Korodi (UDMR), despre initiativa privind Tinutul Secuiesc: Este momentul sa se discute foarte deschis despre protectia minoritatilor

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 26 ianuarie 2017, 14:58 Actualitate | Politic


Liderul deputatilor UDMR, Attila Korodi, a declarat joi, pentru News.ro, referitor la initiativa cetateneasca privind declararea autonomiei Tinutului Secuiesc, ca este momentul sa se discute foarte deschis despre instrumentele pe care le foloseste Romania pentru protectia minoritatilor, iar UDMR va decide in sedinta grupurilor parlamentare daca va sustine in Parlament acest proiect.

Intrebat care este pozitia sa in privinta initiativei cetatenesti privind autonomia Tinutului Secuiesc, Attila Korodi a spus ca este momentul sa se discute "foarte deschis" despre protectia minoritatilor din Romania.

"O sa fie o procedura parlamentara. Eu cred ca este momentul in care probabil vom discuta foarte deschis despre instrumentele care le foloseste Romania pentru protectia minoritatilor", a raspuns liderul deputatilor UDMR.

"Noi nu am avut dezbateri, noi avem un proiect care a fost finalizat, care a fost mult dezbatut cu parteneri sociali si parteneri politici si acela inca nu este pe ordinea de zi. Cu privire la forma exacta, la textul acestei propuneri, o sa ne pozitionam cand se va discuta in grupurile UDMR", a mai spus el.

Zece cetateni romani de etnie maghiara au initiat un proiect de lege pentru autonomia Tinutului Secuiesc. Initiativa legislativa a fost publicata in Monitorul Oficial nr.66 (Partea I), fiind insotita de avizul negativ al Consiliului Legislativ. Initiativa are nevoie de 100.000 de semnaturi din minimum zece judete pentru a fi depusa la Parlament si votata.

Initiativa prevede infiintarea Tinutului Secuiesc ca si "comunitate autonoma cu personalitate juridica". Teritoriul Tinutului Secuiesc ar urma sa cuprinda judetele Hargita si Covasna, precum si o parte din judetul Mures.

Tinutul Secuiesc ar urma sa aiba autonomie administrativa si politica in raport cu statul roman, iar limba maghiara ar urma sa fie limba oficiala, la fel ca si romana. Tinutul Secuiesc ar urma sa fie condus de un presedinte ales prin vot.

Consiliul Legislativ a dat aviza negativ proiectului de initiativa legislativa, aratand ca vizeaza "crearea unei entitati statale distincte, paralela cu statul national unitar roman" - fapt interzis de Constitutie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1719 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    alo! (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:09)

    mihai.mihaita [utilizator]

    bai baiatule... protectia voastra in traducerea romaneasca inseamna : IZOLARE!

    sa dea cineva o ordonanta de urgenta sa interzica astfel de porcarii... sa se termine propaganda asta!
    • +1 (1 vot)    
      Ungurii si protectia minoritatilor (Joi, 26 ianuarie 2017, 22:42)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui mihai.mihaita

      Hai sa vedem ce au facut ungurii in Transilvania in cei 50 de ani cand a fost inclusa in Imperiul Austro-Ungar. Sa vedem cum au protejat ei minoritatile atunci. Aveau chiar si lege, scrisa negru pe alb, a deznationalizarii romanilor, sarbilor, slovacilor, ucrainienilor, etc. Sa vedem cum au protejat ei minoritatile dupa Dictatul de la Viena (Ip, Traznea, va spun ceva ????). Statul maghiar, care si-a asumat toate aceste porcarii nu a manifestat nici macar o boare de regret, nici o scuza. Si au tupeul sa ceara acum supradrepturi ?????
  • +10 (10 voturi)    
    Prorectia Minoritatilor in Ungaria ? (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:13)

    un domn [utilizator]

    cand romanii din Ungaria vor AVEA aceleasi privilegii cu ungurii din Romania atunci mai stam de vorba !
    keshi ciokolom Korodi te rog sa ne spui de Gaterszag Kerestoy SRL cand se apuca de padurea minoritara din Romania ? nu sa o taie...vai de mine...ci sa o REimpadureasca pe cheltuiala lui !
    kesosonom !
  • +7 (7 voturi)    
    deschis (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:14)

    81ack [utilizator]

    Așa e, să discutăm deschis: nu cred că-n România va fi vreodată autonomie pe criterii etnice.
  • +7 (7 voturi)    
    Ei, i-auzi (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:17)

    Soljenitin [utilizator]

    Si cum ai ajuns tu la concluzia ca este momentul ala chiar acum?
  • +5 (5 voturi)    
    Dar si (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:19)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    sa se discute si despre protectia majoritatii fata de UDMR, asa-zis partid complice la toate hotiile si in toate guvernele. MAFIA VERDE = MAFIA ROSIE, aceiasi hoti, doar ca sunt maghiari.
  • +6 (6 voturi)    
    Este momentul (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:20)

    mitg [utilizator]

    Sa va luati bagajele si sa dispareti.

    Aveti protectie cat incape.
  • +7 (7 voturi)    
    poate vreti sa mergeti in America lui Trump (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:25)

    voxpopulix [utilizator]

    Monioritatile din Romania au mai multe drepturi decat in orice alta tara din UE.

    Ele au toate drepturile pe care la are si restul populatiei.

    Daca au probleme economice mai grave asta se datoreaza liderilor lor care au furat TOT din judetetele conduse de ei, mai ales cand au facut parte din guvernul Romaniei.

    Liderii lor tin populatia saracita si prostita pentru a o transforma in masa de manevra si santaj, in voturi acordate pe aberatii de acest gen.
  • +9 (9 voturi)    
    nenea de la UDMR.. (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:27)

    akillies [utilizator]

    ..e chiar nesimtit... Ce treaba are protectia minoritatilor cu enclavizarea unei minoritati?!?! nu i-a fost clar cum stau lucrurile cu autonomiile in cazul Serbiei?!?!

    Asa sunt unii..viseaza malai!
    • +2 (2 voturi)    
      in Planificarea NATO votata in Wales (Joi, 26 ianuarie 2017, 16:42)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui akillies

      anul trecut HARCOV va fi poligon de instructive, asa ca scapa cine poate !
  • +3 (3 voturi)    
    Să vorbim. (Joi, 26 ianuarie 2017, 16:30)

    asavreau [utilizator]

    În așa zisul Ținut Secuiesc românii sunt minoritari.Cum sunt tratați și protejați.Vorbiți de parcă ar fi numai unguri acolo!
  • +4 (4 voturi)    
    ce inseamna "Protectie" ? (Joi, 26 ianuarie 2017, 17:35)

    jescu [utilizator]

    "Protectie" inseamna mai multe drepturi decat ati cetateni ai Romaniei ? De cine trebuie protejati ? Cine le face rau ?
    • +2 (2 voturi)    
      iudemere face rau minoritatii (Joi, 26 ianuarie 2017, 17:39)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      maghiare, intr un fel iiinteleg...
  • +3 (3 voturi)    
    Domnule korodi, (Joi, 26 ianuarie 2017, 17:52)

    tepes [utilizator]

    Veti dreptate ,trebuie sa ne asezam la masa sa vorbim de protectia minoritatilor.Insa inainte ca sa nu fie probleme,va trebui sa cedati in instanta toate proprietatile castigate cu acte false de pe vremea lui Horty.La fel si la unele cladiri din patrimoniul national pe care le-ati luat tot cu acte false.Probail,nu stiu,dar cred ca vreti de fapt sa va consolidati averile furate.Dar tu sti bine dle.Korody ca romanul nu se va lasa pana nu-si ia cei a lui.
  • +3 (3 voturi)    
    Domnule jescu, (Joi, 26 ianuarie 2017, 18:08)

    tepes [utilizator]

    sa nu fim copii.Cei care vor dezmembrarea Romaniei nu sant ungurii de-la noi.Cei din Ungaria o vor,prin anumite cozi de topor din rândul lor.Ce ar insemna o autonomie?ar insemna decaderea Romaniei din toate punctele de vedere,economic,diplomatic si militar.Si cine ar castiga? ati ghicit,'pretenii'nostri dragi de-la vest.Cine crede ca se mai poate repeta un dictat ca cel de-la Viena ori este prost ori naiv.Si as putea garanta ca va fi un macel cum nu sa mai pomenit in istorie de-la razboiul civil din Roma antica intre Caesar si Pompei.Cel care a afirmat la trecerea raului Rubicon,aleea jacta est---care s-ar traduce, cam asa--zarurile au fost aruncate.Nu va jucati cu focul domnilor,ca nu-l mai puteti stinge.
  • +2 (2 voturi)    
    Cine e în spatele minorițății maghiare din România (Joi, 26 ianuarie 2017, 23:26)

    AlinDolca [anonim]

    În spatele mașinațiunilor Ungariei în România se află Putin! În condițiile în care sunt atâtea evenimente grave la granițele noastre, guvernul ar trebui să își țină cuvântul cu cei 2% pentru armată (poate chiar mai mult) și ar trebui ca și serviciile de securitate a României să fie suplimentate! Dar văd că ai noștrii guvernanți sunt bătuți în cap!