PNL se dezice de Daniel Zamfir: Este o initiativa populista si contrara economiei de piata libera, nu reprezinta PNL

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Vineri, 8 decembrie 2017, 11:25 Actualitate | Politic


Robert Sighiartau
Foto: cdep.ro
Secretarul general al PNL, Robert Sighiartau, a precizat ca initiativa legislativa a senatorului liberal Daniel Zamfir prin care se limiteaza dobanzile cu care bancile dau credite nu reprezinta partidul, fiind o initiativa "contrara economiei pe piata liberala". Sighiartau a adaugat, pentru Hotnews.ro, ca la sedinta conducerii PNL va avea loc o discutie despre initativele lui Zamfir.

"Plafonarea dobanzilor la creditele bancare este o initiativa populista si contrara economiei de piata libera. O astfel de masura ii afecteaza, pana la urma, exact pe cei pe care pretinde ca ii apara ¬ firmele private si romanii. Este o initiativa impotriva spiritului si valorilor liberale si nu reprezinta Partidul National Liberal", a reactionat Sighiartau vineri, pe pagina sa de Facebook.

"O sa avem o discutie saptamana viitoare in sedinta Biroului Executiv despre initiativele domnului Zamfir", a adaugat el pentru HotNews.ro, intrebat daca ar putea exista sanctiuni.

Zamfir, care este autorul unor proiecte precum darea in plata sau legea conversiei, a depus un proiect legislativ prin care se plafoneaza dbanzile cu care bancile dau credite la 2.62% (dobanda formata din dobanda-cheie a BNR de 1.75% plus o marja maxima de inca 50% din dobanda de politica monetara).

Reprezentantii BNR si cei ai bancilor comerciale condamna aceasta intiativa.


Citeste mai multe despre   


















3913 vizualizari

  • +11 (17 voturi)    
    Alde sau P$D il primesc cu Drag ? (Vineri, 8 decembrie 2017, 11:29)

    un domn [utilizator]

    continuarea va fi LIVe - LAtrina 3 !
    • +5 (5 voturi)    
      Pe bune ? HN a intrebat daca vor fi aplicate (Vineri, 8 decembrie 2017, 14:15)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      sanctiuni lui Zamfir pt ca vrea sa propuna o lege ce reglementeaza in domeniul financiar altfel decat doctrina liberala ?

      Dar cand a propus mizeria aia de lege privind darea in plata scrisa de Piperea, de ce nu s-a opus PNL ?

      PS. Daca il vor sanctiona se fac de ras !

      PPS. Iar mai inainte de asta trebuie sa-i demonstreze ca prin propunerea legislativa in discutie loveste in interesele cetatenilor romani ce au contractat sau vor sa contracteze credite !
  • +4 (14 voturi)    
    Bravo PNL (Vineri, 8 decembrie 2017, 11:43)

    reiand [utilizator]

    Încă o dată PNL demostrază că nu sunt chiar toate partidele la fel. Unii mai au o urmă de principii, alții sunt doar o adunătură de mercenari grobieni.
    • -3 (13 voturi)    
      PNL bate campii (Vineri, 8 decembrie 2017, 13:05)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui reiand

      PNL bate campii !!! PNL exista sa faca opozitie fara creieri !!

      USR sunt pe departe o opozitie REALA si necesara Romaniei , dar PNL??? care au guvernat cu PSD !?!?!?

      Plus ca MASURA limitarii dobanzii exista deja in ZONA EURO !


      Sunt emise legal anumite dobanzi maxime, pentru toate grupele de produse de creditare, care oricare organism financiar (bancar sau nebancar, care ofera credite) au obligatia SA NU DEPASEASCA aceste dobanzi !



      De aceea NU veti vedea in zona euro reclame cu firme ex-schimb valutar sau ex-amanet sa faca credite cu peste 1000% (O MIE) DAE !


      Numai in Romanistan inapoiat exista asemenea bataie de joc !


      Si binenteles ca BNR protejeaza bancile in continuare si iar nu tine partea clientilor !

      TOTAL INACCEPTABIL !
  • +8 (12 voturi)    
    PNL ? (Vineri, 8 decembrie 2017, 11:59)

    izu51 [utilizator]

    Acest Zamfirica trebuia aruncat peste bord mai demult ,dar USL-ul se mandrea cu populismele lui de Savonarola contra bancilor. Acum PNL sufera pentru toate prostiile facute de Crinut si aripa lui...protectoare.Desi s-a retras la timp din batalia de acaparare a justitiei comandata de Danut V.,Taricelu (care nu mai este Moliceanu) scuipa din nou steagul PNL si linge blidul intins de Voiculescu &Penalii,sub steagul PSD....Iar poporul roman merge la cumparaturi...Viitor de aur tara noastra are !
  • -10 (22 voturi)    
    Bravo (Vineri, 8 decembrie 2017, 12:04)

    lulu1 [utilizator]

    Eu l-as exclude din PNL pe Zamfir. Cum isi permite sa gandeasca doar ceva pentru oameni care sa afecteze bancile. Penibil
    • +6 (6 voturi)    
      Ce sa gandesca pentru oameni? (Vineri, 8 decembrie 2017, 13:41)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui lulu1

      Tu te gandesti ca a doua zi dupa ce s-ar face legea asta, se si opreste toata creditarea bancilor ? Cine isi permita astfel de ,,experimente" ? Dar cine stie ?, lui Zamfir poate ii vine in minte sa si nationalizeze bancile, sau sa le oblige sa dea credite .
      Sa se duca Zamfir in India la neamul lui, si sa faca acolo experimente din astea. (apropos, multi tigani lautari s.a.m.d. au numele de famile ,,Zamfir")
  • +7 (13 voturi)    
    Si? (Vineri, 8 decembrie 2017, 12:17)

    Kevi [utilizator]

    Inca mai e in PNL?
    Nu i-ati inmanat direct cererea de inscriere in PSD, eventual ALDE?
  • +13 (19 voturi)    
    locul lui Zamfir e in GIO (Vineri, 8 decembrie 2017, 12:24)

    tahomir [utilizator]

    e un prostalau populist, o sa se mute oricum in curand la ALDE.
    Cei din PNL ar face bine sa-l dea afara cat mai curand. Tipul e ridicol si sub masca grijei ptr populatie impune niste masuri de o toxicitate extrema ptr economie.
    OK, e bine sa tii in frau bancile, nimeni nu le iubeste, dar nu cu masuri din astea de gradinita, ca asta e nivelul lui Zamfir.
  • +5 (5 voturi)    
    Jos palaria (Vineri, 8 decembrie 2017, 12:41)

    un_carnat [utilizator]

    PNL a scapat de inca un intrus
  • +4 (4 voturi)    
    mda... (Vineri, 8 decembrie 2017, 13:21)

    liviu_ [utilizator]

    e un pas inainte...
    da tot nu prea faceti opozitie psd....
  • -6 (8 voturi)    
    Pacat ca PNL nu intelege viziunea lui! (Vineri, 8 decembrie 2017, 13:28)

    Marionette [utilizator]

    Oricum, de 30 de ani puterea reala de a implementa o viziune nu PNL o are, ci PSD, de aceea i-as recomanda sa cante cu ideile sale bune la masa PSD, ca poate acolo vor si fi implementate.
    Masura propusa de el este excelenta. Un mic proprietar de butic este controlat si-n k** de zeci de institutii care mai de care cautatoare de nod in papura. Ala care vinde de 200 de lei in Rromania isi scrie adaosul pe loc vizibil, sa vada lumea sa nu cumva sa fie mare, este calcat de ANAF, de Garda Financiara, de DSP, DSV, ITM, pompieri, Militie, etc, etc, etc. Zi de zi unu-i spune sa inchida usa, unul sa o deschida. Ma uitam pe net la un blog de fastfood, in zeci de tari mai civilizate decat noi au zeci de oameni mici intreprinderi private cu asa ceva, la noi UNA nu vezi, decat foarte rar. Pentru ca-i hartuieste ceata mai sus enumerate si le impune conditii astfel incat sa nu supravietuiasca. Cand apar mici pobleme in aceste domenii, domeniul hotelier, in general la micii privati romani, toti freamata pe comenturi "sa-i spanzure""sa-i interzica". "sa inchida daca nu pot da salarii de 1500 de euro", etc. Vine si Zamfir si face o propunere de bun simt. Sa nu castige marja de profit de la un butic de 30% chiar daca au rulaje mult mai mari, sa fie 50% MAXIM. Comenturile curg cu miil: "bietii bancheri" "ce le fac astia". Ati pierdut directia domnilor!
    • +3 (3 voturi)    
      Hai ca si la domeniul bancar ne pricepem (Vineri, 8 decembrie 2017, 15:41)

      dedeul [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Vorba aceea: ce are sula cu prefectura? Care este legatura dintre dobanda la credite si adaosul comercial la buticuri? Poate doar semnul % care apare in ambele discutii ...
  • -1 (5 voturi)    
    Si totusi cine reglementeaza creditul bancar ? (Vineri, 8 decembrie 2017, 13:37)

    Koczka [utilizator]

    Nu stiu daca e cea mai fericita solutie sa reglementezi prin lege rata dobanzii la creditele acordate dar BNR-ul sau altcineva ar trebui sa sanctioneze 'diferentialul' enorm intre rata dobanzilor acordate la depozite clientilor si rata dobanzii la credite, in conditiile in care totusi suntem o tara din UE.