Plenul Parlamentului a votat inceperea anchetei la comisiile de buget-finante privind rectificarile bugetare facute de Guvernul Ciolos

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Luni, 16 ianuarie 2017, 17:54 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea si Dacian Ciolos
Foto: Agerpres
 documente
(10 Ian 2017) PDF, 125KB
Plenul Parlamentului a votat luni ineperea anchetei care se va desfasura la comsiile de buget-finante privind modul in care s-au facut rectificarile bugetare din august-noiembrie anul trecut de catre guvernul Ciolos. Ancheta presupune audierea tuturor ministrilor responsabili, astfel ca este posibil sa fie chemat la audieri si fostul premier Dacian Ciolos. Ancheta vine ca urmare a acuzatiilor lansate de Dragnea, care a declarat ca s-a gasit o "gaura" de 10 miliarde lei, provenind din diferente dintre veniturile prognozate si veniturile efective de la buget in 2016.

In cadrul sedintei Birourilor Permanente reunite de saptamana trecuta, Dragnea a prezentat 17 intrebari la care cei implicati in realizarea rectificarilor trebuie sa raspunda.

Concret, potrivit documentelor adoptate in sedinta, scopul anchetei este "verificarea conditiilor in care s-au realizat rectificarile Bugetului de stat, din august si noiembrie 2016, de catre Guvernul Romaniei din acea perioada.

Mijloacele anchetei: audierea tuturor persoanelor implicate, care pot furniza informatii si clarificari despre aceasta tema.

Intrebarile care trebuie adresate pot fi consultate aici (documentul atasat).















Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1373 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Super (Luni, 16 ianuarie 2017, 18:01)

    nano2k [utilizator]

    Asta inseamna pt ei "sa ne apucam repede de treaba".
    Marea Adunare Hotionala ancheteaza.
  • +7 (7 voturi)    
    fariseii (Luni, 16 ianuarie 2017, 18:24)

    zigot [utilizator]

    au inceput sa rada romanii pe strada, dle dragnea
  • +6 (8 voturi)    
    Ancheta parlamentara (Luni, 16 ianuarie 2017, 18:28)

    Daniels22026 [utilizator]

    Parlamentul nu poate ancheta nimic. Daca parlamentul ar putea ancheta ceva, atunci la ce ar mai fi utila justitia si separarea puterilor in stat?

    Inca aberatiile parlamentare se intand si peste puterea executiva bicefala (bicefalitatea e alta monstruzitate veche), peste guvern si presedintie. Parlamentarii au voie sa fie ministrii, iar ministrii parlamentari au voie sa voteze in parlament. Inca nici asta nu e de noaptea mintii, precum este noutatea absoluta actuala. Si anume ca guvernul sa se supuna parlamentului si partidelor majoritatii. Se striga tare monstruozitatea asta populista. Iar separarea puterilor in stat a devenit o hartie igienica. E drept, onoarea guvernului nu este atat de terfelita, precum cea a presedintiei. In Romania parlamentara, presedintele ales democratic si masiv nu e nici macar seful statului!!! Rolul lui e strict sa plece capul in fata mafiei sau sa fie suspendat.

    Nu stiu ce credeti voi. Dar degenerarea statului roman este accelerata. Violenta sociala este iminenta. Prostia si haosul nu mai pot fi stopate, nici la noi, nici in alte tari.

    Iar vocea ratiunii si intelepciunii minimale, desi prezenta in societate, atata si mai mult spiritele gloatei indarjite. Fara suparare, daca efectele sunt opuse fata de ceea ce dorim, societatea civila ar trebui sa vorbeasca mai rar si mai discret. Sa lasam fortele intunericului sa distruga totul, fara sa acceleram procesul prin apeluri la inteligenta. Caci prostia, mafia si tribalismul, dupa ce ucid, se vor potoli de la sine. Obosite. Vedem atunci ce-i de facut. Ma rog, cine-o mai fi printre nefericitii supravietuitori. Mai bine ne salvam energiile pentru vremea de pe urma, caci acum prostimea este evident mai puternica, majoritara la vot si la pumni. Foarte insetata de sange. Daca tot nu putem ajuta, mai bine sa lasam gloata sa-si rupa dintii cat mai pasional.
  • +6 (6 voturi)    
    super (Luni, 16 ianuarie 2017, 18:43)

    Mawrkuss [anonim]

    imi place. Ar trebui ca asta sa fie un standar la sfarsitul fiecarei guvernari, inclusiv a d-l Drag... pardon, Grindeanu.
  • +6 (8 voturi)    
    Abureli (Luni, 16 ianuarie 2017, 18:44)

    georghe [utilizator]

    Aburelile sunt bune pentru popu...
  • +7 (9 voturi)    
    niste incompetenti corupti (Luni, 16 ianuarie 2017, 18:50)

    NWalker [utilizator]

    fac o comise sa ii ancheteze pe niste profesionitsti cum si, mai ales, DE CE si-au facut treaba, how cool is that?(pt taranusii verzi romani traducerea..."cat de rece este aceasta?")
  • +3 (3 voturi)    
    De 27 de ani,dati comisii la bobor ? Si se vede! (Luni, 16 ianuarie 2017, 19:35)

    Plagarus [utilizator]

    Anchetati cu spor : infrastructura rutiera, feroviara,sistemele sanatatii,ale educatiei, cercetarii,mediului...............timp este berechet.
  • +1 (1 vot)    
    Comisia NANA ce-a facut? CIRC TV (Luni, 16 ianuarie 2017, 20:34)

    Boham [utilizator]

    Comisia PSD-ista de asa zisa 'ancheta' (de parca suntem in sovietul suprem si facem anchete politice) nu are putere JUDECATOREASCA ci doar legislativa....deci la final poate va da o lege noua p[rin care sa interzica...rewctificarea bugetara in luna noeimbrie