Traian Basescu: Presedintele Iohannis va trimite legile justitiei la Comisia de la Venetia inainte de a le respinge sau promulga

de Red. Stiri     HotNews.ro
Duminică, 10 decembrie 2017, 22:45 Actualitate | Politic


Traian Basescu
Foto: Agerpres (editat)
Presedintele Partidului Miscarea Populara, Traian Basescu, si-a exprimat convingerea, duminica seara, ca presedintele Klaus Iohannis va trimite legile justitiei la Comisia de la Venetia inainte de a le respinge sau de a le promulga.

"Eu zic ca pana la urma vor trebui sa suporte rigorile recomandarilor Comisiei de la Venetia, pentru ca legile acestea nu vor ramane la acest stadiu. Sunt convins ca presedintele le trimite la Comisia de la Venetia, inainte de a le respinge sau a le promulga. 20 de zile are presedintele la dispozitie, dar Comisia de la Venetia poate lucra si foarte repede, cand are situatii de urgenta", a declarat Traian Basescu la B1 TV, potrivit Agerpres.

Fostul presedinte sustine ca, in loc sa se permita ca legile justitiei sa urmeze parcursul firesc, s-a infiintat o comisie speciala care este condusa de Florin Iordache, fapt ce ar fi creat neincredere.

"Din acel moment, neincrederea a fost generalizata, inclusiv la mine, care i-am spus reprezentantului nostru: 'Nu participi, nu participam la asa ceva, lasa-i pe liberali, lasa USR sa-si puna amendamentele, vad cate trec, dar nu vreau sa fie un amendament pus de PMP, o contributie a PMP la aceasta lege' (...) Ei s-au repezit sa modifice trei legi: Legea 303 - Statutul magistratilor, Legea 304/2004 de organizare si functionare a justitiei si 317 care-i legea de functionare a CSM-ului. Prostie mai mare ca asta eu nu am vazut, pentru ca nu astea erau urgentele. Dar i-a innebunit gandul sa puna mana pe Inspectia Judiciara si sa-l lase pe ministru sa faca ce vrea el. Cheia a fost Inspectia Judiciara si controlul asupra procurorilor, prin autoritatea ministrului Justitiei (...) S-au repezit acolo unde s-ar putea crea instrumentele de punere sub control a Procuraturii, la care-i ajuta Constitutia", a sustinut Traian Basescu.

El a mai aratat ca sunt cateva zeci de decizii ale Curtii Constitutionale care constata neconstitutionalitatea unor articole din Codul Penal si Codul de Procedura Penala, insa nu s-a inceput cu acestea.



















7114 vizualizari

  • -38 (52 voturi)    
    E treaz, nu? (Duminică, 10 decembrie 2017, 22:50)

    newlook [utilizator]

    E treaz, nu?
    • +25 (31 voturi)    
      daca te referi la ciordache (Duminică, 10 decembrie 2017, 23:25)

      torna_fratre [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      doarme linistit...nu e nevoie sa fie treaz.
      si tu poti dormi linistit ,vegheaza ciuma rosie si pentru tine...daca pricepi aluzia.
    • +13 (21 voturi)    
      ... (Luni, 11 decembrie 2017, 0:11)

      Yo_yo [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      alt prost... pardon alt sclav psd... de unde va racolat? din rusia? sau si mata a conceput un cretin la betie?
      • -5 (19 voturi)    
        Hotnews (Luni, 11 decembrie 2017, 2:29)

        Sah [utilizator] i-a raspuns lui Yo_yo

        Daca permiteti asemenea ''comentarii''...insemna ca se poate injura in voie pe aceasta pagina! De cand se permit injurii? Oare tefelistii au drepturi speciale?
  • -7 (9 voturi)    
    De cand Basescu a devenit din (Luni, 11 decembrie 2017, 2:42)

    Rahan5 [utilizator]

    nou presedintele partidului?. Se stie ca Eugen Tomac e presedinte, din februarie parca.
    • +3 (5 voturi)    
      Ha? (Luni, 11 decembrie 2017, 12:25)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      si daca nu este presedinte de partid nu poate vorbi?

      Ati face orice numai sa nu deschida gura ca va simtiti imediat atacati si putin ramasi in urma...
      • -1 (3 voturi)    
        Viorica draga ! Eu m-am referit la (Luni, 11 decembrie 2017, 15:14)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

        titlul scris gresit: ,,Basescu -presedintele partidului". Si nu sa nu vorbeasca.
        La prima vedere nu e important,dar in realitate este foarte important de stiut cine e oficial presedintele partitudului, Tomac sau Basescu.
  • +7 (11 voturi)    
    eu daca as fi Presedintele Romaniei (Luni, 11 decembrie 2017, 6:45)

    Coco Whistle [utilizator]

    1. as cere parlamentului aplicarea de indata cerintelor referendumului din 2009 - am ajuns o tara in care nr de parlamentari poate ajunge si 588 indivizi dubiosi
    2. in cazul in care nu se face nimica in timp rezonabil as face referendum ptr demiterea parlamentului pe motiv ca suveranitatea poporului e incalcata...lucru care ar trebui sa fie indeajuns ca parlamentul sa-si decada din drepturi.
    3.noul parlament are durata scurta de schimbare a constitutiei si a pregatirea alegerilor ptr noului parlament de 300 de indivizi.
    are joha muschi?
  • -5 (9 voturi)    
    Ce-ai fost si ce-ai ajuns, mai Base (Luni, 11 decembrie 2017, 8:17)

    un_carnat [utilizator]

    E o dezamagire constanta sa-l vad pe Base fiind mai mult de partea PSD, in conditiile in care timp de 10 ani a luptat impotriva lor. Culmea e ca hienele de la Antena 3 INCA IL MAI ACUZA de vrute si nevrute, la 3 ANI dupa ce a incetat sa mai fie presedinte.
    • +3 (3 voturi)    
      asa (Luni, 11 decembrie 2017, 12:22)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui un_carnat

      ...sunteti confuz din cauza propagandei. Basescu este anti PSD in fiecare zi, dar resptecta rezultatul votului si ii ataca in parlament... dar nu cred ca vreti sa auziti asta...


      Antena 3 stie ca Basescu este un politician periculos si de aceea tine vie campania impotriva sa ...
  • -11 (13 voturi)    
    Ce se mai (Luni, 11 decembrie 2017, 10:39)

    A310 [utilizator]

    intrebuinteaza parlamentul sa legifereze , cand mult mai simplu este sa primeasca toate actele normative de la Inaltele Porti , desfiintam presedentia , parlamentul , guvernul si alte institutii parazite . Sa trimita Inaltele Porti un guvernator , si cu asta basta .
  • -7 (9 voturi)    
    Domn Basescu , (Luni, 11 decembrie 2017, 11:21)

    A310 [utilizator]

    poate nu stiu eu , dar as dori sa ne spuneti , daca legile procuroarei comuniste macovei , au avut girul Comisiei de la Venetia .
    • +2 (2 voturi)    
      nu stiti (Luni, 11 decembrie 2017, 12:23)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui A310

      sunt conforme...
      Basescu nu se lasa descoperit... stie cu cine are de-a face...
      • 0 (0 voturi)    
        in Basescu au avut incredere spre deosebire de (Luni, 11 decembrie 2017, 19:39)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

        ciuma rosie in care nu are incredere nici dracu.
  • +4 (6 voturi)    
    sunteti (Luni, 11 decembrie 2017, 12:16)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Basescu are dreptate si ii da si o idee cadou lui Iohanis...

    Ganditi cu capul dvs nu al politicienilor care au vrut sa-l amuteasca pe Basescu...manipulandu-va...