Turcan, replica pentru Tariceanu: ALDE a fost la cateva voturi sa nu intre in Parlament. Se va dizolva in PSD si PNL

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 ianuarie 2017, 20:01 Actualitate | Politic


Raluca Turcan
Foto: Facebook
Presedintele interimar al PNL, Raluca Turcan, raspunde pe Facebook scrisorii trimise pNL de catre Calin Popescu Tariceanu, prin care acesta ii cheama pe liberali in ALDE, spunand ca formatiunea presedintelui Senatului a fost "bagata" in Parlament de PSD, partid in care ar urma sa se si dizolve.

"Scrisoarea domnului Tariceanu arata o desprindere completa de realitate. ALDE a fost la cateva voturi sa nu intre in Parlament si au fost bagati in Legislativ de catre PSD. In 2 ani, ALDE se va dizolva in PSD si PNL, in functie de atasamentul fata de valori al fiecarui membru. As spune ca este aproape o certitudine", a scris sambata pe Facebook Raluca Turcan, potrivit News.ro.

Reactia lui Turcan vine dupa ce co-presedintele ALDE, Calin Popescu-Tariceanu le-a adresat, vineri, membrilor PNL o scrisoare deschisa, prilejuita de implinirea a 27 de ani de la reinfiintarea partidului, in care le spune ca actuala conducere a abandonat valorile liberalismului fiind preluata de membri proveniti din PDL si le cere sa vina in ALDE, "singurul partid liberal din Romania".

"Dragi prieteni liberali, va scriu aceste randuri dumneavoastra, liberalilor care ati ales sa ramaneti in Partidul National Liberal in speranta unor zile mai bune. Ziua de 6 ianuarie este una cu o insemnatate aparte pentru liberalii din Romania. In urma cu 27 de ani, impreuna cu un grup de colegi, inregistram Partidul National Liberal la Tribunalul Bucuresti. In 1990, refacerea Partidului National Liberal a insemnat totodata si renasterea liberalismului in politica romaneasca, dupa o lunga perioada de restriste in care statul comunist a calcat in picioare democratia, drepturile si libertatile cetatenilor. Imi pare rau sa vad ca politicienii care conduc acum PNL au trecut sub tacere aceasta data. Probabil, pentru ca actuala conducere nu mai are nimic de a face cu valorile si idealurile care ne-au animat in 1990", si-a inceput Calin Popescu-Tariceanu scrisoarea.

Tariceanu a evocat eforturile liberalilor din anii 90 pentru implementarea democratiei, aderarea la structurile euroatlantice si adoptarea princiilor economiei de piata, precum si succesele guvernarii PNL din perioada 2004-2008.

"In 2012, ne-am inscris impreuna pe un drum pentru a repara greselile si deciziile injuste ale regimului Basescu-Boc. Din pacate, in urma cu trei ani am trait un moment antitetic celui din 1990. Daca anul 1990 a fost anul renasterii liberalismului, anul 2014 a fost anul marii tradari a acestuia de catre cei care ar fi trebuit sa fie aparatorii si promotorii sai in cadrul societatii romanesti. Din 2014, de cand PNL a parasit grupul liberalilor europeni, cu fiecare zi partidul a facut cate un pas gresit: mai departe de ce inseamna valorile liberale, mai aproape de ce inseamna populism, demagogie, subordonare fata de institutiile de forta si esecuri electorale", a sustinut presedintele Senatului.

El a afirmat ca PNL este un partid liberal doar cu numele, un partid pe cale de a fi preluat in totalitate de fosti membri ai PDL. "Partidul liberal la renasterea caruia am contribuit a disparut. PNL-ul de azi nu mai are nicio legatura cu liberalismul, el fiind trecut, in mod fortat, la tabara popularilor europeni. Stiu ca, in toti acesti ani de dupa 2014, ati trait cu iluzia ca Partidul National Liberal va reveni la liberalism si se va intoarce din nou spre electoratul liberal.  Acum, nu mai exista iluzii, ci doar certitudini", a scris Tariceanu.

In aceste conditii, miscarea liberala poate fi consolidata doar in jurul ALDE, motiv pentru care Tariceanu i-a invitat pe membrii PNL care se simt liberali sa se alature formatiunii sale. "ALDE este astazi singurul partid liberal din Romania, cel care duce mai departe liberalismul promovat ani la randul de PNL, dar de care liderii sai s-au debarasat (...) Va scriu pentru a va cere sa veniti alaturi de mine in acest proiect politic de viitor. Impreuna vom face din ALDE partidul cel mai puternic pe zone de centru-dreapta din Romania si vom duce mai departe valorile liberalismului", a conchis Tariceanu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4607 vizualizari

  • -4 (8 voturi)    
    liberal'nyy (Sâmbătă, 7 ianuarie 2017, 20:38)

    Cetateanu [utilizator]

    Harasho! asteptam cu nerabdare disolutia ALDE - da astia se misca cam greu si s-ar putea (aproape sigur) ca dupa atatea victorii ale PNLului sa nu mai aiba baietii unde sa se duca... Cu Raluca spre viitorul luminos -dat de lampa lu ilici...
  • -5 (7 voturi)    
    Raluca vorbeste mai cu sens ca altii din PNL (Sâmbătă, 7 ianuarie 2017, 21:44)

    stst [utilizator]

    A inceput si Raluca sa vorbeasca mai cu sens decat Alinuta, Perdoiu sau Buldog. Insa mai are mult de invatat de la Iohannis, Basescu si chiar Dragnea.

    Ce lipseste cu desavarsire din discursul ei si al tuturor liberalilor este beneficiul pentru tara. De ce e bine ca ALDE sa se dizolve? Pentru a consolida miscarea liberala, de care este nevoie pentru dezvoltare ca in Japonia etc. Nu poti castiga alegeri vorbind numai despre ciolan.

    De ce nu e bine ca PNL sa se distanteze de Ciolos? Pentru ca daca incapabilii cu ifose din PNL pierd din nou increderea unui om respectabil ca Ciolos, cum au facut la localele de la Bucuresti cu minciuni imbecile si sondaje manarite de mantuiala cu care si-au insultat propria inteligenta, pot sa se ascunda dupa degete cat vor ca acces la guvernare nu mai pupa in veci.
  • +3 (9 voturi)    
    Bazaconii . (Sâmbătă, 7 ianuarie 2017, 21:48)

    Andrei_Fieraru [utilizator]

    Partidul care va vrea sa reprezinte interesele private , ca PNL , ca altul , nu va reusi sa ajunga la guvernare decat daca va fi condus de oameni care stiu cum se mananca o paine in privat . Bugetarii n-au ce cauta in acest tip de partid pentru ca ei sustin asociatia numita Stat si interesele administratiei nu sunt niciodata egale cu cele ale zonei private . . S-a vazut ce s-a intamplat cu sistemul de astazi , cand bugetarii sunt vopsiti in liberali. Daca se mai amesteca si unele pupeze , dezastrul este gata .
  • +1 (9 voturi)    
    PDL (Sâmbătă, 7 ianuarie 2017, 22:26)

    Un cititor [utilizator]

    a fost la câteva voturi să dispară.
    • -4 (6 voturi)    
      PDL cu Basescu si Boc a facut cu mult mai mult (Duminică, 8 ianuarie 2017, 11:00)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      pentru Romania decat PSD si PNL luate impreuna. Din pacate au fost la butoane doar vreo 3 ani.
  • +3 (11 voturi)    
    pnl (Sâmbătă, 7 ianuarie 2017, 23:31)

    snowden [utilizator]

    Somnoroase păsărele (Gorghiu, Turcan)
    Pe la cuiburi se adună,
    Se ascund în rămurele -
    Noapte bună! (ultimul sa stinga lumina la PNL va rog).
    • +1 (5 voturi)    
      Somnul constiinței naște monștri ! (Duminică, 8 ianuarie 2017, 5:35)

      Cremenarul [utilizator] i-a raspuns lui snowden

      Stimate Snowden,

      Felicitari pentru minunata strofa a copilăriei noastre !

      Aveți perfecta dreptate ca dnele Gorghiu și Turcanu sunt bune, foarte bune de trimis la culcare pentru ca au facut/fac mult rău PNL-ului.

      Adularea prosteasca a dnilor IOHANNIS și CIOLOȘ de către ele + alți așa-ziși liberali ne-a adus esecul in alegeri.

      Cuvântarea rostită recent de dna TURCANU in Parlamentul României este o consecință elocventă a educației primite de la scolile moscovito-kaghebiste pe care le-a urmat.

      Lipsa elegantei liberale si - mai ales - a discernamantului de origine liberala ne-au facut pe multi sa ne gândim ca ar fi bine sa trecem la ALDE !

      Numai comunistii aduceau injurii grosolane adversarilor lor politici.

      Regret profund ca PNL-ul a decazut intr-un asemenea hal, respectiv sa fie condus de o ființa de teapa dnei TURCANU !

      Pacat, mare pacat !
      • +1 (5 voturi)    
        ALDE este un purice care se crede elefant. (Duminică, 8 ianuarie 2017, 10:13)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Cremenarul

        Tăriceanu a distrus PNL.Asocierea cu PSD a făcut cel mai mare rău PNL și ALDE este acum hârtia igienică a PSD.După folosire va fi reciclat.
        • +1 (1 vot)    
          Unde dai și unde crapă !? (Luni, 9 ianuarie 2017, 6:38)

          Cremenarul [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          Asocierea PNL-ului cu PDL-ul a dus la diluarea liberalismului, la pierdrea identității ideologice a istoricului PNL !

          Colaborarea dintre ALDE și PSD a determinat PSD-ul sa preia unele concepții liberale. De fapt, PSD-ul a câștigat - în bună măsură - alegerile susținând idei liberale !

          ALDE nu a preluat nicio idee de natură social-democrată ! Programul ALDE este o garantie ca ALDE nu va putea fi inghițit de PSD, așa cum PNL-ul a fost sugrumat de PDL !

          Existența ALDE este o garanție că liberalismul românesc nu va piere, așa cum a dispărut - din păcate - național-țărănismul, așa cum va fi - din păcate - scos din cărțile de istorie PNL-ul asociat cu PDL-ul.

          Cine a trădat odată, va trăda mereu. PDL-ul l-a trădat pe dl Traian BĂSESCU. In curând PDL-ul va trăda și PNL-ul !
  • -1 (7 voturi)    
    tartoriceanu (Duminică, 8 ianuarie 2017, 2:15)

    stefan2008 [utilizator]

    renumit pentru introducerea unei taxe ilegale: http://www.digisport.ro/Sport/SPECIAL/EXTRA+SPORT/Milioane-de-soferi-rasufla-usurati-Ce-taxa-dispare
  • +3 (7 voturi)    
    Mania de a fi lacheu (n-am zis lichea!) (Duminică, 8 ianuarie 2017, 6:54)

    hotnewsfil [utilizator]

    Vizita fulger!
    Tariceanu a asteptat la usa premierului Victoras pana i-a spus usierul : 'poti sa intri, batrane, ca nu mai e nimeni la domnu' premier, tocmai a iesit, prin usa secreta, ungurul - consilierul sau personal de taina'.
    Batranul, morfolindu-si in maini palarioara, a intrat tiptil, tiptil, timid, transpirat de emotie si s-a asezat cu spatele lipit de usa pe care a tomai o inchisese meticulos, ca si cum ar fi fost facuta din sticla de un mm.
    A asteptat cu capul aplecat pana cand premierul Victoras a considerat ca e frezandat destul, si i s-a adresat cu :
    'ia zi, batrane, ce problema ai!'.
    Batranul : 'stiti, domnu' premier, am venit pentru postu' pe care mi l-ati pregatit, asa cum mi-a spus domnu' purtator de de cuvant Mirel, printr-un secretar de-al dansului'.
    Premierul Victoras : 'uite ce e, batrane, daca pui repede de-un nou partidulet liberal, vreo 'aripa tanara', ca alea din anii '90, te fac presedintele tarii, ca te stiu mort dupa postu' asta., sau, cel putin al doilea om in stat - seful senatului. Asta e decizia, deja sfintita, a lu' tata-socru si a lu' nea Hrebenciuc, fiindca avem nevoie de un L sa il
    pun dupa US, ca sa nu ii dezamagesc pe aia 7,44 de milioane; ce zici, batrane, te-inhami la treaba asta?; daca iti convine, iesi, ca am treaba si spune-i lui Mirel sa te treaca pe locul unu, pe lista aia lunga, cu candidati pentru postul de presedinte. Hai, valea!.
    Actualizare : Tariceanu a facut partiduletul pe care il poarta Viorel pus la butoniera; pentru postul de
    presedinte i-a luat-o altul inainte - unul cu rude la Ierusalim (pardon, Berlin), fiind nevoit sa se (ne)multumeasca doar cu postul de sef al senatului; in acest post isi indiplineste riguros sarcinile primite de la Viorel; ultima dintre acestea : sa nu lase justitia sa-l atinga, nici macar cu un fulg, de coruptii din PSD si ALDE.
  • -1 (3 voturi)    
    Simpatica naivitate (Duminică, 8 ianuarie 2017, 11:24)

    Gigi Kent [utilizator]

    Doamna Turcan nu stie si nu cred ca va intelege vreodata ce inseamna principiile. Ce inseamna doctrina. Si cat de puternice sunt si cum te pot face sa supravietuiesti ca politician si partid pe termen scurt. Si chiar sa cresti pe termen lung.

    Doamna Turcan, dupa ce i-a carat geanta domnului Stolojan, traseista, cand in PNL (liberal) cand in PLD, cand in PDL (popular) si apoi iar in PNL (popular [sic!]), caratoare de geanta si pentru dl Basescu, dimpreuna cu sotul domniei sale, nu vrea sa inteleaga ca, prin unirea a doua partide de 15-20%, au obtinut acum un singur partid de 20% (victorie!).

    ALDE e un partid nou, fara blazonul PNL si e normal sa nu castige foarte multe voturi practic la primele alegeri parlamentare la care participa, atentie pe liste proprii, nu in alianta cu unul din cele doua partide mari. Insa oamenii isi dau seama repede unde sunt principiile si unde este purul interes personal si de grup.

    Asa ca doamnei Turcan ii urez sa pastreze trendul PNL si sa ajunga la 10%.