Codrin Stefanescu, despre Mihai Chirica: Un fel de userist, legat ombilical de Nicusor Dan; ar fi trebuit exclus din PSD

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 23 ianuarie 2017, 18:36 Actualitate | Politic


Secretarul general adjunct al PSD, Codrin Stefanescu, a declarat luni despre primarul din Iasi, social-democratul Mihai Chirica, ca este "un fel de userist" si ar fi trebuit exclus din partid "de ieri" in urma criticilor pe care le-a avut la adresa lui Liviu Dragnea si a partidului, scrie News.ro.

"Eu cred ca, in primul rand, PSD Iasi trebuie sa ia o decizie in privinta domnului Chirica pentru ca cei din Iasi nu gandesc ca domnul Chirica. Cei din Biroul Executiv Judetean si din Consiliul Judetean, primarii, viceprimarii, consilierii judeteni municipali si locali si presedintele CJ, domnul Maricel Popa, nu cred ca impreuna toti gandesc ca domnul Chirica. Adica, intr-un moment de lupta, de batalie politica, de situatie incerta in care tot partidul este alaturi de Liviu Dragnea, domnul Chirica este singura voce care critica si numirea lui Sevil Shhaideh, si mitingul impotriva noastra, a PSD-ului, si a oamenilor care au votat PSD-ul in decembrie", a afirmat Stefanescu, pentru News.ro.

"Domnul Chirica este un fel de userist in momentul de fata si declaratiile lui si criticile lui sunt legate ombilical de modul in care spune lucrurile public domnul Nicusor Dan. Eu cred ca ar trebui sa se gandeasca daca mai este coleg cu noi sau este coleg cu astia si, daca simte ca nu este coleg cu noi si ca e un fel de vedeta locala pe care l-a votat lumea ca este Chirica, se insala. Oamenii nu l-au votat pentru ca este Chirica, l-au votat pentru sigla PSD. Ca daca am fi pus pe Mirica in locul lui Chirica, iesenii votau pe Mirica. Si atunci este posibil sa ne cerem scuze celor din Iasi ca am promovat un astfel de om care nu ne reprezinta, sa ne cerem scuze ca ne mai inselam si noi cateodata, cei din conducerea partidului si sa le lasam celor din Iasi posibilitatea sa rezolve aceasta problema pe plan intern", a completat el.

Intrebat daca ar trebui exclus Chirica din PSD: "Eu cred ca ar trebui exclus ieri, dupa declaratia de ieri, nu astazi. Dar azi fiind foarte ocupati cu bugetul, cu problemele legate de implicarea lui Iohannis in miting, cu presiunea pe care o fac judetele pentru o contramanifestatie din partea noastra de sustinere a programului PSD, avem atatea probleme incat nu ne putem concentra la Chirica. Dar pentru ca eu am timp sa citesc toate documentele din tara, stau toata ziua la partid, au intocmit deja un punct de vedere pe care consider ca il impartasesc cel putin colegii nostri din Iasi, ca sa nu mai zic cei din tara care se simt lezati de pozitia domnului Chirica vizavi de presedintele Dragnea. Pentru ca nici macar adversarii nu au avut neobrazarea sa comenteze declaratiile lui Dragnea cum a comentat unul dintre oamenii din interiorul partidului care este intamplator si vicepresedintele PSD".

Mihai Chirica, vicepresedinte PSD si primar al municipiului Iasi, a declarat luni la RFI ca "nu asistam neaparat la o lovitura de stat" si ca "PSD cu siguranta nu va organiza contramanifestatii, asta-i un lucru cert, motiv pentru care nici nu cred ca se va pune vreodata in discutie acest lucru. Sigur, la nivelul conducerii centrale se va lua o decizie in acest sens si probabil ca in zilele urmatoare va fi facuta publica".

Chirica l-a contrazis pe Dragnea si in privinta nominalizarii lui Sevil Shhaideh ca prim-ministru, afirmand atunci ca este "nepotrivita".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6634 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    Iata ceva care mă bucură (Luni, 23 ianuarie 2017, 18:57)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    S-o fi deșteptat Chirica și și-a dat seama că nu mai poate face parte din CIUMA ROSIE de hoti si mafioti? Dacâ ar fi cât mai mulți ca el - sa-l lese pe Drgana cu HOTII lui si cu lepre ca acest C.S. de care când aud vomit!
  • +8 (8 voturi)    
    KKdrin stepanescu (Luni, 23 ianuarie 2017, 19:15)

    rubberduck [utilizator]

    Un mardeias de cartier.....
  • +8 (8 voturi)    
    Iete (Luni, 23 ianuarie 2017, 19:17)

    Soljenitin [utilizator]

    Iete ca a scos capul si viermisorul asta. Mars, ba, inapoi in cotet!
  • +7 (7 voturi)    
    PSD (Luni, 23 ianuarie 2017, 19:17)

    mircealun [utilizator]

    Numa vesti bune anul asta, se pare ca se rupe PSD-ul!
  • +6 (6 voturi)    
    codrin (Luni, 23 ianuarie 2017, 19:18)

    zigot [utilizator]

    avocatul, de peste 10 ani, al politicienilor corupti;
    el nu s-a saturat sa tot infiereze democratia, legalitatea si bunul simt insa noi ne-am scarbit total de punctele sale de vedere;
  • +8 (8 voturi)    
    Confirm (Luni, 23 ianuarie 2017, 19:18)

    Daniels22026 [utilizator]

    Mihai Chirica face parte din USR, este agent triplu, platit de 3 servicii secrete! Si platit de Soros!

    Parerea mea este sa-l dati afara din partid. Si mai aveti vreo 123.456 de tradatori prin partid. Ar trebui sa-i dati pe toti afara din partid. De asemenea si pe aia care nu prea dau dovada de entuziasm politic. Afara cu ei din partid!
  • +4 (4 voturi)    
    democratia psd... (Luni, 23 ianuarie 2017, 19:20)

    liviu_ [utilizator]

    "daca nu gandesti ca noi, zbori din partid"

    nici o problema mai astia... o sa vina vremea cand dragnea o sa pice... sa vedeti ce fugiti ca sobolanii!
  • +6 (6 voturi)    
    . (Luni, 23 ianuarie 2017, 19:23)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Userist e acum termen pentru cineva care nu se comportă ca un falnic oștean de-ai lui Dragnea? Foarte bine.
  • +4 (4 voturi)    
    Bravo tov.Stefanescu!Treci la loc si pe loc repaus (Luni, 23 ianuarie 2017, 19:36)

    Plagarus [utilizator]

    " Anticomunistul ", "revolutionarul ","reformistul ",purtator de tzucal politic de al Varanului, Tribunului,al maharilor PSDei,este bun doar de aberatii si injuraturi.
  • +6 (6 voturi)    
    traducere in limba moldoveneasca (Luni, 23 ianuarie 2017, 19:37)

    NWalker [utilizator]

    "iesenii/moldovenii sunt niste oi si ei ar fi votat orice magar pus pe liste de PSD. evident, ca iesenii/moldovenii nu voteaza oameni/caractere/CVuri/idei/idealuri ci voteaza galeti/faina/ajutoare" cam asta e parerea acestui baeat, cu emisferele cenusii fine ca in palma, despre ieseni...
  • +7 (7 voturi)    
    Beleste-l, Codrine c-altfel asta-i in stare (Luni, 23 ianuarie 2017, 19:43)

    Susufler0 [utilizator]

    sa-i predea Neamtului Moldova fara lupta !

    PS. Nu puteti permite una ca asta tocmai acu' de 24 ianuarie !
  • +6 (6 voturi)    
    Urmasi penali politrucilor ceausisti isi dau arama (Luni, 23 ianuarie 2017, 19:53)

    UnOarecare [utilizator]

    ..pe fata: nu suporta decat opinii servile. ;)
    Bine ati votat mai 17%...parca`s ai lui Hitler, si ala tot cu promisiuni populiste a ajuns la putere.
  • +7 (7 voturi)    
    Mai luminatule... (Luni, 23 ianuarie 2017, 19:56)

    JestersTear [utilizator]

    (... are si chelia farmecul ei - sic!)
    A avut si USR-ul o excludere la un moment dat si toti au ras si i-au blamat ca sunt bolsevici. (nu discut daca a fost bine sau nu).
    Insa in PSD excluderile sunt mai dese decat frecventa cu care isi coafeaza Dragnea mustata. Ca sa nu mai zic ca masurile inteligente sunt mai rare decat vizitele lui Dragnea la dentist.
    :-)
  • 0 (0 voturi)    
    se apropie si clipa lor (Marţi, 24 ianuarie 2017, 3:37)

    Go4it [utilizator]

    Pai de cand permite PSD-ul libertatea de opinii? Codrin Stefanescu care promoveaza ideea de contramanifestatie cu iz de "va rupem daca venim peste voi" confirma stilul golanesc al PSD. Dar e de bine. Dragnea, Ponta, Codrin sau alte mizerii PSD / ALDE niciunul nu e indestructibil, in cele din urma vor ajunge acolo unde le e locul. Terenul de sub ei e nisip miscator si mai devreme sau mai tarziu ii va inghiti.
  • 0 (0 voturi)    
    bai cosmine ce te bagi si tu in treaba... (Marţi, 24 ianuarie 2017, 13:04)

    Tinam [utilizator]

    ca nu esti tata pe lista selecta de beneficiarii reali ai celor două ordonante promise de voi pulimii in campanie:
    1. Ion Iliescu,
    2. Liviu Dragnea
    3. Victor Ponta
    4. Robert Negoita
    5. Olguta Vasilescu
    6. Paul Stanescu,
    7. Cristian Rizea
    8. Tudor Pendiuc
    9. Catalin Radulescu
    10. Gabriel Mutu
    11. Adrian Năstase
    12. Viorel Hrebenciuc
    13. Darius Valcov
    14. Dan Sova
    15. Radu Mazăre
    16. Nicusor Constantinescu
    17. Bunea Stancu
    18. Ecaterina Andronescu
    19. Marian Vanghelie
    20. Gheorghe Nichita
    21. Adrian Severin
    22. Mircea Cosma
    23. Vlad Cosma
    24. Ovidiu Marius Isaila
    25. Adrian Duicu
    26. Ilie Sârbu
    27. Miron Mitrea
    28. Şerban Mihăilescu
    29. Dan Nica
    30. Ioan Adam
    31. Ion Prioteasal
    32. Sebastian Ghiţă....... si vezi mai departe lista prietenului Oreste Teodorescu