Liviu Dragnea: Cred ca Ministerul Justitiei trebuie sa prezinte cati oameni au murit in inchisorile din Romania - zeci, sute, mii? Azi-noapte a murit un om in penitenciar

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 24 ianuarie 2017, 20:22 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Liderul PSD, Liviu Dragnea, a afirmat marti seara ca Ministerul Justitiei ar trebui sa prezinte o situatie cu numarul persoanelor care au murit in inchisorile din Romania, mentionand ca "totusi azi-noapte a murit un om in penitenciar", facand referire la omul de afaceri Dan Adamescu.

"Din pacate Romania, de ani de zile, a primit foarte multe amenzi si foarte multe condamnari pe conditiile din penitenciare. Sunt enorm de multe documente oficiale, care din pacate nu au fost facute publice pana acum sau nu au fost foarte mediatizate, care arata ca Romania este privita foarte rau din acest punct de vedere, respectiv conditiile inumane din penitenciare. Nu vreau sa exploatez un caz grav, dar totusi azi-noapte a murit un om in penitenciar. Din cate imi aduc aminte, acel om nu fusese condamnat la moarte", a spus Dragnea.

"Eu cred ca Ministerul Justitiei in foarte scurt timp trebuie sa arate, sa prezinte cati au murit in inchisorile din Romania. Trebuie sa stim, au murit zeci, au murit sute, au murit mii? Poate au fost oameni condamnati la diverse pedepse, dar n-au fost condamnati la moarte, nu mi se pare corect sa moara in inchisoare", a mai spus liderul PSD, marti seara, la finalul discutiilor avute cu premierul Sorin Grindeanu si mai multi ministri pe tema proiectului de buget pe anul 2017, la sediul PSD din Baneasa.

Potrivit lui Dragnea, in cadrul discutiilor, premierul Grindeanu a cerut majorarea alocatiei de hrana pentru detinuti cu 50%. "A fost o discutie serioasa mai devreme aici, primul ministru i-a cerul ministrului Justitiei sa se majoreze alocatia de hrana pentru detinuti cu, daca nu gresesc, 50%", a precizat el.

Intrebat de jurnalisti daca proiectul de ordonanta privind gratierea a fost modificat in vreun fel sau va fi prezentat in aceeasi forma, Dragnea a raspuns ca discutiile de la sediul PSD au fost "numai despre buget" si ca despre gratiere trebuie intrebat la Ministerul Justitiei.

*****

Omul de afaceri Dan Adamescu a murit, luni seara, intr-o unitate spitaliceasca din exteriorul Penitenciarului Jilava, a informat Carmen Utoiu, inspector de penitenciare, citata de Agerpres. Conform Mihaelei Petrovan, PR-ul familiei Adamescu, omul de afaceri era internat intr-un spital privat din Capitala. Adamescu avea 68 de ani. 

Avocatii lui Adamescu declarau in luna decembrie ca omul de afaceri suferea de mai multe afectiuni - cardiologice, diabetice, neurologice si locomotorii.

Adamescu executa, din 27 mai 2016, pedeapsa de patru ani si patru luni primita in dosarul in care a fost acuzat ca a mituit doi judecatori pentru pronuntarea unor solutii favorabile in dosare de insolventa ale unor firme ale sale, aminteste News.ro. El facuse si o cerere de liberare conditionata, care iii fusese insa respinsa, putand sa mai faca una in luna februarie a acestui an.

Dan Adamescu a fost transferat in septembrie 2016 din Penitenciarul Rahova in Penitenciarul Jilava si i s-a stabilit regimul semideschis de executare a pedepsei.

Pe 10 septembrie 2016, in baza documentelor medicale depuse de avocati, Adamescu a fost transferat de la Penitenciarul Jilava la Spitalul de Urgenta Floreasca, pentru investigatii in vederea unei operatii la genunchi, pentru montarea unei proteze. Ulterior, in baza recomandarilor unui medic de la Spitalul Floreasca, Dan Adamescu a fost transferat, sub paza, la un spital privat, de atunci nemairevenind in penitenciar.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12098 vizualizari

  • +55 (59 voturi)    
    Minte (Marţi, 24 ianuarie 2017, 20:42)

    AdrianBorza [utilizator]

    A murit in spital, nu in penitenciar.
    • +32 (32 voturi)    
      mai mult (Marţi, 24 ianuarie 2017, 21:55)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

      a murit intr-un spital privat.
      • +7 (7 voturi)    
        chiar si asa.... (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 9:39)

        predator [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        asta nu trebuie sa reprezinte un motiv pentru a gratia!
        Daca oamenii mor acolo, trebuie sa fie o cauza! Iar acea cauza trebuie eliminata, nu a-i elibera! Au motive sa fie acolo unde sunt!
        Ce sa insemne asta, ca cei care raman pot muri in inchisori?
        p$deaua a gandit asta in favoarea numai si numai a lor, nicidecum pentru altceva!
    • +26 (26 voturi)    
      Chiar (Marţi, 24 ianuarie 2017, 21:58)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

      un spital privat!
    • +31 (31 voturi)    
      Mda (Marţi, 24 ianuarie 2017, 22:05)

      vidra [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

      De asta te miri cand zice adevarul, nu cand minte
      • +1 (1 vot)    
        se vede (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 10:27)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui vidra

        ca i-a fost secund destoinic lui pontanochio MTO tonta.
    • +28 (28 voturi)    
      nu a murit un om in penitenciar (Marţi, 24 ianuarie 2017, 22:14)

      middle_brick [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

      ci a crăpat Dan Adamescu un scursura a societății, unul care a furat sute de milioane, PSD-ul luându-si partea de fiecare data.
      • +2 (2 voturi)    
        de ce (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 10:34)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui middle_brick

        oare nu-l intereseaza cati oameni cinstiti au intrat in spitalele din sistemul de sanatate cu te miri ce si au "iesit" in 4 scanduri din cauza infectiilor nosocomiale?
        deh, si-o deplange viitorul.
    • +6 (6 voturi)    
      iar alocatia... (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 6:48)

      Fileu_de_Poveste [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

      daca e 3 lei e mica, dar cu 50% e 4.50. Mare scofala!!!
      Si asa primesc de acasa, cei care "merita". Puscariasii sunt bugetari sau asistati social??
    • +3 (3 voturi)    
      N-ar fi rău.... (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 9:25)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

      .... să moară în închisoare toți corupții care au distrus România - de asta vă este frică de ați dat ordonanța cu înjumătățirea pedepsei celor peste 60 de ani - că vă e frică să nu îmbătrâniți și să muriți în celulă, băi hoți penali ce sunteți!!!
  • +38 (42 voturi)    
    Dracnea, infractorule, (Marţi, 24 ianuarie 2017, 20:42)

    karula [utilizator]

    a murit un hot intr un spital . Asta e stirea, dar yrebuie citit a mai scapat un hot nenorocit.
  • +61 (63 voturi)    
    asa o fi, d-le Dragnea, (Marţi, 24 ianuarie 2017, 20:42)

    marius.. [utilizator]

    dar oare in spitalele din Romania cati oameni au murit noaptea trecuta ?!?....
    • +26 (26 voturi)    
      Cine vor fi politicienii responsabili? (Marţi, 24 ianuarie 2017, 21:57)

      adro [utilizator] i-a raspuns lui marius..

      Cate noi victime or sa moara sau or sa aiba de suferit daca niste eliberati prematur vor recidiva? Guvernantii isi asuma consecintele masurii? Au curaj sa semneze ca suporta consecintele pentru fiecare caz de gratiere in parte? Ce politician ar avea curajul asta?
    • +3 (3 voturi)    
      cati oameni nevinovati au murit din cauza voastra? (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 9:47)

      alinaenachescu [utilizator] i-a raspuns lui marius..

      intrebarea e: cati oameni au murit in general din cauza acestor infractori pe care ii plange penalul asta oribil..
  • +32 (36 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 24 ianuarie 2017, 20:42)

    [anonim]

  • +50 (54 voturi)    
    Eu stiu alta mai buna... (Marţi, 24 ianuarie 2017, 20:44)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    Sa prezinte paralel si cati oameni au murit in spitalele din Romania. Azi-noapte au murit 10 oameni in spitalele suprapopulate si mizerabile din Romania.
    • +18 (18 voturi)    
      Perfecta postare (Marţi, 24 ianuarie 2017, 22:17)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      I-as pune-o in pagina lui Liviu sau in pagina iubitei de douazeci de anisori.
    • -16 (18 voturi)    
      Si daca platesti amenzi de 100 de milioane euro... (Marţi, 24 ianuarie 2017, 22:23)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Si daca platesti amenzi de 100 de milioane euro in loc sa folosesti banii astia pentru spitale, cum crezi ca e, vor muri mai multi sau mai putini?
      • +11 (11 voturi)    
        N-ai 100 de milioane ca i-a furat Dragnea (Marţi, 24 ianuarie 2017, 23:10)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        si cu gasca lui de mafioti
      • +11 (11 voturi)    
        ti-a venit leafa? (Marţi, 24 ianuarie 2017, 23:15)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        sau ai folosit ceva sampon...
        vine ziua aia!!!
      • +10 (10 voturi)    
        Unde ai vazut tu OFICIAL amenda asta? (Marţi, 24 ianuarie 2017, 23:19)

        Kivek [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        CEDO nici macar n-a facut public documentul cu cerintele pt Romania, dupa ce-l va face public - probabil in februarie-martie vom avea timp sa rezolvam ceea ce cer ei timp de 1 an jumate !

        Deci de abia la sfarsitul lui 2018 am putea fi amendati (nu se stie suma, sunt doar speculatii) SI DOAR DACA NU FACEM CE NE CER EI PANA ATUNCI !
      • +3 (5 voturi)    
        Saracii pedofili, violatori, shutzi si talhari (Marţi, 24 ianuarie 2017, 23:48)

        Savitar [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Daca i-ar elibera, Romania ar avea spitalele ca in occident. Rai oamenii astia. Neiuluk, fii capitanul nostru si indruma-ne, nu ne la in intuneric cu viollatorii si pungasii la bulau, ii vrem cu noi, in intuneric.
      • +2 (2 voturi)    
        saracu (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 10:42)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        puscarias.
        el n-a vrut sa fure, corupa, violeze, omoare, escrocheze. el era baiat cinstit. viata bat-o vina, U.E. si soros l-au impins de la spate sa faca ce a facut de a ajuns la puscarie.
        ce, parca dragnea a vrut sa plateasca ani de zile salarii din buget pentru doua angajate la psd? bombonica e de vina.
    • +11 (11 voturi)    
      Si pentru cei ce mor cu (Marţi, 24 ianuarie 2017, 22:39)

      Nickson [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      zile in spitalele din Romania ce OUG va propune drumarul de Teleorman si PSD? Sa-i gratieze de tratament si sa-i elibereze din spitale ca sa moara fiecare pe la casele lor?
  • +22 (26 voturi)    
    Pai... (Marţi, 24 ianuarie 2017, 20:48)

    badia [utilizator]

    Adamescu a murit intr-un spital, parca. Si nu in penitenciar.
  • +31 (33 voturi)    
    Dragnea vrea sa fie ironic. (Marţi, 24 ianuarie 2017, 20:48)

    Frank777 [utilizator]

    Sa spuna Dragnea cati oamnei au murit cu zile in spitalele guvernelor PDSR-PSD-USL-si de o luna cat sunt la guvernare PCR PSD. Mii ? zeci de mii ? Milioane ? Sistemul de exterminare din spitalele guvernului impotriva oamenilor care nu dau spaga la medicii guvernului si mor cu zile fara sa fie in puscarie face ca sa avem doua probleme.De ce Dragnea se ocupa numai de mortii din puscarii si nu se ocupa de mortii din sistemul de spitale al guvernuluji????Trebuie sa dam o spaga ?
  • +33 (35 voturi)    
    lasati (Marţi, 24 ianuarie 2017, 20:49)

    Soljenitin [utilizator]

    1) Cine l-a pus sa ajunga in inchisoare? Ca nu a ajuns acolo de cuminte ce a fost!
    2) Nu cred ca tocmai PSD, urmasul PCR este cel in masura sa se planga de mortii din penitenciare.
  • +20 (22 voturi)    
    sa ne lase (Marţi, 24 ianuarie 2017, 20:49)

    ValentinV [utilizator]

    Eu zic sa vedem si cati oameni au murit in spitale pentru ca banii pentru ele s-au furat sub toate guvernarile din '89 incoace, datorita coruptiei si abuzului in serviciu. As spune ca multi mai multi decat puscariasi. Domnul Dragnea iar nu gandeste... in afara de propaganda din asta ridicola...
  • +25 (27 voturi)    
    Sper ca nu e vorba de Dan Voiculescu (Marţi, 24 ianuarie 2017, 20:50)

    Kivek [utilizator]

    ala merita sa sufere multi ani in PUSCARIE,
  • +31 (33 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 24 ianuarie 2017, 20:50)

    [anonim]

  • +30 (32 voturi)    
    Sanatate (Marţi, 24 ianuarie 2017, 20:50)

    methalman [utilizator]

    Sa ii spuna cineva va rog lui nenea ca in spitale mor 11 000 de oameni anual din cauza infectiilor nosocomiale.

    Multumesc
    • +16 (16 voturi)    
      Nu foloseste (Marţi, 24 ianuarie 2017, 22:05)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui methalman

      Unor ASASINI nu trebuie sa le spui nimic. Trebuie trimisi sa putreazeasca in ocna. TOTI pesedistii sunt fie hoti, fie complici la furt si la miile de morti din spitale. In afara sa fure nu au facut nimic. O gloata de lichele care au distrus tara - mai rau ca PCR.
  • +30 (32 voturi)    
    ---- (Marţi, 24 ianuarie 2017, 20:51)

    tommygun [utilizator]

    Legenda spune ca in aceste momente, Dragnea, miroase, ba nu, chiar pute a disperare.
    • +17 (17 voturi)    
      Condamnatul...aaa, pardon, inculpatul (Marţi, 24 ianuarie 2017, 22:07)

      vidra [utilizator] i-a raspuns lui tommygun

      Cand il baga odata la zdup? S-a stabilit data procesului?
  • +20 (22 voturi)    
    prezentati (Marţi, 24 ianuarie 2017, 20:52)

    zigot [utilizator]

    in acea situatie:
    - cati oameni au murit in spitale?
    atunci cand calci legea iti asumi consecintele, si sunt mult prea multi acestia care au fost sau sunt politicieni
    (nu precizez partidele pentru ca sunt diferenta mici).
    NIMENI NU E MAI PRESUS DE LEGE !
    CLAR?
  • +22 (24 voturi)    
    nu se lasa, dar nici noi (Marţi, 24 ianuarie 2017, 20:52)

    GeorgeT [utilizator]

    Nu poate renunta la gratieri, este pielea lui in joc.

    Sper ca Bucurestenii nu il vor lasa sa isi faca de cap , data viitoare mai multi la protestul impotriva hotilor din guvern si parlament ..

    Suntem multi asta este avantajul nostru ...
  • +24 (26 voturi)    
    Şi Ministerul Sănătăţii să spună (Marţi, 24 ianuarie 2017, 20:54)

    felis_tigris [utilizator]

    Ministerul Sănătăţii ar trebui şi el să prezinte o situație cu numărul persoanelor care AU MURIT CU ZILE în spitalele din România, datorită spitalelor subfinanțate, insalubre şi supraaglomerate, a lipsei cronice de medicamente şi personal medical, a managerilor puşi pe căpătuială. Hai să ducem mai întâi grija celor cinstiţi şi după aia o veni şi grija borfaşilor.
    • +13 (15 voturi)    
      Minisitrul? (Marţi, 24 ianuarie 2017, 22:07)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui felis_tigris

      TOTI medicii si personalul sanitar sunt COMPLICI la crima organizata in sistemul de Sanatate. Au tacut, au luat mita, au furat... in timp ce oamenii mureau cu zile sub ochii lor. Cei care nu au mai suportat sistemul ASASIN impus de FSN>PDSR>PSD=PDL>USL>PSD+ALDE au plecat scuipand in urma lor. SEFII ASASINILOR SUNT PE SOSEAUA KISELEFF
  • +20 (22 voturi)    
    RU-SI-NE (Marţi, 24 ianuarie 2017, 20:54)

    tirolez [utilizator]

    Cati oameni au murit in spitale cu zile? In ce hal sunt tratati batranii daca nu au apartinator? Va zic eu, dupa ce am "albastrit momentul" n-a mai intrebat-o nimeni pe bunica-mea "dar cat vrei sa mai traiesti, bre?". O intrebau "mai vreti ceva?". Cei care nu au pe nimeni sau nu au ce sa dea, ce fac??!
    Daca tot ne purtam ca o "democratie" sud-americana mai nou, atunci sa ierarhizam si prioritatile in functie de posibilitatile noastre de tara de lumea 2-a. Mai intai sa asiguram populatiei conditii de tratament si dupa ne mai gandim si la puscariasi.
    • +8 (8 voturi)    
      Oribil sunt tratati oamenii in varsta (Marţi, 24 ianuarie 2017, 22:20)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      si daca mai sunt si saraci...
  • +18 (20 voturi)    
    la trecerea in nefiinta a varanului (Marţi, 24 ianuarie 2017, 20:54)

    un domn [utilizator]

    P$D ar dispune Doliu National ? intre Varan si tzeparul de la ASTRA punem egal !
  • +19 (21 voturi)    
    ! (Marţi, 24 ianuarie 2017, 20:56)

    neo13 [utilizator]

    1. nu are rost sa ceara situatia de la ministrul justitiei ca o are deja de o saptamana de la ANP
    2. Adamescu a murit int-un spital privat nu in inchisoare
    3. spuneau ca stiu bine ce au de facut dar se pare ca nici macar bugetul nu sunt in stare sa-l scoata la modul serios.
  • +19 (21 voturi)    
    Poate si Min. Sanatatii (Marţi, 24 ianuarie 2017, 20:57)

    termopan [utilizator]

    Ministerul Sanatatii poate sa-mi explice de ce nu mergeau toate CT-uri din Spitalul Universitar?

    Vorbim de cel mai mare spital din Bucuresti, poate din Romania. Pe voi va f grija de binele puscariasilor?

    Tata a murit ca a ajuns prea tarziu la CT-ul de la urgenta, singurul care mergea din cele 4 platite din banii mei.
  • +26 (30 voturi)    
    Multi au murit luptand impotriva comunistilor! (Marţi, 24 ianuarie 2017, 21:01)

    bran [utilizator]

    O solutie a fost prezentata de dl Sorin Vantu puscarias! Puteti invata de la dansul - scrie bine . Puteti sa eliberati infractorii daca platesc de cinci ori prejudiciul constatat in instanta ! Dar dvs doriti sa-i eliberati si sa mai aibe si banii furati ! Pe vremuri acesti oameni erau executati , nu erau prea multe detinuti si nici puscarii prea multe ! Va veni curand si vremea aceea , deoarece daca dvs insistati sau PSD , ca cei care fura pina in 200000 sa scape , acest lucru este invitatie la furt , ma refer la dezincrimninarea abuzului in serviciu , fura nene cat vrei pina in 200000 si scapi ! De ce trebuie ca cetatean corect care imi platesc impozitele , sa accept hotia data prin lege de PSD ! Rog toate firmele straine sa protesteze si sa plece din tara aceasta in care hotii sunt regi !
    • +19 (21 voturi)    
      de acord cu condamnatul (Marţi, 24 ianuarie 2017, 21:28)

      Mustata lui Dragnea [anonim] i-a raspuns lui bran

      dar cu conditia ca :
      Ministrul sănătătii să faca o analiză câti oameni au murit cu zile in spitale datorită conditiilor
      Ministrul invătământului să faca o analiza câti copii au murit in scoli sau curtile scolilor datorita conditiilor
      Ministrul Transporturilor să faca o analiza câti oameni au murit in accidente rutiere datorita infrastructurii
      Guvernul să faca o analiza câti oameni au murit din cauza conditiilor mizerabile in care trăiesc


      PS Cât ii mai răbdam pe ăsta si pe clica lui de banditi?
  • +27 (31 voturi)    
    Mda.. (Marţi, 24 ianuarie 2017, 21:03)

    ddd13 [utilizator]

    Aproape zilnic, cel putin un om moare la locul de munca, unde munceste pana ii sar capacele ca sa castige, pentru el si familia lui, mai putini bani decat suma alocata celor din puscarii. Pe ei cand ii plangeti???
    • +21 (23 voturi)    
      Minciunile PSD sunt jenante (Marţi, 24 ianuarie 2017, 21:25)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui ddd13

      propaganda zilnica de la Antena 3 si Romnia TV, armata PSD-ista de propaganda, care plange subit de mila puscariasilor - doar de cand DNA a bagat o gramada de PSD-isti la puscarie - e mincinoasa!

      in primul rand ca CEDO va face public un raport in care se va spune ce trebuie sa faca Romania pt a rezolva problemele din puscarii si ne va da o perioada de gratie de MINIM 1 AN - propbabil 2 ani - timp in care Romania p[oate rezolva problemele din inchisori - si deci NU VA FI NICIO AMENDA in perioada de gratie
  • +47 (53 voturi)    
    1 om? (Marţi, 24 ianuarie 2017, 21:03)

    tibiro [utilizator]

    Dar de ce nu cere D-l Dragnea o statistica si cu:
    - cati oameni au murit pe strazile patriei, din cauza ca de aproape 30 de ani se fura banii cu care se puteau face autostrazi?
    - cati oameni mor prin spitalele patriei, din cauza ca banii pentru sistemul medical "curg" printre degetele coruptilor (vezi cazul Malaxa)?
    - cati au fost omorati pana acum din cauza celor care sunt in puscarie pentru asta?

    Va garantez ca vorbim de zeci de mii de morti, poate si mai multi, care sunt omorati indirect de coruptia care macina tara asta.
    • +10 (10 voturi)    
      De ce? (Marţi, 24 ianuarie 2017, 22:08)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui tibiro

      De ce ii spui `D-l" acestui ticalos - hot ordinar?
  • +32 (36 voturi)    
    Aceeasi analiza si pentru spitale (Marţi, 24 ianuarie 2017, 21:05)

    LiviuV [utilizator]

    Se poate si o analiza pt spitale si cum mor oamenii acolo?

    Sau Dragnea a uitat cum mureau oamenii in spitale dupa Colectiv?
  • +34 (38 voturi)    
    Dupa cate stiu eu omul ala (Adamescu) a murit (Marţi, 24 ianuarie 2017, 21:05)

    Leo55 [utilizator]

    la o clinica privata (nici macar in spitalul penitenciarului).
    Daca le dai drumul la toti, sigur nu mai moare nimeni in penitenciar, dar o sa moara altii nevinovati de mana criminalilor pusi in libertate.
    De ce nu accesezi ceva fonduri europene sa le imbunatatesti conditiile? sau macar cere o subscriptie publica (promit sa contribui si eu cu conditia sa nu dati gratiere la gramada ci caz cu caz daca e cazul).
    Daca vreti sa eliminati suprapopularea, eu am mai dat solutia: selectati cei care nu au infaptuit infractiuni grave si care au efectuat deja 1/3 din pedeapsa si puneti-i sa efectueze restul de pedeapsa prin inchisoare la domiciliu, tehnologia moderna (bratara electronica de monitorizare) va permite acest lucru.
    Hai fi destept Dragnea si fa asta!
  • +37 (41 voturi)    
    Se apropie ziua ! (Marţi, 24 ianuarie 2017, 21:06)

    W. [utilizator]

    Se apropie sentinta in dosarul Bombonica si d-l Dragnea va trebui sa scrie carti.

    Nemernici de comunisti ! Pai sa auzim si o statistica cati oameni mor in spitale din cauza mizeriei si a lipsurilor.
    In inchisoare o masa pe zi contine carne, iar stau toata ziua si joaca table sau se uita la TV. In libertate sunt o multime de oameni care nu-si permit 3 mese pe zi si traiesc la limita subzistentei. Da, in inchisoare trebuie sa fie nasol ca sa faci tot posibilul sa nu ajungi acolo.
    • +19 (23 voturi)    
      Dragnea face o afirmatie gratuita (Marţi, 24 ianuarie 2017, 21:21)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui W.

      ca de obicei, asa cum a invatat de la inaintasii lui comunisti. Mai intai sa spuna ce procent din cei liberi au murit, apoi ce procent din cei din inchisori si la sfarsit sa faca comparatia cu cifrele reale. As putea pune pariu ca in puscarii mor mai putini ca in libertate. Nu sunt stresati, nu ii calca masina, nu au accidente de munca, primesc mancare suficienta si in mod regulat. Asa ca infractorul Dragnea sa ne lase in pace. ii doresc sa intre la puscarie si sa faca acolo calculul, cu cifre reale, poate ii mai scad pedeapsa pentru cercetare stiintifica.
  • +28 (32 voturi)    
    la condamnarea comunismului (Marţi, 24 ianuarie 2017, 21:06)

    nick24 [utilizator]

    au murit sute de mii de oameni in inchisori si la canal, PSD fluiera si topaia prin parlament.

    cand le-a pasat de mortii din inchisori acum sau atunci?
  • +29 (33 voturi)    
    Mincinosule a murit in spital privat si statistica (Marţi, 24 ianuarie 2017, 21:07)

    UnOarecare [utilizator]

    ANP da o rata a mortalitati de 3% in inchisori fata de 9% in populatia libera!
    Deci o duc mai bine ca prostii din spitalele de stat?
  • +23 (27 voturi)    
    999 de penali... (Marţi, 24 ianuarie 2017, 21:07)

    paranoid_android [utilizator]

    se leganau...pe o panza de paianjen....
  • +24 (28 voturi)    
    Dar... (Marţi, 24 ianuarie 2017, 21:10)

    DanDare [utilizator]

    - in spitale cati oameni si copii mor ?
    - pe drumurile de kkt pe care le avem pt ca PSD + Nastase + Pont n-au fost in stare sa faca o autostrada , cati mor ?

    Daca a murit un criminal sau un violator se numeste pedeapsa DIVINA si nu ne pare deloc rau pentru el.

    Puscariasii trebuie sa aiba grija sa nu ajunga acolo si dupa aia le vom plange de mila !
  • +15 (19 voturi)    
    ... (Marţi, 24 ianuarie 2017, 21:12)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    am o durere in cot maxima ...
  • +19 (21 voturi)    
    Dar de cei din spitale nimic? (Marţi, 24 ianuarie 2017, 21:12)

    banel [utilizator]

    Poate da boala in voi si veniti cu ordonante si pe conditiile din spitale.
  • +10 (16 voturi)    
    AI NEVOIE DE LISTA MORTILOR (Marţi, 24 ianuarie 2017, 21:12)

    arheopterix [utilizator]

    Pentru ce ma gandesc eu ?... Nea Livica ...Sase... caralii e paicia ... Si astia e prosti! ... nu gandeste! ... E in stare sa te bage la recidiveala ... Doamne fereste ! ...Ne lasi si pa noi nerezolvati! ....Te rog io! ...Abtintete!
  • +18 (22 voturi)    
    si mortii din spitale? (Marţi, 24 ianuarie 2017, 21:15)

    HMV [utilizator]

    Nu i-ar fi putina jena... Despre cati oameni mor in spitale din cauza infectiilor nu ar vorbi. Il doare acum, subit, de puscariasi. Sunt 20-30 de mii de puscariasi si ne preocupa soarta lor inaintea sutelor de mii de pacienti. Foarte tare abordarea!
    Sper sa stie sa speculeze echipa lui kwj.
  • +15 (19 voturi)    
    ba nu (Marţi, 24 ianuarie 2017, 21:15)

    razeshu [utilizator]

    eu cred ca ar trebui sa prezinte intai cati mor zilnic in spitale din cauza coruptiei, a lipsei de fonduri si apoi sa le pese de cei din inchisori. care si ei de fapt sufera de pe urma coruptiei. ironia sortii.
    Interesant de vazut daca bacteria aia a luat-o Adamescu in parnaie sau nu cumva din spital. Pentru ca prietenii de camera par a fi sanatosi. Probelemle-s cand ajungi la aia in halate albe. De zeghe se pare ca fug bacteriile periculoase.
    E de apreciat totusi spiritul de grup pe care l afiseaza liderul PSD, devotat gastii pana la capat, se luptapentru ea zi si noapte. La fel si Nea Nicu, si el suferea pentru parnaiasi de ii tot gratia cu fiecare ocazie. De ce sa ne mire ca doar toti is vlastare care si trag seva din acelasi trunchi gaunos.
  • +18 (22 voturi)    
    pentru cei care au impresia ca sunt multi detinuti (Marţi, 24 ianuarie 2017, 21:15)

    nellino [utilizator]

    le recomand un document public care arata in timp evolutia numarului de detinuti din penitenciare

    2008 - 26.212
    2009 - 26.716
    2010 - 28.244
    2011 - 30.694
    2012 - 31.817
    2013 - 33.434
    2014 - 30.156
    2015 - 28.334


    http://anp.gov.ro/documents/10180/7602375/bilant+Administratia+Nationala+a+Penitenciarelor+rom.pdf/5b87fb13-fd0f-419b-aee0-e09dcfb5bbcb
    • +20 (24 voturi)    
      SUA au 2 milioane si au gratiat 1700 in 8 ani (Marţi, 24 ianuarie 2017, 21:22)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      unii pe la Antena 3 fac niste comparatii cu SUA dar acolo dosarul fiecarui condamnat a fost studiat de o echipe guvernamentala inainte de a fi propus presedintelui pt gratiere.

      in romania PSD vrea sa fie gratiati toti, la gramada, pt a intre ei se ascund penalii PSD

      in SUA sunt peste 2 milioane de detinuti iar in ultimii 8 ani au fost gratiati 1715 dintre ei iar in Romania sunt cum ai zis si tu vreo 28000 iar PSD vrea sa gratieze 4-5000
  • +15 (19 voturi)    
    " Doctorul " penal dpdv electoral al mortilor ? (Marţi, 24 ianuarie 2017, 21:16)

    Plagarus [utilizator]

    Dragnea Liviu stie sa " imbalsameze" problemele reale ale amnistiei sale !
  • +19 (23 voturi)    
    O parere (Marţi, 24 ianuarie 2017, 21:18)

    AndreiSe [utilizator]

    De ce nu se pot comuta pur si simplu anumite condamnari din " cu executare" in "cu suspendare"? De ce trebuie gratiat? Ca sa poata face apoi alte tampenii si sa fie la prima condamnare? Si sa scape cu suspendare, el fiind de fapt un recidivist?
    Si de ce trebuie sa gratiem condamnarile cu suspendare? Care este problema? Dragnea, esti un mare magar si ai impresia ca esti pe mosia ta a Teleorman.
    • +15 (17 voturi)    
      Te faci că nu pricepi? (Marţi, 24 ianuarie 2017, 21:22)

      @mario [utilizator] i-a raspuns lui AndreiSe

      Ca să se "grațieze" domnu Dragnea de pedeapsa cu suspendare că altfel nu mai poate lua una tot cu suspendare, va fi cu executare obligatoriu. Restul e gargară pentru anteniști...
  • +15 (17 voturi)    
    false probleme (Marţi, 24 ianuarie 2017, 21:24)

    yellowdog [utilizator]

    au murit multi oameni in spitale, sute, mii, zeci de mii?
    se putea face ceva ca sa traiasca?
    ciumatii rosii nu isi problema asta?
    i-a apucat dragostea de borfasi si puscariasi?
  • +11 (11 voturi)    
    romanii au o vorba... (Marţi, 24 ianuarie 2017, 21:35)

    cosminbut [utilizator]

    TARA ARDE - babele se piaptana! e cel mai simplu mod prin care putem exprima ce traim din cauza acestor impostori sabotori de neam si tara!
  • +13 (13 voturi)    
    Vigilenta maxima ! (Marţi, 24 ianuarie 2017, 21:37)

    revolution2017 [utilizator]

    Probabil ca au vorbit deja astazi despre OUG -uri.
    Se coace ceva, prea face el pe nestiutorul! Sa fim cu ochii pe ei maine!
  • +8 (8 voturi)    
    sor mea (Marţi, 24 ianuarie 2017, 21:47)

    selavitujurparshiv [utilizator]

    a murit in spital, de cancer, drept e. dar complicatie cu clostridium care se ia din spitalele de stat. hai sa vorbim despre asta.
  • +10 (10 voturi)    
    Duie Mragnea! (Marţi, 24 ianuarie 2017, 21:51)

    nano2k [utilizator]

    Sobolanii rosii, ii cunosti de la o posta cum incearca cu orice pret sa traga un folos, mai ales de pe urma mortii.
  • -8 (10 voturi)    
    ma uit si vad o gramda de ura (Marţi, 24 ianuarie 2017, 21:52)

    om simplu din multime [utilizator]

    p'acilea.

    omul a murit, era condamnat pt. dare de mita, lucru pe care majoritatea dintre voi ati facut'o , macar odata in viata.
    de unde atata ura ?

    a fost condamnat, a ispasit, a platit.
    problema este ca una din cele mai mari societati de asigurari a fost falimentata. ca o multime de soferi au ramas cu politele neonorate. mii de perdanti.
    normal, presa de bine a pus vina pe adamescu.
    aceiasi presa care pana a murit a sustinut ca se preface, pt. a scurta pedeapsa.

    in romania au fost securistii vechi, adamescu, voiculescu, nicolaie, etc., cei ce au pus mana pe banii securitatii.
    noii securisti, incearca recuperarea acelor bani, dar nu pt. stat, ci in nume propriu..
    e o reglare de conturi intre mari banditi.

    bombonel este si el unul din beneficiareii banilor vechi, adica ai fostului regim, dar nu ai securitatii, ci ai partidului.
    cateva din fermele gospodariiei de partid au ajuns in mana lui bombonel. ferma gospodariei de partid prahova, din lipanesti, este acum una din mosiile lui bombonel, mostenire prin socru si matusa tamara...
    mai sunt si alti, ca tritza fanita, culitza tarata...

    lupii tineri, lucrand la ...chestii secrete, au mai aflat de comorile astea si se simt indreptatiti si ei la o parte.
    unul din ei este ghitza. probabil ca nu s'a inteles pe ciolan cu sefii si a spalat putina, sa ramana cu capul pe umeri.
    sa nu aiba si el un accident de masina, sau doi ani cu internare in spital...
    astea sunt dedesubturi ale ..luptei politice in romania.

    dupa trecerea prin cantonamente, bombonel, niculaie, care, probabil au consimtit cu cererile, s'au retras la umbra. asa va fi si cu varanu' ca'i place varza calita cu carnati si un spritz de vin alb.

    ....si au trait multi ani fericiti.
    • +6 (6 voturi)    
      Rusine! Dare de mita unor judecatori! (Marţi, 24 ianuarie 2017, 22:26)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

      Nu dare de mita la coltul strazii. Nu va e rusine, n-aveti adica sunteti sociopati.
      • -4 (6 voturi)    
        la judecator (Marţi, 24 ianuarie 2017, 22:48)

        om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        e ca la doctor, nea iulica.
        tot omul da, ca spera.
        iaca ca, in ro, ori la judecator, ori la doctor, tot la groapa ajungi....

        deci, pt. ce dadea el spaga ?! ca daca facuse ceva nasol, trebuia sa fie condamnat pt. ce'a luat nu pt. ce'a dat.
        • +2 (2 voturi)    
          inteleg ADN ul comentariului tau (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 0:35)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

          PUR P$Dist, insa aici pe Hotnews..nu ai succes..canta spre Latrina 3, acolo e de tine !
  • +7 (7 voturi)    
    ... (Marţi, 24 ianuarie 2017, 21:54)

    cartograful [utilizator]

    Bine, dar in momentul in care ai mii de persoane in inchisoare, nu e statistic normal sa mai moara cate unul din cand in cand? Dragnea nu-si foloseste creierul?
    La fel cum in fiecare zi mor 4-5 pe sosele, cateva zeci pe la casele lor, cativa la locul de munca, odata la cateva zile pe plan mondial moare cate unul pe avion, la bordul navelor de croaziera, pe tren, samd. Pe fiecare moartea-l gaseste intr-un loc. Nu mor toti in patul lor de acasa.
  • +10 (10 voturi)    
    vai ,vai , vai (Marţi, 24 ianuarie 2017, 21:58)

    kokos [utilizator]

    tragedie nationala :a murit un puscarias intr-un spital , nici macar in penitenciar cum spune dracnea.Dar despre miile de oameni care mor in spitale din cauza infectiilor sau care mor pe sosele din cauza ca dupa 27 de ani nu avem o singura autostrada intreaga nu zici nimic bai penalule?
  • +11 (11 voturi)    
    Pai sa vedem (Marţi, 24 ianuarie 2017, 22:01)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Câți oameni au murit in spitale datorita sistemului de sanatate criminal parazitat de mafia rosie? Citi oameni au murit in 1989 ca urmare a regiei CRIMINALA a lui Iliescu, tata PSD-ului. Cati oameni mor pe sosele, ca urmare a incompetentei si a FURTULUI organizat de Ciuma rosie in constructia de autostrazi? PSD trebuie declarata ORGANIZATIE CRIMINALA si scoasa in afara legii. Acum i-a apucar mila de puscariasi? NESIMTITI si CRIMINALI!
    • +10 (10 voturi)    
      ce propaganda gretoasa (Marţi, 24 ianuarie 2017, 22:37)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      fac scarbele de la latrina3 legat de adamescu. gadea plange cu lacrimi de crocodil - adamescu a murit din cauza "stafilococului auriu-ceva foarte grav"(citat din gadea) , se difuzeaza un interviu lacrimogen cu nora lui adamescu care plange ca nu a avut drepturi in inchisoare etc. MI-e greata!
      Ma duc sa-mi fac un ceai cu lamiae sa-mi treaca!
  • +10 (10 voturi)    
    A crapat un corupator de judecatori! (Marţi, 24 ianuarie 2017, 22:18)

    Maniu [utilizator]

    din cauza lui s-a sinucis un avocat tanar.
  • +10 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 24 ianuarie 2017, 22:29)

    [anonim]

  • +11 (11 voturi)    
    ca-n bancul ala (Marţi, 24 ianuarie 2017, 22:36)

    pastorescu [utilizator]

    Nicolae Ceauşescu în vizită la un cămin studenţesc.
    Studenţii, nemulţumiţi de cantină, cer să li se mărească îndemnizaţia.
    Se aprobă creşterea de la 10 lei la 12 lei pe zi.
    Urmează vizita la o puşcărie, unde deţinuţii sunt şi ei nemulţumiţi.
    Se aprobă creşterea îndemnizaţiei de la 5 lei la 50 de lei.
    Ion Gheorghe Maurer e revoltat şi cere explicaţii.
    Atunci Ceauşescu îi zice:
    - Taci mă, nu fi prost, că noi studenţi nu mai ajungem.

    Asa si cu Dragnea si tovarasii lui...
  • +8 (8 voturi)    
    Da mai gunoiule (Marţi, 24 ianuarie 2017, 22:52)

    falcoind [utilizator]

    și câți au murit pe șosele din lipsa existentei de autostrăzi, în spitale din cauza celor ca cei de la Hexifarma , datorita șpăgilor date în stânga și dreapta , Gunoiul la care faci referință oare pt moartea a cate sute e responsabil ??? De ați arde în iad nenorociților sau mai bine în parlament . Oare când se satura poporul asta de voi și începe sa va dea foc pe strada când ieșiți???
  • +13 (13 voturi)    
    CORUPTIA UCIDE... (Marţi, 24 ianuarie 2017, 22:57)

    morometu [utilizator]

    nu conditiile din penitenciare. Nu arunca in noi cu vorbe goale care de fapt se intorc impotriva ta. Stiti cu totii ca ati ajuns sa fiti condamnati pentru ca nu v-ati mai inteles la spagi? Zburau milioanele de euro in dreapta si in stanga, in loc sa fie folosite pentru sanatate, educatie, aparare, imbunatatiri conditii din penitenciare . Noi suntem vinovati ca ne mor apropiatii cu zile, prin spitale? Scapa de operatii grele si mor de infectii nosocomiale! Ca sa ajungeti la puscarie v-ati reclamat unii pe altii. Acum vreti sa va ''albiti'' si sa o luati de la capat...fara cazier, fara restituirea banilor furati.
    Ne-a prezentat cineva o lista cu pagubele ce trebuie recuperate? Ce masuri ati luat in ultimii 8 ani? Cine ne despagubeste pe noi pentru cei 27 de ani pe care ni i-ati furat? Care sunt datoriile preluate la datoria publica si viitorul cator generatii l-ati amanetat? Aveti decenta sa recunoasteti ca nu pentru noi ati guvernat ? Supraaglomerarea din puscarii este chiar efectul furturilor voastre. De ce nu este o urgenta, incasarea pagubelor, ca doar bugetul scartaie? De ce nu puneti bratari electronice? De ce trebuie neaparat gratieri si amnistieri? LISTA datoriilor voastre catre poporul pe care nu l-ati guvernat onest este...infinita! Si pe aceasta LISTA ,a populatiei, prioritatile sunt cu totul altele!
  • +3 (3 voturi)    
    ? (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 0:47)

    uzu [utilizator]

    da'n campanie n-au zis nimic despre asta ? sa faca ce au promis in campanie si pe urma sa se ocupe si de conditiile din penetenciare.
    stie dragnea cati au murit in spitale azinoapte ?
  • +3 (3 voturi)    
    Foarte bine (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 1:00)

    dezamagitul [utilizator]

    Dar pe prima pagina sa scrie cati parlamentari si ministri au murit dupa cat au furat , si cat are statul de recuperat de la pungasi si cu ce sperante. Iar colegul vostru de furt adamescu a murit findca l-au ajuns blestemele celor inselati , iar Dumnezeu nu bate cu bata. Dumnezeu este singura speranta sa ii pedepseasca pe acesti hoti .
  • +3 (3 voturi)    
    Idiotule (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 1:29)

    skanda7 [utilizator]

    in spitale cati au murit in noaptea asta?
    De pacientii din spitale care stau cate 2 pacienti intr-un pat de ce nu va pasa?
  • +2 (2 voturi)    
    mda... (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 10:18)

    liviu_ [utilizator]

    cateva intrebari pt darcnea (sau mragnea... cum preferati):

    - cati au murit in spitale din cauza lipsei banilor?
    - cati oameni mor din cauza saraciei?
    - cati oameni mor din cauza poluarii?
    - cate zeci de mii de ore se pierd (+ pierderi ecomonice) din cauza lipsei infrastructurii?
    - ce prejudiciu aduc puscariasii statului?
    - cati oameni mor acasa?! (daca este important cati oameni mor in penitenciar , este important si cati oameni mor in casele lor)
    si lista poate continua pana cand ajunge la dimensiunile unui roman...

    Toate intrebarile sunt despre Romania , ca sa fie clar!
  • +3 (3 voturi)    
    Si ce, ... (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 10:19)

    Eu the first [utilizator]

    ... in afara puscariei nu mor oameni?

    In plus, ce-i aia "foarte multi", "foarte multe amenzi", "enorm de multe documente oficiale"? Aparent Dragnea nu stie sa numere, de-aia nu vine cu cifre exacte.

    Si mai in plus, ce-am avut de platit, ca urmare a unor sentinte de la CEDO, sunt foarte probabil mai mult daune si despagubiri pentru sentinte strambe decat pentru conditiile din puscarie - n-am auzit de macar un singur caz (din alea "multe" de care zice Dragnea, da' fara sa zica cat de multe) de penalitati pentru conditiile din puscarie, in schimb stiu de mai multe unde CEDO a decis impotriva unor sentinte definitive din Romania.
  • +1 (1 vot)    
    Mi-as dori, (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 13:09)

    Popcorn [utilizator]

    sa il vad pe dragnea interesat de batranii care mor cu zile pentru ca nu au medicamentele necesare, de oamenii bolnavi de cancer care nu au acces la tratament, de copii care se nasc prematur si pentru care nu se gasesc incubatoare, de copii care cad in wc-ul din curtea scolii, etc.
    Sunt curios, oare pentru situatiile enumerate, nu ne poate amenda UE? Oare Franta cum suporta sanctiuniile UE, din moment ce gradul de ocupare in penitenciarele lor este de 200%?
  • +1 (1 vot)    
    dar in spitale cati mor? (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 13:17)

    manon [utilizator]

    sau de foame? pe aia de ce nu ii numeri?? Te anunt ca in spitalele din Romania mor de 4 ori mai multi decat in penintenciar. Ca sa nu mai discutam ca intre cauzele care provoaca decesele din penitenciare se numara si agresiunile intre detinuti. Asa ca despre ce vorbim dracnea, despre numarul deceselor din penitenciare sau cauzele lor???
  • +1 (1 vot)    
    decese in penitenciar vs "afara" (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 13:19)

    manon [utilizator]

    intr-un an au murit 100 in penitenciar, la Colectiv au murit 64 in 3 saptamani...deci despre ce vorbim?
  • +2 (2 voturi)    
    MILIOAAAANE (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 13:34)

    EXEs [utilizator]

    au murit zeci, au murit sute, au murit mii
    OH nu au murit milioaaaaaane de infractori, oh nu mor de ras cand il aud pe nemernicul asta cum plange ca un mincinos.