Eugen Tomac, despre protestele de duminica: A fost o actiune organziata pentru a-i face revenirea in viata politica a indecisului Dacian Ciolos, iar PMP nu a fost acolo pentru ca nu a fost invitat

de Redactia politic     HotNews.ro
Luni, 11 decembrie 2017, 12:33 Actualitate | Politic


Eugen Tomac - PMP
Foto: Hotnews
Liderul PMP, Eugen Tomac, acuza liderii PNL si USR ca au confiscat protestele si sustine mitingul de duminica seara "a fost o actiune organziata pentru a-i face revenirea in viata politica a indecisului Dacian Ciolos, iar PMP nu a fost acolo pentru ca nu a fost invitat."  Tomac mai spune ca reprezentantii PMP au fost in strada si ca partidul va lupta impotriva PSD si "apucaturilor sale ce tin de dorinta de a subordona justitia".

Redam mai jos integral postarea lui Eugen Tomac:

"Am participat acum doua luni, impreuna cu PNL si USR, la sedinta de constituire a Comisiei speciale privind legile justitiei.

Am fost, impreuna cu Robert Turcescu, la aceasta sedinta convocata de PSD. Am cerut, alaturi de celelalte partide de opozitie, sa nu se constituie o astfel de comisie pentru ca obiectul acesteia tine de activitatea comisiilor permanente de specialitate din Camera Deputatilor si Senat.

Am fost singurul dintre cei prezenti care a avertizat ca o asemenea decizie va infuria cetatenii care vor veni si vor protesta in fata Parlamentului.

Am decis, in calitate de partid parlamentar de opozitie, sa VOTAM IMPOTRIVA infiintarii acestei comisii. Am spus clar ca numirea in functie a lui Iordache compromite orice actiune a acestei comisii.

Am decis primii sa parasim aceasta comisie pentru legile speciale, iar colegul nostru, senatorul Dorin Badulescu, a iesit primul din sala si nu a mai participat la nicio sedinta pentru ca am luat hotararea sa nu ne atingem de legile justitiei, asa cum cere o parte a societatii.

Nu am depus niciun amendament, spre deosebire de colegii din PNL si USR, care s-au asezat la masa cu Iordache si au depus zeci de amendamente.

Nu am participat la proteste in mod organizat pentru ca actiunea de protest a fost initiata de cetatenii ingrijorati de initiativele PSD, si nu de partide. Majoritatea membrilor PMP au fost in strada, si nimeni nu a impiedicat sau descurajat vreun membru al partidului nostru sa nu iasa in strada.

Legat de actiunea de ieri, pot spune doar atat: a fost o actiune organziata pentru a-i face revenirea in viata politica a indecisului Dacian Ciolos, iar PMP nu a fost acolo pentru ca nu a fost invitat. Scopul nu a fost sa se dea un mesaj de unitate din partea partidelor de opozitie, ci de confiscare a protestelor de catre anumite partide.

Ramanem pe aceleasi baricade cu cei care lupta impotriva PSD si a apucaturilor sale ce tin de dorinta de a subordona justitia, chiar daca in alte domenii avem viziuni si abordari diferite fata de celelalte partide din opozitie.

Am facut aceste clarificari pentru a limpezi anumite chestiuni ce tin de pozitionarea noastra cu privire la acest subiect intens dezbatut.

PMP este si va fi intotdeauna impotriva ciumei rosii!"


Citeste mai multe despre   
















2720 vizualizari

  • +31 (41 voturi)    
    PMP e partidul anti-justitie al lui Basescu (Luni, 11 decembrie 2017, 12:36)

    2087 [utilizator]

    Lasati vrajeala!

    Degeaba a facut Basescu lucruri bune la inceput, daca acum e la fel de anti-justitie ca PSD.
    • +5 (7 voturi)    
      Cine să-i invite? (Luni, 11 decembrie 2017, 17:48)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      Dragnea?Și cum vreți să fie invitația?
      • +4 (4 voturi)    
        Firea e mana in mana cu pmp! (Luni, 11 decembrie 2017, 19:16)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        La toate firmele facute de frea cu ajutorul pmp sunt in conducere lideri pmp. doar intrati pe site si ii veti vedea acolo.
    • -1 (3 voturi)    
      "PMP este si va fi intotdeauna impotriva ciumei (Luni, 11 decembrie 2017, 19:04)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      rosii" a zis E Tomac:
      • -1 (1 vot)    
        1 aprile (Marţi, 12 decembrie 2017, 0:58)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui ty

        Jokes
        • 0 (0 voturi)    
          si domnii spun lucruri traznite? (Marţi, 12 decembrie 2017, 17:56)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          .
  • +29 (35 voturi)    
    pemepe este descendent din FSN (Luni, 11 decembrie 2017, 12:37)

    un domn [utilizator]

    cum sa invite Strada un descendent din FSN ?
    • -8 (14 voturi)    
      haide domle... (Luni, 11 decembrie 2017, 13:42)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      pe principiul asta ar trebui sa-i facem varza pe toti cei nascuti inainte de 1990 pentru ca "sunt comunisti". Ceea ce conteaza sunt initiativele si actiunile in foavoarea societatii. Degeaba te revolti la PMP. Ce nu ti-e clar? Au spus ca nu sunt de acord cu comisia lui iordache si nu au vrut sa modifice legile justitiei. Voiai mai mult de atat? Nu se poate, deoarece au doar 5%, deci nu e in puterea lor sa rastoarne carul.
      • +2 (6 voturi)    
        hai domle Foxcrawl.com (Luni, 11 decembrie 2017, 15:24)

        insist pana la capat [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

        stii foarte bine ca PMP e descendent din FSN, pe aria "FSN - PD - PDL - PMP" !

        cat il priveste pe t0l0mac, el vine din regiunea sovietica Babele, raionul Ismail, regiunea Odessa - are o singura obsesie pur politica (dorinta virtuala de "reunificare" a Basarabiei si Romaniei), nu are nicio treaba cu romanismul, fiind soviet la origine !
      • +5 (5 voturi)    
        DA, sunt comunisti. Toti. (Luni, 11 decembrie 2017, 15:26)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

        Ma refer la cei care au ajuns la ciolan.
        Si de ce ghilimelele ???
        Sunt -- Si vor ramane asa , acolo unde sunt.
        Din cauza Punctului 8 de la Timisoara ne-aplicat
        De aia ii facem varza. Altfel ne fac ei pe noi
  • +34 (38 voturi)    
    . (Luni, 11 decembrie 2017, 12:39)

    gorky.park [utilizator]

    măi tomac, măi. aseară a fost nuntă de așteptară-ți invitație specială?
    • +21 (25 voturi)    
      BOR vs Colectiv (Luni, 11 decembrie 2017, 12:50)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui gorky.park

      Nu asa ziceau si preotii? Nu au venit ca nu-s invitati. Bunul simt nu exista. Si nici datoria fata de alegatori.
  • +18 (26 voturi)    
    tolomac (Luni, 11 decembrie 2017, 12:44)

    Non [utilizator]

    esti, tolomac iti zice. pe noi cine ne-a invitat, bah? las' ca va ingroapa pesedeul pe toti, tot asa, neinvitati. si pe voi, si pe noi. sictir, partizani de trei parale
    • -5 (9 voturi)    
      invitatia... (Luni, 11 decembrie 2017, 13:43)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui Non

      nu se referea la strada ci la ceilalti lideri din opozitie.
  • +19 (23 voturi)    
    Nimeni.. (Luni, 11 decembrie 2017, 12:44)

    Io1234 [utilizator]

    ...n-a primit nicio invitatie speciala... voua probabil va convine ceea ce se petrece. La urmatoarele alegeri parlamentare - pa!
  • -10 (18 voturi)    
    aoleo (Luni, 11 decembrie 2017, 12:46)

    bobyff [utilizator]

    au iesit USLul la dat minusuri. Sunt doua partide care fac intradevar opozite: USR si PMP.

    PNL-ul mimeaza opozitia pentru ca in spatele usilor toate afacerile se fac intre PSD si PNL.
  • +25 (31 voturi)    
    Basescu e in Opozitie. Fata de Justitie (Luni, 11 decembrie 2017, 12:46)

    neagoe [utilizator]

    Dati-l afara din PMP si atunci poate va mai baga cineva in seama.
  • +23 (31 voturi)    
    Pai bossul PMP e alaturi de PSD (Luni, 11 decembrie 2017, 12:49)

    daril [utilizator]

    in lupta anti-justitie. Ce dracu sa faca la un miting de sustinere a justitiei ? Lumea vede si nu iarta mai tolomacule.
  • +13 (17 voturi)    
    care-i faza (Luni, 11 decembrie 2017, 12:49)

    Stapanu [utilizator]

    cu Ciolos?! gata, s-a decis! uniti-va naibii si scapati-ne de regimul 'racnea - anton, dup'-aia mai vedem...
  • +12 (18 voturi)    
    Un nimeni (Luni, 11 decembrie 2017, 12:50)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Tomac? Nu am auzit
  • +24 (28 voturi)    
    Pai voi sunteti frati de cruce cu ei (Luni, 11 decembrie 2017, 12:57)

    bogdan1477 [utilizator]

    In primul rind toata lumea din piata a considerat prezenta celor 3 ca si simpli participanti la protest. N-au venit cu insemne PNL/USR, n-au tinut discursuri in piata, n-au venit cu alai de sustinatori care sa-i aclame. Au venit ca si persoane fizice care participa la proteste. Parlamentari/membri USR au tot fost la proteste, si in Bucuresti, si in Cluj si in Iasi. Ciolos a participat si el la mare parte din marsuri, diverse personaje de prin PNL la fel. daca tu te simteai revoltat de legile justitiei puteai frumos sa iesi in piata si sa protestezi. ca toata lumea. Doar ca e cam greu sa protestezi impotriva legilor justitiei cind tatal PMP, mesterul Base, propunea acu citeva luni amendamente de incalecare a justitiei cot la cot cu Nicolicea...

    Si serios ca nu iti inteleg graba. In primul rind trebuie oprite aberatiile alea de legi. Mai apoi, cind or fi alegeri, vedem ce propune fiecare si votam in consecinta. Deocamdata pe mine nu m-a convins mai nimeni inafara USR (poate Citu, convertit din editorialist impotriva lui Isarescu in critic articulat si argumentat al programului de guvernare). In rest, opozitie de catifea, in asteptarea trecerii legilor justitiei, dorite cam de toate partidele cu exceptia USR.
  • +7 (9 voturi)    
    Vorbe... si doar vorbe... (Luni, 11 decembrie 2017, 13:02)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Rezumat:

    "Am fost, am decis, am zis... si am iesit din sala." Adica fss si fix zero, ceea ce si voiau cei din monstruasa comisie.

    "Nu am depus (asta implica un pic de munca, macar de a redacta un document), nu am participat la protest" - pentru ca ele au fost initiate de cetatenii ingrijorati de soarta justitiei si implict a tarii, iar eu nu sunt unul dintre acestia!

    Revenire in viata politica? Tu esti acolo, in prim plan. Si? Da... exact! kkt...
    Ha, chiar si dincolo de cortina Ciolos este mai bine cotat decat tolomacii de pe scena!

    Discutiile si protestele de acum se intind dincolo de limitele gandirii voastre...
  • +7 (11 voturi)    
    Don Tolomac astepti invitatie speciala? (Luni, 11 decembrie 2017, 13:05)

    trem [utilizator]

    Toti cei care au fost acolo au venit ca au vrut nu ca i-a adus cineva cu fortza sau ca au fost invitati sa participe.

    Si voi puteati sa veniti ca era destul loc.
    • +3 (3 voturi)    
      Ei vroiau la TV bre, la declaratii, nu in piata ! (Luni, 11 decembrie 2017, 18:30)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui trem

      Recunosc ca seful e talentat la prostirea cetateanului dar pana cand ? 5% la o prezenta de sub 40% ! pmp dispare la o prezenta mai mare de 50%, ca si alge si udmr !
  • +9 (13 voturi)    
    zice Dl Tomac.. (Luni, 11 decembrie 2017, 13:41)

    astronaut [utilizator]

    '' actiunea de ieri ptr. relansarea indecisului Ciolos '', pai nea mai bine, decat sa facem relansarea ''decisului Basescu ''!
  • +6 (10 voturi)    
    Ce mizerie a ajuns si PMP-ul asta (Luni, 11 decembrie 2017, 14:37)

    Hababaeba [utilizator]

    Stimate cetatene, nu mai bine pui si tu mana sa organizati o opozitie capabila sa lupte cu hotii si prostimea? Faptul ca vrei sa dezbini nu duce la nimic bun.
    Hai te rog, acum, pana a mai auzit cineva de PMP.
  • +2 (6 voturi)    
    oau!! (Luni, 11 decembrie 2017, 15:37)

    Codruta N [utilizator]

    N-am primit nici un fel de invitatie - si totusi am fost la proteste...! :O
    Ce impolitete din partea mea! Sa-mi fie rusineee...! :P
  • 0 (6 voturi)    
    Boii de la bicicleta ! (Luni, 11 decembrie 2017, 15:39)

    deval [utilizator]

    Si, nu e normal sa nu fi fost invitat, dle Tomac ? Seful dvs, Marele Dus
    -a fost stegarul drepturilor coruptului de a pradui netulburat ,
    -el ne-a spus ca a patronat un stat mafiot,
    - tot El indeparta coruptii celorlalti de la prada si ii lasa pe ai Lui sa se adape
    -El ne-a spus ca fratele lui e nevinovat dupa ce acesta isi recunoscuse vina
    -El a permis un cod penal cu max 5 ani pedeapsa si nerecuperarea sumelor pentru coruptie -intr-un cod penal pe care nu l-a amendat nimeni
    -El a acceptat trocul cu "interesul national", care a impus o lege prin care averea nedovedita se sanctioneaza cu 16% impozit - pentru a se mentine Boc la guvernare !! Tot ca urmare a acestei legi s-a infiintat o divizie de desene animate "pentru identificarea marilor averi nejustificate", in ANAF care , in loc sa alerge pe cei ca "flausatul"alearga -in timpul liber-pe Copilul minune si ii ia "boii de la bicicleta"!
    Mai vreti dle Tomac, mai recente cum ar fi cea ca colegii dvs comentau atacul subuman al senatorului psd la dna Cosette ca fiind altercatii nedemne a doi parlamentari ?! Tinei-va sfintele moaste pentru Voi ca si psd pe Ilici pe frontispiciu si profitati cat mai puteti de lipsa de informare a unor cetateni cinstiti care inca va sustin !! In conditii de participare normala la vot , nu existati, ca si ALGE !!
  • +5 (9 voturi)    
    Tomac tolomac.. (Luni, 11 decembrie 2017, 17:14)

    Lim Vasy [utilizator]

    Domnule Tomac trebuie sa intelegi ca alegand sa fi subalternul lui Basescu te-ai ingropat politic. Pe liderii USR i-am vazut la fiecare demonstratie din piata. Pe dvs nu v-am vazut sa participati deci locul dvs este in tabara anti-justitie alaturi de basescu. La urmatoarele alegeri cand Basescu nu va mai insemna nimik, pa, pa PMP....nici o pierdere !
  • +1 (3 voturi)    
    Prostii ! (Luni, 11 decembrie 2017, 20:20)

    adrian88000 [utilizator]

    " invitat ", "confiscat ". Ai dat cu oistea in gard domnule Tomac !
  • +1 (3 voturi)    
    Vazandu-l (iar?) (Luni, 11 decembrie 2017, 20:55)

    dekar [utilizator]

    ...pe Basescu in aceasta seara la "Romania TV" care l-a ingropat in kkt ani in sir,si ascultandu-i declaratiile,mi-a fost rusine pentru mine,pentru ce am gandit,pentru ce am crezut,pentru ceea ce am crezut ca a fost acest ins in toti acei ani anteriori. Rusine,Basescule,n-ai coloana,rusine PMP,,sunteti o mare dezamagire.