USR a propus suspendarea activitatii in Comisia speciala pentru legile justitiei pe perioada de doliu national prilejuita de moartea Regelui Mihai

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Marţi, 5 decembrie 2017, 17:26 Actualitate | Politic


Deputat USR Stelian Ion
Foto: cdep.ro
Deputatul USR Stelian Ion a propus marti, in cadrul sedintei comisiei speciale parlamentare privind legile justitiei, ca lucrarile acestei comisii sa fie suspendate timp de trei zile, in perioada de doliu national ca urmare a mortii Regelui Mihai.

Propunerea lui Stelian Ion a venit dupa ce deputatul PSD Florin Iordache, presedintele comisiei, a propus in jurul orei 17.00 sa se suspende lucrarile pana maine, avand in vedere faptul ca este ziua in care a murit Regele Mihai. La sugestia lui Stelian Ion, Iordache a afirmat ca nu se impotriveste, insa totusi ar propune ca maine sa se tina sedinta.

"Aceste discutii sunt pline de tensiune. Nu trebuie sa lasam ca toate aceste tensiuni, acumulari negative sa se exprime in astfel de momente de doliu national. Trebuie sa luam toti o pauza si sa reflectam asupra noastra" a spus acesta si dupa sedinta, intr-o declaratie acordata presei.


Citeste mai multe despre   


















1679 vizualizari

  • -6 (14 voturi)    
    mda... (Marţi, 5 decembrie 2017, 17:39)

    bancheru83 [utilizator]

    vreau si eu concediu platit pe perioada asta de doliu national
  • +1 (9 voturi)    
    Si nu numai!!! (Marţi, 5 decembrie 2017, 17:43)

    cristian_n [utilizator]

    Pana de Revelion!
    Apoi dupe Sf.Ion!
  • -3 (13 voturi)    
    ori e doliu ori nu mai e? (Marţi, 5 decembrie 2017, 17:46)

    premierul grivco [utilizator]

    de ce nu tot parlamentul sa isi inceteze activitatea?
    doar la o comisie e doliu?
    stim de ce e "doliu" la acea comisie!
    stim ca se incearca doar sa se traga de timp!
  • +7 (11 voturi)    
    Acum vom vedea (Marţi, 5 decembrie 2017, 18:04)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Ce este mai important pentru PSD: "justitia" sau imaginea
  • +10 (14 voturi)    
    la pariu ca nu se va accepta?! (Marţi, 5 decembrie 2017, 18:21)

    liviu_ [utilizator]

    acum e momentul perfect sa treaca legile cu o opozitie minima...
  • -4 (12 voturi)    
    Eu zic (Marţi, 5 decembrie 2017, 18:26)

    Un cititor [utilizator]

    că ar trebui oprite și vaccinările în această perioadă. Tot din respect pentru viață.
  • +5 (9 voturi)    
    mama... (Marţi, 5 decembrie 2017, 18:33)

    liviu_ [utilizator]

    ce prompt au aparut postacii rosii....
    ba nu aveti chiar nici un pic de scupule jegurilor?!
    • 0 (2 voturi)    
      altii folosesc decesul regelui in lupta politica (Marţi, 5 decembrie 2017, 18:50)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      usr se foloseste de decesul regelui pentru a amana discutiile pe legile injustitiei
      au mai calcat unii pe cadavre, dar nu pe al regelui, astia nu au pic de respect
    • 0 (2 voturi)    
      Iti scapa un detaliu (Marţi, 5 decembrie 2017, 21:26)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      In fiecare saptamana mi se pare ca numarul lor creste. Si in plus, am vaga senzatie ca isi aleg si tinte, ca vad ca unii dintre noi au sa spunem -3, altii -9 altii -1 si tot asa. Nu vorbesc de articolul asta, dar in general.
      In articolele cu PC apar la greu.
  • +1 (1 vot)    
    Bravo USR! (Marţi, 5 decembrie 2017, 19:33)

    DrStrange [utilizator]

    Singura opozitie de pe scena politica. Daca autoritatile interzic protestele ca e doliu atunci nici sa nu profite de doliu si sa-si treaca nenorocirile de legi ale justitiei.
    • +1 (1 vot)    
      Mai mult! (Marţi, 5 decembrie 2017, 23:49)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui DrStrange

      Votantii USR sunt in doliu dupa ce USR sta la masa comisiei speciala condusa de Iordache.

      Sa ne fie de bine! :D Asa opozitie...
  • -2 (2 voturi)    
    O actiune desteapta. Parca incepe sa miste (Marţi, 5 decembrie 2017, 20:27)

    cartofil [utilizator]

    si mortul numit USR.
    • -1 (1 vot)    
      Penibil! (Marţi, 5 decembrie 2017, 22:52)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      O actiune duplicitara. USR trebuia sa se opuna din start acestei comisii speciale, sub bagheta lui Ioardache - "alta-ntrebare".

      USR-ul are oameni care sunt in comisia speciala Iordache. Trebuia ca USR sa spuna raspicat de la inceput ca nu inteleg existenta acestei comisii speciale. In Parlamentul (oricum mafiotizat), exista deja o comisie juridica, care in timp, corect, daca se doreste, poate sa propuna modificari ale legislatiei Romaniei, dupa consultari avizate cu bresla celor care se ocupa au practica in legislatie, ONG-uri, societate civila etc.

      In momentul de fata, asistam la presiunea si asaltul penalilior asupra jurisprudentei din Romania.