Liderii PSD din tara asteapta o decizie de la Bucuresti in privinta unei contra-manifestatii - Mediafax

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 23 ianuarie 2017, 14:24 Actualitate | Politic


Mai multi lideri ai filialelor PSD din tara au declarat pentru Mediafax ca asteapta decizia conducerii centrale in privinta unei contra-manifestatii ca raspuns la protestele celor care au iesit duminica in strada.

"Tara asta nu poate sa fie lasata asa, sa-si bata oricine joc de ea", declara liderul PSD Hunedoara, Laurentiu Nistor.

"Eu nu am cerut contra-manifestatii de strada, decizia se va lua in Comitetul Executiv, care va avea loc curand dupa ultimele evenimente. Tara asta nu poate sa fie lasata asa, sa-si bata oricine joc de ea. Cei 30.000 de oameni care au protestat nu pot domina cele cateva milioane care au ales PSD. Gafa facuta de presedintele Iohannis este una mare de tot, cred ca are sfatuitori foarte prosti", a spus Laurentiu Nistor pentru corespondentul Mediafax.

Si presedintele PSD Suceava, senatorul Ioan Stan, a declarat ca a fost interpelat de sustinatori ai PSD si de primari care i-au cerut ca PSD sa ia atiudine fata de "incercarea de sabotare a actiunilor Guvernului".

"M-am intalnit azi (luni - n.r.) cu primari, cu diverse persoane, am fost sunat de diversi cetateni care mi-au spus ca nu este normal ca actiunile Guvernului sa fie sabotate de unii. Se pare ca in Romania trebuie sa fie disensiuni, miscari, ca sa nu se poata face nimic in aceasta tara", a spus Stan.

Potrivit acestuia, "protestele de duminica au fost asumate de presedintele Klaus Iohannis" care se pozitioneaza, astfel, "impotriva vointei majoritatii populatiei care doreste punerea in aplicare a programului de guvernare". "Se incearca schimbarea agendei Guverului care isi propune sa puna in aplicare programul de guvernare, gandit in favoarea tuturor romanilor", a spus Stan.

Presedintele PSD Prahova, Bogdan Toader, a declarat ca organizatia pe care o conduce asteapta o decizie de la Bucuresti. "Ce se decide, ne aliniem, Daca se va decide sa se faca acest miting, vom participa activ. Eu reprezint niste oameni, alesi locali, membri de partid si ne supunem partidului. Nu pot vorbi in nume personal", a spus Bogdan Toader.

La randul sau, Calin Dobra, presedintele executiv al PSD Timis, a declarat ca daca la centru se va decide organizarea unei contra-manifestatii, organizatia pe care o reprezinta este pregatita sa participe.

"Dar nu cred ca asta e tocmai abordarea, putem discuta si de a prezenta mai concret, sa inteleaga toata lumea cele doua ordonante si rolul celor doua ordonante", a spus Dobra.

Totodata, presedintele PSD Cluj, deputatul Horia Nasra, a declarat ca social-democratii se pronunta pentru un cadru democratic de rezolvare a problemelor, el evitand sa spuna daca PSD ar trebui sa organizeze sau nu un protest la care sa participe sustinatorii Guvernului.

Horia Nasra a declarat, luni, corespondentului MEDIAFAX, ca dreptul romanilor la protest nu poate fi contestat de nimeni, insa prezenta unor parlamentari USR si PNL la aceste evenimente nu a facut decat sa politizeze demersul civic.

"Dreptul romanilor la protest nu poate fi contestat de nimeni, insa prezenta unor parlamentari USR si PNL la aceste evenimente, in mai multe orase din tara, nu a facut decat sa politizeze demersul civic. Rolul unui parlamentar nu este sa instige, ci sa-si desfasoare activitatea politica la tribuna Parlamentului, asa cun rolul presedintelui Iohannis este de mediator, nu instigator. USR si Klaus Iohannis promoveaza umflatul de muschi in strada, politizand protestele. Nu consider potrivita aceasta abordare. Avem legi, Constitutie si Parlament pentru o buna dezbatere democratica. Noi suntem pentru un cadru democratic de rezolvare a problemelor", a spus Nasra.

Cel care a vorbit despre posibilitatea unei contra-manifestatii a fost Codrin Stefanescu, secretar general adjunct al PSD. "Colegii nostri din teritoriu ne spun ca vor sa faca un mare miting de sustinere a gratierii, ca vor sa aduca 100.000 de oameni in Bucuresti", a declarat la RTV, duminica seara. "Vad ca sistemul nu intelege: noi vom merge pana la capat", a mai spus Stefanescu. El a reiterat ideea si la Antena3, ulterior.

















7428 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    filiala Petrosani e deja pregatita (Luni, 23 ianuarie 2017, 14:30)

    LiviusAcris1 [anonim]

    sa replanteze Bucurestiul
    • +10 (10 voturi)    
      Penali astia tot nu observa marea deosebire: Cei.. (Luni, 23 ianuarie 2017, 16:46)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui LiviusAcris1

      ..care au iesit in strada au facut-o din proprie initiativa si nu manati ca oile de lideri mafioti!
  • +27 (27 voturi)    
    Pentru ce (Luni, 23 ianuarie 2017, 14:35)

    morometu [utilizator]

    Sa ne faca iar o demonstratie de autocare plimbate pe sosele, oameni obositi platiti cu 50 de lei, dezordine publica in Bucuresti ...si toate acestea cu bani furati de la noi? Instigatori comunisti...mai mult nu pot! Baronii locali au impresia ca noi suntem slugile lor... nu ca ei trebuie sa ne serveasca pe noi. Preocupati-va sa dezvoltati tara asta , nu sa o furati!
  • +19 (21 voturi)    
    PSD nu are cu cine sa faca manifestatii (Luni, 23 ianuarie 2017, 14:35)

    Kivek [utilizator]

    Aseara a fost o manifestatie fara implicare politica, PSD vrea sa faca o manifestatie politica - sa aduca oameni cu autobuzele in Bucuresti (un fel de MINERIADA)


    dar cine vrea sa manifesteze pt ELIBERAREA INFRACTORILOR DIN PUSCARIE ???

    Dragnea e nomal?
    • +10 (10 voturi)    
      Surprize, surprize... (Luni, 23 ianuarie 2017, 15:54)

      titiacs [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      din pacate, ai sa ramai surprins sau poate socat de ce poate sa faca masina de propaganda a lui felix si ghita ! mai nou si b1 ( dar la audientae nu se pune ). Fara nici cel mai mic efort vor scoate din birloguri mai multi "intelectuali", " tineri " si neaparat "romani" verzi care privesc seara de seara ineptiile oficinelor. ( audientele arata peste 1 milion de "intelecti" pe seara ) Din pacate este este tristul adevar : DIVIDE ET IMPERA ! dragnea si gasca isi vad de treburile lor , laturile le improasca altii, asta au invatat dupa episodul pontea-pacalici-din-carti-gaini peste gard si altele. Nu-i asa ca pedesereii si-au vazut de o "campanie curata" ? De celelalte s-au ocupat verzii , partidele ultra nationaliste ( aia cu ghita si pontea ) si mai ales "institutiili media" cu ciutaci si gazi. Pina si celebra madam firea s-a abtinut de la comentarii cu fertili si infertili.
  • +15 (15 voturi)    
    of of... (Luni, 23 ianuarie 2017, 14:38)

    liviu_ [utilizator]

    un protest cu oameni platiti si/sau obligati sa vina, cu oameni adusi cu autocare s.a.m.d. nu se poate compara cu un protest facut pe niste pagini de facebook, fara bani, fara lideri, s.a.m.d.

    e ca si cand compari niste iobagi care ies la lupta impotriva sistemului cu o armata....

    oricum nu cred ca psd va indrazni sa faca aceste contramanifestatii ...
    1 - e posibil sa se faca de kko
    2 - costa mult
    3 - o sa apara informatii cu privire la manevrele prin care au facut aceste manifestatii....

    eu cred ca tot ce latra pesedeii acum este o metoda de a distrage atentia de la ordonante (care sunt de fapt problema) si de a arata lobotomizatilor psdisti cat de bun e psd si ce apara el democratia...
  • +20 (20 voturi)    
    Deja vu (Luni, 23 ianuarie 2017, 14:40)

    CriticatorMrborninseptember [anonim]

    Baieti de ce sa va mai osteniti . Chemati minerii direct . Masina timpului functioneaza . Din pacate noi , ceilalti , parca suntem captivi intr-o blestemata bucla temporala ! Orice am face oricum am vota , intr-un final soarta ne-o hotarasc ceilalti romani verzi . Cum care ? Aia prosti , da MULTI !
  • +15 (15 voturi)    
    Codrin Stefanescu (Luni, 23 ianuarie 2017, 14:40)

    rakkone [utilizator]

    Adica
    http://www.digi24.ro/stiri/actualitate/evenimente/primaria-il-despagubeste-pe-codrin-stefanescu-cu-10-de-milioane-de-lei-pentru-15-ha-de-teren-pretul-in-zona-e-de-maxim-90-de-euro-metrul-patrat-162094

    Renteaza sa fii lepra, se pare.
    • +10 (10 voturi)    
      Sa nu piarda audienta (Luni, 23 ianuarie 2017, 15:27)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

      Doar asa Latrinele si Guitza TV ar mai avea audienta., altminteri la acesti mâncători de f..le nu se mai uita nimeni. Nu mi-e clar ce vor sa ceara la demonstratii, dar e bine ca Ro sa se mai faca odata de kkt si sa afle lumea ca ne-am intors in comunism sub inteleapta conducere a lui Iosif Vissarionovici Draqnea, condamnat penal pentru furt electoral. Sa aduca si mortii la demonstratie, cum i-a adus si la vot.
      • +4 (4 voturi)    
        Din pacate (Luni, 23 ianuarie 2017, 15:58)

        titiacs [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        NUMAI ASA AU audienta ! Peste 1 milion de ... ( cum vrei tu ) se uita zilnic la dejectiile lor. Si culmea, chiar le plac gustul si mirosul...
  • +20 (20 voturi)    
    Manifestatia o fac Bucurestenii si (Luni, 23 ianuarie 2017, 14:42)

    Bogdan_100 [utilizator]

    contramanifestatia caracalienii si teleormanenii? Ce asteapta liderii psd din tara, sa vina cu batele in Bucuresti?
  • +13 (13 voturi)    
    asteapta (Luni, 23 ianuarie 2017, 14:44)

    mihai.mihaita [utilizator]

    asteapta o contra impotriva oamenilor corecti.. ei vor sa fure nu sa fie bagati la puscarie pentru furt...

    pai nu merita demisi toti acesti "lideri"?
  • +13 (13 voturi)    
    HA (Luni, 23 ianuarie 2017, 14:46)

    razeshu [utilizator]

    oamenii din teritoriu asteapta comanda ca sa se adune spontan :)
    Ca la mineriade sau pe stadion cand l-au ovationat pe Ponta.
    Cititi aici despre marele lor inaintas din care (inca) se inspira dupa decenii. Curios, si datele coincid.
    http://m.jurnalul.ro/scinteia/special/nea-nicu-icoana-puscariasilor-512219.html
  • +13 (13 voturi)    
    ceea ce stiam (Luni, 23 ianuarie 2017, 14:47)

    NWalker [utilizator]

    si in PSD judetele mai solide economic, mai educate vor sa caute calea dialogului si a democratiei. in cele sarace tov'rasu' secretar de partid "este sunat de cetateni" se crede mare vataf si imediat pune mana pe autobuz sa duca "cetatenii" in capitala sa le arate el "mainii de oameni" care vor sa "domine".
    care mai de care mai lingai, cu cat mai saraci cu atat mai prosti (din pacate).
  • +11 (11 voturi)    
    dupa cum (nu)judeca codrin stefanescu (Luni, 23 ianuarie 2017, 14:48)

    mos ion roata [utilizator]

    trebuie sa eliberam detinutii fiindca inchisorile sunt aglomerate-Il informez ca si spitalele sunt aglomerate,si cimitirele,si scolile si gradinitele ...deci la treaba!
    • +2 (2 voturi)    
      . (Luni, 23 ianuarie 2017, 19:34)

      Toate nickname-urile erau luate [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      Cimitirele le rezolvă Dragnea, școlile și grădinițele Firea, cu spitalele e cam greu...
  • +13 (13 voturi)    
    pesedei nu fac diferenta intre (Luni, 23 ianuarie 2017, 14:52)

    rov [utilizator]

    o manifestatie pasnica, sincera si de principii, cu una fortata organizata de partide...adica un inceput de mineriada.
    Sper ca nu vor arunca tara in aer, dar si daca o vor face, se finalizeaza in sfarsit revolutia din 89!!
    • -10 (10 voturi)    
      Asa de dezorganizata a fost manifestatia (Luni, 23 ianuarie 2017, 15:11)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui rov

      din Bucuresti incat si Turcan si Nicusor au chemat oamenii in strada spunand ca vin si ei!
  • +13 (13 voturi)    
    cetatenii acestei tari trebuie sa fie constienti (Luni, 23 ianuarie 2017, 14:54)

    StefanUrziceanu1 [anonim]

    ca acest "sistem" este compus acum de oamenii PSD amestecati in toate institutiile, in afara celor din justitie. Cum acolo nu mai au acces incearca prin toate mijloacele sa obstructioneze justitia si sa-si faca scapati oamenii cu probleme penale.
  • +8 (8 voturi)    
    n-ati inteles nimic (Luni, 23 ianuarie 2017, 15:00)

    cladob [utilizator]

    amnistierea si gratierea sa fie dezbatute public. Oamenii au inteles ca guverul grindeanu a vrut sa schimbe codul penal pe furis, ori este aceasta masura "democratica" ? de ce nu se face prin Parlamentul Romaniei ?

    Ascunzijul guvernului nu e deloc democratic! Legile se fac in parlament nu prin ordonannte de urgenta. Unde e urgenta?!
  • +8 (8 voturi)    
    hmm... (Luni, 23 ianuarie 2017, 15:08)

    adrian_rolland [utilizator]

    Dar nu le trebuie autorizatii la deshumat mortii??

    Si sunt curios cum or sa le explice alegatorilor:

    " Pai bade Ghe.., uite presedintele PSD, dl. Dragnea e condamnat penal cu suspendare. Mai are un dosar pe rol pentru conflict de interese, iar daca pierde procesul, se duce la inchisoare. Matale trebuie sa sustii guvernul care ti-a marit pesnia si pe dl. Dragnea".

    Sau,

    "Bade Ioane, stii matale primaru care a furat si din cauza asta nu ai matale apa si canalizare, trebuie eliberat ca de aia ti-a dat dl. Dragnea faina si malai sa-l votezi.. Trebuie sa sustii guvernul ca aia de la Bucuresti e drogati, ai vazut ca a ars clubul unde se drogau ei.... Si sunt nazisti si legionari si homosexuali...
  • +9 (9 voturi)    
    slab (Luni, 23 ianuarie 2017, 15:20)

    goguleana lugojana [utilizator]

    slab baieti, slab de tot.
    sunteti un partid cu 400 000 de membri si puteti sa scoateti in strada doar 100 000 de oameni, adica 25%?
    inseamna ca restul de 75% nu sunt nici ei de acord cu practicile astea, nu?
  • +7 (7 voturi)    
    Cine vorbea de Mineriada? (Luni, 23 ianuarie 2017, 15:23)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cmunistii isi schimba părul, nu și năravul. DIn 1948 incoace aceleasi oboceiuri. IAr PSD e demnul urmas al PCR>FSN (organizatie criminala)>PDSR>USL
  • +4 (4 voturi)    
    Cine vorbea de Mineriada? (Luni, 23 ianuarie 2017, 15:23)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cmunistii isi schimba părul, nu și năravul. DIn 1948 incoace aceleasi oboceiuri. IAr PSD e demnul urmas al PCR>FSN (organizatie criminala)>PDSR>USL
  • -2 (4 voturi)    
    unde nu-i cap vai de picioare (inghetate) (Luni, 23 ianuarie 2017, 15:34)

    dordetara [utilizator]

    Dragi tineri,

    Ca mai mult tineri am vazut la meeting: daca veneati la vot in 11 dec. 2016, acuma nu era nevoie sa demonstrati in frig si sa va eneravati. Trebuie sa stiti ce vreti oameni buni: sa dormiti in papuci sau.sa traiti in demnitate si respect in Romania.
  • +6 (6 voturi)    
    Actiunea Autobuzul (Luni, 23 ianuarie 2017, 15:48)

    Victor Micea [utilizator]

    Avem legi strambe, o Constitutie croita de pesedisti la comanda pentru Iliescu si un Parlament plin de corupti care dezbat doar ce le convine lor. Democratia este o farsa in Romania teleormanizata. Acum vor sa vina batalioane de pesedisti din toata tara sa lupte impotriva nazistilor (!!!) Pe vremea lui Iliescu au facut la fel, cica a fost rebeliune legionara.
  • +4 (4 voturi)    
    Si uite asa ne punem pe picioare. (Luni, 23 ianuarie 2017, 16:02)

    Pionierul [utilizator]

    Productia de autobuze va creste,vom face noi gari si aerporturi,mai trântim si vreo-o cateva noi autostrazi,nu mai zic de cele peste 100 de hoteluri pentru cei 1 milion de protestatari,ce vor veni la Bucuresti.Vom importa panselute si lopatele!!Productia de seminte si fase pentru pansamente,se va tripla,iar numarul de puscarii se va dubla,ca sa avem unde sa-i baga pe astia cu anti demisia.Gara din Alexandria va deveni cea mai moderna din sudul E-ropei.Super!!
  • +1 (3 voturi)    
    sa vina... (Luni, 23 ianuarie 2017, 17:38)

    akillies [utilizator]

    ..dar sa vedem pe unde intra in Bucuresti... cand toate intrarile vor fi blocate..