Ciolos, pe facebook: Principalul obiectiv al PSD a fost si ramane acela de a se face scapati de efectele legii penale

de Ionut Baias     HotNews.ro
Miercuri, 18 ianuarie 2017, 22:07 Actualitate | Politic


Dacian Ciolos
Foto: Captura Facebook

​Dacian Ciolos a criticat, intr-o postare pe Facebook, demersul gratierii/amnistiei facut de PSD. "Principalul obiectiv a fost si ramane acela de a se face scapati de efectele legii penale. Nimic altceva nu conteaza, niciun sacrificiu nu e prea mare: cetatenii care respecta legea, tara, credibilitatea ei, statutul european al Romaniei. Toate pot fi sacrificate peste noapte pentru ca o mana de indivizi sa scape de lege. Simplu si cinic. Domnule Dragnea, domnule Grindeanu, nu duceti Romania inapoi in anii '90", a declarat fostul premier.


Postare Ciolos:

"Prin felul in care a fost facut azi, demersul gratierii/amnistiei, in orice forma sau moment va fi el promovat, creeaza suspiciunea ca obiectivul central al guvernarii PSD-ALDE este altul :

Nu bunastarea romanilor, asa cum au clamat inainte si dupa alegeri,

Nu interesul public, cetatenii sau mediul economic,

Nu interesul Romaniei intr-un context geostrategic foarte dificil.

Principalul obiectiv a fost si ramane acela de a se face scapati de efectele legii penale.

Nimic altceva nu conteaza, niciun sacrificiu nu e prea mare: cetatenii care respecta legea, tara, credibilitatea ei, statutul european al Romaniei. Toate pot fi sacrificate peste noapte pentru ca o mana de indivizi sa scape de lege.
Simplu si cinic.

Reglementarile introduse pe furis nu arata decat dispret fata de cetateni. Maniera duplicitara in care este folosita problema supra-aglomerarii penitenciarelor, ca pretext pentru a discredita politicile anticoruptie in Romania, este inacceptabila.

Domnule Dragnea, domnule Grindeanu, nu duceti Romania inapoi in anii '90. O Romanie normala este Romania domniei legii, nu a bunului plac, nu a loviturilor de forta sau aranjamentelor oculte."



Citeste mai multe despre   
















11702 vizualizari

  • +17 (21 voturi)    
    Bravo Ciolos (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 22:48)

    Zimbru [utilizator]

    Ciolos a fost si sper ca va mai fi, cel mai bun prim ministru dupa '90.
    • +7 (7 voturi)    
      o mica corectie (Joi, 19 ianuarie 2017, 9:57)

      1A [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

      cel mai cinstit si bun ministru dupa '45 :)
  • +13 (17 voturi)    
    subscriu, (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 23:02)

    DoruIonescu [anonim]

    cu stima !
  • +13 (19 voturi)    
    go Ciolos! (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 23:20)

    kokos [utilizator]

    Bravo , bine spus!
  • +15 (19 voturi)    
    Corect. Cred ca daca-l aveam pe Ciolos 10 ani... (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 23:23)

    UnOarecare [utilizator]

    ...ajungeam si noi ca Cehia.
    • -2 (2 voturi)    
      Ca Cehia? (Joi, 19 ianuarie 2017, 12:50)

      CalmArius [anonim] i-a raspuns lui UnOarecare

      Atat de mici!?
      Vai ce am pierdut!!!
  • +3 (9 voturi)    
    D-le Ciolos (Joi, 19 ianuarie 2017, 0:30)

    batmanss [utilizator]

    căutati-va un serviciu demn si bine platit in oricare alta tara din Europa, România nu va merita , nu va mai obositi , noi suntem blestemati si condamnati la prostie pe veci se pare .
  • -13 (19 voturi)    
    Nu ti-e jena Julien,cand ai semnat OG facuta (Joi, 19 ianuarie 2017, 0:44)

    xrogo [utilizator]

    de Pruna prin care s-au modificat o groaza de articole din Codul Penal n-a fost atac la justitie,n-au iesit oameni in strada,voi tehnocratii sunteti mai cu mot ,la voi se poate?
    • +5 (5 voturi)    
      diferenta: (Joi, 19 ianuarie 2017, 10:05)

      1A [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Exista modificari care intaresc statul de drept si corecteaza erori pentru ca actul de justitie sa fie JUST, Julien s-a inscris aici, si modificari care subrezesc statul si intaresc infractionalitatea, astea date de Dragnea cu Iordache si gasca penala din spatele lor.

      La fel un chirurg se foloseste de cutit pentru a inlatura tumora iar hotul pentru a extrage bunuri de la oameni cinstiti.Acelasi cutit cu consecinte diametral opuse;)..
    • +3 (3 voturi)    
      da bre postacescu (Joi, 19 ianuarie 2017, 10:54)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Da' ordonanta aia a fost trimisa la CSM/parchet/DNA spre avizare, a fost facuta publica cu saptamini inainte, discutata si rasdiscutata, si dupa aia data ordonanta ca sa intre in vigoare repede, pentru ca in parlamentul penal sigur ar fi fost taraganata de tilhari inca citeva luni.
      N-a fost scrisa peste noapte si introdusa pe ordinea de zi pe sestache si mai apoi scoasa de Johannis.
      Da' slugile tilharilor platiti cu 3 arginti sa postaceasca in favpoparea hotilor n-au cum intelege fineturi din astea.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu schimbarea (Joi, 19 ianuarie 2017, 10:59)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ci favorizarea infractorului e problema! Mergi la seful tau si transmite-i ca postari din astea inepte au efect contrar!
  • +6 (8 voturi)    
    PNL?! (Joi, 19 ianuarie 2017, 9:59)

    1A [utilizator]

    PNL tace ca porcu'n papusoi,!

    A ajuns sa faca opozitie Ciolos care nu e politician.(lucru bun ca sa nu fiu inteles gresit)

    Rusine PNL!!!!
    • +5 (5 voturi)    
      ai cum? (Joi, 19 ianuarie 2017, 10:55)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui 1A

      Au zis si ei ceva de gratierea pedofililor :)).

      Din pacate asha e, singura oopozitie la alianta tilharilor e USR. PNL si PMP tac chitic, tristi probabil ca a picat scamatoria.
    • -4 (4 voturi)    
      CILOS (Joi, 19 ianuarie 2017, 12:51)

      CalmArius [anonim] i-a raspuns lui 1A

      Asta nu e politician dar traieste din functii politice! Cine va plateste mai sa raspanditii idioteniile astea pe aici!??