Interviu HotNews.ro - BBC

VIDEO Orban: intentionez sa candidez la Primaria Capitalei

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Duminică, 13 ianuarie 2008, 13:51 Actualitate | Politic


Vicepresedintele PNL, Ludovic Orban, a declarat intr-un interviu HotNews.ro-BBC ca intentioneaza sa candideze la Primaria Capitalei, dar spune ca decizia finala va fi luata in urma unui sondaj de opinie in interiorul partidului. Orban sustine ca alegerile vor avea loc la termen, adica in intervalul 25 mai - 15 iunie, si neaga ca ar fi avut loc negocieri cu PSD pe tema amanarii alegerilor locale. Evenimentul Zilei a scris recent ca ar fi avut loc discutii intre liderii PNL si PSD pe tema amanarii alegerilor locale si organizarea lor simultana cu cele parlamentare, la toamna, in noiembrie.

In ce priveste PD, presa a vehiculat numele lui Vasile Blaga ca posibil candidat, insa informatia n-a fost confirmata oficial.

Rep: Vor fi alegeri locale in primavara sau vor fi amanate si comasate cu alegerile generale din toamna, domnule Orban?

LO: Povestea asta este lansata fara nici un fel de temei, de niste domni care au mai lansat o multime de astfel de tiribombe si de baloane de sapun. Alegerile locale, daca citesti Constituia si legea, se vor tine la termen, pentru ca mandatul alesilor locali nu poate fi prelungit. Probabil or sa fie alegerile intre 25 mai si 15 iunie nu se stie inca. S-ar putea sa fie o negociere, nu cred ca noi o sa hotaram singuri.

Rep: Ati discutat cu cei de la PSD pe aceasta tema?
LO: Nu am avut nici o discutie cu PSD pe tema asta si, repet, indiferent ce am discutat cu PSD-ul, daca discuti, discuti in intervalul acesta cand se tin alegerile, nu daca...

Rep: Veti candida la primaria Capitalei?
LO: Exista o procedura statutara in interiorul PNL, care a fost intarita si de o decizie a delegatiei permanente a PNL, privind selectarea candidatilor, in special in capitalele de judet si in capitala Romaniei. In ceea ce ma priveste, deja am discutat cu colegii mei din Bucuresti care mi-au solicitat sa candidez.

Rep: Dar va doriti?
LO: Experienta pe care o am si modul in care arata Bucurestiul ma fac sa cred ca sunt un candidat potrivit pentru pozitia de primar general.

Video: Orban despre candidatura



Rep: Deci, asta e interesant. Practic va anuntati candidatura.
LO: Candidatura se anunta dupa ce se ia decizia oficiala in partid.

Rep: Sau dorinta de a candida.
LO: Da, intentia de a candida pot s-o anunt. Dar, sigur, decizia oficiala se ia de partid pentru ca intotdeauna noi incercam sa desemnam acel candidat care este cel mai bine perceput de public si care are cele mai mari sanse sa castige.

Rep: Cand va avea loc decizia finala?
LO: In procedura e un sondaj de opinie care se face la nivelul fiecarei capitale de judet, dupa care se face o analiza in Birou, dupa care Biroul vine cu baza propunerilor formulate de organizatiile judetene si de conducerea pe Bucuresti si se ia o decizie.

Rep: Si cam in cat timp, practice, se va stabili daca sunteti candidat...
LO: Probabil procedura va dura pina in data de 1- 15 martie.

Rep: Bun. Dvs. ce credeti, domnule Preda, va amana guvernul alegerile locale sau ele vor avea loc la termen?
CP: Asa cum spunea si domnul Orban, legea in starea ei actuala, nu permite. Exista tentatia asta, presedintele social-democrat Geoana a afirmat mai demult ca PSD-ul ar dori o simplificare a acestui calendar electoral, fie prin devansarea parlamentarelor, fie - s-a sugerat in anumite medii – prin amanarea localelor. Dar intr-adevar amanarea localelor presupune modificarea legii. Nu stim daca exista un consens politic si e foarte greoi.

LO: Nu exista consens politic. In ceea ce ne priveste pe noi, ca partid de guvernamant, nu vom initia modificarea legii si nu vom sustine modificarea legii. Repet, si inclusiv pentru parlamentare, in ce ma priveste pe mine si mai multi colegi cu care m-am consultat, credem ca si parlamentarele trebuie tinute la termen. Adica in perioada, finalul lui noiembrie – inceputul...

CP: Asta ar fi un semnal foarte prost, va dati seama...

LO... finalul lui noiembrie, inceputul lui decembrie pentru ca nu are rost sa creezi situatii...

CP:...de instabilitate...

LO:...de instabilitate, interimatele si prelungirile astea de mandate  intotdeaina duc la niste situatii in care se iau foarte multe decizii si in guvern, si la nivelul parlamentului, care au consecinte ulterioare extreme de grave.

















1013 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    nu ne-a spus pe ce post (Duminică, 13 ianuarie 2008, 14:52)

    gabi [anonim]

    ii SUGErez un post de lautar!
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Duminică, 13 ianuarie 2008, 17:32)

      EU [anonim] i-a raspuns lui gabi

      E bun si chelner
  • +3 (3 voturi)    
    Ca ce sa candideze? (Duminică, 13 ianuarie 2008, 16:11)

    Florin [anonim]

    la salubritate poate, la indoeat masini pe trotuar.
    Omu asta are moralitate nul adica zero, pe ce post vrea sa candideze? poate ca spagar, sau paznic.
    Saraca romania cu PNL in frunte.
  • +3 (3 voturi)    
    capota (Duminică, 13 ianuarie 2008, 16:19)

    marian [anonim]

    Sa inteleg ca domnul Orban doreste sa ia tot Bucurestiul pe capota?
  • +3 (3 voturi)    
    ministru cantaret (Duminică, 13 ianuarie 2008, 16:52)

    omar [anonim]

    o parere sincera: mai bine a-ti candida la primaria Bagdad-ului,credeti ca intereseaza pe cineva ce crezi matale in guvernul tariceanu?
    • -1 (1 vot)    
      gramatica (Duminică, 13 ianuarie 2008, 19:19)

      Gabi [anonim] i-a raspuns lui omar

      mai bine "a-i" invata sa scrii inteligentule
  • -2 (4 voturi)    
    Hmmm... interesant (Duminică, 13 ianuarie 2008, 17:02)

    detectiv 001 [anonim]

    Cand era Base primar la bucuresti am participat la o conferinta in care au fost cei doi viceprimari: Videanu si Orban. Numai daca ii ascultai cinci minute iti dadeai seama cine e competent si cine nu. Videanu batea campii pe coclauri. Ca un adevarat politician inutil a reusit sa vorbeasca 5 minute fara sa zica nimic. Orban a vorbit precis, la obiect, a exprimat pozitii, in fine a demonstrat ca stie cu ce se mananca subiectul discutat care la acea conferinta era dezvoltarea imobiliara in suburbiile Bucurestiului.

    Cand a plecat Base de la primarie am sperat ca o sa il puna pe Orban. De altfel pe atunci Orban era si favoritul lui Base si lucrau bine impreuna. Dar inainte de alegeri existase o intelegere intre PD si PNL ca primarul in cazul in care pleaca Base va fi de la PD. Si asa ne-am procopsit cu idiotul de Videanu. Nici atunci si nici acum nu l-am putut inghiti.

    Eu dupa cum multa lume deja stie sunt pro-base. Si pe liberali nu mai dau doi lei. Dar pe Orban in votez la primarie. E un primar mai bun decat ministru oricum. Pacat ca e intr-un partid de cacao.
    • +1 (1 vot)    
      Asa este si mie imi place (Duminică, 13 ianuarie 2008, 18:21)

      nabro [anonim] i-a raspuns lui detectiv 001

      Canta asa frumos de inima albasta. Iar cand e matol ia tot pe capota.
    • +1 (1 vot)    
      Ce comic prieten are orban (Duminică, 13 ianuarie 2008, 18:52)

      Moldovan [anonim] i-a raspuns lui detectiv 001

      Deci bucurestenii se pot pregati de chefuri interminabile. La primarie avem nevoie de un om nu de o scursura. Nu e bun nici de vidanjor.
      Prietene te recunosc din discutia avuta la telefon cu ala destept de la TV.Ti-ai dat demisia de la transporturi????
  • +1 (1 vot)    
    POST LIBER (Duminică, 13 ianuarie 2008, 17:53)

    corvus coraX [utilizator]

    Firma "Screme-te sanatos" SRL, stra. Calea Rahatilor nr 37, scoate la concurs un post de vidanjor.
  • +1 (1 vot)    
    uaaauuu, ce tare (Duminică, 13 ianuarie 2008, 18:48)

    seba [anonim]

    Da nu l-ati vazut ce fain danseaza? Cred ca numai Gigi il mai poate concura.
  • +1 (1 vot)    
    Moralitate (Duminică, 13 ianuarie 2008, 18:55)

    Adrian_B [utilizator]

    Se vede clar ca oamenii astia nu stiu ce este aia.Ceva strain de ei tot ce se intampla in Romania de astazi.Cu ce ar ajuta candidatura lui Ludovodca?

    Are aranjate deja contractele pentru asfaltare in Bucuresti?

    Daca ar conta o minima decenta si moralitate in partide acesti oameni ar zbura acum din politica!!!
  • +1 (1 vot)    
    doar un cuvant (Duminică, 13 ianuarie 2008, 19:06)

    Mike [anonim]

    hilar !
  • -1 (1 vot)    
    alternativa (Duminică, 13 ianuarie 2008, 19:17)

    Gabi [anonim]

    las' ca e mai bun videanu, nu?
    o bordurica ici, un asfalt colo, o parcare, o spaguta la deszapezire, una alta, si iese banu, ca poporu' e prost si voteaza tot pd-ul
  • +1 (1 vot)    
    orban vs. bucuresteni (Duminică, 13 ianuarie 2008, 19:28)

    bucurestean [anonim]

    vrea sa candideze la primaria Bucuresti? dar de ce?a aparut in ornanigrama post de scandalagiubetivlamentabilpenibiljalniconctuoscaraghios si nu stim noi?
  • +1 (1 vot)    
    Nu-mi vine sa cred (Duminică, 13 ianuarie 2008, 20:46)

    Auras [anonim]

    Cat de idioti pot fi si liberalii astia. Tin mortis sa se sinucida politic, singuri isi pun latul pe gat nici nu e nevoie de Basescu macar.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Duminică, 13 ianuarie 2008, 21:48)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    Daca-mi canta ceva de pe masa, si zice de inima albastra "cicalacacichicea" de 5 ori, sa mor de nu-l votez !

    Sau nu ! :))
  • -1 (1 vot)    
    Inapoi la primarie (Luni, 14 ianuarie 2008, 10:23)

    Radu [anonim]

    Domnul Ludovic Orban a mai fost la Primaria Capitalei unde nu a facut decat prostii. S-a ocupat de retrocedari - adica a incasat banii celor furati de comunisti. A plecat de la primarie pentru a nu fi dat afara oficial. Cu un asemenea primar, beat la volan,
    se pierde orice speranta de drepate si eficienta
  • 0 (0 voturi)    
    memorie (Luni, 14 ianuarie 2008, 11:36)

    cristian [anonim]

    In primavara lui 2007 Dl Orban o tinea sus si tare ca PNL nu va amana alegerile europene. Totusi s-au amanat. Asa ca sa nu ne luam dupa vorbe. Mi-as mai permite si observatia ca un om care are mai multe cure de dezalcolizare la activ nu este chiar potrivit pentru functiile la care ravneste.