PNL incepe procedura de revocare a lui Victor Ciorbea din functia de Avocat al Poporului/ Motiunea de cenzura, depusa "in secunda doi" in care Guvernul emite ordonantele

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 26 ianuarie 2017, 15:11 Actualitate | Politic


Raluca Turcan
Foto: Facebook
PNL va demara saptamana viitoare demersurile de revocare din functia de Avocat al Poporului a lui Victor Ciorbea, a anuntat joi presedintele interimar al PNL, Raluca Turcan, printre motivele invocate fiind ca "Ciorbea a politizat institutia pe care o conduce si s-a transformat intr-un vasal al PSD". In plus, Turcan a anuntat ca PNL a decis depunerea unei motiuni de cenzura impotriva Guvernului pe cele doua ordonante privind gratierea si modificarea Codului Penal, "in secunda doi" in care Executivul le va adopta.

"Am decis sa incepem demersurile de revocare din functie a Avocatului poporului. Domnul Victor Ciorbea nu respecta legea care sta la baza institutiei Avocatului poporului. Domnul Victor Ciorbea a politizat aceasta institutie si s-a comportat ca un vasal al PSD, ca un executant umil al intereselor PSD. Vom solicita inceperea procedurilor de revocare si sa ajunga in functia de Avocat al poporului o persoana profesionista, de probitate morala, o persoana care sa respecte in primul rand oamenii", a declarat Turcan, citat de News.ro.

"Va mentionez lipsa de reactie pe ordonanta privind migratia primarilor, va mentionez reactia exagerata dupa cativa ani de sanctionare a unei norme care interzice condamnatilor sa faca parte din Guvern. Si, de asemenea, modul public in care Victor Ciorbea raspunde solicitarilor si asteptarilor PSD, in dispret fata de cetatenii pe care ar trebui sa-i reprezinte in fata institutiilor statului", a explicat Turcan.

Presedintele interimar al PNL a anuntat ca liberalii vor depune o solicitare la Birourile Permanente Reunite pentru ca revocarea lui Victor Ciorbea sa fie inclusa pe ordinea de zi a primei sedinte de plen reunit al Camerei Deputatilor si Senatului.

In ceea ce priveste motiunea de cenzura, aceasta ar urma sa fie depusa dupa ce Guvernul adopta cele doua ordonante privind gratierea si modificarea legislatiei penale.

"Azi PNL a decis depunerea unei motiuni de cenzura impotriva Guvernului pe cele doua ordonante privind gratierea si modificarea Codului Penal. Vom face lucrul acesta in secunda doi in care Guvernul va emite aceste ordonante", a spus Turcan, la Palatul Parlamentului, potrivit Agerpres.

Ea a precizat ca decizia PNL are ca argument faptul ca cele doua ordonante nu fac parte din programul de guvernare cu care PSD si guvernul a fost investit.

"In perioada campaniei electorale nu s-a vorbit nicio secunda despre gratiere si modificarea Codului Penal. In audierile ministrilor, in prezentarea programului de guvernare nu s-a discutat despre gratiere si modificarea Codului Penal. Acestea sunt doua demersuri orientate spre satisfacerea demersurilor unui grup clientelar din PSD si pentru albirea presedintelui PSD, Liviu Dragnea", a adaugat liderul liberal.

Raluca Turcan a afirmat ca rostul motiunii de cenzura este de a atrage atentia opiniei publice ca actualul guvern "derapeaza de la programul de guvernare asumat".

PNL va propune si o comisie parlamentara privind situatia din penitenciare si va depune, la dezbaterea pe buget, amendamente pentru imbunatatirea conditiilor de detentie.

"Vom urmari dublarea banilor alocati pentru norma de hrana, alocarea de fonduri pentru bratarile electronice ale detinutilor, investitii in penitenciare si pentru suplimentarea personalului de probatiune cu 500 de locuri. In momentul de fata sunt doar 360 de persoane in randul personalului de probatiune si necesarul de personal este de 500, inclusiv cele 180 de locuri pe care le au in vedere a le suplimenta, insa nu sunt bugetate", a spus Turcan.

Liderul PNL sustine ca reprezentantii PSD, desi vorbesc despre situatia din penitenciare, "nu au facut niciun demers pentru a suplimenta banii alocati imbunatatirii conditiilor de detentie".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4985 vizualizari

  • +17 (23 voturi)    
    Secunda doi (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:17)

    transalpinarum [utilizator]

    sau cum PNL ne crede prosti. Asta pentru ca in secunda 1, toti penalii lor, si slava domnului ca sunt destui primari, etc, vor rasufla usurati.

    Deci PNL, confirma ca este aceaiasi mizerie (ca PSD), si ca reminder: ei sunt cei care au facut blat cu PSD la primaria Bucuresti, drept pentru care ne-am pricopsit cu PSD la butoane ptr 4 ani. Daca PNL avea un pic de ratiune si bun simt, acum aveam primari USR in Bucuresti si poate era si alta soarta alegerilor parlamentare. Asa ca sa ma mai scuteasca PNL cu secunda 2. Trebuie sa faca lucruri in secunda zero daca mai vor ceva credibilitate.
  • +16 (16 voturi)    
    conditii pentru spitale si scoli (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:25)

    ciufy [utilizator]

    dupa ce terminam de pus la punct conditiile din spitale si scoli, centre de plasament, azile de batrani, camine studentesti etc. astfel incat sa nu mai moara oameni in spitale si copiii sa invete in conditii decente, dupa aia ne gandim si la conditiile din inchisori. E bine ca se prezinta la tv conditiile din inchisori, sa se gandeasca omul bine inainte de a deveni infractor si corupt. As dori sincer conditii de ocnas, nu conditii de camine studentesti.

    http://www.news.ro/social/reportaj-invatamant-in-2016-la-vaslui-scoli-de-peste-o-suta-de-ani-care-se-darama-peste-elevi-containere-si-locuinte-transformate-in-unitati-scolare-foto-1922400009002016091315563979
  • +5 (11 voturi)    
    Nedumeriri . (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:26)

    Andrei_Fieraru [utilizator]

    Oare femeia asta sta undeva , ascunsa intr-un bunker , de nu vede si nu aude nimic ? Sa-i spuna cineva ca vremea pupezelor a trecut si sa elibereze partidul de un balast care trage la fund , din ce in ce mai puternic . Sa invete un lucru fundamental : la sefia unui partid liberal , n-are ce cauta un bugetar , fost sau actual .
  • +11 (17 voturi)    
    Greu de tot (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:27)

    JestersTear [utilizator]

    Stiti ca Ciorbea are rate mari si multe de platit, iar PSD-ul are nevoie de el ca de aer in demersurile de subminare a justitiei. Este o combinatie foarte "win-win" pentru ei.
    Ideea PNL-ului este buna, insa extrem de greu de pus in practica. Dar, stiti cum este: incercarea moarte n-are.
  • +11 (11 voturi)    
    Ha?!!! (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:28)

    monterosa [utilizator]

    Ce e cu mesajul asta? Se intelege in mod implicit ca guvernul va adopta ordonantele alea si dupa aia PNL, aparatorul democratiei va depune o motiune de cenzura...
    Vag am impresia ca si PNL-ul doreste cumva ordonantele astea nocive...
    Guvernul asta de tradatori nu trebuie sa ajunga sa dea drumul la ordonantele astea Punct. Iar voi, cei din opozitie trebuie sa faceti tot ce puteti ca sa il impiedicati. Legati-va cu lanturi, pichetati Guvernul, faceti greva foamei. Dar faceti ceva concret, nu mai amenintati cu motiuni de cenzura tardive...
  • +7 (7 voturi)    
    pai si... (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:34)

    mihai.mihaita [utilizator]

    pai si petitiile noastre? s-au sters cu ele la ... ?
  • +2 (6 voturi)    
    Promisiune (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:43)

    DanTeo [utilizator]

    Dupa Ciorbea urmeaza Trump.
  • +7 (7 voturi)    
    "In ceea ce priveste motiunea de cenzura, (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:53)

    Stapanu [utilizator]

    aceasta ar urma sa fie depusa dupa ce Guvernul adopta cele doua ordonante privind gratierea si modificarea legislatiei penale." Maria Antoaneta, n-am ce face, ma repet: dispari, dispari, dispari!
  • +8 (8 voturi)    
    In secunda doi va spulberam... (Joi, 26 ianuarie 2017, 16:13)

    triciupa [utilizator]

    ... pe toti, capisci?
    De fapt nenorocitii astia de-abia asteapta ordonantele! Au si ei penalii lor, nu? Le pica bine si lor!
    Pentru cei care mai aveau iluzii despre pnl, sper ca v-ati lamurit definitiv.
  • +7 (7 voturi)    
    Incet si f. incet (Joi, 26 ianuarie 2017, 16:30)

    revolution2017 [utilizator]

    Secunda 1 : dormim,
    Secunda 2 : ne gandim
    Secunda 3 : a mai trecut un mandat
  • +3 (5 voturi)    
    guvernul nu ar fi putut emite acele ordonante (Joi, 26 ianuarie 2017, 16:47)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    fara cvorumul asigurat de senatorii pnl pt. ca parlamentul sa se reuneasca in sesiune extraordinara.
    pe voi scrie PNT, oricum nu aveti nimic in comun cu Liberalismul.
    • +2 (4 voturi)    
      of doamne... (Joi, 26 ianuarie 2017, 17:44)

      corbul109 [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      In cazul in care Guvernul da o ordonanta de urgenta si o depune spre dezbatere in procedura de urgenta la Camera abilitata, acea Camera se convoaca obligatoriu in termen de 5 zile!! In plus, dacă în termen de cel mult 30 de zile de la depunere, Camera sesizată nu se pronunţă asupra ordonanţei, aceasta este considerată adoptată şi se trimite celeilalte Camere!!
      Deci vezi mataluta, chiar daca toti PNLii se muta in Congo, ordonanta tot va trece :)
      • 0 (0 voturi)    
        Dupa ordonanta cat va mai ramane Grindeanu la (Joi, 26 ianuarie 2017, 20:07)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui corbul109

        palatul Victoria?
  • +4 (4 voturi)    
    Cred ca voi, liberalii, ..... (Joi, 26 ianuarie 2017, 20:17)

    8736 [utilizator]

    ......sunteti pe mana cu PSD-ul. Voi mimati o opozitie, ca sa dati populatiei de 2 lei speranta si sa le anesteziati judecata. Ce sanse credeti voi, mai berbecilor, ca are o motiune de cenzura in conditiile in care cei de la putere sunt majoritari? Sunteti penibili, lipsiti de orice idee productiva, complici cu puterea pentru ca sunteti neputinciosi! Produceti scarba! Ocupati abuziv si fara nici un rezultat teritoriul politic al opozitiei. Coborati naibii in strada, faceti mitinguri in care sa explicati populatiei spalate pe creier de televiziunile obediente, de ce nu este bine ceea ce pune puterea la cale, cautati-va lideri si puneti-i in fruntea voastra, pentru ca cu astfel de ciurucuri o sa stati in opozitie mult si bine. Aveti presedintele de partea voastra si voi ce faceti? Il lasati pe el sa iasa in strada iar voi, aia care luati bani pe politica asta de rahat pe care o faceti, stati in dosul scenei si credeti ca pacaliti lumea lansand motiuni de cenzura fara nici o sansa de izbanda! Jalnicilor!