NU mai munceasca, sa nu mai fie cinstiti.
  • +6 (6 voturi)    
    Poza din articol cu Nicolica spune totul (Miercuri, 13 decembrie 2017, 14:29)

    Wanheda [utilizator]

    O mangalita cu fata de om sau invers. Daca se ia de manuta cu Porcalan si Doaia....astia sperie copiii pe strada.
    • +3 (3 voturi)    
      Ai Uitat de Hamster (Miercuri, 13 decembrie 2017, 14:55)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      ferma animalelor de Orwell...e deja gluma
  • +2 (2 voturi)    
    romania este o gluma sinistra! (Miercuri, 13 decembrie 2017, 14:37)

    revo [utilizator]

    Si n-am scris cu litere mici din greseala.

    Din aceasta zi, Statul Roman nu mai exista. Exista Republica Mafiotilor Romani.
    Ne putem astepta la orice, inclusiv la decretarea starii de urgenta incepand cu ora 20,00, ca sa nu mai iasa lumea pe strada sa le tulbure perspectiva vacantei de iarna, fericita si imbelsugata. Sa vedem la ce ora or sa inchida si telecomunicatiile. Probabil ca sunt ultimele ore in care mai avem acces la Internet. Granitele le vor lasa deschise inca cateva luni, ca sa scape de toti cei tineri care ar mai putea crea probleme.
    De asemenea, cred vor lasa un timp oarecare pentru ca multinationalele sa-si repatrieze utilajele si ce mai pot dezmembra de aici, iar bancile sa-si repatrieze fondurile. Nu cred ca se pun cu marea finanta sau cu marii investitori, ii vor lasa sa plece.

    Noi incotro o luam? Doamne Dumnezeule! O lovitura absolut napraznica - atacarea si distrugerea statului democratic!
    Nu cred ca SRI sau Armata si altii nu stiau nimic, orice lovitura se bazeaza pe ei, inseamna ca ei si-au dat acordul, si-au facut plinul, nu le mai trebuie nimic, decat sa-si securizeze averile alaturi de Mafia politica.