UPDATE USR initiaza motiune simpla impotriva Ministrului Justitiei/ PNL si PMP sustin motiunea

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Joi, 19 ianuarie 2017, 16:28 Actualitate | Politic


Nicusor Dan
Foto: Agerpres
Parlamentarii USR vor initia o motiune simpla impotriva ministrului Justitiei, Florin Iordache, potrivit unui comunicat de presa. USR anunta ca va inainta si un memoriu Ministerului Justitiei, Consiliului Superior al Magistraturii si Parchetului General de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie in care va arata de ce proiectele celor doua ordonante de urgenta urmaresc interesele unor persoane care detin sau au detinut functii publice si nu pe cele ale societatii, care are nevoie de limitarea fenomenului coruptiei, se mai precizeaza in document.
"USR considera inacceptabila promovarea de catre Ministerul Justitiei a celor doua proiecte de ordonante de urgenta care legifereaza in domenii fundamentale pentru statul de drept si considera ca Ministerul Justitiei a esuat in incercarea de a justifica urgenta reglementarii cuprinse in cele doua proiecte" se precizeaza in comunicatul de presa.

Atat Constitutia, cat si Legea 546/2002, stabilesc ca for competent pentru discutarea aspectelor legate de gratierea colectiva Parlamentul. Este clar ca pana acum toate legislaturile au considerat acest demers de clementa ca fiind de competenta Parlamentului, organ reprezentativ suprem al poporului roman, subliniaza acestia.

"Consideram ca PSD se foloseste abuziv de situatia populatiei penitenciare pentru a carei rezolvare durabila are instrumente administrative, prin convertirea unor spatii dezafectate - precum foste cazarmi - in inchisori, sau legislative, cu initierea unei dezbateri publice privind reforma sistemului penitenciar. USR este deschis sa preia initiative din societatea civila cu acest scop", noteaza USR.

USR sustine ca toate modificarile aduse codurilor penal si de procedura penala trebuie dezbatute si decise in Parlament.

"Consideram ca ne aflam in fata unei insolite amnistii operate prin dezincriminarea unor fapte. Consideram ca nu se justifica sub nicio forma interesul pentru dezincriminarea unor fapte care au fost considerate inca de la Codul Penal din 1936 (art. 242 Neglijenta in functiuni), drept periculoase social si ca a lipsit complet o argumentatie de fond privind aceste subiecte" se mai precizeaza in document.

"In concret, aducem urmatoarele critici proiectului de OUG privind gratierea:

  •     In lista infractiunilor pentru care se aplica gratierea se gasesc infractiunile de serviciu prevazute de Codul Penal.
  •     Nu exista nicio justificare pentru gratierea amenzilor penale stabilite de instantele de judecata.
  •     Nu exista nicio justificare pentru gratierea a jumatate din pedeapsa pentru persoanele care au implinit varsta de 60 de ani, indiferent de infractiunea pentru care sunt condamnate (pedofilie, trafic de minori etc.).
  •     Gratierea trebuie sa fie conditionata, in toate cazurile, de achitarea despagubirilor la care persoana condamnata a fost obligata prin hotarare judecatoreasca definitiva, in termen de 1 an de la punerea in libertate.
  •     Amenzile si celelalte sanctiuni cu caracter administrativ aplicate trebuie executate in masura in care nu au fost executate, in toate cazurile.

Critici la continutul proiectului de OUG privind modificarea codurilor penal si de procedura penala:

  •     Socotim ca stabilirea unui termen pentru realizarea denuntului va avea efecte deosebit de grave in societate, in special in cazul infractiunilor comise de ¬gulerele albe¬, unde exista un specific si o dificultate in administrarea probelor, si va conduce, in final, la instaurarea unui principiu al impunitatii.
  •     Una dintre cele mai grave modificari o consideram ca fiind cea a eliminarii interdictiei de a ocupa o functie publica in cazul savarsirii infractiunii de abuz in serviciu. Este greu de acceptat ca cel care a savarsit o infractiune de acest gen, in exercitarea functiei, cu intentie, sa ocupe in continuare aceeasi pozitie.
  •     Prin introducerea unui termen in care se poate face denuntul penal si, in unele cazuri, plangerea prealabila, practic se urmareste reducerea de facto a termenului de prescriptie pentru unele infractiuni si se urmareste impunitatea pentru faptele savarsite. USR nu poate sa accepte un astfel de demers si il considera total impotriva principiilor care ar trebui sa guverneze o societate matura.
  •     Circumscrierea infractiunii de conflict de interese doar la faptele in urma carora a castigat un folos necuvenit sotul, o ruda sau afin pana la gradul II, este practic o golire de sens a acestei prevederi legale si o dublare a reglementarii infractiunii de luare de mita. Desi formularea in vigoare prezinta carente care necesita rezolvare, modul de solutionare propus de acest proiect este cu totul inacceptabil.
  •     Nu putem accepta dezincriminarea neglijentei in serviciu, care poate avea efecte deosebit de grave, existand exemple relevante in acest sens.
  •     Consideram ca limita minima a prejudiciului de la care fapta devine penala este lipsita de sens. Prejudiciile aduse persoanelor sunt grave si daca sunt cuantificate la 5.000 de lei, in conditiile economice actuale din Romania."






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13037 vizualizari

  • +27 (27 voturi)    
    Foarte bine! (Joi, 19 ianuarie 2017, 16:34)

    Cititor_HN [utilizator]

    Foarte bine!
  • +25 (25 voturi)    
    bravo! (Joi, 19 ianuarie 2017, 16:35)

    evita15 [utilizator]

    Nu trebuie pierdut timpul!
  • +22 (22 voturi)    
    Asa tata! (Joi, 19 ianuarie 2017, 16:40)

    Bittick [utilizator]

    Pe ei, pe mama lor!
    • -8 (8 voturi)    
      Asa mama! (Joi, 19 ianuarie 2017, 19:19)

      Nepotul [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      Nu-i frumos sa vorbesti urat!
  • -16 (22 voturi)    
    Motiunea poate fi votata si pe Facebook (Joi, 19 ianuarie 2017, 16:46)

    Ardiles [anonim]

    In special de politicienii de 24-26 de ani care nu au incaput in Parlament dar au umplut juma' de strada.
  • +16 (16 voturi)    
    PNL unde ati disparut (Joi, 19 ianuarie 2017, 16:49)

    xanti [utilizator]

    Se pare ca PNL este de acord cu ordonatele.
    • +12 (12 voturi)    
      PMP-ul mai cogiteaza (Joi, 19 ianuarie 2017, 19:31)

      T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Iar PMP-ul da din coada si mai cogiteaza.

      ""Si PMP ar putea sustine motiunea. Robert Turcescu a declarat pentru News.ro ca acest subiect nu s-a discutat inca in partid""

      Mie mi se pare ca orice politician onest si orice partid corect ar trebui sa fie imediat de acord cu motiunea instituita de USR. ba chiar ar fi trebuit sa se gandeasca ei la o motiune de acest gen, pentru ca sunt politicieni vechi, cu experienta, nu ca cei din USR, de-abia veniti in parlament.
  • +26 (26 voturi)    
    Un inceput (Joi, 19 ianuarie 2017, 16:57)

    lp [utilizator]

    Bun ! Faceti tot ce puteti, pe toate caile. Asa cum a zis presedintele, luptati din toate puterile - trebuie facut un scandal monstruos daca vrem sa avem vreo sansa sa-i oprim. Noi ne facem datoria noastra, iesim in strada
  • +21 (21 voturi)    
    momentul adevarului! (Joi, 19 ianuarie 2017, 17:02)

    T-Ora [utilizator]

    Acum se va vedea daca celelalte partide zise de opozitie - ma gandesc in primul rand la liberali si la PMP- sunt cu adevarat contra mizeriei asteia initiate de PSD, sau politicienii lor fac gura doar ca sa dea frumos la populatie.
  • +24 (24 voturi)    
    Bravo USR (Joi, 19 ianuarie 2017, 17:09)

    -dan [utilizator]

    Sa nu va lasati batuti!!
    Vrem si mai multe voci din USR sa se auda transant fata de astfel de abuzuri!! Lumea trebuie sa va cunoasca...
  • -22 (22 voturi)    
    mda (Joi, 19 ianuarie 2017, 17:14)

    costinescu [utilizator]

    de cand ati intrat in parlament v-ati pierdut si bruma aia de voce pe care o aveati. nu toti, dar o mare parte. ori va complaceti in mizeria de acolo, ori seful vostru, marele ND, are ceva probleme si v-a indicat sa stati pe la scarile voastre....
    • +12 (12 voturi)    
      daca te uiti doar la antena3 si rtv... (Joi, 19 ianuarie 2017, 19:03)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

      normal ca nu auzi nimic desprre USR....
  • +24 (24 voturi)    
    Acesta este rostul USR in Parlament! (Joi, 19 ianuarie 2017, 17:16)

    Petru-DoruCiuca [anonim]

    USR Vocal!
    USR Activ!
    USR, reprezentant al celor care nu fura, nu inseala, nu mint, al tuturor celor care nu incalca legea si care vor ca legea sa fie respectata!
    Continuati tot asa!
    Luptati pentru transparenta, indepartarea coruptiei si a coruptilor si pentru profesionalizarea actualului sistem bugetar, care-i mult prea mult impanat cu conducatori politici (si rudele lor)!
    Succes!

    P.S. Sper ca populatia sa iasa in strada in numar cat mai mare si sa arate ca Romania vrea o Justitie Independenta si Eficienta, nu una aservita Gastii de Partid PSD!
  • +17 (19 voturi)    
    Asta asteptam de la opozitie! (Joi, 19 ianuarie 2017, 17:24)

    alegzandru [utilizator]

    Adica de la USR, ca PNL e intr-o degringolada toala, sau pastreaza o tacere complice. PMP nu exista, exista doar Basescu, care a devenit un important pilon anti-justitie de cand i-a impachetat DNAul parasuta.

    USR, speculati momentul, ne vom aduce aminte cine ne-a sustinut la greu!
  • +18 (18 voturi)    
    Daca... (Joi, 19 ianuarie 2017, 17:28)

    JestersTear [utilizator]

    ... se aduna absolut toti parlamentarii opozitiei, respectiv daca le vine mintea cea de pe urma catorva parlamentari de la putere, poate motiunea va trece.
    Altfel, vom avea patru ani cranceni cu actuala putere.
  • -22 (22 voturi)    
    Nicusor Dan (Joi, 19 ianuarie 2017, 17:34)

    Stef_and [utilizator]

    Un handicap pentru aceasta societate?
    Sau un razvatit - la care nimic nu ii convine!?
  • -19 (19 voturi)    
    Si inca o chestie... (Joi, 19 ianuarie 2017, 17:36)

    Stef_and [utilizator]

    Ce s-a mai rotunjit baiatul- incepe sa semene cu buldogul Blaga!
    • +13 (15 voturi)    
      comentariul asta zice multe despre tine... (Joi, 19 ianuarie 2017, 19:02)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      Cind nu te ajuta intelectul sa aduci un contra--argument la ce zice interlocutorul, ca sa nu taci si sa pari prost, alegi sa elimini orice dubiu si sa te iei de aspectul fizic al lui.
  • +22 (22 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 19 ianuarie 2017, 17:46)

    [anonim]

  • +20 (20 voturi)    
    Spun NU gratierii! (Joi, 19 ianuarie 2017, 17:53)

    poatedapoateba [utilizator]

    Oamenii cinstiti considera inacceptabila promovarea celor doua proiecte.

    Aveti sprijinul nostru in lupta impotriva coruptiei!
  • +18 (18 voturi)    
    bravo! (Joi, 19 ianuarie 2017, 17:58)

    cladob [utilizator]

    hai USR. De aceea am votat cu voi!!
  • +12 (14 voturi)    
    ?? (Joi, 19 ianuarie 2017, 18:01)

    Chiar Eu [utilizator]

    Si infractiunile asimilate coruptiei? E bine sa le gratiem?
    Evaziune fiscala in forme grave e si ea gratiata (art. 9 din L. 241/2005)?
    Poate actualizati lista!
  • +14 (18 voturi)    
    La treaba "Baieti"... (Joi, 19 ianuarie 2017, 18:41)

    Federer [utilizator]

    ...ca doar de-aia v-am votat! Si noi am fost ieri in strada si asteptam Ziua de Duminica ca sa le dam moastele la pupat, la Guvernul de borfasi.
    Vrem prezenta >90% din partea deputatilor si senatorilor USR la toate sedintele Parlamentului si mai multa ATITUDINE!

    PS: Ati remarcat ca PMP-ul si Basescu-Insusi n-au suflat un cuvant despre atacul la Statutul de Drept planuit de PSD-ALDE prin cele 2 Ordonante banditesti? Cate nesimtire la omul asta!
  • +8 (8 voturi)    
    UDMR ce spune? (Joi, 19 ianuarie 2017, 18:43)

    ..13 [utilizator]

    Este important ca sa intelgem pana la capat si jocul acestui partid.

    M-as bucura daca ar sustine si ei aceasta motiune.

    P.S.
    Mie mi se pare ca este mai mult decat o motiune simpla impotriva Ministrului Justitiei - cred ca este cazul de o motiune simpla impotriva Guvernului actual - daca si UDMR sustine.

    Mincinosul cel mai mare si cel mai ticalos in povestea asta a fost Grindeanu si nu imbecilul de Iordache.
  • +13 (15 voturi)    
    asha ma (Joi, 19 ianuarie 2017, 18:59)

    bogdan1477 [utilizator]

    lasati-i pe aia din PNL sa cumpaneasca, sa se gindeasca, sa mediteze, si bagati voi motiunea. Macar voi sa fiti opozitie adevarata. De voie, de nevoie, vor trebui si ceilalti s-o sustina. Desi probabil doar din obligatie, ca din partea PNL n-am auzit nici o pozitie ieri, cit despre PMP... nici macar n u aveam pretentii, ca ei sunt frati de cruce cu televiziunea lui Ghita.
    • +2 (2 voturi)    
      USR (Joi, 19 ianuarie 2017, 22:42)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      nu are suficienti parlamentari ca sa introduca o motiune. Are nevoie de semnaturi si de la altii. Din pacate...
  • -1 (1 vot)    
    Tov. Turcescu... (Joi, 19 ianuarie 2017, 21:45)

    Irina25 [utilizator]

    ...isi spune parerea ca om de pe strada, ca securist, colonel sau jurnalist?
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo (Joi, 19 ianuarie 2017, 22:42)

    adrian88000 [utilizator]

    USR !
  • +2 (2 voturi)    
    Aia-i tati!!!!!!! (Joi, 19 ianuarie 2017, 23:00)

    vidra [utilizator]

    Bravo USR!
    Cei care tot comenteaza pe aici impotriva f probabil sunt si ei hoti/corupti/putori/lipitori/condamnati; odata ce are acces la internet, si implicit la informatie, e imposibil ca un om cinstit sa fie de acord cu mizeria care e guvernul Romaniei in momentul de fata.
  • +4 (4 voturi)    
    Bravo Nicusor (Joi, 19 ianuarie 2017, 23:19)

    batmanss [utilizator]

    data viitoare votez USR !