Turcan: Ce stat e acela in care Avocatul Poporului sesizeaza CCR in favoarea unui condamnat penal?

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 5 ianuarie 2017, 17:11 Actualitate | Politic


Raluca Turcan
Foto: Facebook
Presedintele interimar al PNL, Raluca Turcan, a criticat joi decizia Avocatului Poporului de a ataca la Curtea Constitutionala (CCR) legea care interzice condamnatilor penal sa fie membri ai Guvernului, spunand ca Victor Ciorbea se comporta ca avocatul lui Liviu Dragnea si in niciun caz ca o institutie care se numeste Avocatul Poporului, potrivit News.ro.

"Ce stat este acela in care Avocatul Poporului sesizeaza CCR in favoarea unui presedinte de partid condamnat penal definitiv? Din nefericire, Avocatul Poporului, domnul Victor Ciorbea, se comporta ca avocatul PSD, al lui Liviu Dragnea si in niciun caz ca o institutie care se numeste Avocatul Poporului¬, a declarat Turcan.

Presedintele interimar al PNL a amintit de ordonanta 55/2014, data de Guvernul Ponta, care permitea migratia primarilor de la un partid la altul fara a-si pierde mandatul si pe care Victor Ciorbea a refuzat sa o atace la CCR.

"Sa ne aducem aminte ordonanta 55 care permitea primarilor pentru o scurta perioada sa migreze de la un partid la altul, cand domnul Victor Ciorbea a refuzat cu obstinatie sa sesizeze CCR pentru a incerca sa blocheze punerea in paranteza a democratiei in interes politic al PSD. Acceasi obedienta fata de PSD. PNL spera ca aceasta speta la CCR sa se faca in mod corect si sa se tina cont de jurisprudenta pe acest subiect", a mai spus Turcan.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3498 vizualizari

  • +10 (20 voturi)    
    pentru Doamna Turcan (Joi, 5 ianuarie 2017, 17:17)

    un domn [utilizator]

    se numeste Teleromanistan ! Puterea acestui stat a fost create si prin Contributia dumneavoastra Doamna Turcan, da, blatul si jocul din Parlament au permis P$D sa fie Puternic ! de U$Lam si Lovitura de Stat - idem, ati pus umarul la Infaptuire !
    • +7 (9 voturi)    
      si totusi (Joi, 5 ianuarie 2017, 17:44)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      intrebarea este pertinenta.
      • +3 (3 voturi)    
        in 2012 Liberalii nu si-au pus aceasta (Joi, 5 ianuarie 2017, 18:14)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        intrebare.
      • +2 (4 voturi)    
        da, dar adresata de altcineva (Joi, 5 ianuarie 2017, 18:30)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        nu penele,pemepe,aldie,prostovanul dragostea lu mihaela,severinihashdoioo...oricine dar nu nu emanatiile FSN, poate M10 , usere...
    • +4 (4 voturi)    
      PDL (Joi, 5 ianuarie 2017, 18:13)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Probabil ar trebui sa specificam si ca, la vremea aceea, adica in 2012, doamna Turcan era membra PDL?

      Nu de alta, dar datul cu paru' orbeste e daunator.
      • -1 (1 vot)    
        esti simpatic (Joi, 5 ianuarie 2017, 19:48)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Europiu

        sa ma vezi cand dau cu parul..creste acolo ceva si sangereaza abundent..nu oricum...vezi mai jos explicatia valabila si Tzie, au revoir !
      • 0 (0 voturi)    
        ERATA (Joi, 5 ianuarie 2017, 19:50)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Europiu

        in parlamentul ce a "expirat" in decembrie 2016 peneleul domanei Turcan a votat cot la cot cu P$D impotriva Statului de Drept..chiar nu e Lovitura de Stat nici asta ?..intreb..tzie nu iti dau cu parul
        • -1 (1 vot)    
          da si nu (Vineri, 6 ianuarie 2017, 15:04)

          Europiu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Dvs. ati afirmat asa: "Doamna Turcan, [...] U$Lam si Lovitura de Stat - idem, ati pus umarul".

          Da, sunt de acord ca in vara lui 2012, inainte de alegeri, a avut loc o tentativa de lovitura de stat. Am spus insa ca, la vremea respectiva, Turcan era in PDL.

          Pe de alta parte, ''parlamentul ce a <<expirat>> in decembrie 2016'' a aparut in urma unor alegeri. Alegeri la care, inca o data, PDL-ul au candidat separat. Ca USL-ul a fost un monstru, o anomalie, sunt iarasi de acord.
          Dar nu se poate numi "lovitura de stat" rezultatul unui vot popular, oricat de prost si ignorant ar fi esantionul electoral ce a contribuit la acest rezulat.
          • 0 (0 voturi)    
            nu taia cum iti place (Vineri, 6 ianuarie 2017, 17:35)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Europiu

            peneleul domanei Turcan a votat cot la cot cu P$D impotriva Statului de Drept..chiar nu e Lovitura de Stat nici asta ?..intreb..tzie nu iti dau cu parul

            asta ai uitat sa citesti ? esti in starea de negare potrivit careia penele a fost pentru Statul de Drept dar a votat Impotriva....cum vine asta ? vine a Lovitura de stat !
            • 0 (0 voturi)    
              imi pare rau (Vineri, 6 ianuarie 2017, 18:51)

              Europiu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

              ca nu intelegeti nuanta observatiilor mele.

              Am "protestat" doar vis-a-vis de mentionarea d-nei Turcan intr-un context in care nu a fost implicata.

              Aaa, ca o fi avand ea alte pacate?... tot ce se poate, nu stiu. Ca PNL e o adunatura de fripturisti? Da, aici cred ca suntem amandoi de acord.
              • 0 (0 voturi)    
                voila (Sâmbătă, 7 ianuarie 2017, 10:02)

                un domn [utilizator] i-a raspuns lui Europiu

                penele a adunat scursurile din mai toate emanatiile FSN (partid e o notiune serioasa si pretentioasa, mai degraba cooperativele lui mitica de la liga), iar discursul...scuze retorica este aceeasi, cea din 1989, inainte de 22 decembrie

                cand voi vedea un pretins politician ca face Ceva Real pentru romania apai atunci voi avea alta abordare chiar daca este P$Dist sau penelist (oricum sunt la capela unde i a condus alina gorghiu)
      • +2 (2 voturi)    
        PDL-ul cu Basescu si Boc au fost unul dintre cele (Joi, 5 ianuarie 2017, 21:11)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Europiu

        mai performante partide de la noi. Din pacate au fost la butoane doar vreo 3 ani.
    • +2 (4 voturi)    
      Nu inteleg (Joi, 5 ianuarie 2017, 18:45)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Doamna Raluca Turcan a fost membru PDL in perioada amintita si un critic vocal al USL si loviturii de stat. Care a fost contribuția dânsei la intarirea PSD?!
      • 0 (2 voturi)    
        Onorabilitatea Ralucai (Joi, 5 ianuarie 2017, 19:47)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        TREBUIA sa renunte sa isi alature numele de penele..gresesc ? or, acceptand ca a devenit penelista inseamna ca a Recunoscut Lovitura de Stat prin ..indirecta participare !
  • +4 (10 voturi)    
    Romania (Joi, 5 ianuarie 2017, 17:19)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Si e abia inceputul. Fosila lingusitoare incearca sa se puna rapid bine cu noua putere pentru a ramane la post. In curand procurorii si ceva mai tarziu judecatorii o vor lua pe acelasi drum pentru a-si pastra privilegiile. In doi ani se vor distruge toate castigurile in constructia unei justitii independente,
    • +5 (7 voturi)    
      STAT MAFIOT PSD-ist (Joi, 5 ianuarie 2017, 17:49)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      condus de PSD-isti instalati in toate institutiile cheie ale Romaniei si sustinuti mediatic de armata PSD-ista de PROPAGANDA de la Antena 3
  • +5 (7 voturi)    
    si (Joi, 5 ianuarie 2017, 17:21)

    Cezy [utilizator]

    ce fel de om e avocatu'?
    • +2 (6 voturi)    
      statutul (Joi, 5 ianuarie 2017, 17:44)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Cezy

      de om presupune o pozitie bipeda (atat la figurat cat si in realitate), ceea ce nu i se poate cere acestui tarator.
  • +10 (18 voturi)    
    PNL ar trebui să plângă! (Joi, 5 ianuarie 2017, 17:24)

    asavreau [utilizator]

    Ciorbea este Avocatul Poporului pus de PNL.Asta a făcut PNL,a promovat oameni ca Ciorbea și nici nu își cere scuze.Să ne amintim și de liberalul Becali!Și alții.
    • 0 (2 voturi)    
      FALS ! Ciorbea a fost pus de PSD si PNL (Joi, 5 ianuarie 2017, 17:50)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Crin Antonescu l-a propus pe Ciorbea (la recomandarea lui Ponta?) cand PSD si PNL erau in aceiasi echipa: USL - 2012
    • +1 (5 voturi)    
      Nu inteleg (Joi, 5 ianuarie 2017, 18:56)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      de ce propagați atâtea neadevăruri.
      Victor ciorbea a ajuns AP la propunerea PSD si sprijinul lui victor ponta.
      La votare, "...Parlamentarii PDL, PNL, PPDD și cei neafiliați au părăsit sala.."
      http://www.evz.ro/victor-ciorbea-de-la-sef-asf-la-avocatul-poporului-cu-sustinerea-lui-ponta.html
  • +7 (11 voturi)    
    Buna intrebare! (Joi, 5 ianuarie 2017, 17:42)

    trem [utilizator]

    Unde e rusinea?

    Sunt curios daca Ciorbea va avea curajul sa iasa in fatza si sa spuna ceva....unde a putut ajunge omul asta care era odata primarul Bucurestiului, premier al Romaniei, presedinte al PNTCD??!! Se intoarce Coposu in mormant daca aude ce ai facut...
  • +8 (8 voturi)    
    Pentru privati . (Joi, 5 ianuarie 2017, 17:45)

    Andrei_Fieraru [utilizator]

    Daca cei din zona privata vor sa aiba pe cineva care sa le apere interesele si sa zicem ca acel cineva ar putea fi PNL , ca tot are in titulatura ceva ce aminteste de liberalism , atunci sa faca toti un efort si sa determine plecarea bugetarilor din conducerea PNL si mai ales , plecarea de urgenta a pupezelor care pagubesc politica adevarata .
  • 0 (2 voturi)    
    Stat de mafioti, Tara fara viitor (Joi, 5 ianuarie 2017, 17:51)

    Miky113 [utilizator]

    Acelasi stat a aplicat retroactiv legea conditiilor speciale si deosebite, persoanelor care au lucrat in grupele I si Il; diminuandu-le drepturile si creand o imensa inechitate sociala !
    Nici vorba de corectare, si cererea de scuze .


    Unde a fost si este harvokatu asta ?
    Aloo: neretroactivitatea legilor
  • +4 (4 voturi)    
    e statul pe care l-ati terfelit tot timpul (Joi, 5 ianuarie 2017, 18:35)

    linarel [utilizator]

    ati fost la guvernare si n-ati facut mai nimik,
    ati format dezastrul numit USL
    ati promovat penalii la fel ca si psd-ul si acum urlati
    ca ati pierdut puterea

    asa ca nu mai plinge cu lacrimi de crocodil
  • +3 (5 voturi)    
    peneleul (Joi, 5 ianuarie 2017, 18:57)

    bobyff [utilizator]

    uitati ce oameni a promovat penelul de-a lungul anilor, astia sunt mai rai ca pesedeii: tariceanu, ciorbea, melescanu, norica nicolai, uslamistul crin antonescu, prostanaca de gorghiu etc. etc. etc.