Catalin Radulescu, deputat PSD condamnat definitiv pentru dare de mita, a condus un grup de lucru pentru legile justitiei. Intre concluzii: Parlamentul sa numeasca procurorii sefi si sa controleze Inspectia Judiciara

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 16 noiembrie 2017, 17:04 Actualitate | Politic


Deputatul Catalin Radulescu
Foto: cdep.ro
Deputatul PSD Catalin Radulescu, condamnat definitiv in decembrie anul trecut la un an si jumatate de inchisoare cu suspendare pentru dare de mita, a anutat joi, in contextul unei declaratii potrivit careia i s-a furat o masina de 150.000 euro, ca el a condus un grup de lucru la parlament pentru modificarea Legilor justitiei. Potrivit acestui grup de lucru - din care au facut parte "fosti procurori de mare clasa" si "fosti judecatori foarte buni" - numirile procurorilor de rang inalt ar trebui facute de Parlament, iar Inspectia Judiciara sa fie sub control parlamentar. Radulescu a sustinut si ca ministrul Tudorel Toader este de acord cu propunerea sa privind raspunderea magistratilor.

"Doua luni de zile, eu am facut un grup de lucru cu fosti judecatori foarte buni, fosti procurori de mare clasa si profesori universitari de drept. Am facut niste modificari pe articolele care credem noi ca asa trebuie facute ca in tara asta nimeni sa nu mai sufere din cauza unor nedreptati. Ati vazut ca exista aceasta discutie foarte mare cine sa numeasca procurorii, ba presedintele Romaniei, dar tot politic ar fi, ba ministrul Justitiei, dar tot politic ar fi, ba CSM, dar e mare scandal acolo. Atunci, solutia pe care au gasit-o oamenii astia, ca tot spunem ca Parlamentul asta este al poporului, este ca sa-i numeasca Parlamentul. Sa nu mai fie niciun fel de problema. In Parlament sunt toate partidele, sunt comisii de specialitate, pot fi nominalizati 50 de magistrati, procurori sau judecatori. Din astia 50 de magistrati audiati sa fie propusi Parlamentului cei mai buni si Parlamentul sa-i voteze. Eu cred ca e calea cea mai normala. Asa se intampla si in America si peste tot", a sustinut Radulescu, citat de Agerpres.

Referindu-se la raspunderea magistratilor, el a precizat ca ministrul Justitiei, Tudorel Toader, i-a spus ca sustine propunerea sa, cea care vizeaza posibilitatea ca cetateanul sa se indrepte material si penal impotriva celui care l-a prejudiciat, procuror sau judecator, intr-o instanta judecatoreasca, nu impotriva statului.

"Inspectia Judiciara trebuie sa aiba statut independent, sa nu fie sub absolut nimeni si sa fie sub control parlamentar, pentru ca Parlamentul este exponentul poporului roman. Sub control parlamentar trebuie sa fie orice fel de institutie, inclusiv SRI-ul, pentru ca Parlamentul e poporul", a adaugat deputatul PSD.

In context, Radulescu a aratat ca nu il intereseaza raportul MCV, ci sa nu mai fie abuzuri din cauza ca legea e interpretata.

"Nu ma intereseaza raportul MCV, pe mine ma intereseaza in tara mea, in Romania, nu raportul MCV, pe mine ma intereseaza ca niciun cetatean sa nu mai pateasca niciun fel de abuz din cauza ca legea e interpretata sau ca nu suntem in stare sa definim un articol de lege", a mai spus Radulescu.

Deputatul PSD Catalin Radulescu a fost condamnat definitiv, de instanta suprema, pe 5 decembrie, la un an si sase luni de inchisoare cu suspendare pentru dare de mita si efectuare de operatiuni financiare ca acte de comert, incompatibile cu functia. Inalta Curte a mentinut decizia data pe 30 martie.

El a devenit cunoscut in spatiul public mai ales dupa ce a declarat, in legatura cu protestele de asta-iarna, ca are o arma AKM. Autoritatile s-au autosesizat si i-au suspendat permisul de port arma, iar conducerea PSD a decis, in aprilie, sa-l suspende sase luni din partid.

Radulescu este unul dintre cei mai vocali critici ai justitiei si unul dintre autorii controversatului proiect de modificare a codurilor penale care lasa procurorii fara o serie de instrumente de ancheta, ingreuneaza obtinerea denunturilor, face mai dificila arestarea si retinerea, reduce teremenele de prescriptie si introduce o noua infractiune: abuzul de putere al organelor judiciare.

De asemenea, Radulescu este deputatul care voia sa initieze un proiect de lege pentru desfiintarea radarelor, el insusi avand 40 de sanctiuni pe legea circulatiei.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9797 vizualizari

  • +27 (27 voturi)    
    cel mai bun banc (Joi, 16 noiembrie 2017, 17:11)

    nea_caisa [utilizator]

    n-am mai ras de mult asa. sa-i ia cineva totusi narghileaua ca o scapat ceva stricat in ea. sau macar sa-i spuna ca si presedintele e ales tot de popor si are mai multa legitimitate decat parlamentul. bine macar ca a spus lucrurilor pe nume. nu ca n-am sti deja cam pe unde li se invart bondarii din cap.
  • +26 (26 voturi)    
    frumoasa tara avem (Joi, 16 noiembrie 2017, 17:13)

    sim12345 [utilizator]

    in care oribilul asta isi da cu parerea cine sa numeasca procurorii sefi

    pai mai redusule, in bezna mintii tale presedintele e politic dar parlamentul nu... parlamentu' e al boborului dar presedintele nu...

    nici nu stii ce sa-ti fie, scarba, greata sau mila fata de inutilul asta...
    • +3 (3 voturi)    
      Simplu (Vineri, 17 noiembrie 2017, 2:46)

      MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui sim12345

      Toate.
    • +2 (2 voturi)    
      Bag seama ca n-ai auzit de (Vineri, 17 noiembrie 2017, 9:02)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui sim12345

      expresia "somnul ( in ziua votului si-n general) natiunii naste "baiei buni" (n-am voie sa zic monstri)

      Dormi in pace natiune (de treaba asta a profitat putin si nea Vantu), dormi - si sa te trezesti direct la al 13-lea congres ....PDSR sau Doamne fereste, direct gubernie
  • +20 (20 voturi)    
    Incredere Parlament? (Joi, 16 noiembrie 2017, 17:16)

    SilviuP [utilizator]

    De-aia este increderea in Parlament la 27% in cel mai recent Eurobarometru, iar 66% din romani spun ca nu au incredere in Parlament... reprezentativ, reprezentativ...
    • -5 (7 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 16 noiembrie 2017, 18:18)

      [anonim] i-a raspuns lui SilviuP

  • +21 (21 voturi)    
    Hohohohohoho hotii fac legea in Romania (Joi, 16 noiembrie 2017, 17:21)

    emil bobu [utilizator]

    Asta pentru cele doua persoane care n-au inteles asta in 27 de ani. Stiti cine sunteti.
    • +6 (6 voturi)    
      Doua? (Joi, 16 noiembrie 2017, 19:30)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Glumesti? Sunt multi si idioti.
      • +3 (3 voturi)    
        De s-ar trezi Brancusi din (Vineri, 17 noiembrie 2017, 9:06)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        somnul vesnic (ma bag daca trebuie) sa ne "reaminteasca" putin cine suntem si cum am ajuns.
  • +21 (21 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 16 noiembrie 2017, 17:27)

    [anonim]

    • +6 (6 voturi)    
      partidul i-a trecut pe lista dar (Joi, 16 noiembrie 2017, 18:52)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui

      cum pestele de la cap se impute astra-i situatia din PSD.
      • +1 (1 vot)    
        Comment sters de user (Vineri, 17 noiembrie 2017, 12:04)

        un_deget_de_secaturi [anonim] i-a raspuns lui ty

    • +6 (6 voturi)    
      binenteles ca (Joi, 16 noiembrie 2017, 19:50)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui

      a legislatiei facuta tot de ei.
      ultimul exemplu este cel in privinta superimunitatii membrilor CCR.
    • +4 (4 voturi)    
      A celor care nu s-au dus la vot si a faptului (Vineri, 17 noiembrie 2017, 1:42)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui

      ca nu pt vota romanii din diaspora.
  • +19 (19 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 16 noiembrie 2017, 17:29)

    [anonim]

    • +3 (3 voturi)    
      Avem ce nu s-a votat, fiindca nu s-a votat! (Vineri, 17 noiembrie 2017, 1:45)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui

      au stat acasa domnii si domnisoarele. Era un lucru minim de facut, chiar si o stampila la intamplare, dar nu pe PSD....
      • +2 (2 voturi)    
        Comment sters de user (Vineri, 17 noiembrie 2017, 12:05)

        un_deget_de_secaturi [anonim] i-a raspuns lui Maniu

  • +19 (19 voturi)    
    @!#$@#$@#$~~!#!@$#@!~ (Joi, 16 noiembrie 2017, 17:33)

    marianmarian [utilizator]

    Abjectule, tu ma faci sa pariez ca-n iarna asta venim cu corturile si ciomegele in Pta Victoriei, am de amandoua. Ultima scursura de om, condamnat tocmai pentru plaga care-a distrus tara asta atatia zeci de ani, a ajuns sa faca legi si sa identifice slinos si marsav parlamentul plin de porci cu "poporul". Mars, ca aproape am ametit citindu-te... Cum ziceam, ne vedem iarna asta in piata, vino si tu, te rog. Cu tot cu AK-ul tau.
  • +16 (16 voturi)    
    ce ar (Joi, 16 noiembrie 2017, 17:39)

    soringusar [utilizator]

    ce ar fi daca cineva isi insceneaza un furt al unui bun de valoare pt a incasa asigurarea ?
  • +19 (19 voturi)    
    Pai ce sa va fac... (Joi, 16 noiembrie 2017, 17:40)

    Iorgovan [utilizator]

    ...daca nu le dati 20 de ani cu executare, cu confiscarea averii, asa cum ar fi normal?
  • +18 (18 voturi)    
    pai cam aici e problema in romania (Joi, 16 noiembrie 2017, 17:47)

    bogdan1477 [utilizator]

    Cind parlamentul e plin de personaje codamnate penal, e cam dificil sa ai justitie independenta. Ar trebui sa ne decidem noi astia,poporul non-psd: vrem stat de drept si iesim la vot masiv si alegem parlamentarifara dosar penal si cu cit mai multa probitate morala, sau stam acasa la vot si stam acasa si dupa aia cind astia se apuca de violat statul de drept.
  • +16 (16 voturi)    
    multumim justitiei (Joi, 16 noiembrie 2017, 17:53)

    Adri4n [utilizator]

    ca in loc sa dea cu executare acestor tradatori de tara ei dau cu suspendare, sa ramana aia in parlament si atatati de dorinta de razbunare ca sigur o sa fie bine.
  • +3 (3 voturi)    
    . (Joi, 16 noiembrie 2017, 18:04)

    PostaculCorporatist [utilizator]

    Este clar in ce directie de indreapta Romania...
    Fugiti cat mai puteti.
  • +3 (3 voturi)    
    . (Joi, 16 noiembrie 2017, 18:04)

    PostaculCorporatist [utilizator]

    Este clar in ce directie de indreapta Romania...
    Fugiti cat mai puteti.
  • +3 (3 voturi)    
    . (Joi, 16 noiembrie 2017, 18:04)

    PostaculCorporatist [utilizator]

    Este clar in ce directie de indreapta Romania...
    Fugiti cat mai puteti.
  • +5 (5 voturi)    
    bai baiatule... (Joi, 16 noiembrie 2017, 18:15)

    mar-vas [utilizator]

    voi nu intelegeti ca parlamentul asta plin de specimene ca tine incepe sa nu mai reprezinte poporul roman? si nu ca ar fi fost reprezentativ candva - stii tu treaba aia cu 44 din 39 %
    si ce-i mai grav pentru voi incep si aia mai inceti la minte sa-si dea seama de teapa luata si nu este bine de loc pentru voi, mai baieti!!
  • +6 (6 voturi)    
    Hai xgrihu, niluk, mis sloan (Joi, 16 noiembrie 2017, 19:12)

    Parzivall [utilizator]

    Sau lovcraft care se stergea la fund cu mcv, veniti sa ne explicati cum e cu justitia de tip mafiot.
  • +3 (3 voturi)    
    xxxxl (Vineri, 17 noiembrie 2017, 6:22)

    vorbeste lumea [utilizator]

    existenta politica si activitatea sociala a domnului dovedesc ca prin zona pestele e stricat deja mai jos de cap ...
  • +5 (5 voturi)    
    Loc vacant (Vineri, 17 noiembrie 2017, 7:57)

    hamangiul [utilizator]

    Toto Rina a murit...Liviut la experienta ta...poti candida la locul vacant si te rugam sa-ti duci si parlamentarii cu tine in Sicilia
    • +3 (3 voturi)    
      eheee, mafiotii italieni au principii (Vineri, 17 noiembrie 2017, 10:50)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui hamangiul

      baieti. Si mafia italiana e doar "infratita" cu guvernantii, pe cand la noi e direct "agentie" a statului. E o diferenta semnificativa.
      Doar ca la noi nu s-a inceput inca cu 'asasinatele", cu toate ca Cata, baiatu' despre care vorbim, a avut o tentativa de a "explica" ce si cum ...Si ce au facut in momentul acela politistii? ... s-au intors pe partea cealalta
  • +2 (2 voturi)    
    previziunile arsenie boca (Vineri, 17 noiembrie 2017, 10:15)

    pb80tm [utilizator]

    totusi boca asta a avut dreptate ca romanii vor fi beliti de taxe si tradati. de biserica oficiala si de partidul pe care al voteaza de 30 de ani.