Liderul USR, Nicusor Dan: Vom semna motiunea de cenzura a PNL. Ne vedem astazi in Piata Universitatii

de V.M     HotNews.ro
Duminică, 22 ianuarie 2017, 15:01 Actualitate | Politic


Nicusor Dan
Foto: Agerpres
Liderul USR, Nicusor Dan, anunta ca va semna motiunea de cenzura a PNL, daca aceasta va fi initiata, si spune ca formatiunea pe care o conduce va lupta impotriva planurilor PSD-ALDE in domeniul justitiei atat in Parlament, cat si in strada.

"Am spus in campania electorala ca miza PSD este sa castige puterea pentru a sterge secolul de puscarie pe care-l au de executat politicienii corupti si prejudiciul de un miliard de lei pe care-l au de platit. Vom lupta pentru a impiedica acest plan, care a fost declansat saptamana trecuta, prin toate mijloacele, atat in Parlament cat si in strada. Vom semna motiunea de cenzura a PNL, daca va fi initiata, si vom lupta pentru ca motiunea simpla a USR, impotriva ministrului Florin Iordache, sa fie adoptata de Parlament. Este nevoie de toate fortele opozitiei si ale societatii pentru a opri planul PSD. Ne vedem astazi in Piata Universitatii'', a scris Nicusor Dan pe Facebook, duminica, potrivit Mediafax.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3947 vizualizari

  • -10 (18 voturi)    
    Uite-asa se politizeaza manifestatiile, (Duminică, 22 ianuarie 2017, 15:18)

    xrogo [utilizator]

    opozitia se da in stamba si-atat!
    • 0 (0 voturi)    
      prin februarie 2012 asa zicea: (Duminică, 22 ianuarie 2017, 17:37)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      "Traian Basescu a ramas ultimul obstacol in calea unei schimbari fundamentale in destinul Romaniei."
      http://danvoiculescu.net/blog/2012/02/traian-basescu-a-ramas-ultimul-obstacol-in-calea-unei-schimbari-fundamentale-in-destinul-romaniei/?cp=1
      Azi se vede ce a vrut sa zica cu schimbare fundamentala.
      Oare din cauza unei astfel de schimbari a plecat Antonescu cu PNL cu tot din USL?
  • -9 (19 voturi)    
    asta care reprezinta 4% face miting? (Duminică, 22 ianuarie 2017, 15:33)

    Bocu' lu'Ioha [utilizator]

    a luat la alegeri vreo 4%, ce vrea?
    sa guverneze el cu 4%?
    asta e democratie?
    • +10 (18 voturi)    
      Asta e democratie (Duminică, 22 ianuarie 2017, 16:04)

      C.Catalin [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

      Eu sunt de acord cu tine ca PSD trebuie sa guverneze fiindca ei au castigat, insa asta nu inseamna ca trebuie sa faca ceea ce vor. Cum ar fi sa dea o lege prin care cei ce fac parte din partid sa nu faca puscarie?...Nu e normal sa faca legile pt ei, iar acum asta fac. Cineva trebuie sa spuna ca nu e corect.
      • 0 (4 voturi)    
        Legea pe care o dau ei (Duminică, 22 ianuarie 2017, 17:39)

        Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui C.Catalin

        Legea pe care o dau ei nu e „ilegală” cum pari tu a crede. Respectă Constituția!

        Comparația ta mi se pare răuvoitoare.
      • 0 (4 voturi)    
        Ai "logica" de gascan... (Duminică, 22 ianuarie 2017, 17:53)

        Flinder [utilizator] i-a raspuns lui C.Catalin

        De unde ai dedus ce spui ??? Ai citit proiectul de ordonanata? Sau esti "doctor" in drept incat numai citind titlul unui PROIECT de lege poti tu sa-l apreciezi ca a nu fi bun, fara sa-i stii ratiunea pentru care a fost si implicatiile lui ???
      • -1 (3 voturi)    
        Ai "logica" de gascan... (Duminică, 22 ianuarie 2017, 17:53)

        Flinder [utilizator] i-a raspuns lui C.Catalin

        De unde ai dedus ce spui ??? Ai citit proiectul de ordonanata? Sau esti "doctor" in drept incat numai citind titlul unui PROIECT de lege poti tu sa-l apreciezi ca a nu fi bun, fara sa-i stii ratiunea pentru care a fost si implicatiile lui ???
    • +1 (3 voturi)    
      parlamentul ne reprezinta pe toti (Duminică, 22 ianuarie 2017, 17:46)

      georgebb [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

      Nu doar pe votanti lor.
      Aici nu este "care pe care", ala care castiga se pisa de sus pe ceilalti.
      Fiecare a votat cum l-a trecut capul iar reprezentatii tre sa ia decizii luand in vedere interesul tarii.

      Aici este o miscare miseleasca; PSD-ul s-a pisat pe toti si si-au bagat Guvernul Lor (serios, ati vazut bataia de joc de audiente a ministrilor ???); si acum isi bat joc de procesul legislativ si baga rahaturi prin dos, prin ordonanta de urgenta. Cum era cu puterile in stat ? Legislativul separat de Executiv ? Si Executivul se apuca sa schimbe legi pe sest ?
    • +1 (1 vot)    
      si apropos.. nu face el miting (Duminică, 22 ianuarie 2017, 17:49)

      georgebb [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

      Lumea iese la miting, si el participa.
      A invatat de la pataniile PNL la mitingurile Colectiv si nu s-a bagat in fata. La primul miting a arunca o pastila mica: "poate voi veni la miting". A vazut ca lumea nu s-a suparat, a venit, s-a comportat civilizat, nu a incercat sa preia mitingul.
      Iar acum sustine pe fata aceasta miscare. Daca se va vedea ca incearca sa faca altceva din acest miting va fi amendat de multime la fel cum a fost si PNL-ul.
    • 0 (4 voturi)    
      Un gunoi (Duminică, 22 ianuarie 2017, 18:05)

      Flinder [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

      Nicusor (nici macar nicu sau nicolae) e doar un gunoi de 4% care nu trebuie luat in seama. El reprezinta doar manifestarea gandirii iohanniste aflate in agonie pentru ca rebuie sa joace cum cantam noi, PSD, cel putin 4 ani de acum inainte.Eu chiar ma distrez de penibiluln acestor maimute caci n-au nicio sansa decat sa inghita ce le IMPUNEM NOI.
  • -8 (14 voturi)    
    am coordonator facebook, rezolv (Duminică, 22 ianuarie 2017, 16:03)

    alex562 [utilizator]

    am finantare, si mai prostesc si iangshteri sa iasa ca vor avea locuri bune undeva...

    Doamne, cat o sa tina si acest bull???
  • -6 (14 voturi)    
    Da dea inapoi salariul la stat. (Duminică, 22 ianuarie 2017, 16:05)

    Ardiles [anonim]

    Eu nu mai vreau ca Nicusor Dan si toti politicienii care fac din strada locul lor de munca sa mai fie platiti de la bugetul de stat. Atunci de ce ati mai candidat, nu era mai simplu sa stati pe strada si sa comentati?
    • -1 (1 vot)    
      Sa dea hotii inapoi prejudiciile (Duminică, 22 ianuarie 2017, 20:32)

      vidra [utilizator] i-a raspuns lui Ardiles

      Dl Nicusor Dan vine in strada pe timpul si banii lui, in calitate de cetatean. Si pe banii nostrii face opozitie si ne sustine drepturile...adica exact pt ce l-am votat.
  • -9 (13 voturi)    
    Sunt de-acord cu protestele (Duminică, 22 ianuarie 2017, 16:07)

    Nyk1 [utilizator]

    Dacă PSDul dorește să-l elibereze pe Dan Voiculescu, să o facă țintit, fără să elibereze și hoți, violatori, pedofili, etc. la pachet.

    Pe mine nu mă afectează dacă Dan Voiculescu e liber sau nu, fiindcă oricum e puțin probabil să recidiveze chiar și dacă a furat din banii statului, dar mă afectează libertatea celorlalți.
    • -1 (3 voturi)    
      hai sa-ti spun un secret (Duminică, 22 ianuarie 2017, 17:01)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Voiculescu iese oricum cu sau fara ordonanta de gratiere. Capisci?
  • -4 (6 voturi)    
    scuze, dar pur si simplu nu imi vine sa cred (Duminică, 22 ianuarie 2017, 16:12)

    alex562 [utilizator]

    ca toti acei varstnici inselati acum 25 de ani ar avea un corespondent in actualii tineri inselati
  • 0 (4 voturi)    
    Ne... (Duminică, 22 ianuarie 2017, 17:41)

    vitan.sandu [utilizator]

    ... ispravitilor,atunci cand nu aveti argumente pentru discutii in parlament, sau va e lene sa discutati, iesiti in strada. De abia cum sunt convins ca soros v-a sponsorizat. Si cand ma gandesc ca era cat pe ce sa votez cu voi!
    • +1 (1 vot)    
      postac oare ? (Luni, 23 ianuarie 2017, 0:28)

      georgebb [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      despre ce discutie in parlament vorbiti ? Indivizii astia si-au batut joc de parlament, l-au bagat in sesiune extraordinara ca guvernul sa poata da ce ordonante doreste. Si au vrut sa bage asta ca ordonanta de urgenta. De fapt inca o baga; sedinta este pe 25 ianuarie.