Premierul mentine suspansul

Tariceanu: Nu exista niciun argument legal pentru respingerea candidaturii Noricai Nicolai

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 10 ianuarie 2008, 19:17 Actualitate | Politic


Premierul o sustine pana la capat pe Norica Nicolai
Foto: Rompres
Premierul Calin Popescu Tariceanu i-a cerut din nou presedintelui, intr-o declaratie de presa sustinuta in aceasta seara, sa o numeasca neintarziat pe Norica Nicolai in fruntea Ministrerului Justitiei. Primul ministru sustine ca nu exista niciun argument de natura legala pentru respingerea candidaturii Noricai Nicolai. Primul ministru a sustinut ca, potrivit unei decizii a Curtii Constitutionale, presedintele nu are drept de veto in numirea ministrilor. "Rolul presedintelui este sa constate daca sunt indeplinite conditiile legale pentru numirea unui ministru si, in cazul in care acestea sunt indeplinite, sa semneze decretul de numire", a aratat premierul. Replica presedintelui nu s-a lasat asteptata. Traian Basescu i-a transmis, in aceasta seara, o noua scrisoare primului ministru, in care revine asupra solicitarii de a se intalni cu acesta pentru a lua o decizie in legatura cu desemnarea unui nou ministru al Justitiei.
  • Primul ministru sustine ca presedintele nu are niciun argument solid si legal pentru respingerea candidaturii Noricai Nicolai: "Traian Basescu stie ca nu are niciun argument solid pentru a se opune numirii doamnei Norica Nicolai Presedintia a asteptat patru saptamani pentru a-mi trimite o scrisoare in care imi solicita sa renunt la aceasta nominalizare. Un barbat de stat responsabil ar fi citit cu atentie Constitutia si ar fi semnat numirea. Presedintele trebuie sa constate daca un ministru indeplineste conditiile legale, si, daca acesta le indeplineste, sa semneze decretul de numire. In cazul Noricai Nicolai, conditiile sunt indeplinite ( nu este minora, nu a suferit condamnari) asa ca ii solicit presedintelui sa semneze neintarziat decretul de numire.
  • Primul ministru spune ca nu s-a prezentat astazi la intalnirea de la Cotroceni pentru ca aceasta nu ar fi avut niciun fundament legal, nominalizarea unui ministru nefiind obiect de negociere intre presedinte si premier. El l-a atacat pe Traian Basescu, sustinand ca respingerea candidaturii Noricai Nicolai nu reprezinta altceva decat un nou episod din razboiul dintre presedinte si premier: "Tocmai pentru ca refuz un un nou spectacol politic regizat de presedinte am decis sa nu merg la intalnirea de la Cotroceni. Nu voi participa la negocieri pentru ca interesul Romaniei nu este negociabil. Desemnarea ministrului justitiei nu este obiect de negociere intre palate."
  • Calin Popescu Tariceanu a atras atentia ca intarzierea numirii unui nou ministru al Justitiei scade dramatic sansele Romaniei ca raportul Comisiei Europene privind justitia din tara noastra sa fie unul bun: "Dumneavoastra veti fi responsabil in fata romanilor daca raportul CE va fi negativ. Va solicit sa o numiti imediat pe Norica Nicolai in functia de Ministru al Justitiei. A venit vremea ca Traian Basescu sa devina un om politic responsabil. Presedintele refuza sa-si indeplineasca o obligatie constitutionala."


Presedintele Traian Basescu i-a transmis, in aceasta seara, o noua scrisoare primului ministru, in care revine asupra solicitarii de a se intalni cu acesta pentru a lua o decizie in legatura cu desemnarea unui nou ministru al Justitiei.

"Revin asupra solicitarii de a ne intalni pentru a discuta pe tema numirii unui ministru al Justitiei. Va invit sa avem o intalnire maine, vineri 11 ianuarie 2008, fie in cursul diminetii pana la ora 11.30, fie dupa-amiaza, dupa ora 15.00, la orice ora convenabila dumneavoastra, la Palatul Cotroceni sau la Palatul Victoria.", se arata in scrisoarea publicata pe site-ul Administratiei Prezidentiale.


Vezi aici scrisoarea presedintelui catre primul-ministru.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














1628 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Si interesul meu? (Joi, 10 ianuarie 2008, 19:48)

    Daniel [anonim]

    Se joaca cu afirmatiile. Nu inteleg daca interesul Romaniei nu este negociabil de ce a demis un ministru apolitic din fruntea ministerului justitiei - Monica Macovei. De ce a cerut demisia lui Razvan Ungureanu pentru ca nu i-a adus la cunostinta un lucru care nu era obligat sa i-l transmita dar ia apararea actualului ministru de externe in ciuda gafelor repetate. De ce nu a cerut demisia imediata a ministrului Caltabos? De ce actualul cabinet e atat de asemanator guvernului Nastase iar demagogia primului ministru la fel de neacoperita in fapte ca a predecesorului sau...De ce se incapataneaza sa stea la puterea cand stie ca nu e legitim sa formeze guvernul cu 20% sustinere in Parlament?
    • -3 (3 voturi)    
      hmm (Joi, 10 ianuarie 2008, 19:55)

      mm [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Ce ministru apolitic? Ori ai orbu' gainii?
        ()
  • +2 (2 voturi)    
    Sper sa nu o numeasca (Joi, 10 ianuarie 2008, 19:52)

    Razvan007 [utilizator]

    Sper ca Basescu sa nu o numeasca pe Norica Nicolai pe postul de ministru al justitiei.

    Modul cum a tratat problema "nepoatei" m-a facut sa o trec pe lista neagra. Norica Nicolai este genul de om care atunci cand este prins cu mata in sac arunca vina pe oricine altcineva decat pe ea.

    Pe un astfel de om nu l-as vrea nici in anturajul meu personal, daramite in functia de ministru de justitie.

    Daca era vorba de un ministru al economiei sau al invatamantului era mai usor de inghitit coliva, dar tocmai la JUSTITIE ?!
    • +1 (1 vot)    
      obiceiuri (Joi, 10 ianuarie 2008, 20:36)

      Gogu [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

      de fost procuror comunist, deh...
  • +1 (1 vot)    
    sila (Joi, 10 ianuarie 2008, 19:54)

    terente [anonim]

    Mi-e sila de clasa politica de acasa. Ai nostri, dupa ce comit ilegalitati mai si au sansa sa devina ministri in justitie, in loc sa demisioneze. Ma bucur tare mult ca am plecat din tara. Pacat ca nu traieste Eminescu, sa ne spuna care din gasca de la putere e grec si care e bulgar...
  • +1 (1 vot)    
    ? (Joi, 10 ianuarie 2008, 20:28)

    ileana [anonim]

    Oare Tariceanu s-a ticnit?
    Chiar atat nu mai gandeste?
    Ne vede atat de prosti?
    cREDE CA NU NE-AM SATURAT DE "NEPOTISME".
    Macar daca era unul mai versat, dar nu tatalia asta cu gura mare...
    Chiar nu gaseste un PNL-ist cu studii juridice care nu a fost implicat in rahaturi de 2 bani sa puna ministru la Justitie?
    Pune-l "nene" pe Puiu Hasotti si lasa-ne cu Norica...
    • +1 (1 vot)    
      eh (Joi, 10 ianuarie 2008, 21:10)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui ileana

      Nu, ca Stoica a plecat. PNL nu mai e partid istoric..e istorie:)
  • +1 (1 vot)    
    Lasa, motociclistule (Joi, 10 ianuarie 2008, 20:33)

    furnicul [anonim]

    ... ca-ti da Baselu' motive.
    Mai bine du-te sa vorbesti cu omul, ca altfel te trezesti iar cu o galeata de kkt (sau caltabosi) in cap.
  • +2 (2 voturi)    
    Premierul lipsit de scrupule. (Joi, 10 ianuarie 2008, 20:33)

    Walter [anonim]

    Tariceanu minte cand spune ca Guvernul a fost laudat de UE.Acel guvern,laudat si apreciat de UE, numai exista de ca.un an.
    Deci in conferinta de presa a indus in eroare(cu un obraz din piele de elefant )milioanele de telespectatori,care au stat si au cascat gura la prostiile debitate de el.
    Nu este frumos sa te decorezi cu medalile castigate de altii si sa imprastii zvonul ca sunt ale tale!!
    Vorbeste de barbat!
    Ar trebui sa inceapa intai cu sine.Daca era barbat se ducea la Cotroceni si asculta ce avea Basescu de comentat .
    Vorbeste de orgoliu,dar in acest caz a cam schimbat rolul personajelor.
    Nu suntem la teatru si vrem sa facem senzatie.
    Aici este vorba de o tara intreaga si responsabilitate mare,nu conferinte de presa,scrisori si lupte fara sfarsit.Ne facem de rusine in intreaga Europa.
    Deja presa elvetiana a scris de conflictul lor,maine va fi cea germana,franceza,engleza...
    Imaginea noastra de romani este patata din cauza unor politicieni ipocriti,mafioti si nebuni.Altfel nu-i mai poti numi.
    Dar, incep sa cred ca Basescu are ceva la mana(din cauza timpului de gandire),de care N:N:a crezut ca numai exista.Vom trai si vom vedea.
  • +1 (1 vot)    
    tariceanu se bazeaza pe lege (Joi, 10 ianuarie 2008, 20:47)

    gigi [anonim]

    despre ce fundament legal vorbeste tariceanu, cand justitia romana e la pamant, si parlamentul e umplut de oameni din cea mai joasa speta.
  • +1 (1 vot)    
    Ceeeeeeee? (Joi, 10 ianuarie 2008, 20:48)

    Heruvim [utilizator]

    "Desemnarea ministrului justitiei nu este obiect de negociere intre palate."

    Gata! M-am calmat. Am trecut de mult de starile de indignare, furie, isterie. Am luat un distonocalm si acuma am ajuns in starea de letargie comica. Nu mai suport. Ceeeee? I-a facut cineva in ultima vreme un control medical lui Tari? Nu de alta dar da semne evidente de disparitie a materiei cenusii. Cum adica nu e obiect de negociere? Traduc fraza ministrului pentru neinitiatii artei discursului politic.

    Si ce ba daca nu crezi ca e buna de ministru? Cine pana mea esti tu ba? Presedintele Romaniei? Si ce daca? Ce-ai zis? Ca tre' sa fii si tu de acord cu un ministru, ca ai si tu ceva de spus despre ministrul Justitiei? Valea ba la cules papadii! Tu n-auzi ce-a zis curtea constitutionala ca n-ai voie? Nu e ba! EU decid ca-s Prim Ministru. Gura! Am zis am zis. Semneaza!
    • +1 (1 vot)    
      hehe (Joi, 10 ianuarie 2008, 21:18)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui Heruvim

      LOL. Si dupa aia il suna repede pe Patriciu: "Sefu, ramane Norica la justitie sau faci alta propunere?"
  • +1 (1 vot)    
    Pai da ... (Joi, 10 ianuarie 2008, 21:06)

    Cata [anonim]

    ... Nu e vorba de legalitate.

    E vorba de MORALITATE.
    Dar cum nimeni din guvernul Tradiceanu nu mai e moral, nu ar fi o problema numirea matusii Norica.
  • +1 (1 vot)    
    Ok, LEGAL nu exista vreun argument. Dar MORAL ? (Joi, 10 ianuarie 2008, 21:06)

    Xerxes [anonim]

    ...normal ca nu exista niciun "argument legal", de vreme ce legile sunt facute de dumnealor in asa fel incat sa le vina ca turnate , cu omisiuni strategice si alte minunatii, incat `mnealor sa poata face toate magariile fara sa incalce legea ...Ei, si ?...E normal ca niste legi idiot concepute, cu ambiguitati intentionate, portite de scapare, etc.,etc, sa poata fi invocate pt. a justifica tot soiul aberatii ?

    ...dupa rationamentului Tariceanului, daca legea ar permite, sa zicem, sa-l impusti pe ala care ti-a ocupat locul de parcare :) , o persoana care a comis o asemenea fapta poate ramane bine mersi in libertate, ca doar n-a incalcat absolut nici o virgulitza din textul legii...Sa inteleg ca asa ceva ar fi totusi normal?

    ... la fel si cu madam` Norica...N-o fi incalcat ea niciuna din legile in vigoare (cel putin aparent, ca doar deh, hotul neprins ramane negustor cinstit ) , dar asta nu inseamna ca la trecutul dumisale mai poate aspira la vreun portofoliu...Dupa ce si-a trimis nepoata sa se joace de-a votatul legilor prin Parlament, si a facut pe Ghita-Contra cand a venit vorba de reforme strategice in clasa politica, mai are tupeul sa revendice taman Ministerul Justitiei ???

    ...Pai pe femeia asta n-ar numi-o nici macar un patron de SRL in vreo functie strategica, ca stie ca l-ar fenta cu prima ocazie...Atunci cum naiba s-o pui tocmai pe ea sa vegheze la respectarea legilor tarii ?...Nici de s-ar duce desculta si si-ar turna cenusa in cap in direct pe la toate televiziunile, tot nu si-ar mai putea repara imaginea publica...

    ...am mai citit pe alt forum argumente penibile (pro Norica, evident) de genul "dati-i si ei o sansa" (mai merita?), "si la case mai mari s-au intamplat episoade precum cel cu nepoata" - asta da argument, intr-adevar :) ,ca de fapt Basescu e cel vinovat si iresponsabil - ca intotdeauna, nu ? :) . Iresponsabil ar fi daca ar permite unei asemenea persoane sa preia fraiele justitiei... As zice mai multe, dar am ajuns la 2.000 caractere.
    • +1 (1 vot)    
      tupeu (Joi, 10 ianuarie 2008, 21:59)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Xerxes

      Din pacate Tariceanu promoveaza tupeul cras in politica romaneasca.
  • +1 (1 vot)    
    moarte tradatorilor de tara (Joi, 10 ianuarie 2008, 21:22)

    aswfawomp [anonim]

    ar trebui trasi in teapa, toata clasa politica in frunte cu pnl si psd
    • +1 (1 vot)    
      Am avut Tzeapa la indemana si i-am dat cu piciorul (Joi, 10 ianuarie 2008, 23:15)

      Aksum [anonim] i-a raspuns lui aswfawomp

      tariceanu i-a pus capac, punand votarea in locuri diferite,
      iar televiziunile i-au pus embargo, blocand informarea publicului ca pe vremea comunistilor.
      Asta a fost Referendumul pt. Votul uninominal
  • +1 (1 vot)    
    Norica, Varujan si Cioroianu - Ne-au facut anu` (Joi, 10 ianuarie 2008, 21:29)

    XtraVagAnT [anonim]

    Norica, Varujan si Cioroianu - Ne-au facut anu` - http://xtravagant.exif.ro/2008/01/10/norica-varujan-si-cioroianu-ne-au-facut-anu/
  • +1 (1 vot)    
    Joc decisiv (Joi, 10 ianuarie 2008, 21:35)

    stefan v [anonim]

    D-l Basescu are niste asi zdrobitori in maneca. De asta e asa culant. O sa spuna: ti-am dat doua sanse sa rezolvam amiabil. N-ai venit, suporti consecintele
  • +1 (1 vot)    
    Cateva Link-uri utile de pe YouTube (Joi, 10 ianuarie 2008, 21:58)

    uluit [utilizator]

    D-nului Tariceanu,

    Daca argumentele legale nu exista, atunci poate bunul simt sau conflictele de interese va pot schimba parerea.
    Uitati aici (pe youtube) ce spun oamenii politici:

    "Basescu vorbeste despre Norica Nicolai"
    http://www.youtube.com/watch?v=Tsn-8A4EmpU
    explicatii sincere ale unui om ales uninominal (No Comment)

    "Cosmin Gusa despre interesele Noricai Nicolai"
    http://www.youtube.com/watch?v=ojfl0AK0LH0
    (legaturile sotului de afaceri cu oameni anchetati de DNA: Grupul de afaceri Tender, cu Patriciu si cu Marius Nicoara de la Banca Trasilvania)

    D-na fost procuror de pe vremea lui Ceasca: Norica Nicolai va fi ministrul Justiţiei?
    http://www.youtube.com/watch?v=GCAZ08CwbsI
    (daca va place cum vorbeste in acest interviu... votati-o pe viata, ca de limba de lemn tot nu va scapa)

    PS - folositi Copy and Paste pentru a vedea Link-urile
  • -2 (2 voturi)    
    la al paishpelea congres/patru ani de la deces (Joi, 10 ianuarie 2008, 22:16)

    gigi berlogea [anonim]

    tuturor baseilor moralisti, indignati si plini de discernamant care, pe acest forum, au adus sintagma 'pe-ai ma-ti" pe noi culmi de sofisticare si sublim, le reamintesc ca fiecare popor are conducatorii pe care-i merita. sa traiti bine, tovarasi
  • +1 (1 vot)    
    vreau si eu (Joi, 10 ianuarie 2008, 22:30)

    adi [anonim]

    n-am incalcat legea si am peste 18 ani

    .. bine.. am platit niste amenzi pe RATB.. dar nu se pune

    vreau si eu ministrul justitiei!
  • +1 (1 vot)    
    Nu o vrem pe Norica! (Joi, 10 ianuarie 2008, 22:34)

    Ionut [anonim]

    Premierul asta chiar isi bate joc de noi? Chiar nu intelege ca Norica Nicolai este un om compromis si total nepotrivit pentru Ministerul Justitiei? Sau interesele personale sunt mai importante decat ale poporului roman?
  • +1 (1 vot)    
    mafia (Joi, 10 ianuarie 2008, 22:42)

    Petrovici [anonim]

    Prost prost dar insista. Cam asta e Tariceanu Iuda Finkelstein. Adica te cheama Presedintele la o discutie iar tu zevzecul nu te duci ca esti in tara lui Papura Voda. Chiar asa de mafiot a ajuns Patriciu cu miliardele lui ca-si bate joc de tara si de noi toti ! Am ajuns robii mafiotilor oligarhi. O sa inceapa sa ne si execute. O sa ne alerge cu gonaci si o sa traga intr-o veselie. Suntem mai ieftini decat niste mistreti, iepuri sau alte salbataciuni.
  • +1 (1 vot)    
    Ce incredere mai poate avea cineva in tariceanu? (Joi, 10 ianuarie 2008, 23:33)

    Cristian [anonim]

    Sunt satul pana in gat de tariceanu.
    Poate nu stiati ca noul cod fiscal, elaborat de oamenii lui tariceanu, introduce tva la vanzarea de apartamente noi. Daca o persoana fizica doreste sa cumpere, fie si de la alta persoana fizica, un apartament/imobil nou, va plati tva 19%.
    Cui foloseste aceasta haiducie? Tinerilor, care si asa nu pot sa faca credit pentru locuinta decat daca au venituri care depasesc 1000 euro?

    Acesta este ajutorul guvernului pentru tineri.

    Personal am un dispret profund pentru tariceanu; stiu ca si el ma dispretuieste, cum ii dispretuieste pe toti romanii. De aceea ne si trateaza ca pe prosti. Si poate ca o meritam. Daca eram destepti il dadeam de mult jos pe omul asta fara nici un Dumnezeu. Un om care a tinut in functie oameni de nimic in ministere importante.

    La ce va puteti astepta bun de la el?

    Va zic eu. La nimic bun. Detest la tariceanu felul cum ne trateaza pe toti. Un om aflat in pozitia lui ar trebui sa lupte pentru cei pe care ii conduce; el lupta doar pentru buzunarele personale si pentru ale colegilor. Ceilalti romani nu conteaza.
  • +1 (1 vot)    
    Ce PM de PM e asta?!? (Vineri, 11 ianuarie 2008, 0:24)

    Aph [anonim]

    Tariceanu, daca avea cojones, participa la intalnirea cu Presedintele... Impresia mea este ca Basescu are un argument solid, ceva ce mai bine nu devine public, ce poate tine de anumite servicii secrete, si de aceea insista pe aceasta intalnire. In orice caz, s-ar putea sa asistam la ultimul scandal intre cei doi, pentru ca ar cam fi momentul sa puna cartile pe masa, ceva e putred!
  • 0 (0 voturi)    
    ROMÂNIA = PNL? (Vineri, 11 ianuarie 2008, 8:52)

    moshu49 [utilizator]

    Am mai vãzut invocarea asta si pe vremea psd-ului!
    Dacã cineva nu te lasã sã transformi democratia în cleptocratie (o mai face si presa) se zice cã e "spectacol politic regizat de presedinte"?

    PS: mare minune dacã Bãse nu se duce el la guvern, neinvitat, pe tema asta ca sã-l dea afarã Tãri!
  • +1 (1 vot)    
    numirea NN justitie (Vineri, 11 ianuarie 2008, 9:05)

    cristi [anonim]

    NN ar trebui sa anunte publica ca nu accepta numirea, daca mai are demnitate! Un om demn si posibil viitor ministru al justitiei contestat de catre Presedintele Romaniei si nu numai, nu ar mai sta pe ganduri si ar proceda ca un om de onoare! Cum si tacerea reprezinta un raspuns, NN ar putea in nota caracteristica sa o lase pe "NEPOATA" sa "vorbeasca" in numele ei!
  • 0 (0 voturi)    
    Tradare sa fie dar sa stim si noi (Luni, 14 ianuarie 2008, 17:54)

    grigore vancea [anonim]

    daca am revedea atitudinea iresponsabila a doamnei NN fata de incidentul cu nepoata din parlament (mediatizata la timpul ei)am intelege foarte usor ca aceasta persoana nu are abilitati politice elementare de a indeplini o functie ministeriala.
    Nominalizarea NN cu atata vehementa de catre o parte din liberali in ciuda unei elementare analize swat dovedeste faptul ca printre consilierii premierului se ascund oameni care joaca la doua capete.