Problema actiunilor la purtator - Orban (PNL): Lucram la proiect de modificare a legii, pentru transparenta actionariatului firmelor/ USR: Interzicerea accesului la proceduri de achizitii publice pentru societatile comerciale cu actiuni la purtator

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 7 iulie 2017, 16:09 Actualitate | Politic


PNL si USR au reactionat dupa dezvaluirile publicate joi de Rise Project, unde prezinta un document care il identifica pe Liviu Dragnea ca fiind "detinatorul majoritar al actiunilor la purtator de la SC Tel Drum SA". Presedintele PNL Ludovic Orban scrie ca pregateste modificarea legii societatilor comerciale pentru a asigura transparenta actionariatului firmelor care au contracte pe bani publici, in timp ce vicepresedintele USR Vlad Alexandrescu afirma ca va pleda pentru interzicerea accesului la proceduri de achizitii publice pentru societatilor comerciale cu actiuni la purtator nenominale.

"Actiunile la purtator" sunt certificate anonime. Oricine detine aceasta hartie, care specifica un anumit procent din actiuni, are drept de proprietate asupra unei firme. Cand se misca hartia, se schimba patronul. Nu exista birocratie, totul ramane secret, mai scria Rise Project.

Ce propun PNL si USR:

"Va anunt ca lucram la un proiect de modificare a legii societatilor comerciale pentru a asigura transparenta actionariatului firmelor care au contracte pe bani publici. Cum ar putea fi identificat un eventual conflict de interese in cazul unei societati cu actiuni la purtator?" scrie Orban pe pagina sa de Facebook.

"Practicile mentionate in documentul intern al DGIPI sunt de o extrema gravitate si USR ia in considerare cele mai potrivite linii de actiune pentru a limita proportiile jafului si faradelegii. Consideram ca este momentul ca Romania sa faca pasi seriosi catre o transparenta reala a actionariatului firmelor, prin eliminarea actiunilor la purtator nenominale. Aceasta forma de ascundere a beneficiarilor reali submineaza si goleste de continut masurile de promovare a integritatii in sectorul public si in mediul de afaceri. Pana la transarea legislativa a acestei probleme, USR va pleda pentru interzicerea accesului la proceduri de achizitii publice pentru societatile comerciale cu actiuni la purtator nenominale", scrie si senatorul USR Vlad Alexandrescu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


3218 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    +1 (Vineri, 7 iulie 2017, 16:18)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pacat ca e cam târziu. Imbuibatul de Teleorman deja a carat totul in Brazilia si acum isi râde de noi.
    • +1 (3 voturi)    
      Pana se trezeste drojdierul asta si PNL (Vineri, 7 iulie 2017, 19:36)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      toata legislatia antijustitie va fi facuta harcea parcea de infractorul condamnat definitiv Dragnea si cu mafia lui politica.
  • +5 (7 voturi)    
    sa vedem (Vineri, 7 iulie 2017, 16:22)

    RaduTudorache [anonim]

    daca parlamentarii PSD vor accepta ca seful lor de partid prea temut sa fie scos din tranzactiile din care s-a imbogatit atata amar de vreme, dupa parerea mea chiar i se potriveste perfect porecla de "Lupul fara mat" data de tovarasii lui care i-au descoperit caracterul hraparet al acestui individ.
  • +9 (11 voturi)    
    Excelenta idee: zero contracte pentru firme care (Vineri, 7 iulie 2017, 16:44)

    Maniu [utilizator]

    au actiuni la purtator. Nu de alta, dar nu prezinta GARANTII! Asta dincolo de mafia care distruge si aserveste un intreg popor.
  • +1 (3 voturi)    
    bun (Vineri, 7 iulie 2017, 16:47)

    AnderT [utilizator]

    si acum, desi... vindeti si voi tot tot inainte de promulgare !!!
  • -5 (9 voturi)    
    Cretin (Vineri, 7 iulie 2017, 17:17)

    Marseille [utilizator]

    Cu cine faci atatea transformari liberale , cand si unde ? In Mongolia ? In desertul Atakama ? Vorbesti singur bai alcoolistule ? Nu vezi ce adunatura de caca-maca ai in partidul tau de 11% ? Du-te si canta cu chitara prin parcuri , poate ai mai multa audienta , desi ma cam indoiesc !...
  • +7 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 7 iulie 2017, 17:32)

    [anonim]

    • +3 (3 voturi)    
      daca nu i-a intrebat nimeni... (Vineri, 7 iulie 2017, 20:09)

      paul22 [utilizator] i-a raspuns lui

      Pana a se discuta in ultimele zile despre acest subiect, cred ca 99,9% din romani nici nu auzisera de actiunile la purtator.
      Dar cei de la varf au avut astfel de scheme indiferent de partid.

      Din ziarul Bursa (2009):

      În ultimii ani, potrivit datelor noastre, tot mai multe companii au ales să-şi transforme acţiunile nominale, în acţiuni la purtător. Două dintre acestea sunt şi firmele de consultanţă controlate de Dan Andronic, fostul consultant politic al Guvernului Tăriceanu şi PNL.

      http://www.bursa.ro/unii-politicieni-prefera-actiunile-la-purtator-43272&s=politica&articol=43272.html
      • 0 (0 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Vineri, 7 iulie 2017, 22:42)

        [anonim] i-a raspuns lui paul22

      • +2 (2 voturi)    
        2009 (Vineri, 7 iulie 2017, 23:06)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui paul22

        Oare cine era la putere in full si cautiona manevra la vremea aia? :D
  • +3 (3 voturi)    
    laudabila initiativa, (Vineri, 7 iulie 2017, 20:19)

    Non [utilizator]

    in principiu, cam lipsita de efect, in concret. asta presupunand ca se va intampla vreodata (la o intiativa romaneasca). e surprinzator cum au supravietuit prevederile astea legale in contextul masurilor privind combaterii finantarii terorismului (la nivel international), i.e. legea sa permita sa nu poata fi cunoscut beneficiarul real al unor bani proveniti din dividende, de exemplu.

    Disparitia categoriei de actiuni la purtator nu va rezolva problema paravanelor, de tipul carmen dan, servil s.a.m.d., nici chiar in srl-uri, lucru care cred ca este valabil si azi, cu tot cu actiuni la purtator.
    • 0 (0 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 9 iulie 2017, 4:29)

      [anonim] i-a raspuns lui Non

      • 0 (0 voturi)    
        "surprinzator" (Duminică, 9 iulie 2017, 18:49)

        Non [utilizator] i-a raspuns lui

        era legat de europeni, nu de parlamentul nostru :) altfel, de acord cu tine
  • +1 (1 vot)    
    Imposibilitate legala pentru aceste firme si (Duminică, 9 iulie 2017, 9:31)

    deval [utilizator]

    offshoruri de a contracta cu statul , de a primi subventii, finantari, orice fel de sume !! Nu ca s-ar epuiza modalitatile de aplicare a coruptiei sau spalare a banilor dar tolerarea acestei situatii este o invitatie o "facilitate" oferita de stat in a fi praduit !!!!!!!!!!