Tariceanu: Condamnatii sunt, totusi, oameni, au dreptul la propria imagine. Si in antichitate functiona gratierea

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 18 ianuarie 2017, 16:00 Actualitate | Politic


Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Presedintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu, a declarat ca o lege referitoare la gratiere este oportuna, iar "cei condamnati sunt si ei oameni" avand dreptul "la propria imagine". Tariceanu a dat exemple din trecut, explicand ca gratierea functiona si in antichitate si in comunism, scrie News.ro.

"Consider ca, pana la urma, chiar si cei care au fost condamnati si sunt astazi in inchisori si ispasesc o pedeapsa, pana la urma sunt totusi oameni. Acestor oameni nu le putem incalca demnitatea. Cred ca chiar cei care sunt condamnati au dreptul la propria demnitate si la propria imagine", a declarat Tariceanu.

Presedintele Senatului a explicat ca institutia gratierii exista inca din antichitate.

"Aceasta institutie a gratierii nu a inventat-o Guvernul actual sau actualul ministru de Justitie. Gratierea functioneaza din vremuri stravechi. Sa stiti ca si in antichitate functiona gratierea. Si in perioada comunista au existat momente in care s-au facut gratieri, si dupa 1990, in democratia noua din Romania", a explicat Tariceanu.

"Nu cred ca ar trebui sa privim cu atata ura si cu atata intransigenta un lucru care mie mi se pare ca trebuie discutat calm", a mai spus el.

Intrebat de ce gratierea se doreste a fi impusa prin ordonanta de urgenta, si nu prin lege dezbatuta in Parlament, Tariceanu a sustinut ca e dreptul Guvernului sa legifereze prin ordonante.

"Este o optiune care este la latitudinea Guvernului. Poate sa dea ordonanta sau poate sa vina cu un proiect de lege. Pentru fiecare aceste doua variante exista avantaje si dezavantaje (¬) Este dreptul Guvernului sa legifereze prin ordonante in anumite domenii, pe anumite materii si poate sa o faca. Nu inteleg de ce aceasta tulburare asa care vad ca i-a cuprins pe unii", a sustinut presedintele Senatului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6826 vizualizari

  • +35 (35 voturi)    
    Tu jigodie (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 16:02)

    mitg [utilizator]

    Ar trebui sa primesti exact acelasi tratament pe care l-a primit Socrate, daca tot discutam de antichitate.

    Socrate a fost condamnat la moarte si a fost executat.
    • +13 (13 voturi)    
      :-) (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 16:10)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Bine ca a zis, inseamna ca in antichitate vrea sa ne intoarca. ;-)
    • +1 (1 vot)    
      Socrate (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 21:11)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Socrate a fost condamnat pe nedrept, lucru stabilit inca de pe atunci, sa se otraveasca. Va puteti inchipui un asemenea gest din partea lui Tampiceanu, el insusi beneficiar al unei astfel de ordonanate?
  • +21 (21 voturi)    
    taricene mama (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 16:03)

    cladob [utilizator]

    de ce nu-i tineti la parlament ca si-asa sunt camere goale si acolo ii puterti servi, masaj alea alea..
    • +5 (5 voturi)    
      O sa aiba nevoie de drept la imagine (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 17:57)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui cladob

      Cand o sa trebuiasca sa intre la brutarie ...... Deocamdata este inculpat si n-are cum scapa decat daca da legea de gratiere. Ce gunoaie reprezinta clasa noastra politica.
  • +16 (16 voturi)    
    hotii, hotii, hotii (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 16:04)

    cladob [utilizator]

    scapa hotii ..
  • +19 (19 voturi)    
    Pai eu ce-ti spun... (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 16:06)

    Johanis [utilizator]

    daca toti sunt oameni, si politicienii sunt oameni, si fraierii astia de muncim s-aveti voi ce fura, si cam toata lumea e formata din oameni, de ce sa mai existe condamnari, sa fie doar asa, o mustruluiala, sa te cheme procuroru' sa-i spui ca-ti pare rau pentru ce-ai facut, sa ajungi la judecator si ala sa-ti zica...sa nu mai faci niciodata...si...sa-ti vezi de treba/ciordeala in continuare.
    Practic, foarte important este numai sa ai ce sa furi, deci cel mai bine ar fi sa ajungi om politic, ca na, tot om vei fi!
  • +16 (16 voturi)    
    Artefractul politic Sterling Tariceanu tine lectii (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 16:07)

    Plagarus [utilizator]

    Mosul ista penal,da semnale parazite supuse unor manipulatoare informații, în semnificația cărora joacă un rol nul si negativ.
  • +22 (22 voturi)    
    Sigur ca functiona si in antichitate (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 16:08)

    aniod [utilizator]

    ca si rastignirea pe cruce.
  • +12 (12 voturi)    
    Caca____ciusul face cu noi istorie ! (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 16:11)

    NicolaeA [utilizator]

    "Gratierea functioneaza din vremuri stravechi." Cred ca si la geto-daci ! Pot presupune cum se gratia atunci: burfasul era aruncat in sus si daca era nevinovat nu mai cadea, Zamolxe-l lua langa el; daca era vinovat cadea pe niste suliti tinute bine cu varful in sus !
    Propun ca primul gratiat dupa metoda stramoseasca sa fie Tariceanu !
  • +13 (13 voturi)    
    oare nu se gaseste nimeni sa-l puna la punct (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 16:13)

    linarel [utilizator]

    eliminati bai nenorocitule condamnarile , liber la furat ca asa vrea mustache si motocicleanu. Ce smecher esti tu defectule !!
    Pai cine ia pus sa faca infractiunile bai ?

    dar cu demnitatea celor care nu fura ? cum ramane diliule ?

    Transformati toata tara intr-o tara de hoti, infractori, plagiatori doar ca asa va vine vine voua bine ???

    ia emigrati voi infractorilor ........
  • +8 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 16:15)

    [anonim]

  • +8 (8 voturi)    
    Dreptul la imagine (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 16:22)

    Tescovin [utilizator]

    O fi și ăsta un drept fundamental al omului și noi n-am aflat !
  • +15 (15 voturi)    
    motocileanule.. (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 16:34)

    RTK [utilizator]

    Pe ideea asta si violatorii si ucigasii sunt tot oameni. Mama voastra de hoti.
  • +8 (8 voturi)    
    Un penal (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 16:38)

    PungutaCu2Bani [utilizator]

    Ce sa te astepti de la un penal ....
  • +7 (7 voturi)    
    Daca tot vorbim de antichitate! (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 16:45)

    Petru-DoruCiuca [anonim]

    Tariceanu nu-i departe de abordarea lui Severin.
    Severin dixit "daca prea multi oameni incalca legea, inseamna ca trebuie sa modificam legea, legea-i de vina". Adica nu sarmanul borfas (corupt)
    Tariceanu se cam apropie de "gandirea Severinista":
    Hotii, coruptii, violatorii si alte categorii infractionale marginalizate prin puscarii, sunt si ei oameni. Deci, hai sa-i gratiem si sa-i reabilitam.
    Cam asta vrea sa faca Tariceanu.
    Si pentru ca tot a pronuntat cuvantul "antichitate", as vrea sa va readuc aminte de un fapt de viata antica, din Atena lui Temistocle!
    OSTRACIZAREA! (a nu se confunda cu EXILAREA)
    Deci propun sa deschida Tariceanu, un dialog social asupra ostracizarii, privita ca masura de precautie si de sanatate in viata politica a Romaniei!
    Cine, cum, cand, cat si de ce ar trebui OSTRACIZAT (politic vorbind).
  • +3 (5 voturi)    
    Reincarnarea, dar reincarnarea? (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 16:49)

    OviCti [utilizator]

    Se pare ca si reincarnarea functiona foarte bine in antichitate.
    Chiar mai bine decat DERO.
    Nu ai vrea sa incerci o spalatura cu metoda asta, Bãtrâcene?
  • +5 (7 voturi)    
    . (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 17:10)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Ce mă interesează pe mine imaginea și demnitatea altuia dacă pe el nu l-au interesat atunci când a comis infracțiunea?
  • +3 (3 voturi)    
    clica toxica psd+alde sustinuta cat/cand udmr (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 17:41)

    zigot [utilizator]

    aceasta clica morbida ptr romania actioneaza astfel:
    - distruge invatamantul ptr a manipula oamenii
    - cumpara, prin pomeni aparente,de scurta durata,
    populatia saraca, ajunsa aici tot datorita politicii de
    descurajare a muncii.
    - pune mana pe toate functiile de control al oamenilor:
    invatamant, sanatate, justitie si institutiile care
    manipuleaza fonduri mari pentru a si le insusi(fura).
    - modifica codurile justitiei dupa cum le cere interesul
    de moment
    - distruge mandria romanilor corecti, lucizi si educati si dorinta de munca a tinerei generatii ceace este cea mai mare pierdere, pe termen lung, a Ro.
  • +3 (3 voturi)    
    Nu va amagiti ca asta s-a sclerozat (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 17:48)

    Savitar [utilizator]

    Pt el asta inseamna gandire normala.
    • +1 (1 vot)    
      normal (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 21:14)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

      Ba. Gandeste normal pentru un urmarit penal care ar profita de o asemnea lege...
  • +5 (5 voturi)    
    Nu stiu cat e de legal ce face guvernul (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 18:07)

    v_sile [utilizator]

    Judecatorul Cristi Danilet acum doua ore:

    "OUG pe grațiere nu prea merge: Conform art. 73 alin. 3 din Constituția României, grațierea colectivă se dispune prin LEGE organică. În acest domeniu nu pot fi adoptate nici ordonanțe de către Guvern, potrivit art. 115 Constituție. Legea 546/2002 arată că numai Ministerul Justiției poate iniția o LEGE de grațiere"

    Deci OUG e anti-constitutional, pica la prima contestare la CCR. Asta cred ca e si perdeaua de fum.

    Al doilea OUG, cel care modifica codul penal e mult mai interesant.
  • +1 (1 vot)    
    Biletzelul Rosz: vesnicul amorezat (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 19:47)

    Miky113 [utilizator]

    Romanii au preluat acesta tehnica de la greci, si au perfectionat-o:
    -degetu mare in sus
    -degetu mare in jos
    , iar rrominii au mai adaugat ceva:
    -digitus medius inspre stanga-repetat,

    Ce mai comparatia:
    asadar si prin urmare grecii faceau comertz pe mare, iar vecinul ungur avea 2 capre s-un carutz !