Traian Basescu: Decizia lui Iohannis este neinspirata. Mai bine ii chema pe romani la un referendum pe tema Unirii cu Moldova

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 24 ianuarie 2017, 12:43 Actualitate | Politic


Traian Basescu
Foto: HotNews / DP
Liderul PMP Traian Basescu scrie pe Facebook ca decizia lui Klaus Iohannis pe tema referendumului este "neinspirata" si ar fi fost mai bine ca presedintele sa initieze un referendum pe tema Unirii cu Republica Moldova.

"Daca este Ziua Unirii, nu mai bine se anunta un referendum pentru Unirea cu Republica Moldova? Neinspirata decizie. Tema referendumului, anuntata de Presedintele Iohannis, este inscrisa si in Strategia de Securitate Nationala aprobata de CSAT, adoptata prin vot de Parlament chiar la solicitarea Domnului Iohannis, dar se afla si in Strategia Anticoruptie pentru perioada 2016-2020, adoptata prin HG chiar de Guvernul Ciolos", scrie Basescu, potrivit News.ro.

El afirma ca, daca tot dorea anuntarea unui referendum cu ocazia zilei Micii Uniri, "mai bine ii chema pe romani la un referendum pe tema Unirii cu Republica Moldova". "Macar aveam un raspuns ferm al poporului roman la elucubratiile lui Dodon", a mai spus el.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5206 vizualizari

  • +40 (50 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 24 ianuarie 2017, 12:50)

    MarianPConstantin [anonim]

    • +7 (13 voturi)    
      De ce nu? (Marţi, 24 ianuarie 2017, 13:48)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

      Macar partial. Referendum pentru unirea PSD cu Moldova. Si cu schimbarea adresei.
    • -3 (5 voturi)    
      da si nu; (Marţi, 24 ianuarie 2017, 16:44)

      Un cetatean neturmentat [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

      Nu sunt de accord cu asta: "...o tara ...si rusificata pe deasupra" - sunt o gramada de romanofoni (unii chiar romani!) acolo, care n-au nici o vina ca politica lor nationala e cum e; pur si simplu sunt mai putini decat cei care voteaza pro-Rusia

      Dar sunt de acord cu asta: "... daca moldovenii vor unirea cu noi? Raspunsul il vei gasi in alegerea actualului presedinte"
  • +13 (27 voturi)    
    E bine sa ne unim cu un alt "stat de drept"? (Marţi, 24 ianuarie 2017, 12:50)

    dexpropriat [utilizator]

    Basescu ii iubeste pe Dodon si pe Putin, iar placea sa traim intr-o devalamasie completa.
  • +40 (44 voturi)    
    Delir? (Marţi, 24 ianuarie 2017, 12:51)

    marc.traian [utilizator]

    Moldovenii tocmai si-au ales un presedinte care le-a promis sa incheie orice relatie cu Romania si el cere Referendum pentru Unire?
    Nea Base, acest referendum ar fi egal cu un viol. Cealalta parte nu vrea, intelegi?
  • +24 (32 voturi)    
    :)))) (Marţi, 24 ianuarie 2017, 12:52)

    Nevermind [utilizator]

    Eventual si pentru incalzirea globala, dar nu pentru justitie, nu-i asa base? :))))
    Interesul poarta fesul si unii inca mai pun botul la tine. Mult mai jalnici ca fanii psd...
    • -2 (6 voturi)    
      partidele securiste au luat 2 mil de voturi in dec (Marţi, 24 ianuarie 2017, 13:07)

      Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      daca nu e clar sa faca referendum sa vad cum aduce inca 4 mil :))
  • +21 (27 voturi)    
    Haha (Marţi, 24 ianuarie 2017, 12:54)

    clint [utilizator]

    Basescule nici nu stii cat de mic incepi sa fii, de cand ai intors armele impotriva statului de drept ca sa o salvezi pe Udrea si poate pe tine...

    Stii mai bine ca oricine ca soarta Moldovei nu o hotaram noi, romanii. Pentru moment cetatenii moldoveni nu sunt foarte dornici de unire si traiesc visul rusesc. Daca am face astfel de referendumuri nu am face decat sa dam apa la moara lui Dodon care va tipa ca vrem sa ocupam Moldova, un stat independent dupa mintea lui. Nu le facem bine moldovenilor cu agitatie d-asta inutila, la fel cum ungurii care vin la noi si dau foc steagului romanesc nu ii ajuta pe maghiarii de aici, de la noi ci doar vor capital politic la ei in tara, in Ungaria...

    Putem discuta de unire cand Moldova va fi in UE si Nato, dar Moldova nu vrea asta. Sa ne fie clar. Ca uite, tarile baltice au stiut ce au vrut, si, desi in 90 aveau trupe rusesti pe teritoriul lor, acum sunt binemenrsi in UE si Nato. De ce ? Fiindca stiu ce vor, sunt vikingi. Moldovenii, sunt departe ca sa zic asa.

    Iar tu stii toate astea, dar ai ales sa ne intoxici ca toti ceilalti care sunt ca si tine de-acum, "puscariabili", termen care iti apartine sau ti l-a dat cineva in plic...
  • +11 (29 voturi)    
    S-a trezit Basescu dupa betia din weekend, (Marţi, 24 ianuarie 2017, 12:55)

    Pseudokinegetikos [utilizator]

    cam tarziu domnu' presedinte!
  • +20 (30 voturi)    
    Se face ca nu intelege (Marţi, 24 ianuarie 2017, 12:55)

    Frank777 [utilizator]

    Basescu are interese personale ca sa treaca ordomamtele ca sa scape si el si neamul lui.La fel si liberalii care fac figuratie.Hotii transpartinici s-au unit in trecerea pe furis a ordonantelor.Sa scape toti.Deaia au facut si non combat la alegeri.Stau confortabil sefii ca ei se aleg oricum si stau caldut la parlament.L-a lasat pe Dragnea sa le rezolve problema.
  • +10 (10 voturi)    
    In Romania macar stim cine ne fura din buzunare (Marţi, 24 ianuarie 2017, 12:56)

    dexpropriat [utilizator]

    Daca am initia un astfel de referendum, nu m-ar mira sa-si aduca la granita Putin omuletii verzi... eventual pentru a ocupa si Moldova noastra...
  • +11 (19 voturi)    
    tataia 2 (Marţi, 24 ianuarie 2017, 13:01)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Da-o dracului de unire; asta ne mai lipsea sa ne luam pe cap un milion de rusi sau rusofoni! Sa stea la ei acolo ca
    stau bine mersi !
  • +5 (15 voturi)    
    Declaratii .... (Marţi, 24 ianuarie 2017, 13:02)

    marsur [utilizator]

    Bautura asta .....
  • +14 (20 voturi)    
    lasa-ne (Marţi, 24 ianuarie 2017, 13:05)

    rotpg [utilizator]

    Basescu critica gratiere si amnistia cu juma' de gura, pentru ca are si el interes la astea. El ar vrea sa se faca, dar sa nu poate sustine pe fata chestia asta pentru ca si-ar pierde votantii anti-coruptie.

    De-aia baga petarda asta cu referendumul asupra unirii. Ce-are unirea cu spalarea penalilor?
  • +15 (21 voturi)    
    Referendum 300 parlamentari (Marţi, 24 ianuarie 2017, 13:12)

    GT44 [utilizator]

    Acest expresedinte este cauza cvasituturor aberatiilor politice din Romania. Oare cat costa faptul ca de peste 8 ani Romania continua sa aibe peste 500 de parlamentari in ciuda referendumului din 2009 ?
    Inaninte de Unire ar trebui sa fie rezolvate probleme mai stringente cum ar fi sanatatea , educatia si pastrarea si ocrotirea avutiei nationale ( padurile, gazele naturale, petrolul, aerul, apa, aurul, etc ).
    • +2 (8 voturi)    
      pai si (Marţi, 24 ianuarie 2017, 13:27)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui GT44

      e vina lui ca nu avem 300 si unicameral ? Cosntitutia trebuia schimbata si asta nu a vrut-o nici o majoritate din Parlament ca le luai locurile. Partidele, unel emai mari ca PSD, trebuie sa aiba locuri in stat care sa fie ocupate numai de cei ce sunt in serviciul partidului..cu cati mai multi la nivelul parlamentului cu atat mai manipulati, mai usor de inlocuit
  • +9 (15 voturi)    
    Teribil si Penibil... (Marţi, 24 ianuarie 2017, 13:17)

    OvidiuStoica [anonim]

    sfarsit pentru Basescu. Distragerea atentiei,

    Stie bine ca nu depinde de noi ci de moldoveni iar molodovenii nu vor asa ceva.
    Vrea doar sa distraga atentia la justie si sa isi scape neamurile.
  • +5 (9 voturi)    
    Base.... (Marţi, 24 ianuarie 2017, 13:18)

    cepreudonim [utilizator]

    ....o fi baut?

    unirea cu Moldova.....e mai mult dorinta lui. are acolo o problema si cauta sa si-o rezolve.

    ACUM...problema Romaniei este alta....nu deturna atentia ....si te rog draga Base...NU NE LUA DE PROSTI!!!!

    hi hi hi....e doar o problema de sincronizare?
  • +8 (12 voturi)    
    Circarul (Marţi, 24 ianuarie 2017, 13:20)

    BanateanulVesel [anonim]

    Fratele Mircea la puscarie, nepotul condamnat la 2 ani si jumatate, Udrea si fiicele cu un picior in parnaie. Normal ca Base doreste amnestie si gratiere. Apropos, cand era Presedinte, de ce nu a facut un referendum "unirea cu Moldova"? Paseaza sarcina la altii? Moldvenii vor unire? Daca NU, atunci de ce forteaza nota? Are interese personale?
  • +10 (12 voturi)    
    Noaptea mintii, (Marţi, 24 ianuarie 2017, 13:57)

    persuasiv [utilizator]

    idee rasuflata,aberatie...Domnule Basescu,ma uimiti,unire cu republica lui dodon.Penibil,ba chiar jenant.
  • +5 (9 voturi)    
    Base, Base... (Marţi, 24 ianuarie 2017, 14:04)

    plumbix [utilizator]

    Omul asta ar face orice sa ajunga mai usor la vin moldovenesc...
  • -1 (1 vot)    
    statul (Marţi, 24 ianuarie 2017, 14:22)

    mihai.mihaita [utilizator]

    care stat? ala care v-a retras cetatenia?
    hahaha domnule...
  • +8 (8 voturi)    
    Uite ca eu . . . (Marţi, 24 ianuarie 2017, 14:32)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . nu vreau nici o unire cu Moldova. O tot bagati pe gatul romanilor. Nu ne trebuie o asa povara. Arabii nu sut toti frati? Vorbesc aceiasi limba au aceiasi credinta si nu vorbesc mai frate despre unire absolut deloc. Noua ni se tot indeasa pe gat aceasta gogorita. Si macar daca ar fi si vointa lor, dar ei fug de noi ca dracul de tamaie. Sa stea la ei in saracia lor si noi intr-a noastra ca har Domnului nu ducem lipsa de asa ceva!
  • +8 (8 voturi)    
    Si deciziile tale, base (Marţi, 24 ianuarie 2017, 15:00)

    KostasP [utilizator]

    Din ultima vreme au fost total neinspirate dar nimeni nu ti-a reprosat acest lucru. Johannis n-a gresit cu nimic. Dimpotriva, a dovedit ca se poate implica si lupta pt interesele Ro. Asa ca lasa-ne!
  • +8 (8 voturi)    
    300 de parlamentari (Marţi, 24 ianuarie 2017, 15:02)

    abflori [anonim]

    De referendumul pentru 300 de parlamentari ati uitat? De ce sa platim un numar dublu de paraziti? De ce sa le oferim pensii si alte privilegii?
  • +7 (7 voturi)    
    Delirezi domnu fost-presedinte (Marţi, 24 ianuarie 2017, 16:25)

    trem [utilizator]

    ...tu nu intelegi ca tema asta cu unirea e rasuflata de tot, sau poate vrei sa arunci o petarda ca sa distragi atentia de la ce este important. Moldovenii nu vor si sincer nici romanii nu cred ca vor in actualul context.

    Vii cu tot felul de prostii expirate si mai vrei sa te si bage lumea in seama. Lasa-ne omule si du-te de iti creste nepotii!
  • 0 (2 voturi)    
    Un moshneag, atat de simplu, dupa vorba (Marţi, 24 ianuarie 2017, 21:02)

    Miky113 [utilizator]

    Pe cand referendum pentru treceri: peste Carpati, la Euro, la Schenghen, la prosperitate... ?!
  • +2 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 24 ianuarie 2017, 23:03)

    [anonim]