Petre Daea spune ca scumpirea alimentelor "nu s-a facut obiectiv", iar ministerul nu le poate ieftini

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 noiembrie 2017, 14:58 Actualitate | Politic


Petre Daea
Foto: Ministerul Agriculturii
Ministrul Agriculturii, Petre Daea, a declarat, sambata, ca nu poate micsora pretul la alimente si ca nu intelege scumpirea lor, el sustinand ca, spre exemplu ca, desi producatorii au ieftinit carnea de porc, aceasta s-a scumpit pe piata. Daea a adaugat ca scumpirea alimentelor nu s-a facut obiectiv, potrivit Agerpres.

Ca sa inteleaga de ce s-au scumpit ouale, carnea si alte alimente, ministrul Daea spune ca asteapta explicatii de la Consiliul Concurentei: "La carne de porc, pretul la producatorul de carne a scazut, iar pe piata a crescut. Sunt lucruri care uneori nu le poti explica. Si atunci, de aceea, am solicitat interventia Consiliului Concurentei, in asa fel ca dumnealor sa ne spuna despre ce este vorba si impreuna sa putem prezenta populatiei informatii clare, exacte. Noi nu avem instrumente sa intervenim pe piata, nu avem o legislatie care sa ne permita sa stabilim un anume pret pe piata. Nu am nicio masura ca eu sa intervin ca Minister al Agriculturii si am spus ca astept explicatii de la Consiliul Concurentei si Consiliul Concurentei poate sa analizeze si are si legislatie in domeniu."

El sustine ca scumpirea alimentelor nu s-a facut obiectiv: "Numai despre asta am vorbit astazi in masina. Da, v-am spus si va repet, noi am vazut ce s-a intamplat prin piata. (...) Preturile la o serie intreaga de produse au inceput sa creasca si am cautat sa analizam fiecare produs. Ne-am dus sa vedem in raft ce se intampla, ne-am dus si la producatori sa vedem ce se intampla. Am constatat la producatori ca nu exista modificari in costul de productie si atunci am solicitat sprijin la Consiliul Concurentei pentru ca noi stim foarte bine ca pretul se realizeaza de catre piata, cererea si oferta, dar noi nu gasim elemente obiective care sa justifice un asemenea pret. Si atunci am solicitat raspuns de la Consiliul Concurentei, pentru ca ei sunt specializati."

Consiliul Concurentei a fost sesizat in privinta scumpirilor aparute la alimente, in special la oua, carne si produse lactate.

Ministrul Daea a stat de vorba sambata cu oierii din judetul Sibiu. El a primit de la producatorii de branza documentele pentru ca produsul "Telemea de Sibiu" sa aiba Indicatie Geografica Protejata.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1374 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Asta-i taun la cap (Sâmbătă, 18 noiembrie 2017, 15:03)

    Parzivall [utilizator]

    Cum dreaku sa inteleaga ceva?!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Comment sters de user (Duminică, 19 noiembrie 2017, 0:55)

      Un Nene [anonim] i-a raspuns lui Parzivall

    • +2 (2 voturi)    
      Cum n-are dreptate oaia? D-aia! (Duminică, 19 noiembrie 2017, 14:21)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

      Are dreptate toarșu Daia! Ai Dr. Eack capitaliștii ăștia dă speculanți ce e, d-aia e bun mercurialu, să-i țină în frâu! Toarșu Dragnea cu programu dă guvernare să dea lege doar să să eftinească potolu, să voteze doar PSD tot poporu! Să să schimbe constituția, premarii, miniștrii și parlamentarii să fie aleși pă viață, să li se dea direct vile și mașini (astea să fie înlocuite tot la cinci ani, că ai dr. eack capitaliștii tot scot mașini mai oațe! la fel și telefoanele, să aibă aleșii poporului doar Iphone X, că dă altceva le cade mâna), eventual și câte o secretară (și asta schimbată la 5 ani, că îmbătrânesc repede) și să dea ei ce legi vor, că tefeliștii ăștia vor să fim o țară normală, da noi suntem speciali (bine, unii ar spune ”cu nevoi speciale”, mă rog...)
  • +13 (13 voturi)    
    Carnea trebuie transportata zevzecule (Sâmbătă, 18 noiembrie 2017, 15:07)

    emil bobu [utilizator]

    Cu camionul, care consuma motorina, care s-a scumpit de cand ati dat voi supraacciza, fiindca nu va mai ajung banii pentru toti ticalosii si parazitii de bugetari de lux cu salarii de 2000 de euro si pensii de 3000 de euro simultan.

    Acum ai inteles?

    In ritmul asta, toti romanii muncitori vor fi plecat pana in 2050, poate mai devreme.
  • +7 (7 voturi)    
    Cand Gheorghita de la poarta CAP-ului (Sâmbătă, 18 noiembrie 2017, 15:24)

    Habermas [utilizator]

    ... ajunge Ministrul Agriculturii, se mira ca nu intelege si se plange ca nu are posibilitate sa intervina el sa faca.

    OMG, Mein Gott si Doamne Dumnezeule!
    PSD = parti ... scuze, haita infractorilor semi-analfabeti.
  • +9 (9 voturi)    
    A scazut pretul doar la crescatoria TelDrum (Sâmbătă, 18 noiembrie 2017, 16:14)

    Kivek [utilizator]

    doar PORCII de la TelDrum au scazut pretul dar numai pt ca ei fura de la stat


    P.S. nu uitati cine are ferma de porci cu banii statului: fiul lui dragnea
  • +10 (10 voturi)    
    statul paralel (Sâmbătă, 18 noiembrie 2017, 16:29)

    anonimicus [utilizator]

    Ei susțin că se ieftinesc, noi vedem că se scumpesc.
    Ei susțin că ele scad, noi vedem că ele cresc.
    E clar statul paralel de vină!
    Adică ei stau paralel cu realitatea.
    Sau ei paraleli cu statul.
  • +7 (7 voturi)    
    obiectiv, subiectiv (Sâmbătă, 18 noiembrie 2017, 17:04)

    was [utilizator]

    Vorbind despre subiect, dau un indiciu ministrului asta. carburantii s-au scumpit (mai ales motorina dan nu numai).
  • +5 (5 voturi)    
    Neputinciosul minister le poate scumpi,ca-i berbec (Sâmbătă, 18 noiembrie 2017, 17:11)

    Plagarus [utilizator]

    Baga niste cilimituri si pleaca,caci esti veriga slaba tov. Daea.
  • +10 (10 voturi)    
    Comment sters de user (Sâmbătă, 18 noiembrie 2017, 18:23)

    un_deget_de_secaturi [anonim]

  • +1 (1 vot)    
    Daea a scumpit oaia. (Duminică, 19 noiembrie 2017, 14:53)

    asavreau [utilizator]

    De ce carnea de oaie este mai scumpa decat cea de porc?Daea plateste subventii si produsele romanesti sunt scumpe si proaste.De ce recomanda Daea ceva scump si prost?