Parlamentarii USR, despre dezbaterile din Comisia parlamentara speciala pe legile justitiei: Se intampla ceva de neacceptat in aceasta comisie, dar am ales sa ramanem aici, sa luptam pana la capat

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:46 Actualitate | Politic


Parlamentarii USR se declara nemultumiti, dar decisi sa 'lupte pana la capat' in lucrarile Comisiei speciale pentru domeniul justitiei, in care se discuta propunerea legislativa de modificare a Legii privind statutul judecatorilor si procurorilor, spre deosebire de membrii PNL si PMP care au parasit sala in prima parte a zilei, potrivit Agerpres.

Deputatul Stelian Ion a calificat discutiile ca 'fiind aberante'.

'Se intampla ceva de neacceptat in aceasta comisie. Am solicitat sa se trimita catre Biroul permanent o cerere de sesizare a Comisiei de la Venetia prin care sa primim aviz pe aceste legi foarte importante. Nu s-a acceptat aceasta solicitare a noastra, desi raportul pe MCV este foarte clar, in sensul in care trebuie sa fie cerut un asemenea aviz. Am cerut amanarea discutiilor pe aceste legi pentru ca avem 600 de pagini de amendamente pe care le-am primit recent si o discutie serioasa nu poate avea loc intr-un astfel de ritm. Modul in care s-a derulat sedinta a fost unul care i-a determinat pe colegii nostri sa paraseasca sedinta, revoltati de ceea ce s-a intamplat. Noi am ales sa ramanem aici, sa luptam pana la capat, sa preluam daca este nevoie sau sa sustinem pozitia CSM, care a fost pus la zid de foarte multe ori. Reprezentantul Parchetului General a parasit aceasta sedinta tot in forma de protest pentru ca nu sunt niste discutii reale care sa aiba la baza nevoile esentiale ale justitiei', a declarat deputatul.

In opinia deputatului USR George Dirca, in acest moment Parlamentul se indeparteaza tot mai mult de la rolul esential pe care il are - acela de a legifera.

'Practic, in acest moment ne indepartam de la rolul esential pe care il avem, si anume rolul de a legifera si capatam din ce in ce mai multe atribute in rolul de a cerceta. Din punctul nostru de vedere, noi nu am fost mandatati de catre alegatorii nostri sa cercetam aici in Parlament absolut nimic si trebuie sa legiferam', a spus Dirca.

El a criticat intre altele un amendament conform caruia 'practic, in acest moment procurorii sunt limitati la solutiile pe care le dau'.

'Numai in acele situatii ei beneficiaza de independenta. In schimb, in celelalte situatii, in celelalte acte pe care le intocmesc in dosar, asa cum este articolul in forma prezenta, se subintelege ca ei nu mai sunt independenti si ca ar trebui ca toate aceste acte sa fie verificate de un organ ierarhic superior sau de ministru. Formularea cea mai fericita era ca in toate situatiile prevazute de lege ei sa beneficieze de aceasta independenta', a motivat deputatul USR.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2204 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    Asa e, trebuie luptat (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 16:03)

    scaraotchi [utilizator]

    Dar PNL-ul si baietii lui Base se pare ca merg la blat ,sau e doar o impresie... gresita?.
    Alo baietii, sa stiti ca PSD-ul e imun la chestii de tipul "imi iau jucariile si plec" - cu cei ca ei trebuie sa "mori cu ei de gat", inteles?
    • +2 (2 voturi)    
      Poate că membrii PNL și PMP (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 17:30)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      din comisie și-au amintit că au și ei niște probleme personale cu justiția... Că nu degeaba și-au dat ei mâna când pe ascuns, când pe față cu PSD-ul sub diferitele lui forme începând din 1990... Aduceți-vă aminte de George Danielescu, Radu Cojocaru, Viorel Cataramă &co și guvernul Stolojan 1991-92... Până foarte aproape de prezent prin USL... O mare parte dintre cei care nu s-au prezentat în 2016 la vot au făcut-o și din cauza că au fost scârbiți de trădările PNL.
  • -4 (8 voturi)    
    Legitimitatea USR (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 16:28)

    Un cititor [utilizator]

    stătea in plicușor dan. Acum ca el s-a retras, USR a devinit un fel de PPDD.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu incepeti iar (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 17:04)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      ca la alegeri... Nu asta e important acum. Sau nu esti orice ... cititor?...
  • +4 (8 voturi)    
    Bravo USR (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 16:33)

    Zimbru [utilizator]

    Macar voi faceti opozitie si chiar rezistenta. Acum singura solutie e sa maturam cu ei definitiv, sa scapam de comunistii din PSD, ALDE si UDMR odata si pentru totdeauna. Cu totii in strada.
  • +5 (9 voturi)    
    Un lucru ma bucura (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 16:43)

    Cetatean002 [utilizator]

    Uite ca USR invata ca e mai usor sa iesi din sala decat sa iti bati capul cu specimenele din cladirea aia, dar de asta ati fost votati, si sa parasiti sala e ca si cand ati spune "ne-ati votat degeaba" sau "mai bine nu veneati la vot". Inregistrati sedinta, aratati ce fel de oameni sunt acolo, pentru ca acolo isi arata cea mai urata fata, fata lor adevarata. Fata ce trebuie sa o aratati tuturor, acum, si la viitoarele alegeri, mai aveti 3 ani sa castigati alegerile, depinde de actiunile voastre.
    • +1 (1 vot)    
      ai idee cand in parlamentul Roman s-au dezbatut (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 19:55)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Cetatean002

      legi ale justitiei intr-o comisie speciala si nu in comisia de specialitate din parlament?
      Hotărârea nr. 69/2017 privind constituirea Comisiei speciale comune a Camerei Deputaților și Senatului pentru sistematizarea, unificarea și asigurarea stabilității legislative în domeniul justiției.
      S-a constituit aceasta comisie pentru modificarea codurilor penale in urma unor hotarari ale CCR. Dar cum pe importantii lideri ai partidelor de la putere ii arde chestia cu legile justitiei s-a decis ca aceasta comisie sa lase hotararile CCR si sa se apuce de legile justitiei. Niste legi ale justitiei care nu au fost promovate de ministrul justitiei, de guvern ci de comisia juridica din parlament. Oare ce minune va iesi dupa votul parlamentarilor PSD, ALDE, UDMR, minoritati si cine o mai fi?
      • 0 (0 voturi)    
        eu inteleg (Joi, 23 noiembrie 2017, 12:22)

        Cetatean002 [utilizator] i-a raspuns lui ty

        ca nu exista nici o sansa, in acest moment au castigat, au puterea, fac ce vor, intrebarea e ce vor face cei care vor urma la putere si cum facem ca aceasta plaga care conduce Romania sa dispara? iar cei care au fost votati si stau in opozitie trebuie sa faca opozitie, nu sa se dea la o parte, pentru ca stiau ca vor face opozitie inainte sa fie votati