Scandal in PNL. Voicu il ataca pe Raetchi, care a chemat tinerii din strada in PNL: "Dar tinerii din partid cand pot fi promovati? Sau nu ne putem uita la ei de la inaltimea locului de deputat capatat pe criterii democratico-impuse?

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Luni, 30 ianuarie 2017, 14:56 Actualitate | Politic


Ovidiu Raetchi si Mihai Voicu
Foto: Facebook - Ovidiu Raetchi
Deputatul PNL Mihai Voicu l-a atacat pe Facebook cu colegul sau de partid, deputatul Ovidiu Raetchi, dupa ce acesta din urma a facut un apel catre tinerii "din strada" sa vina in PNL "pentru a pune umarul la renasterea acestui mare partid al dreptei". Voicu afirma ca s-au cautat "obsesiv" oameni noi din afara partidului, asa cum a fost cazul lui Dacian Ciolos, despre care spune ca "si-a batut joi de noi in campania electorala" si face si trimiteri la "sefuleti care s-au considerat eterni si au tratat listele parlamentare ca pe o lista de invitati la nunta." Voicu se intreaba cand vor putea fi promovati si tinerii din interiorul partidului, "lipitorii de afise". Acelasi mesaj i-l transmite lui Raetchi, tot pe Facebook, si sotia lui Mihai Voicu, Claudia Benchescu, presedinta Cluburilor Studentesti Liberale.

Raetchi a aratat duminica intr-un comunicat de presa ca tinerii care se implica in aceasta perioada in dezbaterea publica sunt bineveniti in PNL, intrucat implicarea tinerilor din societatea civila poate ajuta semnificativ procesul de reforma al PNL.

"Rezistenta societatii civile in aceste zile impotriva dorintei PSD de a destructura sistemul de justitie este exceptionala. Fara aceasta rezistenta - si fara eforturile presedintelui Iohannis - statul de drept ar fi fost deja grav afectat. Aflat intr-un moment decisiv de reforma interna, dispus sa isi asume erorile trecutului, Partidul National Liberal are - in viziunea mea - datoria de a invita tinerii care se implica civic in aceste zile sa-i alature pentru a pune umarul la renasterea acestui mare partid al dreptei. Ei sunt bineveniti in PNL. Numai oameni ca ei pot schimba in mod profund partidul. Ne place sau nu, inscrierea intr-un partid politic reprezinta cea mai inalta si mai stabila forma de participare publica. Erorile pe care formatiunile consacrate le-au facut de-a lungul timpului pot fi indreptate numai izoland in partid, prin implicare masiva, personajele compromise moral. Ascensiunea unor personaje de tipul Liviu Dragnea sau Victor Ponta nu ar fi fost posibila daca cei pregatiti si dinamici din generatiile noastre ar fi facut politica", declara Raetchi, prim-vicepresedintele PNL Bucuresti, in comunicatul de presa.

"Cu o clasa politica bine-intentionata si curata, episoade care ar fi putut marca Romania pentru urmatorii 10 ani cum a fost Martea Neagra sau cum se anunta a fi ordonantele gratierii, nu ar mai fi avut loc. Este esential pentru procesul de modernizare si reforma interna al PNL ca tineri din societatea civila sa devina membri de partid si, pe termen mediu si lung, sa doreasca sa acceada in forurile de conducere ale partidului. Conventia PNL va reprezenta o noua oportunitate pentru ca tinerii din partid sa arate cum pot contribui la relansarea partidului si la opozitia ferma, transanta, argumentata la PSD" mai spunea el.

Duminica seara a venit replica lui Voicu:

"Am multe de spus despre Partidul National Liberal. Voi spune multe, pentru ca am acest drept. Sunt membru al acestui partid din 7 ianuarie 1990 fara intrerupere si imi pasa.
Astazi insa ma voi referi doar la solutiile miraculoase din "afara".
S-a facut apel la solutia miraculoasa Dacian Ciolos si acesta si-a batut joc de noi in campania electorala.
Am cautat obsesiv "oameni noi" pe listele parlamentare, dar prin "noi" am inteles din afara partidului, prieteni de familie sau orice alt criteriu, ignorand resursele propriului partid, munca si expertiza unor oameni care au muncit pentru sefi si sefuleti care s-au considerat eterni si au tratat listele parlamentare ca pe o lista de invitati la nunta.
Aflam acum ca trebuie sa promovam in partid "tinerii din strada". Dar tinerii din partid cand pot fi promovati? Sau nu ne putem uita la ei de la inaltimea locului de deputat capatat pe criterii democratico-impuse?
Abia astept ca toti teoreticienii innoirii civico-ciolosiste sa se confrunte cu membrii simpli, lipitorii de afise de la tineretul pe care il ignora, la alegerile din partid. Pentru ca atunci nimeni nu-i va mai putea pune pe ochi frumosi pe vreo lista."

Si a sotiei lui, Claudia Benchescu:

"Cand faci propuneri in afara partidului poate ar trebui sa te uiti si ce ai la tine in casa..si poate colegul Ovidiu Alexandru Raetchi, cu umilinta si respect, sa se indrepte si spre tinerii sai colegi din partid. Poate si aceia care i-au facut campanie merita macar o urma de atentie.
Cu siguranta orice partid are nevoie constant de forte proaspete. PNL a fost intotdeauna un partid deschis si am increderea ca asa va ramane. Dar sa nu uitam sa ii pomenim si pe cei care au fost, sunt si vor fi alaturi de partid in toate campaniile, care au profesii si cariere si care au fost omisi in a fi promovati."

Pe 5 ianuarie, Voicu l-a acuzat pe Dacian Ciolos, tot pe Facebook, ca din cauza platformei sale Romania 100, insusita de PNL, liberalii au pierdut alegerile parlamentare, spunand despre fostul premier ca este "un domn care ne-a spus in campania electorala ca nu doreste sa fie pe afisele noastre si ca ii folosim abuziv imaginea".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5424 vizualizari

  • +21 (21 voturi)    
    nuuuu.... (Luni, 30 ianuarie 2017, 15:06)

    barbu007 [utilizator]

    ... nu vă mai osteniți cu tinerii! PNL este pe toboganul care duce direct la cimitirul istoriei. stați liniștiți acolo, la locurile voastre, lângă colegii țărăniști! nemernicii ăștia de la PSD & ALDE profită exact de impotența voastră șmecherească.
  • +1 (5 voturi)    
    Mda... (Luni, 30 ianuarie 2017, 15:14)

    solar [utilizator]

    Unde dai si ...unde crapă - vorba ceea ! Mie unul mi se pare ca au dreptate cei care vor suflete proaspete in PNL. Nu ,suflete moarte !!
  • +11 (11 voturi)    
    Ciolos (Luni, 30 ianuarie 2017, 15:26)

    Daniel U [utilizator]

    Sa spui despre Ciolos ca si-a batut joc de PNL? Mi se pare cea mai mare obraznicie a unui PNList. Ati avut valori mai mari in PNL ce au fost umbrite de Ciolos?
  • +2 (8 voturi)    
    bine "tinere" (Luni, 30 ianuarie 2017, 15:37)

    freejack [utilizator]

    PNL e pe topogan pentru ca a fuzionat cu o aripa a feseneului. daca nu fuzionau luau poate cu cateva procente mai putin, dar se stia cine sunt. acum se vorbeste de "aripa Blaga". bull shit!
    • +3 (3 voturi)    
      pe tobogan (Luni, 30 ianuarie 2017, 18:52)

      georghe [utilizator] i-a raspuns lui freejack

      ...pentru ca o vreme s-au aliat contra naturii cu PSD, in odioasa USL.
      • 0 (2 voturi)    
        si acum e la fel (Luni, 30 ianuarie 2017, 22:41)

        freejack [utilizator] i-a raspuns lui georghe

        la fel a fost si in 2004. numai aliante contra naturii. in 2004 PD-ul nu trecea pragul electoral. l-au facut presedinte pe Basescu si au creat premizele ca PD-ul sa ajunga din nimic pe primul loc. urmarea se cunoste. nenorocirea Basescu-Udrea-Boc. cea mai corupta guvernare din istoria recenta a Romaniei. acum PD-ul era iar in pragul decesului electoral. trebuia sa vina fuziunea si iata cum pedistii cu tupeul binecunoscut isi dau cu parerea si au un cuvant de spus.
  • +6 (6 voturi)    
    Am impresia ca se plage chioru de orb... (Luni, 30 ianuarie 2017, 15:39)

    UnOarecare [utilizator]

    ...zic si eu asa ca om din popor ce sunt.
    • 0 (0 voturi)    
      DAR (Marţi, 31 ianuarie 2017, 8:28)

      CalmArius [anonim] i-a raspuns lui UnOarecare

      aVETI DREPTATE! dOMNUL Voicu are dreptate..de fapt! Insa nici dumnealui nu este o figura foarte electorala ..ca sa zic asa! Adica nu are carisma suficienta unui personaj public! Poate ca tehnician in vreun domeniu ...sau administrativ...sa se evidentieze...Si atunci gandim altfel!
  • +9 (11 voturi)    
    Voicu.... (Luni, 30 ianuarie 2017, 15:45)

    SergiuPanait [utilizator]

    Daca PNL nu scapa de jegul asta de Voicu, nu da niciun semnal ca ar vrea sa schimbe ceva.

    Voicu sa explice cum e cu legea electorala si cu blaturile pe care le-a facut cu PSD...
    • +10 (10 voturi)    
      Dap! (Luni, 30 ianuarie 2017, 16:16)

      EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui SergiuPanait

      A fost seful comisiei de "revizuire" a legislatiei electorale si cel putin cu votul la primarii intr-un singur tur a facut jocul PSD, nu mai vorbesc de asa zisul vor prin corespondenta!
      Dar Voicu a mai fost si in Consiliul General al Bucurestiului pe vremea lui Oprescu. La ce hotie era acolo va aduceti aminte sa fi chitait vreodata. Daca era in primarie asa de luptator si vocal ca acum ce bine ar fi fost. Dar nu, baiatul s-a inteles de minune cu PSD-istii.
      Inca ceva, stiti ce bine se simte in studiourile Antenei 3. Te sperii!
      PNL scapati de astfel de vietati sau veti avea soarta PNTCD!
    • -4 (6 voturi)    
      bine mai fesenache (Luni, 30 ianuarie 2017, 17:07)

      freejack [utilizator] i-a raspuns lui SergiuPanait

      e bun Raetchi ca e de la PD.
  • +5 (7 voturi)    
    Decedate (Luni, 30 ianuarie 2017, 15:46)

    Daniels22026 [utilizator]

    Partidele sunt decedate, ca si parlamentele. Nu mai avem ce face cu ele. Oricat de bun ar fi un partid ipotetic, e ca o caleasca aurita, frumoasa, utila doar in trecut, obiect de muzeu si nostalgie retro. In cel mai bun caz teoretic, pentru ca practic partidele sunt mai toate grupari mafiote periculoase pentru toata lumea.

    La gunoi cu ele, si cu partidele si cu parlamentele! Votam electronic orice. Nu ma intereseaza sa trimit in parlament pe nimeni ca sa ma reprezinte. Lasa ca ma reprezint eu singur si increderea mea in societate. Nu ca am fi toti inteligenti si bine intentionati. Dar cu siguranta, impreuna suntem de 100 de ori mai buni decat mafia democratiei parlamentare. Vremea ei a trecut. Ne incurca teribil.
  • +6 (8 voturi)    
    Nu e loc (Luni, 30 ianuarie 2017, 15:59)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nu e loc, ca aveti mafioti portocalii si inflitrati de-ai lui Fenechiu/Chioariu/B. Olteanu, Turnacu, Vlasov, Gorghiu etc, in conducere, preum si muhaiele de tipul politrucii Scântei în parlament. VOI TREBUIE SA DISPARETI pentru ca ati facut tot răul pe care il puteați face: rolul opozitiei e deja luat de zecile de mii de oameni disperati care au iesit in strada!
  • +8 (10 voturi)    
    Tara arde si baba se piaptana (Luni, 30 ianuarie 2017, 16:14)

    MosGheorghe [utilizator]

    Asa baieti, certati-va. Nu intelegeti nimic din riscul enorm al acestor zile, voi va certati pe influenta politica. Cand o veni Herr Dracnea si ne baga pe toti in lagare de concentrare, o sa va bateti pe conserva de fasole. Dar voi certati-va, ca strada va face treaba...
  • +11 (11 voturi)    
    Voicu... (Luni, 30 ianuarie 2017, 16:15)

    purplehaze [utilizator]

    A fost si ramane un 'resapat" al politicii romanesti.
    Din pacate face parte dintr-un partid ce a emis si inca emite pretentii la guvernarea Romaniei. Domnul Voicu a transpirat alaturi de Antonescu si Ponta in acel usl de trista amintire, greu de uitat...
    PNL trebuie sa se scuture de toti oportunistii cu aere de politicieni ce isi privesc doar propriul "buzunar", aventura lor alaturi de ...PSD este dificil de uitat.
    ...Raetchi...amice, stai si INVATA de la STRADA si cand vei deveni mai intelept cu adevarat, poti sa incerci sa te apropii de romanii ce astazi tin loc de ...partid de Opozitie in Romania !!!!
    • +1 (5 voturi)    
      cum ramane (Luni, 30 ianuarie 2017, 17:09)

      freejack [utilizator] i-a raspuns lui purplehaze

      cu aventurile alaturi de cealata aripa a feseneului, PD-ul? nu ramaneau ei mai bine ceea ce erau? fuziune le-au trebuit...sa nu se termine cu fisiune.